Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Liberalizācija nav pašmērķis. Liberalizācija ir līdzeklis, lai ar to radītu iespēju lietotājam izvēlēties un iegūt sev vajadzīgo preci uz izdevīgākiem nosacījumiem. Tā tas stāv rakstīts pat mūsu valdības svētajos rakstos - Eiropas Savienības direktīvās.

Liberalizācija liberalizācijas pēc ir bezatbildīga muļķība. Muļķība, kas maksā dārgi. Jo sevišķi – bezatbildīgā izpildījumā. Diemžēl, visiem mums par to būs iespēja pārliecināties uz savas ādas.

Sāksim ar elektrības tirgus liberalizāciju – nu jau paši liberalizatori ir publiski atzinuši, ka viņiem nav sajēgas, kāpēc ir izvēlēts tieši šāds liberalizēšanas veids un datums. Daži pat aizrunājas tik tālu, ka nemaz nav sapratuši, par ko balsojuši.

Var jau, protams, atrunāties ar to, ka esam uzņēmušies starptautiskas saistības Baltijas elektrības tirgus sadarbības ietvaros, bet tad pamatots ir jautājums – kāpēc mēs nevarējām tās uzņemties tāpat, kā to izdarīja Lietuva – apņemoties pabeigt liberalizāciju tad, kad būs pabeigts starpsavienojums ar Zviedriju, kas padarīs diversificētākas elektrības piegādes mūsu reģionam un pazeminās elektronerģijas tirgus cenu?

Savukārt arguments, ka liberalizācija ir nepieciešama, lai pārtrauktu visu mājsaimniecību subsidēšanu, tas ir - arī turīgo, kurām tas nebūtu nepieciešams, lai no gūtajiem ienākumiem vairāk varētu palīdzēt tieši mazturīgajiem, tas nozīmē tieši pretējo – liberalizāciju būtu bijis pareizi pabeigt jau sen! Bet ar noteikumu, ka uz šo brīdi ir sagatavots kompensācijas mehānisms, ar ko palīdzēt mazturīgajiem, daudzbērnu ģimenēm, un citām noteiktajām mērķa grupām. Tad kādēļ nekas no tā nav izdarīts?

Šī gada budžeta paketē ar lielu pompozitāti tika apstiprināts Subsidētās enerģijas nodoklis (SEN). Tas tika pasniegts kā instruments, ar kuru budžetā tiks radīti ieņēmumi vairāk nekā 50 miljonu eiro apmērā, lai kompensētu sagaidāmo elektrības cenu pieaugumu. Nodoklis nu ir ieviests. Kur ir solītais kompensācijas mehānisms no šiem ienākumiem?

Zinot, kā valdībai līdz šim ir klājies ar savu solījumu pildīšanu, lai solītais nebūtu tikai skaisti vārdi, Saeimā lemjot par šo SEN nodokli, es iesniedzu priekšlikumu – lai šajā pašā likumā tiktu ierakstīts arī šī nodokļa ieņēmumu izmantošanas solītais mērķis un tiktu paredzēts izveidot konkrētu mehānismu tā īstenošanai, lai šie ieņēmumi tiktu izlietoti tieši šim skaisti deklarētajam mērķim – mazināt elektrības cenas pieauguma ietekmi, nevis tiktu iztērēti citām valdības vajadzībām.

Savādi, visi koalīcijas deputāti vienoti nobalsoja pret šo priekšlikumu, bet tagad atkal ar gādīgām rūpēm sejā runā par to, cik svarīgi būtu kompensēt šo elektrības cenas pieaugumu, rūpēties par nabadzības mazināšanu. Un gādīgi šim mērķim no valsts budžeta piedāvā... 3,8 miljonus eiro.

Cik gan ciniskas un liekulīgas ir šīs rūpes, ja vēl ņemam vērā to, ka valsts budžets no elektrības cenas pieauguma PVN ieņēmumos no mājsaimniecībām vien papildus iekasēs vairāk nekā 5 miljonus eiro. Vai var to nosaukt par atbildīgu un pārdomātu tirgus liberalizāciju? Un ar kādu mērķi tā patiesībā tiek veikta?

Labi, ja ar elektrības tirgus liberalizāciju viss jau ir „sashēmots” un tagad var atrunāties, ka vairs neko nevar mainīt, tad, veicot gāzes tirgus liberalizāciju, mums ir visas iespējas neuzkāpt uz tiem pašiem grābekļiem un nelikt Latvijas patērētājiem par to ciest. Diemžēl nez kāpēc mums atkal tiek piedāvāts tas pats – steigt veikt liberalizāciju līdz kaut kādam datumam, neraugoties uz to, ka uz to brīdi nekāda reāla tirgus iespēja vispār nepastāvēs, jo vienkārši nebūs citu gāzes piegādātāju.

 Kāds būs Latvijas patērētāju ekonomiskais ieguvums no šādas liberalizācijas? To brašie liberalizatori nespēj paskaidrot un izvairās no šādas diskusijas. Tas, ka šādas bezjēdzīgas liberalizācijas rezultātā mums būs jāuztur daudz sarežģītāka un tāpēc par daudziem miljoniem dārgāka sistēma - tas vispār nevienu neinteresē. Pat vairāk, Saeimas Tautsaimniecības komisijā, kur tika debatēts šis priekšlikums, par enerģētikas nozari atbildīgā Ekonomikas ministrija atļāvās apgalvot, ka liberalizācijas process Latvijai nemaksās neko!

Būtu vēl saprotams, ja ar tādu apgalvojumu uzstātos kāds nekompetents „politiķis-liberalizētājs”, lai aizstāvētu savas pozīcijas pamatotību, bet izmantot šādus apgalvojumus institūcijai, kurai būtu jānāk ar kompetentu un pamatotu viedokli šajā jautājumā, ir vienkārši šokējoši – tas liecina, cik kompetenti un pārdomāti tiek virzīta šī „liberalizācija”.

Tā kā daudzus gadus profesionāli esmu darbojies šajā jomā, tad man tas ir acīmredzami - ja Latvijas gāzei, īstenojot paredzētos liberalizācijas pasākumus, būs jāuzsāk kompānijas sadalīšanas process, izveidojot neatkarīgus sistēmas operatorus, šiem sistēmas operatoriem, lai tie varētu darboties, katram būs jāapstiprina savs pakalpojuma tarifs. Lai apstiprinātu šos tarifus, būs jāveic pamatlīdzekļu pārvērtēšana - tie ir simtos miljonu vērti un nav tikuši pārvērtēti kopš 2007. gada, tajos pa šo laiku ir veiktas apjomīgas investīcijas, kas kopā ar uzkrāto inflāciju par šo laika periodu veidos izmaksu pieaugumu tarifā vairāku miljonu apmērā.

Tāpat jāņem vērā, ka esošie pārvades, sadales un uzglabāšanas tarifi ir rēķināti uz nozīmīgi lielākiem patēriņu apjomiem – 1,7 miljardiem kubikmetru, bet šogad plānotais gāzes patēriņš ir apmēram 1,3 miljardi kubikmetru, tas ir apmēram par ceturto daļu mazāk, un droši vien turpmākos gadus tas turpinās samazināties, tātad proporcionāli vismaz par ceturto daļu vēl būs jāpalielina visi sistēmas tarifi uz katru patērēto gāzes vienību.

Un tie ir tikai daži faktori, kas ietekmēs gāzes tarifu Latvijas patērētājiem, īstenojot tirgus liberalizāciju, nemaz nepieminot vēl tās izmaksas, kas Latvijas patērētājiem būs jāuzņemas, lai šādu sadalītu „liberalizētu” sistēmu izveidotu un uzturētu – tās arī būs izmaksas, kas mērāmās miljonos.

Var jau steigt likt gāzes monopolistam to visu darīt, tikai ir jāsaprot, ka visas izmaksas būs jāsedz Latvijas patērētājam. Bet par to nez kāpēc neviens karstasinīgais „liberalizators” nevēlas diskutēt.

Apgalvojums, ka, nenosakot tagad no pirksta izzīstu konkrētu datumu, tirgus netiks liberalizēts nekad, ir vērtējams kā klaji meli vai pilnīga nekompetence. Jo, paredzot likumā nosacījumu, kādu to Latvijai kā izolētam tirgum ir paredzējusi ES direktīva - ka tirgus liberalizācijai ir jābūt paveiktai tad, kad Latvijai būs iespējamas alternatīvas gāzes piegādes, mēs nodrošinām, ka gāzes tirgus reāla liberalizācija netiks kavēta ne par minūti, jo mūsu liberalizācijas pasākumi ir veicami daudz ātrāk un vieglāk nekā jaunu gāzes starpsavienojumu izbūve.

Ja kādam tas ir grūti saprotams, tad mēs likumā varam papildus paredzēt monopolistam pienākumu saskaņot savu liberalizācijas pasākumu plānu ar regulatoru, tiklīdz mums būs parādījies reāls plāns - reāls investors, kas būs gatavs glābt mūs no monopolista skavām. Nu kādēļ rīkoties citādāk?

Ar esošo liberalizācijas priekšlikumu var justies gandarīti Latvijas gāzes akcionāri – par to interešu ievērošanu nu ir padomāts, bet kā paliek ar Latvijas patērētāju interesēm? Varbūt tomēr vajadzētu izvērtēt iecerēto liberalizācijas procesu arī no šī aspekta, lai pēc tam atkal nenāktos teikt, ka to darīt - „tas ir vienkārši neprāts”.

Mēs visi vēlamies, lai esošajam gāzes monopolam ātrāk tiktu darīts gals, bet steigt veikt darbības, kuras to nepaātrinās, ir tāpat kā ziemā izmesties ārā uz ielas peldbiksēs, cerot, ka tāpēc uzreiz pienāks vasara – tā var tikai krietni apaukstēties un neko vairāk...

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...