Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Reaģējot uz Pietiek un citur presē izskanējušām ziņām par RBSSKALS grupas uzņēmumu bēdīgo saimniecisko stāvokli, SIA RBSSKALS Serviss valdes loceklis Pauls Upenieks šā gada septembrī paziņoja, ka bažām neesot pamata: „RBSSKALS Serviss ir RBSSKALS grupas uzņēmums, bet tai pašā laikā neatkarīgs un patstāvīgs uzņēmums ar savu saimniecisko darbību. Māsas kompānijas RBSSKALS Būvvadība tiesā iesniegtais TAP pieteikums nekādā veidā neietekmē tā saimniecisko darbību, saistības, aktīvus vai likviditāti. RBSSKALS Serviss līdz šim ir veiksmīgi darbojies un arī turpmāk darbosies bez jebkādiem šķēršļiem.”

Viss bija tik labi, ka aptuveni pēc mēneša tas pats Pauls Upenieks nāca klajā ar jaunu paziņojumu par to, ka SIA RBSSKALS Serviss ir kļuvis par Civinity grupas uzņēmumu, kas sniedz namu apsaimniekošanas un visa veida ēku administrēšanas un uzturēšanas pakalpojumus Lietuvā: „SIA RBSSKALS Serviss dalība Civinity uzņēmumu grupā būs ieguvums gan uzņēmumiem, gan klientiem, jo apvienosies pieredze, profesionalitāte, paaugstināsies pakalpojumu kvalitātes sniegšanas līmenis.”

Nu ko, varētu pieņemt, ka veiksmīgs uzņēmums ir pārdots, iespējams, lai ar iegūtajiem līdzekļiem palīdzētu tikpat veiksmīgajam māsas uzņēmumam.

No iepriekšējām publikācijām presē jau ir zināms, kā šī „veiksme” kaldināta attiecībās ar apakšuzņēmējiem, kam RBSSKALS Būvvadība ir parādā miljonos mērāmas summas. Lasītājiem varētu būt interesanti uzzināt, kā šī „veiksme” tiek būvēta īpašumu pārvaldīšanas jomā un kas no tā sagaidāms. Tāpēc turpmāk aprakstīta viena epizode no SIA RBSSKALS Serviss nesenās prakses ar nelielu piebildi par iespējamām pārmaiņām nākotnē.

Daudzdzīvokļu mājas pārvaldnieks SIA RBSSKALS Serviss apkures sezonas laikā veica mājas gāzes apkures katla skaitītāja verifikāciju un iekasēja par to papildu samaksu no dzīvokļu īpašniekiem. Vairāki dzīvokļu īpašnieki apstrīdēja maksājumus, jo gāzes skaitītāja verifikācija ir obligāti veicama un savlaicīgi plānojama darbība, kas jāsedz no pārvaldīšanas maksas, skaitītāja verifikācijas termiņš vēl nebija iestājies, verifikāciju nekādā gadījumā nav nepieciešams veikt apkures sezonas laikā, un pārvaldnieka pašrocīgie sastādītie dokumenti neattaisno ne verifikācijas, ne citas izmaksas.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.40 „Noteikumi par valsts metroloģiskajai kontrolei pakļauto mērīšanas līdzekļu sarakstu” pielikumam gāzes patēriņa skaitītāji (rūpnieciskie) un korektori jāpārbauda reizi 8 gados. Attiecīgi daudzdzīvokļu mājas gāzes skaitītāja ir verifikācija ir laicīgi plānojama darbība, kas jāiekļauj pārvaldīšanas maksā, jo mājas uzturēšana, tostarp apkures sistēmas uzturēšana, ietilpst obligāti veicamo darbību kategorijā atbilstoši Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. panta prasībām.

Pārvaldnieks gadā ir paredzējis vairāk nekā 1100 euro izdevumiem „Siltumapgādes sistēma un gāzes katlu apkalpošana”. Bet kāpēc sevi apgrūtināt ­– reģistrēt gāzes skaitītāja verifikācijas termiņus, atbilstoši vest mājas lietu, sadalīt un iekasēt verifikācijas izmaksas katru mēnesi, iekļaujot tās pārvaldīšanas maksā, ja var paņemt visu un uzreiz, bez pamatojuma un kad ievajagas?

Citiem vārdiem, SIA RBSSKALS Serviss šādas uzskaites nav, mājas pārvaldnieki mainās ik pēc aptuveni 6 mēnešiem, un kurš gan atceras ko iepriekšējais ir teicis vai darījis? Turklāt pārvaldāmo kvadrātmetru tik daudz ­– ja var ticēt RBSSKALS pašreklāmai, vairāk nekā 2 miljoni. Visam nemaz nevar izsekot.

„Latvijas Gāze” gan atceras un izseko, un dara to tad, kad sākusies apkures sezona. Šeit jāpaskaidro, ka, lai veiktu gāzes skaitītāju verifikāciju, tas jānogādā laboratorijā. Tā kā māju bez apkures nevar atstāt, tad verifikācijas laikā jāizmanto cits gāzes skaitītājs, kas jānomā. Tās ir papildus izmaksas – vairāk nekā 200 euro (ar PVN), ja var ticēt SIA RBSSKALS Serviss apgalvojumam. Bet vai tiešām „Latvijas Gāze” jebkurā laikā ultimāta veidā var pieprasīt veikt verifikāciju un uzspiest papildu izmaksas?

Lūk, ko saka Ministru kabineta noteikumu Nr.1048 „Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi” 39.1 punkts: „39. Lietotājam ir šādas tiesības: 39.1. mēneša laikā iesniegt sistēmas operatoram sūdzību par sistēmas operatora pilnvaroto personu nepamatotām prasībām dabasgāzes izmantošanas jomā un mēneša laikā saņemt atbildi uz iesniegto sūdzību.”

Gāzes skaitītāja termiņš vēl nebija beidzies, bet nekādi apstākļi, kas attaisnotu ārkārtas verifikāciju, nebija iestājušies. Tāpēc „Latvijas Gāze” varēja pieprasīt verifikāciju pirms vai pēc apkures sezonas, bet lietotājam – konkrētajā gadījumā viņu pārstāvim SIA RBSSKALS Serviss, kas nebija verifikāciju ieplānojis, – bija pamatots iemesls noraidīt „Latvijas Gāzes” vēlmi apkures sezonas laikā veikt gāzes skaitītāja verifikāciju un radīt papildu izmaksas par rezerves skaitītāja nomu.

SIA RBSSKALS Serviss šo iespēju neizmantoja, jo kāpēc gan pūlēties, ja pašam par liekajiem izdevumiem nav jāmaksā? Savukārt maksātāji, tas ir, dzīvokļu īpašnieki par gāzes skaitītāja verifikāciju uzzināja aptuveni 2 mēnešus pēc tās veikšanas, kad saņēma rēķinu no SIA RBSSKALS Serviss un tiesības noraidīt nepamatotās prasības bija izgaisušas.

Vairāki mājas iedzīvotāji ar to nebija mierā un pieprasīja SIA RBSSKALS Serviss sniegt paskaidrojumus, kā arī iesniegt dokumentus, kas pamato verifikācijas izmaksas 1046.21 euro apmērā. Pēc vairākiem lūgumiem SIA RBSSKALS Serviss darbinieks Normunds Kārklis atsūtīja visnotaļ interesantu dokumentu – skatīt attēlu. (Starp citu, vēlāk SIA RBSSKALS Serviss dzīvojamā fonda priekšnieks Edgars Čerņiks noliegs, ka šis personāžs vispār ir bijis mājas pārvaldnieks).

Interesants šajā dokumentā ir tas, ka tas apvieno gandrīz visu, ko vien var apvienot – pieņemšanas-nodošanas aktu, gāzes manometru (kas, starp citu, nav gluži tas pats, kas skaitītājs) verifikāciju, tāmi un rēķinu –, bet nepamato gandrīz neko. Par visu pēc kārtas.

Darbu ir paveicis uzņēmējs Ivo Rozenbergs un pieņēmis Edgards Čerņiks. Abi ir SIA RBSSKALS Serviss darboņi, un saskaņā ar šo dokumentu neviens cits pie viņu darbošanās klāt nav stāvējis. Ērti gan, bet kur gan palicis „Latvijas Gāzes” ieguldījums un rēķins?

Tāme esot sastādīta esošās tirgus cenās saskaņā ar Latvijas būvnormatīvu LBN 501-06 „Būvizmaksu noteikšanas kārtība”. Lasām šī būvnormatīva 7.2. punktu:

„7. Būvnormatīvs nenosaka šādas ar būvniecības ieceres īstenošanu un būves ekspluatāciju saistītas izmaksas: [..]

7.2. būvju uzturēšanas izdevumi pēc to nodošanas ekspluatācijā.”

Māja ir nodota ekspluatācijā 2008. gadā. Attiecīgi SIA RBSSKALS Serviss ir piemērojis neattiecināmu normatīvu.

SIA RBSSKALS Serviss par saviem pakalpojumiem ir aprēķinājis arī virsizdevumus 8% apmērā. Tā kā citu norāžu nav, nākas pieņemt, ka šie izdevumi ir no tā paša būvnormatīva. Tāpēc lasām tā 1.8. punktu: „1.8. virsizdevumi – papildu administratīvās izmaksas, kas saistītas ar būvlaukuma uzturēšanu, būvdarbu organizēšanu, vadīšanu, darba aizsardzību un apdrošināšanu.” Lai gan katlu māja ir varen plaša (būs kādi 15 kv.m), vai tiešām vajadzīgs verifikācijas būvlaukums un kāds gan skaitītāja verifikācijai sakars ar būvdarbiem (kas ir būvdarbi, var izlasīt Būvniecības likumā)?

Par vadīšanu gan nav ne mazāko šaubu. Tā ir bijusi visaugstākajā līmenī – SIA RBSSKALS Serviss ir atbildējis uz „Latvijas Gāzes” verifikācijas pieteikuma zvanu un ar noliektu galvu pildījis „Latvijas Gāzes” darbinieku norādījumus. Bet vispār SIA RBSSKALS Serviss administratīvajām izmaksām vajadzētu būt iekļautām pārvaldīšanas maksā – nu, tā tas vismaz norādīts paša pārvaldnieka izsniegtajā apsaimniekošanas piedāvājumā. Bet kāpēc gan kreņķēties par nieka 8% jeb 52.46 euro bez PVN, ko šā vai tā samaksās dzīvokļu īpašnieki?

Tāpēc palūkosim, kas slēpjas zem lielākām summām – tāmē norādītājiem izdevumiem „Gāzes skaitītāja verifikācija” (170.00 euro bez PVN) un „Pagaidu gāzes skaitītāju noma” (98.80 euro bez PVN).

Ar nomu viss ir vienkārši. Pat pēc vairākkārtīgiem lūgumiem RBSSKALS Serviss nav spējis uzrādīt nekādus attaisnojuma dokumentus (Likuma par grāmatvedību 7. panta izpratnē), kas pamatotu šīs izmaksas. Atliek vien secināt, ka attaisnojuma nav, vai noma aizgājusi pa „kreisi”. Bet ja tā var, kāpēc gan ne?

Skaitītāja verifikācijas izmaksas ir ne mazāk kreisas, bet prasa nelielu iedziļināšanos. Faktiski šajā gadījumā tika veikta atkārtota gāzes skaitītāja verifikācija, uz ko attiecas Ministru kabineta noteikumi Nr.981 „Noteikumi par mērīšanas līdzekļu atkārtoto verificēšanu, verificēšanas sertifikātiem un verificēšanas atzīmēm”, kas paredz, ka atkārtoto verificēšanu veic akreditētas novērtēšanas institūcijas. SIA RBSSKALS Serviss nav šāda institūcija, lai gan pašrocīgi sagatavotais dokumentu liek domāt par pretējo. Proti, SIA RBSSKALS Serviss ir it kā veikusi verifikāciju un vēlas par to iekasēt 170.00 euro bez PVN. Citu dokumentu, piemēram, akreditētās novērtēšanas institūcijas rēķina par šo darbu, nav.

Un, lai nebūtu šaubu, ka tas tiešām ir SIA RBSSKALS Serviss paveikts darbiņš, uzņēmējs Ivo Rozenbergs no SIA RBSSKALS Serviss un pasūtītājs Edgars Čerņiks no tās pašas SIA RBSSKALS Serviss ar saviem parakstiem ir apliecinājuši, ka SIA RBSSKALS Serviss papildus šiem 170.00 euro bez PVN pienākas arī 23.54% sociālais nodoklis (no darba algas), tas ir, 40.02 euro (skatīt tāmes tabulas 9. aili: 86.46 euro par montāžas/demontāžas darbiem + 40.02 euro par verifikāciju = kopā 126.48 euro). Par svešu darbu taču sociālās iemaksas neaprēķina, vai ne? Bet, tā kā SIA RBSSKALS Serviss to dara, tad jāpieņem, ka SIA RBSSKALS Serviss ir akreditēta novērtēšanas institūcija, kaut arī nevienā reģistrā tas nav fiksēts.

Sadzīves situācijā tas varētu būtu tā: jūs, piemēram, uzticat kādam savu auto un lūdzat organizēt tā tehnisko apskati. Šī persona par to aizmirst, tad steigā reaģē uz kādas citas persona atgādinājumu par nepieciešamību veikt tehnisko apskati. Jūsu uzticības persona dodas uz apskati, nepārliecinoties par tās steidzamību, un pēc tam iesniedz jums pašrocīgi uzrakstītu rēķinu bez faktiskā apskates veicēja kvīts, tad apgalvo, ka pati veikusi tehnisko apskati par pašas noteiktu cenu, un šai nepamatotajai summai vēl pieskaita savus sociālos maksājumus. Un tad vēl virsizdevumus 8%, transporta izdevumus un, protams, pievienotās vērtības nodokli. Labs uzticībā balstīts bizness, ja par to visu samaksā kāds cits – labticīgais īpašnieks.

Vai kļūstot par Civinity grupas uzņēmumu, SIA RBSSKALS Serviss tikumi mainīsies? Gribētos cerēt, bet tomēr tas ir ticams, jo RBSSKALS grupas uzņēmumu veiksme līdz šim sakņojusies kultūrā, kurā kļūdas neatzīst, nolaidība ir norma un kļūdu izmaksas jāsedz citiem. Lai notiktu pārmaiņas, jāspēj vismaz atzīt kļūdas. Tā kā tas nenotiek, šīs kultūras augļi vēl liks par sevi manīt gan RBSSKALS celtniecības, gan īpašumu pārvaldīšanas praksē. Īpašumu pārvaldīšanas jomā sagaidāms tas pats vecais SIA RBSSKALS Serviss – tikai lietuviešu mērcē. Bet nekad neko nevar zināt. Tāpēc turpināsim sekot.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

12

Uzmācīgie IRši

FotoPagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”
Lasīt visu...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...