Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Strādāt par ministru

Ilze Viņķele, bijusī labklājības ministre
27.01.2014.
Komentāri (65)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja vēlaties kļūt par skolotāju, ārstu vai pilotu, padomus par iecerēto nodarbi un tai nepieciešamajām prasmēm sameklēt ir vienkārši. Retāk kāds runā par ministra darba specifiku. Kam jāgatavojas, ja dzīvē saņemat piedāvājumu kļūt par ministru? Kritiskam vērtējumam piedāvāju dažas atziņas. No pieredzes.

Augstas intensitātes darbs

Tas ir tāds pats darbs (nevis goda statuss) kā visi citi, vien ar lielāku atbildību un augstāku risku ātri sasniegt savas kompetences griestus, kā arī būtisku ietekmi uz privāto dzīvi. Turklāt, salīdzinot ar biznesa vidi mazāk atalgots par atbildību, ko uzņematies. Ar visai neskaidriem spēles noteikumiem un bez jebkādām garantijām uz iesāktā turpināšanu, atbalstu pat no paša partijas un koalīcijas. Nenormētu darba laiku, nepieciešamību pārzināt svarīgākos notikumus jūsu pārraugāmā nozarē gadus 10 pirms jūsu ministrēšanas. Ar nepieciešamību strādāt katru dienu, it kā tā būtu pēdējā, ja vēlaties kaut ko sasniegt.

Ministrs nav nozarē strādājošo lobijs

Veselības aprūpe ir pacientiem, izglītība bērniem, bet iekšlietas – iedzīvotāju drošībai. Protams, kvalitatīvu izglītību var sniegt profesionāli un novērtēti pedagogi. Protams, ministram jāgādā par nozarē strādājošo algām. Taču nereti ministrs tiek ievilkts riņķa dancī par atalgojumu, kas neatstāj laika un spēka publiskā pakalpojuma lietotāju interešu aizstāvībai.

Mandātam ir nozīme

Lai arī pieprasījums pēc bezpartejiskiem profesionāļiem sabiedrības neuzticības politiskajām partijām dēļ ir augsts, jūs nekad nenožēlosiet, ja ministra portfeli saņemsiet, pateicoties vēlēšanās iegūtam Saeimas deputāta mandātam. Izdzīvot vēlēšanu ciklu, aizstāvēt idejas, par ko jūs un jūsu partija iestājas, gūt atbalstu no vēlētājiem – tam ir nozīme. Turklāt, jūsu ideju un iniciatīvu virzība Saeimā, ja būsiet ministrs, kas mandātu nolicis uz amata pildīšanas laiku, būs kaut nedaudz, bet vieglāka.

Komanda, komanda, komanda

Šis nu reiz ir darbs, kur princips „viens nav cīnītājs” pierādījumus gūst ik dienu. Jūsu veiktspēja un rezultāti ir tieši atkarīgi no jūsu komandas jeb jūsu biroja. Uzaiciniet labākos. Pierunājiet, motivējiet, par katru cenu iegūstiet sev blakus profesionālus cilvēkus, uz kuriem iespējams paļauties. Ja tas neizdodas, iesaku ministra pienākumus neuzņemties vai uztvert šo amatu kā īslaicīgu dekoratīvu statusu.

Ierēdņi ir ministra stiprā pils

Sākot ar valsts sekretāru, beidzot ar jaunāko referentu – ministrijas cilvēki jādabū uz klāja. Nekad neaizmirstiet, ka arī ierēdņiem neklājas viegli. Valsts civildienests pēdējos 10 gados piedzīvojis grūtus laikus. Sākot ar premjera Repšes laiku, kad ierēdniecība tika stigmatizēta gandrīz līdz valsts ienaidnieku un liekēžu statusam, līdz krīzes drastiskajiem štatu un atalgojuma samazinājumam, kas, visticamāk, tuvākajā laikā izmaiņas nepiedzīvos. Un pa vidu visam liela valdību un ministru mainība.

Iedrošiniet kolēģus nevis pārdzīvot kārtējo politisko priekšniecību, bet vienojieties par kopēji paveicamo. Valsts sekretārs ir nozīmīgākā persona ministrijā. Ja viņš/-a ir profesionālis, seko līdzi nozares attīstības tendencēm, spēj ministriju un valsti pārstāvēt starptautiski, motivēt komandu, novērtējiet to! Uzticieties kolēģiem, līdz nav pierādījumu par pretējo. Ministrijā diskutējiet līdz izsīkumam, izrunājiet dažādus viedokļus, bet nekad publiski nenododiet vai neizmantojiet ierēdņus, lai glābtu savu ādu. Izplēsiet naudu pētījumiem, kas kalpos par pamatu lēmumu pieņemšanai. Jūsu lēmumi būs balstīti uz pierādījumiem, nevis emocionālām manipulācijām.

Satura un formas līdzsvars

Izvairieties no galējībām PR laukā. Kā liecina piemēri, ideju bez seguma var veiksmīgi „pārdot” sabiedrībai un turēties pie labiem individuālajiem reitingiem. Tomēr agrāk vai vēlāk šī taktika kļūst neproduktīva, jo sabiedrība un mediji pieprasa rezultātu. Otra galējība – reitingu ignorēšana, nododoties tikai ikdienas darbam, arī nav pareiza, jo negatīvais vērtējums var kļūt par kavēkli labu ieceru īstenošanai. Patiesība ir kaut kur pa vidu.

Sabiedrotie

Nevalstiskās organizācijas, pārējās ministrijas, kolēģi Ministru kabinetā un Saeimā, arī opozīcija. Katrs no šiem ir nozīmīgs ministra un ministrijas sadarbības partneris. Bez nozares NVO viedokļa jūs riskējat attālināties no realitātes, jūsu rīcībā esošā informācija būs nepilnīga. Sadarbība ar radniecīgajām ministrijām ir kļuvusi par absolūtu nepieciešamību. Rosīšanās vienas ministrijas lauciņā ir pagātne. Esmu pārliecināta, ka efektīvi risinājumi iespējami tikai pārnozaru pieejā. Piemēram, nodarbinātības politika, kas apvieno izglītības, labklājības, ekonomikas un reģionu attīstības aspektus. Strādājiet ar Saeimu. Saspringtajā darba ritmā nereti tiek pamests novārtā darbs ar partijas frakciju, kur nu vēl koalīcijas partneru un opozīcijas uzrunāšana. Cieniet opozīciju, jo tā ir leģitīma Latvijas pilsoņu pārstāvniecība Saeimā.

Pateikt NĒ

Kļūstot par ministru, uzzināsiet, cik daudzi cilvēki jau sen ir vēlējušies atkal ar jums sazināties, lai atjaunotu paputējušo pazīšanos. Jums lūgs noskaidrot, kādēļ klasesbiedrenes mātes kolēģei pensijas aprēķinā netiek ņemti vērā divi gadi no darba stāža, un lūgts „kādam tajā ministrijā” uzdot to izlabot. Bērnības mājas kaimiņiene lūgs iekārtot darbā savu vedeklu, cienījamas IT kompānijas pārstāvis iejūtīgi stāstīs par gatavību pro bono uzrakstīt iepirkuma specifikāciju utt. Mierīgu sirdi un nevilcinoties sakiet nē. Nevis „padomāšu, noskaidrošu”, bet „nē”. Un apmeklētājus reģistrējiet lobiju reģistrā, kas pieejams ministrijas mājaslapā.

Brauciet uz reģioniem

Vismaz reizi divās nedēļās brauciet uz reģioniem. Brauciet satikties ar padotības iestādēm, NVO, uz pašvaldību sociālajiem dienestiem, izglītības pārvaldēm. Tiecieties ar uzņēmējiem, ar pašvaldību pārstāvjiem. Reģionālo vizīšu ieguvums, ja vien tie nav tikai lentīšu griešanas pasākumi, ir neatsverams realitātes apzināšanai. Rīga nav visa valsts, klātienē redzēto attālā Kurzemes pagastā neaizstās neviens sabiedrības krējuma pasākuma apmeklējums.

Nemainiet savas ārpusdarba dzīves paradumus

Amats beigsies. Neizbēgami un labi, ka tā. Kopiet attiecības ar vecajiem draugiem. Nepierodiet pie ārišķīgajiem varas atribūtiem – dienesta auto ar šoferi, spožām pieņemšanām, ilūzijas, ka vara ir visa dzīve un tā ir pašpietiekama. Pasargājiet savus bērnus no interneta komentāru lasīšanas. Atliciniet laiku sportam. Nenocietinieties un negaidiet pateicību. Un iegūstiet vismaz dažus jaunus draugus.

Iespējams, vērtīgākais ieteikums

Ja varat izvēlēties, kļūstiet par ministru aizsardzības vai ārlietu ministrijā. Kā pierāda vēsture, ar ļoti retiem izņēmumiem tur ministru reitingi ir garantēti pozitīvi.

Pārpublicēts no http://ivinkele505.wordpress.com

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Nē seksuālai vardarbībai!

FotoIzskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek ar attiecīgiem noturības solījumiem un liecinieku (eparaksta) klātbūtnē. Paga, nevaru atcerēties, nebija šitāda štelle jau iepriekš izgudrota?
Lasīt visu...

21

Latvijas Pastu ved uz maksātnespēju

FotoLatvijas Pasta pašreizējā valde (Beate Krauze-Čebotare, Andris Puriņš, Jānis Kūliņš un Pēteris Lauriņš) mērķtiecīgi gremdē Latvijas Pastu.
Lasīt visu...

21

Donalds Tramps, Ādolfs Hitlers un dzīve uz muļķu kuģa

Foto2016. gadā, pēc referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības un Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta velēšanās jēdziens “post patiesība” tik bieži un enerģiski tika lietots un analizēts visā Rietumu pasaulē, ka “Oxford dictionary” to atzina par gada vārdu. 
Lasīt visu...

21

Cik nopietnas ir Latvijas spējas pretoties Krievijas agresijai?

FotoNesenais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) paziņojums, ka “Latvijā drošības situācija ir tikpat stabila un līdzvērtīga tai, kāda ir citās NATO dalībvalstīs, kuras nerobežojas ar krieviju, piemēram, Spānijā, Francijā vai Itālijā”, tautu nevis nomierināja, bet gan lika vēl vairāk satraukties par to, kas īsti valstī tiek darīts aizsardzības spēju stiprināšanā. Tā vietā, lai mierinātu iedzīvotājus ar tukšpļāpību, Polija intensīvi bruņojas. Bet ko šajā jomā dara Latvija?
Lasīt visu...

6

Vai sabiedrība pieprasīja “cūkskandālu” un Gunāra Astras izsmiešanu?

FotoKļūdījos, domādama, ka Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (SEPLP) ir jelkādas iespējas teikt savu “biezo vārdu”, vērtējot sabiedrisko mediju darbību. Padomes mājaslapā varam vien iepazīties ar 14 punktiem, kas vispārīgi iezīmē padomes darba jomas. Taču pēdējie skandāli un cilvēku neizpratne par sabiedrisko mediju izpausmēm liek uzdot daudzus jautājumus.
Lasīt visu...

20

Pēc spermas nolaišanas uz krūtīm* progresīvā kultūras ministre ir atradusi jaunu kultūras aktualitāti – iesaistīšanos kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupā

FotoValdība 19. marta sēdē izskatīja Kultūras ministrijas (KM) sagatavoto informatīvo ziņojumu „Par Latvijas Republikas pievienošanos Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) 1992. gada 9. maija Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām** Kultūrā balstītas klimata rīcības draugu grupai” un atbalstīja šo iniciatīvu.
Lasīt visu...

21

Aivars Lembergs nekādus Kremļa naratīvus nav izplatījis, toties LSM darbojas Kremļa interesēs

FotoŠī gada 19. martā portāla lsm.lv publikācijā "Lembergs vaino Latvijas valdību "Krievijas provocēšanā"; viņa teikto lūdz vērtēt Saeimas komisijā” tās autors Ģirts Zvirbulis apgalvo:
Lasīt visu...

12

Uzmācīgie IRši

FotoPagājušas vien dažas dienas, kopš rakstīju par dažādiem “ķīmiskajiem elementiem”, kas pavada „Jauno vienotību”, un kā vecajā latviešu parunā: “Kā velnu piemin, velns klāt!”
Lasīt visu...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...