Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jūrmalas pašvaldībā jau kārtējais skandāls pārgājis kriminālprocesa stadijā, - Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis kriminālprocesu par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar amatpersonu iespējamo korupciju un Jūrmalas pašvaldības uzņēmuma Jūrmalas siltums nepamatoti sadārdzinātu šķeldas iepirkumu un darījumu attiecībām ar SIA KSER.

Kriminālprocess ir sākts pēc Krimināllikuma 326.1. panta „Tirgošanās ar ietekmi” 2. daļas, kas „par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu, to piedāvājuma pieņemšanu vai par materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieprasīšanu sev vai jebkurai citai personai, lai tā, izmantojot savu dienesta, profesionālo vai sociālo stāvokli, prettiesiski ietekmētu valsts amatpersonas darbību vai pamudinātu kādu citu personu prettiesiski ietekmēt valsts amatpersonas darbību vai lēmuma pieņemšanu jebkuras personas interesēs, ja nav šā likuma 198. un 320.pantā paredzētā nozieguma pazīmju” paredz pat brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Šī lieta plašāku skanējumu ieguva pagājušā gada beigās, kad kļuva zināms, ka vairāki uzņēmēji piedāvājuši Jūrmalas pilsētai Kauguros piegādāt siltumu no vēl neuzceltas šķeldas koģenerācijas stacijas, bet tas atņemtu darbu pašas pilsētas tikko pabeigtai šķeldas katlumājai. Toreizējais Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS) tad apgalvoja, ka viņš nemaz neesot uzstājis, lai Jūrmalas siltums parakstītu līgumu ar SIA KSER, - vienkārši privātuzņēmums būtu varējis saražot siltumenerģiju lētāk par pašvaldības uzņēmumu un līdz ar to veicinātu konkurenci.

Pašvaldības uzņēmums Jūrmalas siltums pagājušā gada 17. novembrī bija noslēdzis nodomu protokolu par siltumenerģijas piegādi ar SIA KSER, kura piedāvājumu slēgt līgumu uz 10 gadiem iepriekš bija noraidījusi iepriekšējā Jūrmalas siltuma vadība, jo tas atņemtu gandrīz visu jaudu jaunajai pašvaldības katlumājai un no tā pašvaldībai celtos zaudējumi.

„Kompānija KSER nosūtījusi uzņēmumam Jūrmalas siltums līguma projektu, kurā izteikta vēlme slēgt līgumu uz desmit gadiem. Jūrmalas siltuma vadītājs Zigurds Starks to nav parakstījis un aizgājis no darba. “Domes priekšsēdētājs mani četrreiz sauca, lai parakstu. Četrreiz!” stāstīja Starks, kurš uzskata, ka no piedāvājuma jāatsakās, jo tas atņemtu gandrīz visu jaudu jaunajai pašvaldības katlumājai, kas uzbūvēta, ņemot 7 miljonu eiro kredītu,” – tā situāciju pagājušā gada beigās aprakstīja izdevums Jūrmalas ziņas.

Saskaņā ar Jūrmalas ziņu izklāstu Jūrmalā ir viens no augstākajiem siltuma tarifiem valstī, otrs augstākais starp lielajām pilsētām, tāpēc tiekot strādāts pie kompleksiem risinājumiem siltumenerģijas tarifa pazemināšanai. Viens no soļiem ir Jūrmalas siltuma jaunuzceltā šķeldas katlumāja Kauguros, bet tās jauda nenodrošināšot visu nepieciešamo siltumenerģiju apkures sezonā un papildus tam Jūrmalas siltums spiests nepieciešamās siltuma jaudas saražot pašreizējos gāzes katlos.

SIA KSER, kas pieder uzņēmējiem Valdim Valteram, Haraldam Balodim un Dmitrijam Artjušinam, bija vērsusies pašvaldībā ar sadarbības piedāvājumu. Enerģētikas likums nosaka, ka vienā siltumenerģijas apgādes sistēmas darbības zonā var darboties vairāki siltumenerģijas ražotāji un šiem ražotājiem ir tiesības piedāvāt sistēmas operatoram iepirkt to saražoto siltumenerģiju par vienošanās cenu. Tātad, ja komersants var saražot siltumenerģiju lētāk par pašvaldības uzņēmumu, pašvaldībai tā jāpērk, lai nodrošinātu iedzīvotājiem izdevīgāku tarifu.

Kā iepriekš publiski bija apgalvojis Truksnis, viņš neesot licis Starkam parakstīt līgumu. Truksnis, kā informēja Jūrmalas ziņas, esot vēlējies, lai Starks runātu ar investoriem par abpusēji pieņemamu risinājumu. Tiesa, realitātē gan viss izskatījies nedaudz citādi: „Viena tikšanās notikusi restorānā Jūra, un tajā piedalījušies Truksnis, Starks un investoru pārstāvis Meļko. “Man tas tajā brīdī pat nebija zināms,” par Meļko statusu Latvenergo kukuļošanas kriminālprocesā kā Nezinītis uz Mēness apgalvojis Truksnis, pēc kura vārdiem, vienošanās ar privātajiem investoriem esot laba ideja, jo varot samazināt apkures tarifus jūrmalniekiem.”

Saskaņā ar Enerģētikas likuma 49.panta nosacījumiem Jūrmalas siltums, izvērtējot siltuma ražotāja KSER piedāvājumu siltumenerģijas piegādei vienā un tajā pašā tīklā (Kauguru apkures zonā), ar to ir noslēdzis nodomu protokolu par siltumenerģijas piegādi, nenosakot nedz obligāti iepērkamo siltumenerģijas daudzumu, nedz arī cenu, bet paredzot sadarbības principus, kas vērsti uz siltuma tarifa samazināšanu patērētājiem.

Jūrmalas pašvaldība pērn solīja, ka Jūrmalas siltums veikšot siltumenerģijas iepirkumu tikai tādā apjomā un par tādu ekonomiski pamatotu cenu, kas būs izdevīgs kapitālsabiedrībai, lai saglabātu stabilu uzņēmuma finansiālo stāvokli un pēc iespējas samazinātu siltumenerģijas ražošanas izmaksas, taču pašlaik konkrēta piedāvājuma siltumenerģijas iepirkšanai neesot, turklāt arī KSER solītās katlumājas vietā vēl neesot ielikts pat pamatakmens.

An error has occured