Menu
Pilnā versija

VDI, neknosies, palīdzi VID

Dainis Lemešonoks, īpaši PIETIEK · 09.04.2018. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pieminot ēnu ekonomikas apkarošanu un tajā (ne)sasniegtos rezultātus, nez kāpēc visi skatieni uzreiz pievēršas tikai un vienīgi Talejas ielas “zikurātam”. It kā Valsts ieņēmumu dienests (VID) mums būtu vienīgais, kas prot, spēj un drīkst ar šo Latvijas hronisko problēmu cīnīties.

Vai cīņā ar kontrabandu robežsargi ir tiesīgi stāvēt malā, sakot, ka tas ir muitas darbs? Protams, nē! Savukārt pelēki melnā biznesa galvenie stūrakmeņi ir nelegāla nodarbināšana un aplokšņu algas, un šis ir Valsts darba inspekcijas (VDI) pārzināts lauciņš. Skaidrs, ka sabiedrība un valdība labprāt sagaidītu, ka nodokļu piedzinējiem palīgā ar entuziasmu nāktu darba apstākļu uzraugi, dodot efektīvu pienesumu valsts budžeta papildināšanā.

Taču īstu un raženu sadarbību mēs nesagaidām. Atšķirībā no VID pavisam retu reizi VDI pārstāvji var ziņot, ka iestāde ir atklājusi vērienīgus jeb “institucionālus” darba likumdošanas pārkāpumus, kas iet roku rokā ar nodokļu nemaksāšanu. Kaut gan tieši inspekcija varētu valsti kalpot par ļoti efektīvu instrumentu cīņā ar ēnu ekonomiku.

Turklāt šķiet, ka inspekcijai nav fiskālā entuziasma un vispār motīva veikt savus pienākumus pret valsts budžetu. Kur šķērslis? Vai tik tiešām traucē atrašanās citas partijas (Vienotības, ne ZZS) politiski apsaimniekotā dzimtmuižā? Taču cīņa ar aplokšņu algām un neveiktām sociālām iemaksām ir vitāli svarīga tieši Labklājības ministrijai, kam padota VDI.

Pērnruden LTV demonstrēja pētnieciskās žurnālistikas eksperimenta Operācija Tokija vairākas sērijas. Vienā Rīgas restorānu tīklā atklājās aplokšņu algas, oficiāli neuzskaitītas darba stundas, nelegāli nodarbināti ārzemju studenti.

Toreiz raidījuma skatītāji redzēja, ka VDI darbiniece nevēlējās palīdzēt žurnālistei, kura eksperimenta ietvaros strādāja Tokyo City restorānā. Nekompetentās iestādes ne vairāk kompetentā ierēdne pat deva meitenes drošību apdraudošus un bezjēdzīgus padomus, kā viņai pierādīt savu nelegālo nodarbinātību.

Ir pagājis pusgads kopš LTV raidījuma saceltā skandāla. Taču, kā rādās, nesmukums iestādē ir jau “veiksmīgi” aizmirsts. Par VDI rīcībspējas uzlabojumiem un tās lielāku fiskālo atdevi neko nedzirdam. Taču, manuprāt, inspekcijas direktoram Renāram Lūsim vajadzētu piedomāt par disfunkcionālā Kontroles dienesta vadītāja šābrīža ķezām.

Kad naudas atmazgāšanas apkarotāji no ASV pieteica pretenzijas ABLV bankai, mūsu sabiedrībai tika atgādināts ilgi nepamanītais: izrādās, jau ilgus gadus pastāv prokuratūras pārraudzīts Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests (jeb Kontroles dienests). To kopš 1998.gada, “veiksmīgi” vairoties no plašas publikas ievērības, ar atturīgi birokrātisku eleganci vada Viesturs Burkāns. Tagad viņš ir ļoti neapmierināts, ka nokļuvis mediju uzmanības fokusā – gaist izredzes rāmi tikt pie nākamā pilnvaru termiņa.

Iestādēm – mieramikām ir laikus jāsarosās. Oktobri gaidot, mūsu politiķi kļūst arvien nervozāki. Tāpēc viena vai otra “kantora” nelietderības klaji apliecinājumi var novest, publikai par prieku, pie demonstratīvām eksekūcijām.

An error has occured