Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tieši tik vienkāršu, primitīvu, atsevišķu "vietējo bāleliņu" interesēs balstītu iemeslu dēļ šobrīd reāli tiek apdraudēta visam Baltijas reģionam ļoti nepieciešama infrastruktūras projekta īstenošana.

Kā zināms, septembrī noslēdzās iepirkums par "Rail Baltica" pamattrases būvniecibu Latvijā. Tiesības slēgt līgumu tika piešķirtas Francijas, Polijas un Itālijas kopuzņēmumam “E.R.B. Rail Baltica JV”. Viņu piedāvāta līgumcena - 3,7 miljardi eiro.

Šo ziņu pavadīja informācija par to, ka no iepirkuma izslēgta Turcijas uznēņumu apvienība "IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş." un "Doğuş İnşaat Ve Ticaret A.Ş.”, kas piedāvājusi veikt darbus par pusmiljardu eiro lētāk. Izslēgšanas pamatojums - Valsts drošības dienesta rekomendācija.

Turklāt valsts drošības iestāde tā arī nav atklājusi, kāda iemesla dēļ tā lēmusi neiedegt zaļo gaismu turku dalībai projekta īstenošanā. Vietējie mediji ir tie, kas pieļāvuši, ka iemesls varētu būt fakts - viena no apvienībā ietilpstošajām būvfirmām pārāk bieži pildījusi Krievijas kompāniju pasūtījumus. Turku pretreakcija - lēmuma apstrīdējums un sūdzības iesniegšana Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Tiktāl - nekā pārsteidzoša.

Interesanti notikumi norisinās patlaban, laikā, kad IUB vērtē sūdzības pamatojumu. Portālos parādās publikācijas ar mērķi jebkādiem līdzekļiem nepamatoti diskreditēt iepirkumā uzvarējušā kopuzņēmumā ietilpstošās kompānijas.

Vieni cieši turas pie domas, ka Turcijas kompānijas ciešās saites ar Krieviju ir vienīgais risks, kā dēļ drošības iestāde ieteikusi nesarokoties ar turkiem, un sauc - re, Francijas kompānija arī būvējusies agresorvalstī! Otri “izpētījuši”, ka par uzvarētāju atzītajā kopuzņēmumā ietilpošajiem Itālijas pārstāvjiem arī var atrast pēdas Krievijā, citiem viss skaidrāks par skaidru - uzvarētāja biogrāfija ir daudzkārt šaubīgāka nekā turkiem. Un punkts! Kādas vēl tur drošības struktūras ar visām viņu iespējām un informācijas avotiem!

Pajautāt skaidrojumu vai apstiprinājumu sarūpētajiem "faktiem" pašiem Itālijas vai Francijas uzņēmumiem laikam piemirsuši, jo neko no tā publikācijās neatrodam. Aizkustinoši - vismaz netiek noklusēts apstāklis, ka viena no kopuzņēmuma ietilpstošajām kompānijām patlaban JAU Rīgā būvē “Rail Baltica” Dzelzceļa stacijas infrastruktūru Apvienības „BERERIX” sastāvā. Tātad - drošības struktūru jau divkārt vērtēta un divkārt atzīta par draudus neradošu partneri.

Tomēr arī par šo varētu teikt - nekā pārsteidzoša. Mediji it kā dara savu darbu. Tā varētu domāt. Ja vien vēl interesantāki procesi nerosinātu aizdomas, ka ar iepirkuma iznākumu nevar samierināties daži “vietējie bāleliņi” kuri, kā runā, esot cītīgi piestrādājuši turku labā, gan palīdzot gatavot piedāvājumu, gan vēl jo vairāk tagad - liekot lietā dažādas metodes, lai sētu šaubas par uzvarētāju reputāciju un tādējādi mēģinātu iespaidot IUB gaidāmo lēmumu. Tāpēc šobrīd tiek izvērstas aktivitātes, lai mediji, varas pārstāvji un sabiedrība sāktu apšaubīt iepirkuma rezultātu, bet sabiedrības viedoklis, ka zināms, ir spēks, kas var mainīt notikumu gaitu!

Nesen daudzus būvniecības nozares pārstāvjus izbrīnīja ieraksts kādā no sociālajiem tīkliem, kura autors ir cilvēks, kurš pēdējos divus gadus nodarbināts AS “Kekava ABT”, kas, kā zināms, ir apvienība, kam piešķirtas tiesības īstenot Ķekavas pavadceļa būvniecības publiksās un privātās partnerības projektu.

Nē, ieraksts nebija par norisēm uz ceļa pie Ķekavas, bet kontekstā ar “Rail Baltica” pamattrases būvniecības iepirkumu. Kungs sava sociālā tīkla profilā norādīja, ka uzvarētājiem esot par agru svinēt uzvaru. Ievērojami lētākā piedāvājuma iesniedzēja - Turcijas apvienība iesniegusi sūdzību. Neesot šaubu, ka ātrgaitas dzelzceļa līnija Latvijā tiks uzbūvēta, bet jautājums par to, kurš to būvēs, joprojām esot atklāts. Un visbeidzot - cilvēki Latvijā un Eiropā esot pelnījuši par šo procesu maksāt godīgu cenu.

Šis emocionālais vēstījums daudziem lika uzdot jautājumu - kāds Ķekavas apvedceļa būvēšanā aizņemtam darbiniekam ar to visu sakars? Kādu iemeslu dēļ izrāda simpātijas drošības dienesta nerekomendētam, no iepirkuma izslēgtam pretendentam?

Un te varētu atklāt sadaļu “Ko portāli jums nestāsta”. Ja nu tie tomēr gribētu lasītājiem sagādāt pilnīgāku informāciju arī par pretendentiem no Turcijas, bet negribētu balsīties tikai uz baumām, tiem nepaslīdētu garām fakts, ka turkiem ir tik kaismīgs vietējais atbalstītājs, un pajautātu viņiem tieši - vai tā ir taisnība, ka piedalījies Turcijas kompāniju apvienības piedāvājuma sagatavošanā? Un vai darba devēji AS “Kekava ABT” bija informēti par sava darbinieka paralēlo uzņēmējdarbību?

“Pētījumu” autori noteikti pajautātu, vai tā ir taisnība, ka kungs pēc iepirkuma rezultātu paziņošanas ne reizi vien ticies ar savu kādreizējo kolēģi akciju sabiedrībā “Diena”, tagad - redzamu figūru varas gaiteņos, lai lobētu turku intereses un noskaņotu pret kopuzņēmumu, ko “Rail Baltica” trases būvniecības iepirkumā atzina par uzvarētāju?

Portāli jau nu prastu noskaidrot, kā ir patiesībā - vai tiešām turkiem labvēlīgā uznākumā ieinteresēts arī kāds bēdīgi slavens vietējais, kurš it kā jau esot paspējis vienoties par to, ka Turcijas kompānijas būvmateriālus ievedīšot caur Rīgas ostu?

Un visbeidzot portāli varētu papētīt, kas notiks gadījumā, ja varas gaiteņos izdarītais spiediens, kā arī Francijas, Polijas un Itālijas kompāniju reputāciju nepamatota graušana tik tiešām būs sekmīga un iepirkums gala beigās noslēgsies bez uzvarētāja? Vai tiešām, izslēdzot no iepirkuma arī “E.R.B. Rail Baltica JV”, līguma slēgšanas tiesības tiks piešķirtas citam pretendentam?

Diez vai, jo maz ticams, ka drošības struktūras mainīs savu viedokli par Turcijas kompāniju. Vai nevarētu būt tā, ka būs jāsludina jauns konkurss, kas aizņems vismaz divus gadus? Un vai gadījumā šāds notikumu pavērsiens nedraud ar Eiropas Savienības projekta līdzfinansējuma zaudējumu? Pēdējais izrietošais jautājums būtu - vai tādā gadījumā Latvijā vispār tiks uzbūvēta “Rail Baltic” trase?

Starp citu, arguments par nodokļu maksātajiem ievērojami lētāko piedāvājumu, ko spējuši piedāvāt turki, tēlaini izskatoties, ir viena liela peldoša sala, kas, visticamāk, nogrims uzreiz, kad par solīto vajadzēs arī reāli uzbūvēt noteikto apjomu. Jo projekta, kā zināms, vēl nemaz nav! Tas, ko šajā iepirkumā uzskata par cenu piedāvājumu, patiesībā ir pretendentu piedāvātais vienību cenu kopums pagaidām abstraktam apjomam, kas realitātē var izrādīties pavisam cits.

Vai nu mazums esam dzirdējuši, ka cenas, kas piedāvātas gatavu pašmāju projektu īstenošanai, būvniecības gaitā “objektīvu apstākļu dēļ” palielinās un palielinās. Seciniet paši, kādi pavērsieni iespējami būvniecības procesā, kam vēl nav pat projekta! Par gaidāmajām tendencēm jau signalizē arī pats projektēšanas process, ko pabeigt varēšot tikai ar papildfinansējumu. Valdība tikko tam atvēlēja papildus 18 miljonus eiro.

Viss šobrīd tiek darīts “latviešu bāleliņu” vērtību un labāko tradīciju garā - ja netika pašam, nebūs arī sašam. Un štrunts par to, ka varbūt nebūs nemaz!

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...