Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) atzīst, ka tās apsaimniekošanā esošās mājas ir nožēlojamā stāvoklī un lēmumu pieņemšanas sistēma par remontdarbiem ir neefektīva, tomēr vienlaikus vaino pašus dzīvokļu īpašniekus, kas neesot pietiekami motivēti, lai pieņemtu kopības lēmumu par visas mājas remontdarbiem.

Pietiek jau informēja, ka RNP apsaimniekotā mājā Viestura ielā 24, Rīgā, siltā ūdens patēriņš pēkšņi maijā pieaudzis par 898%. Starpība starp dzīvokļu skaitītāju rādījumiem un kopējo skaitītāju bijusi gandrīz 600 kubikmetri, ko RNP pieprasa apmaksāt dzīvokļu iemītniekiem. Katram dzīvoklim likts samaksāt par 10 kubikmetriem vairāk nekā pēc dzīvokļa skaitītāja rādījuma. Iemesls ir iespaidīgā gandrīz 600 kubikmetru lielā atšķirība starp dzīvokļu skaitītāju rādījumiem un kopējo skaitītāju.  RNP iedzīvotājiem, kas sākuši interesēties par šo atšķirību iemesliem, paskaidrots, ka mājā bijusi avārija un veikts remonts.

RNP komentārā Pietiek atzīst, ka ir daudzus gadus akcentējis, - esošā lēmumu pieņemšanas sistēma par remontdarbiem ir neefektīva sākot no vienkāršiem lēmumiem par nepieciešamajiem remontdarbiem, beidzot ar būtiskiem jautājumiem par ēkas renovāciju. Arī ūdens starpību jautājums ir to jautājumu lokā, kas, neraugoties uz daudzkārtējām izmaiņām, nav atrisināta.

“Šajā situācijā starpība tiek aprēķināta, balstoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 524 “Kārtība, kādā nosaka, aprēķina un uzskaita katra dzīvojamās mājas īpašnieka maksājamo daļu par dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamajiem pakalpojumiem”. Ūdens patēriņa starpība veidojas no dzīvojamās mājas ūdens uzskaites mezglā uzstādītā komercuzskaites mēraparāta rādījuma un dzīvokļu īpašumos uzstādīto ūdens patēriņa skaitītāju rādījumu starpības.

Šīs starpības iemesli var būt dažādi – atšķirīgos datumos nolasīti un iesniegti skaitītāju rādījumi, uzrādīti mazāki patēriņi nekā patiesībā, neprecīzi, novecojuši ūdens patēriņa skaitītāji, noplūde u.c.,” skaidro RNP komunikācijas nodrošinājuma nodaļas vadītāja Una Grenevica.

Pēc viņas sniegtās informācijas, šajā gadījumā pēc klienta sūdzības par kondensātu uz logiem tika konstatēta avārija karstā ūdens guļvadā. “Nekavējoties tika organizēti nepieciešamie avārijas darbi. Papildus klients informēja, ka šāds siltums un mitrums no pagraba ir jau divas nedēļas, kas pēc konstatētās ūdens patēriņa starpības (609 m3) nozīmē, ka stundas laikā gruntī iztecējis ap 1,5 m3 karstā ūdens. Bojājums ir tik apjomīgs, lai šo divu nedēļu laikā iztecētu nepilna ¼ daļa Ķīpsalas baseina un izplūdušais ūdens akumulētos gruntī,” norāda RNP pārstāve.

Šī ēka nav vienīgā māja Rīgā, kurā ir novecojušas inženierkomunikācijas un attiecīgi ir sastādīts apjomīgs nepieciešamo un neatliekamo remontdarbu plāns, kam mājas iedzīvotāji diemžēl neuzkrāj finanšu līdzekļus pietiekamā apmērā, uzver U. Grenevica. Savā ikdienas darbā RNP sniedzot klientiem informāciju par māju renovācijas un tās līdzfinansējuma iespējām, ir pieejams arī ALTUM atbalsts remonta darbiem tieši daudzdzīvokļu mājām.

“Būtiski, lai dzīvokļu īpašnieki pieņemtu kopības lēmumu un dotu sev iespēju dzīvot komfortabli, patīkamā un drošā vidē, nevis saskartos ar šādām dārgām avārijas situācijām.  Ēkai pašreizējais uzkrājuma apmērs ir būtiski nepietiekams, tādēļ jau ilgus gadus nav iespējams veikt pārvaldnieka piedāvātos darbus.

Klientiem katru gadu tiek piedāvāti ēkai nepieciešami remontdarbi, to provizoriskās izmaksas un aktualizēts ēkas esošais uzkrājums. Šāds darbu plāns katram klientam vortālā tiek atjaunots ik gadu, taču diemžēl šis saraksts ir nevis saīsinājies, bet kļuvis apjomīgāks. Šajā gadījumā uzsvars ir uz inženiertehniskajiem remontdarbiem, jo labiekārtošana nav prioritāte pret aukstā ūdens cauruļvadu nomaiņu, kanalizācijas stāvvada nomaiņu vai piemēram starppaneļu šuvju hermetizāciju.

Apkures sistēmas renovācijas projekts remontdarbu plānā jau tika ievietots 2016.gadā kā darbs, ko nepieciešams veikt, taču dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums par tā realizāciju tā arī netika pieņemts, savukārt uzkrājums nav bijis pietiekams visu nepieciešamo darbu veikšanai.”

U. Grenevica arī neslēpj, ka moderno tehnoloģiju neizmantošana patērētā pakalpojuma uzskaitei šajā gadījumā arī ir ar negatīvu ietekmi, jo, uzstādot attālinātās nolasīšanas skaitītājus, automātiskā nolasīšana tiek uzstādīta arī komercuzskaites skaitītājam, ļaujot ātrāk identificēt problēmu.  

“Ņemot vērā, ka šī bojājuma rezultātā gruntī noplūdušais ūdens ir uzskaitīts un SIA “Rīgas ūdens” to ir iekļāvis ikmēneša rēķinā, esam jau vērsušies pie pakalpojuma sniedzēja ar prasību veikt nepieciešamo pārrēķinu, pamatojoties uz to, ka ūdens nav izvadīts kanalizācijā, bet gruntī, pēc kā ir jāseko pārrēķinam, lai rezultātā samazinātu klientu ikmēneša rēķinus. Atgādinām, ka pārvaldnieks veic tikai norēķinu funkciju - saņem rēķinu no pakalpojuma sniedzēja, piestāda to klientiem un pēc klientu saņemtajiem maksājumiem tos pilnā apjomā pārskaita pakalpojuma sniedzējam, negūstot nekādu peļņu.

Nākotnē plānots ieviest tiešos norēķinus par ūdeni, līdzīgi kā tas ir par gāzi un elektrību. Bet šāds lēmums ir likumdevēja atbildība. Jebkurā gadījumā, dzīvokļu īpašnieki var pieņemt kopības lēmumu par citādu ūdens patēriņa starpības maksas pārdali starp dzīvokļu īpašniekiem,” norāda RNP pārstāve.

Kā stāsta nama iedzīvotājs Eduards, viņš aprēķinājis, ka starpība, ko liek apmaksāt dzīvokļu iemītniekiem, atbilst trīs Ķīpsalas baseinu tilpumam, kas nozīmē,  ka siltā ūdens noplūde bijusi ilgstoši un lielā apjomā. Viņš ir neizpratnē, kādēļ RNP pieļāvis, ka karstais ūdens ilgstoši kaut kur noplūst, tādēļ ir painteresējies, cik bieži RNP apseko apsaimniekojamās mājas, uz ko saņēmis atbildi, ka tas tiek darīts regulāri.

Viņš pats secinājis, ka RNP apsaimniekojamos namus apsaimnieko, sēžot kabinetā, nevis klātienē, jo remontdarbi sākušies septiņas dienas pēc tam, kad tiek uzņemti dzīvokļu skaitītāju rādījumi. Acīmredzot tad RNP darbinieki konstatējuši milzīgo atšķirību un devušies namu apsaimniekot klātienē. Cik ilgi karstais ūdens gāzies no caurulēm, neviens nezina.

Eduards arī ir neizpratnē, pirmkārt, par to, kādēļ avārijas dēļ radušos ūdens zudumus liek apmaksāt dzīvokļu īpašniekiem un īrniekiem, otrkārt, par to, kā RNP sadalījis apmaksājamo summu. Pēc mājas iedzīvotāja teiktā, katram dzīvoklim uzlikts papildus apmaksāt desmit kubikmetrus karstā ūdens neatkarīgi no iedzīvotāju skaita, dzīvokļa platības un reālā karstā ūdens patēriņa.

Viņam pašam šajā mājā pastarpināti pieder divi dzīvokļi, par kuriem viņš maksā rēķinus, tādēļ zina, ka vienam 45 kvadrātmetrus lielajam dzīvoklim patēriņš ir četri kubikmetri mēnesī, bet otram, kas ir 65 kvadrātmetrus liels, - astoņi kubikmetri mēnesī. Abiem dzīvokļiem likts piemaksāt par desmit kubikmetriem karstā ūdens. Turklāt 60 dzīvokļu piecstāvu mājā ir arī nelieli dzīvokļi, kuros, piemēram, dzīvo viens pats pensionārs, kas mēnesī patērē knapi vienu kubikmetru karstā ūdens, bet tagad spiests vēl piemaksāt par desmit kubikmetriem.

Attēlā - RNP valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...