Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Noslepenotas informācijas noplūde ir problēma, kas ASV modernajā vēsturē atkārtojas ar zināmu periodiskumu un kļūst arvien akūtāka.

Šī gada aprīlī ASV satricināja iekšējs skandāls saistībā ar vairāku klasificētu dokumentu noplūdi. Dokumenti galvenokārt satur izlūkdienestu novērtējumus, proti, analītisku informāciju amatpersonu instruktāžai par Krievijas-Ukrainas karu, kā arī citu valstu starptautiskajām attiecībām un īstenotajām ārpolitiskajām aktivitātēm saistībā ar karu.

Piemēram, dokumenti atklāj, ka Ungārijas premjerministrs uzskata ASV par vienu no trim saviem galvenajiem ienaidniekiem. Serbija, kas tiek uzskatīta par Krievijai draudzīgu valsti, piegādā ieročus Ukrainai. Izraēlas izlūkošanas dienests Mossad aktīvi ir aktīvi iesaistīts pret valdību vērsto protestu atbalstā saistībā ar tieslietu sistēmas reformu.[1]

Dokumenti arī atklāj diskusijas Dienvidkorejas valdībā saistībā ar letālo ieroču piegādēm Ukrainai, kas pārkāptu šīs valsts politiku attiecībā uz palīdzības sniegšanu valstīm, kurās ir militārs konflikts. Kā risinājumu Dienvidkorejas amatpersonas saskata ieroču piegādes Polijai, kas tālāk to aizgādās Ukrainai.[2] Dokumenti arī demonstrē, ka Krievijas specdienestus caurauž informatoru loks un tie aktīvi piegādā informāciju ASV.

Izpaustā informācija nostādīja dokumentos pieminētās valstis neērtā stāvoklī, un tās kolektīvi noliedza dokumentos esošās informācijas patiesumu, vai arī kā Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks apšaubīja lielu daļu no dokumentos minētās informācijas patiesumu.

Viens no apritē nonākušajiem dokumentiem patiešām saturēja sagrozītu informāciju. Proti, šajā dokumentā pavirši bija mainīts Ukrainas un Krievijas zaudēto karavīru skaits, norādot, ka it kā Ukraina ciešot četrkārt lielākus zaudējumus nekā Krievija. Tiešsaistē pieejama arī īstā šī dokumenta versija, kas atklāj, ka Krievija cieš divkārt līdz trīskārt lielus dzīvā spēka zaudējumus.

Tomēr, kā liecina signāli no ASV amatpersonām un ASV valdības asā reakcija attiecībā uz noplūdēm, noteikti patiesības graudi šajā informācijā ir. ASV amatpersonas nav noliegušas, ka tie ir īsti dokumenti. Vienlaikus, lai gan šī informācija ir ASV izlūkdienestu izstrādāta, arī pret to vajadzētu attiekties ar kritisku domāšanu, jo tā ir lai arī speciāli apmācītu, tomēr cilvēku interpretācija un spriedumi par starptautisko politiku milzīga ievāktā datu daudzuma plašumā.

Problēma, kas atkārtojas

Noslepenotas informācijas noplūde ir problēma, kas ASV modernajā vēsturē atkārtojas ar zināmu periodiskumu un kļūst arvien akūtāka. Situācijas, kad personas, kurām ir piekļuve slepenai informācijai, ideālistisku, ideoloģisku vai personīgu iemeslu dēļ ir nopludinājušas vai publicējušas šādu informāciju, ir notikušas arī iepriekš.

Piemēram, 1971.gadā ASV pētniecības institūta RAND Corporation analītiķis Daniels Elsbergs nopludināja ASV militārpersonu pasūtītu ziņojumu par Vjetnamas karu. Elsbergam tika izvirzītas apsūdzības spiegošanā, taču tiesa viņu attaisnoja. 2010. gadā ASV armijas analītiķis Bredlijs Menings nopludināja tūkstošiem dokumentu ar ASV diplomātisko korespondenci nevalstiskajai organizācijai Wikileaks, kas tos publicēja.

Meningam tika piespriesti 35 gadi cietumsoda, taču pēc 7 gadiem ASV prezidents Baraks Obama apžēloja viņu. Pēdējais pirms šī gada notikumiem sensacionālākais gadījums bija 2013.gadā, kad kompānijas Booz Allen Hamilton, kas sadarbojas ar ASV valdību un armiju izlūkošanas jomā, analītiķis Edvards Snoudens nopludināja Guardian un The Washington Post laikrakstiem izlūkošanas dokumentu daļas, kas liecināja par ASV Nacionālās drošības aģentūra īstenoto ASV pilsoņu tālruņa datu ievākšanu. Taču Snoudena turpmākā rīcība liek šaubīties, ka viņš padarīja pasauli labāku. Snoudens aizbēga uz Krieviju, kur tika izmantots propagandas nolūkiem, savukārt 2022. gada septembrī Putins piešķīra Snoudenam Krievijas pilsonību.

Taču šī gada informācijas noplūdes incidents būtiski atšķiras no iepriekšējiem gadījumiem ar to, cik satriecoši bezrūpīgā un banālā veidā informācija nonāca atklātībā. Par notikušo aizturēts ir ASV Nacionālās gvardes gaisa spēku 21 gadu vecais darbinieks Džeks Teišeira. Pēc operatīvās versijas Teišeira nobildēja slepenos dokumentus un izvietoja tos tērzēšanas vietnē Discord nelielā slēgtā tērzēšanas grupā. Pirmsšķietami (to gan vēl noskaidros izmeklēšana) no pieejamās informācijas var secināt, ka Teišeira to izdarīja nevis politiska nolūka dēļ, nevis, lai publiskotu informāciju par ASV darbībām ārvalstīs, un nevis, lai izdotu informāciju citu valstu specdienestiem, bet, lai palielītos vai uzvarētu diskusijā ar saviem tērzēšanas biedriem tiešsaistē.

Turklāt vairāki slepenie dokumenti jau tika publicēti tiešsaistē vairākus mēnešus pirms tam, kad šī informācija kļuva publiska un nonāca plašākai apskatei. Tālāk citi lietotāji to pārpublicēja citā tērzēšana grupās, un informācijas izplatība kā pēc sniega bumbas efekta vairs nebija apturama. Lietotāji to sāka pārpublicēt tādās platformās kā 4chan, Telegram un Twitter, līdz šo informāciju ievēroja The New York Times.

Sekas un reakcija uz problēmu

Vissmagākais kaitējums ilgtermiņā ASV nacionālajām interesēm un diplomātiskajām attiecībām izriet nevis no nopludinātās informācijas satura, bet ASV vājajām spējām nosargāt sensitīvu informāciju. Valstu valdībām (visplašākajā šī vārda nozīmē) un to izlūkdienestu kopienām noplūdušās informācijas saturs vai tā iegūšanas metodes, piemēram, noklausīšanās, nav atklāsme, tās dara tieši to pašu, bet svarīgākais aspekts ir kapacitāte nosargāt noslēpumus un informācijas kanālus.

Noplūde var potenciāli atklāt amerikāņu informatorus valstīs, kas ir ASV un tās sabiedroto pretinieki. Tāda veida incidenti arī kopumā kaitē ASV imidžam un potenciāli mazinās sabiedroto un citu valstu, kā arī personu un organizāciju, vēlmi dalīties ar informāciju bez noteiktām papildus garantijām.

Informācijas noplūšanas faktam ir arī dezinformācijas potenciāls, ko izmantos ASV un tās sabiedroto pretinieki, piemēram, autoritāras valstis, ka arī organizācijas, politiskie spēki un citas personas, lai vairotu antiamerikānisku noskaņojumu un grautu uzticību un sadarbību demokrātisko valstu vidū, pasniedzot ASV izlūkošanas aktivitātes kā nedraudzīgu rīcību.

The New York Times pat nosauca šo incidentu par murgu “Piecu acu aliansei”, kas ir ASV, Lielbritānijas, Kanādas, Austrālijas un Jaunzēlandes izlūkdienestu sadarbības un informācijas apmaiņas formāts. Lai gan, piemēram, Kanāda oficiāli uzsvēra, ka tā turpinās ievērot savas saistības „Piecu acu alianses” ietvaros, ASV būs jāveic pamatīgs mājasdarbs, lai izvairītos no šādiem gadījumiem nākotnē un atjaunotu sabiedroto uzticību.

Ar to ir izskaidrojama ASV valdības asā reakcija uz šo incidentu. Kaitējuma novēršanas darbības visticamāk neaprobežosies tikai un vienīgi ar Tieslietu ministrijas un Pentagona iekšējo izmeklēšanu, bet potenciāli var rezultēties ar parlamentāro izmeklēšanu un, iespējams, ar esošā regulējuma grozījumiem un iekšējo procedūru izmaiņām iestādēs.

Kā raksta The New York Times, atsaucoties uz Pentagona amatpersonām, šobrīd piekļuve dokumentiem, kas klasificēti kā slepeni, ir praktiski visām Pentagona un citu valsts drošības iestāžu darbiniekiem.[3] Acīmredzami, ka ASV pārāk daudzām amatpersonām ir piekļuve noslepenotai informācijai, un ir apšaubāms, ka piekļuve tik plašam šādas informācijas daudzumam patiešām ir nepieciešama amatpersonu darba pienākumu izpildes vajadzībām.

Jo lielākam amatpersonu skaitam ir pieejama slepena vai ar to tiešajiem darba pienākumiem nesaistīta informācija, jo lielāka ir iespējamība, ka kāds paviršības, neapdomības vai citu apsvērumu dēļ izpaudīs šādu informāciju, nodarot kaitējumu valsts drošībai vai pat radot apdraudējumu izlūkdienestu darbinieku vai citu cilvēku dzīvībām, kas paļaujas uz to, ka valsts tos pasargās.

Cita diezgan pārsteidzoša atziņa, it sevišķi Krievijas un Ukrainas kara kontekstā, ir tāda, ka nopludinātajai informācijai ir diezgan maza pievienotā vērtība zināšanām par notiekošo karu un daļa informācijas un faktu jau ir bijusi pieejama plašākai publikai no atvērtajiem avotiem, kā arī amatpersonu un ekspertu komentāriem un vērtējumiem.

Lai arī nopludinātais saturs atklāj jaunas informācijas detaļas, tomēr var apgalvot, ka publiski pieejamā informācija un tās analīze ir pietiekama, lai radītu kopēju izpratni par reālo situāciju Ukrainā. Tas arī liecina par to, cik efektīvi un kvalitatīvi paveic savu darbu pētnieciskās žurnālistikas nozare, proti, domnīcas un organizācijas kā Institute for the Study of War, Bellingcat, Oryx un citas, kas nodarbojas ar Krievijas un Ukrainas kara izpēti, izmantojot tikai un vienīgi publiski pieejamos datus un dažādas datu apstrādes metodes kā ģeolokāciju.

Un tas apstiprina tēzi, ka mūsdienās, kad informācijas sabiedrības izveidošanās ir kļuvusi par realitāti, daudziem cilvēkiem ir kļuvušaas pieejamas tādas tehnoloģijas un līdzekļi, ar ko iegūt un apstrādāt informāciju, par kurām izlūkdienesti pirms vairākām desmitgadēm varēja tikai sapņot.

[1] The Washington Post, The key countries and revelations from the Pentagon document leak, https://www.washingtonpost.com/world/2023/04/10/pentagon-document-leak-russia-china-israel/ [2] The New York Times, Leaked Documents Reveal Depth of U.S. Spy Efforts and Russia’s Military Struggles, https://www.nytimes.com/2023/04/08/us/politics/leaked-documents-russia-ukraine-war.html [3] The New York Times, When ‘Top Secret’ Is Not So Secret, https://www.nytimes.com/2023/04/13/us/politics/documents-leak-security-clearance.html

Pārpublicēts no latvijasdrosiba.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

FotoJampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt šis temats uzkrita tik pēkšņi kā šīs nedēļas sniegs, un kopīgā histērija ap šo visu savācās vienkop tik lielā intensitātē, ka vienā brīdī varēja arī aizmirst, ka tā nav pēdējā problēma, kas mums valstī jāatrisina.
Lasīt visu...

21

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

FotoVēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) skandālā un to. kā jūtas studenti un arī nesenie/senie katedras absolventi
Lasīt visu...

21

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

FotoDrošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to, ka pēc kara sākuma Krievijas izlūkošanas un hibrīdoperāciju mērogs Eiropā ir krasi pieaudzis, ieskaitot operācijas, kuru agresivitāte ziņā pārspēj aukstā kara līmeni, - tādas kā sabotāžas, fiziskas provokācijas un tamlīdzīgi.
Lasīt visu...

21

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

FotoDeklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan tas saskan ar to, ka Ukraina pati joprojām saņem naudu no Krievijas un ļauj Krievijai transportēt gāzi caur Ukrainas teritoriju, bet neviens latvju bāleliņš par to pat nav iepīkstējies ES parlamentā?
Lasīt visu...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...