Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā kā man adresētā Latvijas kultūras darbinieku, studentu un aktīvistu atklātā vēstule par karu Gazā, kuru Latvijas mediji publicēja pilnā apjomā, bija ļoti gara, daudzos gadījumos neprecīza un atsevišķos gadījumos diskusija tika nonivelēta līdz nepamatotai propagandai, piemēram, “aparteīda valsts” vai “genocīds”, es atsaukšos tikai uz nesen izcēlušos karu ar Hamās, mēģinot sniegt arī kādu vēsturisku perspektīvu.

Hamās 7. oktobrī uzsāka slepkavniecisku teroraktu pret Izraēlas civiliedzīvotājiem, nogalinot, izvarojot, sadedzinot dzīvus, nogriežot galvas un sakropļojot vīriešus, sievietes un bērnus. Hamās arī nolaupīja 240 cilvēkus Gazas joslā kā darījuma ēsmu, cerot, ka viņiem būs iespēja izmantot šos cilvēkus kā dzīvos vairogus un gūt politisku labumu.

Šīs atklātās vēstules autori nosodīja Hamās noziegumus, vienkārši pasakot, ka “terorisma vardarbībai un slepkavībām nav vietas nevienā civilizētā sabiedrībā”. Pārējā 5 lappuses garajā vēstules tekstā tika nosodīta Izraēla – vienīgā demokrātiskā valsts Tuvajos Austrumos un etniskā dzimtene ebrejiem visā pasaulē.

Es sagaidu, ka šīs vēstules parakstītāji, kuri uzskata sevi par “civilizētās sabiedrības” daļu, pirmām kārtām, visās iespējamās platformās paudīs aicinājumu atbrīvot visus ķīlniekus, tostarp zīdaiņus un  bērnus. Tā vietā viņi mudina apmaiņu ar notiesātiem slepkavām, kas, viņuprāt, ir vienīgā iespējamā rīcība.

Es arī sagaidu, ka tiks pausts sašutums pret prātam neaptveramo dzimumvardarbību, kas tika pastrādāta 7. oktobrī, jo daudzas izraēliešu sievietes un meitenes pirms noslepkavošanas tika izvarotas, viņām tika salauzti iegurņi, un atsevišķos gadījumos tās kailas tika izrādītas Gazā “nevainīgu civiliedzīvotāju” pūlim, kas gavilēja, fotografēja un dalīja saldumus, lai svinētu šo notikumu.

Saskaņā ar ANO Drošības padomes 2008. gada rezolūciju “izvarošana un cita veida seksuāla vardarbība var būt kara noziegumu, noziegumu pret cilvēci vai genocīda konstitucionālā akta sastāvā”, tomēr vēstules autori neuzskatīja, ka to būtu vērts pieminēt.

Es sagaidu, ka tiks paustas patiesas bažas par izraēliešu bērniem, kuri tika noslepkavoti un spīdzināti savu vecāku acu priekšā. Kā Senātā liecināja ASV valsts sekretārs Blinkens, kurš kara sākumā apmeklēja Izraēlu: “Četru cilvēku ģimene. Mazs zēns un meitene – attiecīgi 6 un 8 gadus veci – un viņu vecāki pie brokastu galda. Bērniem redzot, tēvam tika izrauta acs, bet mātei – nogrieztas krūtis, meitenei nocirta pēdu, bet zēnam – nogrieza pirkstu. Pēc tam viņus nogalināja.”

Vai varbūt tiks izteiktas šausmas, ņemot vērā Beeri kibuca bērnu likteni – 20 no viņiem tika atrasti sasieti un sadedzināti dzīvi. Vēstulē viņi nav pieminēti, tajā bažas paustas tikai par Gazas bērniem…

Mēs Izraēlā esam norūpējušies arī par Gazas bērniem un, vēl jo vairāk, par Gazas civiliedzīvotājiem kopumā. Tāpēc tiek izplatītas skrejlapas arābu valodā un veikti tālruņa zvani arābu valodā, brīdinot cilvēkus, ka viņiem ir jāpamet teritorija. No otras puses, Hamās dara visu, lai neļautu viņiem to pamest, jo teroristi slēpjas starp civiliedzīvotājiem, ģērbušies kā civiliedzīvotāji, un izmanto viņus kā dzīvos vairogus.

Hamās darbojas no slimnīcām, ātrās palīdzības automašīnām, skolām, mošejām un UNRWA ēkām, un viņu galvenais birojs uzbrukuma brīdī atrodās zem Šifas slimnīcas.

Kamēr Gazu sasniedza vairāk nekā 14 320 tonnas humānās palīdzības (saskaņā ar informāciju, ko COGAT izplatīja šī gada 14. novembra dati, Hamās neļauj pilsoņiem sasniegt IDF izveidoto drošo zonu Gazas dienvidos un zog degvielu no UNRWA, lai uzturētu terorisma infrastruktūru un darbību. Degviela tiek izmantota nevis, lai varētu darboties slimnīcas un ūdens atsāļošanas sistēmas, bet gan, lai apgaismotu un ventilētu teroristu tuneļus un palaistu raķetes.

Izraēla katru dienu atver humāno koridoru civiliedzīvotājiem, kamēr Hamās apšauda IDF karavīrus, kas apsargā šo koridoru. Turklāt Izraēla organizēja medicīniskā aprīkojuma un inkubatoru piegādi Šifas slimnīcai Gazā. Godīgi sakot, es nezinu nevienu citu armiju pasaulē, kas aktīva kara vidū ienaidnieka teritorijā sniegtu palīdzību vietējiem iedzīvotājiem, kas vēl tikai pirms mēneša ielās svinēja ebreju nogalināšanu.

No 10 elektrības līnijām, pa kurām Izraēla piegādā mazāk nekā 50% no Gazas joslas elektroenerģijas (pārējo nodrošina ģeneratori un saules paneļi Gazas joslā), 9 sabombardēja Hamās. Starp Gazas joslu un Izraēlu ir 3 ūdensvadi. 2 no šiem 3 ūdensvadiem kara sākumā sabombardēja Hamās, taču tie tika saremontēti un pašlaik darbojas. Izraēla regulāri piegādā tikai 10% no Gazas ūdens. Pārējie 90% tiek piegādāti no vietējām dziļurbumu akām un atsāļošanas sistēmām. Ūdens caurules, ko starptautiskā sabiedrība piegādāja, tika izmantotas sprāgstvielu izgatavošanai, nevis ūdens infrastruktūras uzlabošanai Gazas joslā.

Izraēla pameta Gazas joslu 2005. gadā bez priekšnoteikumiem, cerot, ka Palestīnas  pašpārvalde kontrolēs šo joslu un attīstīs šo skaisto jūras piekrasti palestīniešu iedzīvotāju labā. Tā vietā Gazas iedzīvotāji 2006. gada vēlēšanās balsoja par labu terora organizācijai. Pēc vēlēšanām Hamās nogalināja Fatah pārstāvjus (savus brāļus), kuri joprojām palika Gazā, un paziņoja, ka saskaņā ar Hamās 1988. gada paktu viņi turpinās būt uzticīgi idejai par Izraēlas valsts iznīcināšanu.

Kopš tā laika no Gazas tiek veikti pastāvīgi terora un raķešu uzbrukumi Izraēlas civiliedzīvotājiem. Tas, ko mēs esam piedzīvojuši gadiem ilgi un, vēl jo vairāk, 7. oktobra uzbrukums, parāda, ko nozīmē kopīga robeža ar teroristu organizāciju. Aicinājums atvērt robežu ar Gazu, it kā viņus interesētu kaimiņattiecības, maigi izsakoties ir cinisks un bezatbildīgs. Latvija slēdza visas robežas ar Baltkrieviju un Krieviju, paziņojot, ka Krievija ir terorisma valsts un visi, kas neiestājas pret Putinu, neatkarīgi no sekām, ir kopīgi atbildīgi. Tomēr jūs neaicināt cilvēkus Gazā pretoties Hamās, un jūs sagaidāt, ka mēs atvērsim savas robežas.

Visus daudzos gadus, kad notika miera sarunas starp Izraēlu un Palestīnas pašpārvaldi, Hamās darīja visu iespējamo, lai nebūtu miera. Pēc Oslo vienošanās Izraēla piedzīvoja teroristu pašnāvnieku terora vilni. Pēc Kempdeividas notika otrā intifada, un tikai nesen tika parakstīti Ābrahama līgumi, kas nodibināja attiecības starp Izraēlu, AAE un Bahreinu. Mēs gatavojāmies normalizēt attiecības arī ar Saūda Arābiju – karš tika uzsākts ļoti “savlaicīgi”.

Svarīgi skaidri izprast Hamās nodomus. Lūk, ko viņi saka: “Izraēla ir valsts, kurai nav vietas uz mūsu zemes, mums jālikvidē šī valsts, jo tā ir drošības, militāra un politiska katastrofa arābiem un Islāma nācijai, un tas ir jāizbeidz. Mums nav kauns to teikt. Mums jādod mācība Izraēlai, un mēs to darīsim (7.10. uzbrukums) atkal un atkal.” “Visa planēta būs zem mūsu likuma, tajā vairs nebūs ebreju vai kristiešu nodevēju.”

Šis konflikts nav par zemi  - tas ir par to, lai vairs nebūtu  ne Izraēlas, ne ebreju, ne kristiešu.

* Izraēlas Valsts ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...