Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvija esot maza un atvērta ekonomika, un bez svešzemju uzņēmumiem tā nekādi nevarot iztikt. Daži tos dēvē par investoriem. Un, lai kur vērstos skats, tie ir it visur, sākot no lielpārdotavu šķūņiem uz ielu stūriem un beidzot ar finanšu piramīdām un citām konstrukcijām uz zemes, gaisā, ūdenī un cilvēku galvās.

Latvija esot arī korupcijai atvērta valsts. Tā var spriest pēc Transparency International 2023. gada korupcijas uztveres indeksa.  Starp 27 ES valstīm esam 14. vietā.  Nu tādi pusatvērti esam, ne īsti šķīsti, ne nešķīsti. Augstas šķīstības ložā lepni sēž Dānija, Zviedrija, Norvēģija, Somija. Mūsu tuvākais kaimiņš Igaunija spraucas partera virzienā.

Bet kā tas nākas, ka šo šķīsto valstu uzņēmumi kuplā skaitā sasēduši Latvijā? Kā viņiem izdodas nekorumpēties šai grēku izrādē? Vai tikai pasīvi vērojot no savu valstu ložas? Kur paslēpta viņu nekorumpētības atslēga?

Atbildes sniedz neliels ieskats tajā, kā un kāda korupcija tiek mērīta un kā šķietamā nekorumpētība izpaužas praktiskās dzīves situācijās.

Transparency International korupcijas uztveres indekss atspoguļo viedokļus (ne pieredzi) par korupciju publiskajā,  nevis privātajā sektorā. Publiskā sektora korumpētība tiek saistīta ar kukuļošanu, valsts naudas izšķērdēšanu, favorītismu, nepotismu un tā saucamajiem “otkatiem”. Veidojot indeksu, piemēram, kādam Zviedrijas baņķierim pajautā: “Kā tev šķiet — Latvijas ierēdņi pieprasa kukuļus?” Netiek jautāts: “Vai tu, baņķieri, labi atalgota amata iesaiņojumā neiedevi kukuli kādai izbijušai valsts amatpersonai?”

Arī citu organizāciju sastādītie indeksi aprobežojas ar politisko un ekonomisko korupciju, kas nebūt neietver morālo korupciju (nekrietnumu, melošanu, manipulēšanu, ekspluatēšanu) un neatspoguļo sabiedrības uzvedības normu degradēšanu, kad “privātās un sabiedriskās” korupcijas izpausmes tiek uztvertas kā ikdienišķa parādība. 

Nav nacionāli vai starptautiski atzīta indeksa, kas vērtētu šķīsto valstu uzņēmumu tikumību vai netikumību Latvijā vai citās viesvalstīs. Ir uzņēmumu ētikas un uzvedības kodeksi un trauksmes svilpes, bet to lietošana un vētīšana ir vien pašu uzņēmumu ziņā.

Tas nozīmē, ka nav liekama vienādības zīmes starp  kādai valstij piešķirto korupcijas uztveres indeksu un šīs valsts uzņēmumu faktisko rīcību viesvalstīs, kur viņu tikumība var izrādīties vien veikli ekspluatēts fantāzijas auglis. 

Tagad piemērs iz grēcīgās dzīves. Pastkastē atrodu mēstuli, kurā kāds Dmitrijs Ševčenko (attēlā) pieprasa nekavējoties samaksāt aptuveni pusotru tūkstoti eiro, ko es esot parādā SIA Civinity Solutions. Neatminu, ka būtu ko iegādājies no šāda uzņēmuma. Tomēr uzstājīgais tonis liek pāršķirstīt interneta annāles, lai saprastu, kas ir šis Dmitrijs un no kurienes tāds nāk. Tālu nenākas meklēt. Kāda sūdzību patversme čum un mudž no īstu un neīstu parādnieku šausmu stāstiem par Dmitriju briesmīgo un viņa labo roku Liānu.

Kas gan ticēs parādniekiem, ja ad hominem[i] princips Latvijā tiek piesmiets visos variantos vairākas reizes dienā gan parastu ļaužu anonīmos, gan politpulciņu runasvīru un sievu atklātos izpildījumos. Sataisīji parādus, pats vainīgs. Ciet klusu un maksā ar visiem procentiem — teiks vairākums —, tostarp Dmitrija tuvākie un tālākie priekšnieki no Tallinā bāzētā uzņēmuma Aktiva Finance Group.

Tomēr nevar ignorēt Latvijas patērētāju tiesību sargsuņa lēmumus un tiesu spriedumus par Aktiva Finance Group ietilpstošo uzņēmumu SIA Julianus Inkasso Latvija, kura valdes loceklis un manipulatīvais ziķeris tad ir šis Dmitrijs.

Kopš 2019. gada Julianus parādniekiem sūtījis tūkstošiem vēstuļu un īsziņu, melšot par kaut kādiem izpildrakstiem un sēdēm, kurās lems par parādu nodošanu tiesu izpildītājiem, kaut ārpustiesas parādu atguvēji neko tādu nevar ne lemt, ne darīt. Covid-19 spelgonī brīvdienās un vakara stundās uzstājīgi sludināts, ka tikai šis ir īstais laiks maksāt bez tiesas iesaistes.

Grūti iedomāties, ka uzņēmuma vadība, jo īpaši direktore Ina Hofmane, to nezina un akli tic, ka Dmitrijs ir klārs kā bērna asara. Līdzībās runājot — pēc korporatīva kodiena darbinieks sataisa ziepes, bet nākamajā rītā svaigs kā gurķītis slāj uz darbu, kur kolēģi neko nesaož un šķebīgumā nenovēršas. Un tā no dienas dienā vairāku gadu garumā.  Pat tad, kad tādi kodieni uzņēmumam izmaksā desmitiem tūkstošu eiro soda naudās, ko tiesas liek Julianus samaksāt par negodīgu komercpraksi.

Kaut pagājis vairāk nekā gads kopš kasācijas tiesas lēmuma, izskatās, ka Dmitrija tiešie priekšnieki joprojām nav apjautuši vaļības žvingulī sastrādāto. Tāpēc svilpe, kurā iepūst, jāmeklē augstākos plauktos. Piemēram, jāsazinās ar Aktiva Finance Group padomes priekšsēdi Ülar Maapalu, kas, jūsmīgu nākotnes vīziju apvīts, kopā ar pieciem padomes locekļiem rēgojas uzņēmuma interneta vietnē.

Izrādās, ka ar viņiem ir gluži kā ar PSKP politbiroja locekļiem — retušēti ģīmji redzami, bet personas ir nesasniedzamas, jo viņu kontaktinformācijas nav. Var vien pamielot acis kā ar locekļiem uz Ļeņina mauzoleja tribīnes un brīnieties, ko viņi tur dara ­— demonstrē lojalitāti mauzoleja saimniekam vai noskata vietu mūža mājai kremļa sienā. Atšķirība tik vien tā, ka iebalzamēto lelli tagad aizvieto zelta teļš, bet necilu ķieģeļu nišu aizsaulē — kāda grezna villa Vidusjūras piekrastē mūža nogalē.

Iznāk, ka atbilde uz virsraksta jautājumu ir šāda: svešzemju uzņēmumu nekorumpētība slēpjas latvijiešu korumpētībā.

Svešo koruptivitāte nestāv piesieta likuma ķēdē svešzemē. Līdz ar kapitāla brīvu pārvietošanos tā staigā pavadā robežās, ko sabiedrības vairākums nospraudis savās galvās starp “drīkst un nedrīkst”, “labi un slikti”, “pieļaujam un nepieļaujam”. Kur robežas ir pusatvērtas, tur svešzemju saimnieks var palaist pavedienu vaļīgāk. Korupcijas suņi var izrauties, kost, plosīties un dzīrot. Tomēr robežu vaļība neatbrīvo saimnieku no atbildības par savu un sava suņa uzvedību. Īstenais atbildīgais ir tas, kurš gūst labumu sev uz godīguma un taisnīguma rēķina.

Lai noturētu patvaļu vismaz vietējā likuma aplokā un lai kādam atkal nesakāptu galvā kā anus Ēzopa fabulā par galvenā orgāna statusu, nosūtu iesniegumu Patērētāju tiesību aizsardzības centram:

Dmitrija Ševčenko mēstule pārkāpj Ārpustiesas parādu atgūšanas likuma 7. panta prasības par obligāti norādāmo informāciju. No mēstules nevar saprast, kas tas par parādu — kad, no kā un uz kāda juridiska pamata es kaut ko esmu iegādājies. Tajā nekas nav teikts par iespēju izteikt pretenzijas 21 dienas laikā no paziņojuma saņemšanas brīža.

Tā kā līdzīga mēstule ir pienākusi maniem tuviniekiem, tad pārkāpts ir arī šā likuma 9. pants. Parādu atguvējiem nav tiesību iesaistīt tuviniekus vai citas personas. Ir prettiesiski veikta personas datu apstrāde, pārkāpjot Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. daļu.

Nobeigumā neliela fantāzija ar piemēriem, kā sasniegt augstu nekorumpētības standartu, darbojoties pie kaimiņiem un plašākā pasaulē.

Kaimiņa dārzā ir jāuzstāda pumpis, kas sūknē ūdeni uz siltumnīcu jūsu tomātiem un gurķiem, ar kuriem mielojaties paši un kurus pārdodat citiem. Pumpja apkalpē jānodarbina inas, dmitriji un liānas, no kuriem jāturas nesasniedzamā attālumā. Apkārtējiem jāstāsta, ka rūpējaties par līdzcilvēku labklājību, veselību un regulāru vēdera izeju. Katrā izdevīgā brīdī jāuzsver, ka esat investējis pumpja uzstādīšanā un sedzat tā apkalpošanas izmaksas. Kaimiņiem jūs jāgodā par krusttēvu un jāslavē.

Ja ir ambīcijas tirdzniecības jomā, tad jādibina uzņēmumi lielākas korumpētības valstīs. Potenciāls ir — korupcijai vakantas vēl ir 13 vietas ES valstu pakaļgalā, kur var atrast vietējos korupcijas nesējus. Metodiski jāpilina smadzenēs, ka pareizā ir jūsu sapratne par lietu kārtību, ar  mārketinga un PR akcentiem paplešot pieļaujamības robežas sadzīves līmenī.

Piemēram, jāreklamē izpārdošanas ar 75% atlaidi vai jāiestāsta, ka trešdienās pārdodat preces zemāk par pašizmaksu un ka ar peļņu knapi pietiek akcionāru pieticīgo vēlmju apmierināšanai. Ar laiku vietējie sapratīs, ka esat labdari caur un cauri 7 dienas nedēļā un ka prastu melu akceptēšana ir lēta cena par labu preci. Grēks ir neizmantot izdevību to nopirkt un neaplaimot svešzemju onkuļus. Tālāk viss ies kā iesmērēts. Viņu labklājības ministri nemaskēdamies palīdzēs atvērt jaunus veikalus, un sabiedrības interešu sargsuņi norīs visus plauktos izliktos mānekļus.

Ja ir kompintence transporta jomā, tad i uzņēmumu ārvalstīs nevajag dibināt. Pietiek uzmesties par negausi un raust miljonus no kāda esošā. Apjomi lieli, vienam nepanest. Tāpēc savlaicīgi jāpadomā par korupcijas mūļiem. Vajadzīgs kāds briškens, vasks, liepiņš vai ozoliņš. Tad var iestāstīt, ka, piemēram, ātrais kredīts ar 14,5% likmi gadā ir izsvērts biznesa lēmums, nevis kārtējā afēra. Ja cipari neiet kopā, jo peļņa nepārsniedz 10% pat ziedu laikos, un iznākumā paliek tikai krēsls, tad pie tā nevajag turēties. To par vienu eiro var atdot kādam svešzemju investoram.

Vēl var apsvērt potenciālu, ko slēpj pāļi ūdenī un tilti uz nekurieni. Tie ir stratēģiski daudzslāņaini projekti, kam nepieciešamas topmenedžeres un sazarots dubultaģentu tīkls. Vajadzīgs arī vietējais KNAB, kas caur šādiem objektiem zemapziņā iebetonē domu, ka korupcijas aisberga neredzamā daļa nav sasniedzama un atklājama. Projekts savlaicīgi jāapklāj ar slepenības šķidrautu, lai kulbergi neiekuļas starp ķebļa kājām. Pēc darba ar melnu muti varēs plūkt augļus no instalācijām, kuras stutēs vietējie nodokļu maksātāji vairāku paaudžu garumā.


[i] Tiek diskreditēta persona, nevis atspēkots argumentu. Piemēram, tu esi stulbs un nekā nesaproti; tev no tā būs labums; tu pats tā dari, tāpēc esi liekulis; tu esi viņējais, tāpēc tev nevar ticēt; tu jau iepriekš tā teici un kļūdījies, tāpēc tev nekad nevar būt taisnība.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

FotoLatviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma, ka ministrs ar valsts transportlīdzekli cauri visai pilsētai pārved pašam piederošo drēbju skapi no iepriekšējās dzīvesvietas pie ceturtās laulenes, jaunās mīļotās sieviņas, un nenorēķinās par eksprešu pakalpojumu no savas kabatas.
Lasīt visu...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....