Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2020. gada februārī Mediju ētikas padome, manuprāt, pieņēma negodprātīgu lēmumu attiecībā uz iesniegumu par Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica publicētajiem rakstiem “Kā NA biedri draudzējas ar Ukrainas galēji labējiem” un “Kādēļ mēs par to rakstījām” (turpmāk - raksti), kas tika publicēti latviešu, krievu un angļu valodā.

Lēmums izlasāms šeit:

https://site-775587.mozfiles.com/files/775587/2_2020_Lemums_Purvins_Re_Baltica.pdf

Ņemot vērā pašreizējos apstākļus, pieprasu Mediju ētikas padomei atzīt savu kļūdu un aicināt Re:Baltica atvainoties Ukrainas Nacionālās gvardes speciālo uzdevumu vienībai pulkam “Azova” par tā nepamatotu demonizēšanu Krievijas propagandas interesēs, kā arī izņemt no sava portāla rakstus vai vietas rakstos, kur ir pieminēta Ukrainas Nacionālās gvardes speciālo uzdevumu vienība bataljons (pulks) “Azova”. Savā prasībā vados no šādiem argumentiem:

Krievijas prezidents V.Putins kā iemeslu iebrukumam izmantoja izdomātu apgalvojumu, ka Ukraina esot jāattīra no nacistiem, savu izvērsto karu tāpēc nosaucot par “speciālo militāro operāciju” ar mērķi denacificēt un demilitarizēt Ukrainu.

Šajos rakstos ir pārkāpti ētikas principi, kas nav savienojami ar pētniecisko žurnālistiku. Tādi kā:

atsevišķu faktu vispārinājumi;

viedokļa uzdošana par faktu;

faktu selektīva atlase;

faktu izņemšana no konteksta un ielikšana sev ideoloģiski pieņemamā kontekstā;

intervijas sagrozīšana sev vajadzīgā raksta ietvarā.

Ņemot vērā augstāk minēto, šie raksti atbilst nevis pētījumiem, bet gan tipiskiem propagandas vēstījumiem.

Tajos netiek ievēroti pētnieciskās žurnālistikas principi un ētika.

Šādi raksti par bataljonu “Azova” vienlaicīgi parādījās dažādos Rietumu pētnieciskajos žurnālos, kas nebija nejaušība, bet gan Kremļa propagandistu veidota dezinformācijas operācija ar mērķi pierādīt Rietumu sabiedrībai, ka Ukrainā varu ir sagrābuši nacisti, fašisti un rasisti.

Neviena pasaules valsts, izņemot pašu Krieviju, šo divu gadu laikā nav atzinusi Nacionālās gvardes speciālo uzdevumu vienību - bataljonu (pulku) “Azova” par nacistisku vai teroristisku organizāciju, kā to emocionāli mēģina iegalvot Re:Baltica “pētnieki”.

Pašlaik Ukrainas Nacionālās gvardes pulks “Azova” izcīna smagu kauju, aizstāvot Mariupoles pilsētu no okupantu iebrukuma. No viņu patriotisma, cīņas gara un profesionālās sagatavotības, iespējams, ir atkarīgs kara iznākums un pat arī Latvijas nākotne. Šie pulka karavīri izcīna ļoti smagu psiholoģisku (cīnoties sagrautā pilsētā, kur ir daudz civiliedzīvotāju upuri) un fiziski (vairāk nekā divdesmit dienas nepārtrauktās kaujas) smagu kauju. Šos rakstus atstājot portālā Re:Baltica (kura dibinātāja Inga Spriņģe saņēmusi augsto valsts apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeni), žurnālisti nedara godu nedz mūsu valstij, nedz mūsu valsts žurnālistu kopienai.

Ukrainas prezidents ir divas reizes apbalvojis Ukrainas nacionālās gvardes speciālā uzdevuma pulka “Azova” komandieri majoru Denisu Prokopenko ar augstiem valsts militāriem apbalvojumiem. Pēdējais apbalvojums un Ukrainas varoņa tituls tika piešķirts šī gada 19.martā, “Azovas” cīnītājiem plecu pie pleca ar Ukrainas Jūras kara flotes kājniekiem un robežsargiem nemitīgās kaujās neļaujot krievu okupantiem ieņemt šobrīd pēdējo brīvās Ukrainas zemes gabalu valsts dienvidos.

Armijā vienības komandierim piešķir apbalvojumus ne tikai par personisko drosmi, bet arī par viņa vadītās vienības spējām un drosmi. Tās ir nedalāmas lietas. Nedomāju, ka Latvijas žurnālistiem tik sarežģītā un grūtā Ukrainas vēstures brīdi vajadzētu apstrīdēt Ukrainas prezidenta lēmumus par Ukrainas varoņiem, jo tas būtu labākais veids, kā liet ūdeni uz Kremļa propagandas dzirnavām un tādā veidā atbalstīt karu Ukrainā, ko neviens saprātīgs cilvēks Latvijā nevēlas.

Slava UKRAINAI!

* Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības valdes priekšsēdētājs

Mediju ētikas padomē ietilpst:

Andris Ķēniņš. Izvirzīja Latvijas Raidorganizāciju asociācija;

Skaidrīte Lasmane. Izvirzīja Latvijas Žurnālistu asociācija;

Daiga Sproģe. Izvirzīja AS "DELFI";

Aleksandrs Mirļins. Izvirzīja Latvijas Preses izdevēju asociācija;

Guntars Līcis. Izvirzīja AS "Latvijas Mediji";

Anda Rožukalne. Izvirzīja SIA "Novadu ziņas";

Baiba Liepiņa. Izvirzīja Latvijas Reklāmas asociācija;

Andris Saulītis. Izvirzīja VSIA "Latvijas Televīzija";

Aivars Pastalnieks. Izvirzīja SIA "ŽURNĀLS SANTA".

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...