Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Faktiski visas valsts amatpersonas, kas ir pārkāpušas likumu, tiek sauktas pie atbildības pat par visniecīgākajām kļūdām, aplami interpretētiem likumiem vai to nezināšanu. Vienīgais izņēmums pagaidām ir tiesneši, kuru kļūdas, pat neiedomājami rupjas un ar veselo saprātu neizskaidrojamas, parasti paliek neizvērtētas un nesodītas. Personas, kurām vajadzētu reaģēt, tā vietā aizbildinās ar tiesas neatkarību. Vai pamatoti? Tiesas neatkarība ir konstitucionāla ranga vērtība taču tā nepastāv izolēti no varas dalīšanas principiem un tā saucamā līdzsvara un atsvara mehānisma.

Atgādināms, ka tiesu neatkarība ir nevis tiesnešu visatļautība, bet gan tieša pakļautība likumam, tāpēc turpmāk visi iesniegumi, ar kuriem kompetentās  personas  tiks informētas par Senāta Civillietu departamenta tiesnešu iespējamiem pārkāpumiem lietu izskatīšanā, tiks publicēti nolūkā pievērst sabiedrības un preses uzmanību šai gadiem ilgi nerisinātajai problēmai.

2022. gada 15. jūlijā izdevuma “Jurista Vārds” domnīcas sadaļā “Esejas” ir publicēts raksts “Maksātnespējas tiesību institūta sagrāve vai klajš tiesas brāķis bez tālākām sekām citiem?”[1] Rakstā ir argumentēti kritizēti Senāta Civillietu departamentā senatoru I. Bistera, V. Maksimovs un M. Senkānes sastāvā 2021. gada 1. jūnijā taisītais spriedums civillietā Nr. C29572417 (SKC-22/2021) un to pašu trīs senatoru ar to pašu referējošo tiesnesi 2021. gada 17. jūnijā taisītais spriedums arī otrā vienlaicīgi celtajā strīdā starp tām pašām pusēm – civillietā Nr. C29579117 (SKC-43/2021).[2]

No atbildētāja – saistības dzēšanas procesu fiziskās personas maksātnespējas procesā sekmīgi izgājušā laulātā par labu viņa bijušajai laulātajai ir klaji nepamatoti un acīmredzami nelikumīgi  piedzīti EUR 3766,18 un EUR 10 595,41 kā pēc maksātnespējas procesa radusies jauna saistība, kas esot izveidojusies bez paša atbildētāja gribas un ziņas – “regresa prasībā par zaudējumu piedziņu”.

Tā kā atbildētājs īsi pirms tam bija sekmīgi izgājis maksātnespējas procesu, tas nozīmē, ka ar šo viņš tiek pilnībā izputināts un viņa tālāka dzīve Latvijas Republikā kļūst ekonomiski nelietderīga, jo atbilstoši Maksātnespējas likuma 130. panta 3. punktam fiziskās personas maksātnespējas process Latvijas Republikā nav piemērojams personai, kurai pēdējo 10 gadu laikā pirms fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas ir izbeigts fiziskās personas maksātnespējas process, kura ietvaros saistības ir dzēstas.

Pirmās instances tiesa divas identiskas prasītājas absurdās un nepareizi formulētās prasības ir apmierinājusi pretēji likumam, judikatūrai un tiesību doktrīnai, tostarp secinot, ka “prasītājas kā galvinieces tiesības celt regresa prasību pret atbildētāju radās tikai tad, kad pēc atbildētāja maksātnespējas procesa izbeigšanas [atbildētāja bijušais kreditors]  pieprasīja no prasītājas kā galvinieces parāda samaksu, tika noslēgta [attiecīga] Vienošanās un prasītāja sāka veikt maksājumus saskaņā ar šo Vienošanos. Tādējādi, kļūstot galvojumam par pastāvīgu saistību, prasītājas prasījuma tiesības pret atbildētāju radās jau pēc atbildētāja fiziskās personas maksātnespējas procesa izbeigšanas un minētās saistības nav un nevar būt dzēstas, līdz ar to ir pamats piedzīt no atbildētāja par labu prasītājai regresa kārtībā parādu [..], kura prasītāja kļūdaini nosaukusi par zaudējumiem”.

Rīgas apgabaltiesa un Senāta Civillietu departaments šos klaji aplamos un nelikumīgos spriedumus negrozīja un neatcēla, kas minētajā rakstā ir argumentēti kritizēts. Neskatoties uz to, ka šis raksts ir visai aktīvi lasīts, līdz pat šim brīdim ne Augstākā tiesa, ne arī tās senatori – I. Bisters, V. Maksimovs un M. Senkāne – savu viedokli par tiesnešiem izteikto kritiku publiski nav komentējuši vai atspēkojuši. Arī tiesību speciālistu viedokļi, kas kaut kā attaisnotu senatoru pieļautās pirmšķietami rupjās kļūdas spriedumu pamatošanā, nav publiski izskanējuši. Nav arī zināms, vai Senāta Civillietu departamentā ir notikusi abu šo spriedumu analīze un vai tā sakarā ir notikusi šo senatoru atbildības izvērtēšana.

Abu spriedumu taisīšanā pieļautās kļūdas pirmšķietami ļoti būtiski pārsniedz Senāta Civillietu departamenta senatoru profesionālā riska robežas, tāpēc ir izvērtējama minēto senatoru saukšana pie atbildības šo nolēmumu taisīšanas sakarā – gan pie disciplinārās atbildības, gan pie  kriminālatbildības. Vienlaikus ir izvērtējama arī citu personu rīcība, tostarp, sakarā ar faktu, ka abas lietas ir nonākušas pie viena un tā paša kasācijas instances tiesas sastāva, lai arī kasācijas tiesvedības ierosināšanas stadijā tiesu sastāvi bija atšķirīgi.

Likuma “Par tiesu varu” 13. panta piektā daļa nosaka, ka par zaudējumiem, kas sakarā ar nelikumīgu vai nepamatotu tiesas spriedumu radušies personai, kura piedalās lietā, tiesnesis nav mantiski atbildīgs, bet likumā noteiktajos gadījumos zaudējumus atlīdzina valsts. Latvijas Republikas Satversmes 92. panta pirmais un trešais teikums nosaka, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā, kur nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā ikvienam ir tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu. Šī konstitucionālā norma ietver vispārēju garantiju – ja valsts ir pārkāpusi indivīda tiesības, tam ir tiesības uz atlīdzību.

Kā jebkura cilvēktiesību norma, arī Satversmes 92.panta trešajā teikumā ietvertā tiesību norma ir piemērojama tieši un nepastarpināti. Bez tam šī konstitucionālā likuma norma neparedz, ka tās konkretizēšanai nepieciešams īpašs likums. Šāda likuma neesamība ir saistāma ar Satversmes 92.panta trešā teikuma tiešas piemērošanas iespēju un nevar būt iemesls atteikumam pieņemt tiesā indivīda prasību par atlīdzinājuma piedziņu (skat., Latvijas Republikas Satversmes tiesas 2001. gada 5. decembra sprieduma lietā Nr. 2001-07-0103. secinājumu daļas 1. punktu).

Vienlaikus Tiesnešu disciplinārās atbildības likuma 1. panta pirmās daļas 1. un 2. punkts nosaka, ka tiesnesi var saukt pie disciplinārās atbildības par tīšu likuma pārkāpumu tiesas lietas izskatīšanā vai lietas izskatīšanā pieļautu rupju nolaidību. Likuma 3. panta pirmās daļas 1. punkts nosaka, ka disciplinārlietu par Augstākās tiesas tiesnešiem visos šā likuma 1. pantā norādītajos gadījumos ierosināt ir tiesīgs tikai un vienīgi Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Savukārt Kriminālprocesa likuma 120. panta otrā daļa nosaka, ka kriminālprocesu pret tiesnesi drīkst uzsākt tikai ģenerālprokurors, no kā izriet, ka kriminālprocess par nolaidību tiesas nolēmuma taisīšanā vai par apzināti nelikumīga tiesas nolēmuma taisīšanas faktu ir ierosināms vispārējā kārtībā. Atzīmējams, ka saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 121. panta otrās daļas 1. punktu pratināt tiesnesi un izņemt viņa personiskos pierakstus par apspriedes istabas noslēpumu drīkst vienīgi ar Augstākās tiesas triju tiesnešu atļauju, kas ir iespējams vien pēc kriminālprocesa ierosināšanas (par faktu).

Abi pirmšķietami klaji nelikumīgie spriedumi ir nodarījuši būtisku un faktiski neatgriezenisku kaitējumu atbildētājam abās šajās lietās. Krimināllikuma 197. pants nosaka atbildību par darba pienākumu nolaidīgu pildīšanu, ko izdarījis organizācijas atbildīgs darbinieks vai organizācijas pilnvarota tāda pati persona, ja ar to radīts būtisks kaitējums. Savukārt Krimināllikuma 291. pants nosaka atbildību par apzināti nelikumīga sprieduma vai lēmuma taisīšanu, ja to izdarījis tiesnesis.

Šai sakarā lūdzu:

1. Tieslietu ministriju – atlīdzināt atbildētājam ar nelikumīgiem tiesu nolēmumiem civillietās Nr. C29572417 un C29579117 nodarītos zaudējumus un kaitējumu – tiešos zaudējumus 14361.59 euro apmērā, kā arī netiešos zaudējumus – valsts nodevas, advokāta izdevumus, tiesu izpildītāja atlīdzību;

2. Valsts policiju – sākt kriminālprocesu par faktu;

3. ģenerālprokuroru – sākt kriminālprocesu pret Augstākās tiesas senatoriem I. Bisteru, V. Maksimovu un M. Senkāni;

4. Augstākās tiesas priekšsēdētāju – ierosināt disciplinārlietu pret Augstākās tiesas senatoriem I. Bisteru, V. Maksimovu un M. Senkāni;

5. Tieslietu ministru – ierosināt disciplinārlietu pret pirmās un otrās instances tiesas tiesnešiem, kas civillietas Nr. C29572417 un Nr. C29579117 ir izskatījuši pēc būtības.

[1] Eseja: Maksātnespējas tiesību institūta sagrāve vai klajš tiesas brāķis bez tālākām sekām citiem? – Jurista Vārds (juristavards.lv)

[2] Autors ir bijis atbildētāja pārstāvis un juridiskās palīdzības sniedzējs abās šajās lietās

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...