Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Auto ar Krievijas numuriem - faktu pārbaude

Jānis Taukačs, advokāts
23.09.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par aizliegumu iebraukt Baltijā ar Krievijas auto numuriem nelīmējās kopā, ka tas ir vien EK ieteikums un valstīm to jāievieš, kaut arī to paredz ES regula, kas ir tieši piemērojama. Pārbaudīsim.

Kas tieši publicēts medijos?

Latvijas medijos, piemēram, te, pagājušā nedēļā izskanēja šāda ziņa: "Eiropas Komisija 8.septembrī publicēja skaidrojumus par importu un preču ievešanu no Krievijas. Tajos teikts, ka ir aizliegts ievest personīgās automašīnas un personīgās mantas. Vēlāk Eiropas Komisija paziņoja, ka šim sarakstam ir konsultatīvs raksturs un ES valstīm individuāli jāizlemj, vai noteikt aizliegumus."

Kas tad rakstīts ES regulā?

Nav jābūt juristam, lai zinātu ES tiesību pamatus - ES direktīvās noteiktais mērķis jāievieš nacionālā likumā, bet regulas jau ir kā likums - tieši piemērojamas. Ņem un lieto. Tad kādēļ attiecīgajā regulā paredzētajam sarakstam esot konsultatīvs raksturs? Un ko tieši paredz attiecīgais regulas pants?

"Savienībā ir aizliegts tieši vai netieši pirkt, importēt vai nodot XXI pielikumā uzskaitītās preces, ja šo preču izcelsme ir Krievijā vai ja tās tiek eksportētas no Krievijas."

Kā tas tulkojams?

Te viss ir skaidrs, nav nekādas rekomendācijas vai kas Latvijai individuāli lemjams. Aizliegts un viss. Pat pirkt bez importa aizliegts. Vārds “nodot” latviskots mazliet neveikli, kas paliek skaidrāks, atšķirot anglisko tekstu: “transfer”. Tātad arī jebkura pārvietošana pāri robežai, ne vien imports, ir iekļauta šajā aizliegumā.

Pielikumā XXI uzskaitīto preču saraksts ir visai plašs, un par auto tas iekļauj visaptverošus KN kodus 8703 un 8704. Tātad arī tranzīts uz valstīm ārpus ES nav atļauts, pat ja tas nešķērso ES teritoriju. Šādu nostāju apstiprina arī EK publicētie skaidrojumi.

Tad kādēļ “konsultatīvs raksturs”?

Pašā regulā septembrī nav bijušas nekādas izmaiņas. Pēdējie grozījumi stājās spēkā jūnijā, un nākamie būs oktobrī, bet tie neskar iepriekš minēto pantu. Tādēļ vienīgais loģiskais skaidrojums paliek - EK kādā brīdī apķērās, ka šo ierobežojumu drīkst piemērot arī auto ievešanai uz laiku un paziņoja par to ES dalībvalstīm skaidrojošā formā. Baltija uz šādām ziņām noreaģēja visātrāk, bet aizliegums piemērojams visā ES.

Šis pieņēmums apstiprinājās...

Minētajos EK regulas skaidrojumos tieši 12.septembrī parādījās komentārs par auto ar Krievijas numuriem ievešanu. Tur EK apstiprina, ka aizliegums attiecas uz auto, t.sk. privātā lietošanā esošo (tūristu privātā manta). Starp citu, EK tur atsaucas uz jau esošu ES tiesu praksi - nepieciešamības gadījumā iespējams papētīt arī to. Auto iespējamās uzturēšanās ilgums Savienībā un muitas procedūras, saskaņā ar kurām auto ielaisti, arī nav būtiski.

Muitas statuss vs numura zīme

Starp citu, tehniski, muitas vajadzībām numura zīme nav noteicoša šo sankciju piemērošanai - svarīgs ir preču (auto) statuss - vai precei ir Krievijas izcelsmes statuss (tā ir ražota vai atmuitota Krievijā) vai tā tiek eksportēta no Krievijas. Vairumā gadījumu gan Krievijā izdota numura zīme arī nozīmē, ka auto ir atmuitots Krievijā.

Personīgā manta tūristiem

Problēma ar regulas interpretācijām radās arī, saliekot kopā iepriekš minēto pantu ar citu, kas atļauj pārvietot personīgo mantu. Tieši par šo EK komentējusi, ka ES valstis drīkst lemt par cilvēku, kas ieceļo no Krievijas, personīgo mantu: kur novilkt saprāta robežu - vai Krievijā ražotas zobu pastas ievešana pakļaujas terminam “transfer”. Tam, manuprāt, nav nepieciešams muitniekiem no galvas iekaļams preču saraksts. Vien nepieciešams veselais saprāts, kā to arī rekomendē EK. Tomēr, kā jau minēju, tūristu personīgās mantas ievešanas atļauja neattiecas uz personīgo auto.

Šaubu gadījumā sankcijas jātulko paplašināti, paturot prātā mērķi - samazināt Krievijas resursus, lai tā nespētu finansēt karu Ukrainā.

Kā ar jau ES esošiem auto?

Uz ES jau esošajām Krievijas precēm neattiecas ievešanas aizliegums - tā skaidro EK, atbildot uz 3.jautājumu. Taču jāatceras, ka jautājumā EK skaidro par precēm, kas jau izlaistas ES brīvam apgrozījumam (importētas). Mašīnas ar Krievijas numuriem ir ievestas uz laiku un nav importētas.

Tātad tehniski arī uz tām jau šobrīd attiecas aizliegums, un to tieši šādi skaidro arī EK, atbildot uz 12.jautājumu. Tomēr šķiet, ka aizliegums tomēr attieksies tad, kad katram auto beigsies individuālais 6 mēnešu ievešanas uz laiku termiņš.

Tikmēr Vācijā...

Dzirdēts, ka Vācijā jau kādu laiku neielaiž auto ar Krievijas numuriem, savukārt jau ievestie auto esot konfiscēti un par to notiekot tiesāšanās. Starp citu, kamēr Latvija flirtē ar jautājumu, vai VID atļāva Latvijas Gāzei nepiemērot papildu 20% UIN dividenžu izmaksai uz Krieviju (!) un vai (kā jau ierosināju TV3) nepieciešams šo nodokli palielināt, tikmēr Vācija mierīgi nacionalizēja attiecīgās akcijas. Ko tu (garā) stipram padarīsi..

Muitas šefs šo interpretāciju apstiprināja

Vēl drošības pēc, lai neko svarīgu nepalaistu garām, uzzvanīju muitas šefam. Raimonds Zukuls arī zināja par šo pakomentēt, ka šobrīd praksē uz ielām esošos auto ar Krievijas numuriem policija speciāli netvarstīs. Turklāt pagaidām ir valstis, kas vēl nav aizliegušas auto ar Krievijas numuriem iebraukšanu ES, tādēļ iespējama šādu auto iebraukšana Latvijā no ES teritorijas. 1/2 gada laikā situācijai ar Latvijā esošajiem numuriem vajadzētu normalizēties, kad beigsies ievešanas uz laiku termiņš.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...