Čakša spiesta deputātiem atbildēt par „e-veselības” „starptautiskajiem ekspertiem”, bet turpina izlocīties un noklusēt
PIETIEK27.05.2018.
Komentāri (0)
Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) beidzot ir bijusi spiesta Saeimas opozīcijas deputātiem atbildēt par uzņēmumu, kuru viņa iepriekš publiski izziņoja kā „starptautiskos ekspertus”, kas esot atraduši „e-veselības” galveno kļūdu. Tiesa, ministres piespiedu kārtā atklātā informācija neskaidrības nemazina.
Aizvadītajā nedēļā Čakša televīzijā publiski paziņoja, ka „starptautiski eksperti” esot „atraduši galveno kļūdu vienā no e-veselības moduļiem, kas bremzē visas sistēmas darbību”.
Pēc bēdīgi slavenās e-veselības sistēmas divu līdz trīs mēnešu darba, kā televīzijā apgalvoja Čakša, esot pamanīts, ka dienas vidū sistēmas darbs bremzējoties. Tāpēc esot piesaistīti vārdā nenosaukti starptautiski eksperti, kuri pagājušajā nedēļā esot atraduši galveno kļūdu, kas „vienā no e-veselības moduļiem visu sabremzējusi”. Anonīmie eksperti esot solījuši divu mēnešu laikā visu sakārtot, apgalvoja Čakša.
Taču konkrētos ekspertus, kas it kā veikuši šo atklājumu, nevēlējās nosaukt ne Čakša, ne Nacionālais veselības dienests, kas oficiāli ir e-veselības sistēmas uzturētājs. Tikmēr Pietiek avoti Nacionālajā veselības dienestā apgalvoja, ka neko neesot dzirdējuši par kādiem piesaistītiem starptautiskiem ekspertiem, kaut bez dienesta iesaistes to darbs nebūtu iespējams.
Tikai tagad, atbildot uz opozīcijas deputātu pieprasījumu, Čakša ir bijusi spiesta atklāt, ka Nacionālais veselības dienests saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu Valsts reģionālās attīstības aģentūras Elektronisko iepirkumu sistēmā veicis pakalpojumu iegādi, noslēdzot līgumu ar „starptautisku uzņēmumu SIA Santa Monica Networks”.
Lai gan opozīcijas deputāti ir pieprasījuši nosaukt „starptautiskos ekspertus”, Čakša ir ignorējusi arī šo prasību un minējusi tikai to, ka uzņēmuma „komandā ir gan Latvijas, gan ārvalstu speciālisti un kurš sarežģītās situācijās pieaicina arī ražotāju”.
Uz jautājumu, kā tieši ir izpaudusies Čakšas iepriekš minētā „galvenā kļūda” un kas ticis novērsts, ministre ir vēlējusies paskaidrot tikai to, ka „eksperti ir atklājuši, ka e-receptes funkcionalitātes arhitektūra neatbilst datu apstrādes apjomam, un ir veiktas darbības, lai uzlabotu sistēmas veiktspēju un datu apmaiņu”.
Nav skaidrību arī par to, cik tieši šo „starptautisko ekspertu” pakalpojumi nodokļu maksātājiem izmaksās. Čakša atklājusi tikai to, ka uzņēmumam noteiktā darba stundas likme ir 100 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.