Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja cilvēks, kurš dzimis un nodzīvojis savu mūžu Latvijā, nemāk latviešu valodu, tas ir spilgts apliecinājums tam, ka viņš pilnībā neciena šo zemi. Latvija viņam ir tukša vieta. Viņam ir nospļauties par šīs valsts vēsturi, kultūru, tradīcijām, labklājību un drošību. Un, apzinoties šo faktu, man rodas jautājums tiem latviešiem, kuri turpina ar šādiem cilvēkiem komunikāciju krievu valodā.

Cik ilgi jūs turpināsiet uzturēt savas dzimtās zemes necieņu? Tieši ar ko jūs lepojaties tajā brīdī, paši uzsākot vai pārejot uz krievu valodu, sarunājoties ar šādu cilvēku ? Ar cilvēku, kurš neciena Tevi, Tavu valsti? Kas ir ar Tavu pašcieņu? Kāpēc par izcīnīto bronzu, Tu ar lepnumu sauc - Latvija, bet ikdienā steidzies runāt svešā mēlē? Padomā par šo.

Kāpēc rakstu tieši šādi? Jo esmu realitātē runājusi ar latviešiem, kuri man ar lepnumu ieziņo, ka turpinās apkalpot krieviski un nekas viņus nepārliecinās par pretējo. Tie ir reāli cilvēki - kasiere Maxima, Bite u.c. Labi, man nav jāizprot katra cilvēka motivācija, iespītēšanās līmenis jeb pārliecība, bet realitātē, kad šis pats cilvēks, kurš, piemēram, dzimis Latvijā, nodzīvojis šeit 40 gadus, pārceļas dzīvot uz Angliju, viņš bez problēmām iemācās, kā minimums, vajadzīgās frāzes vai arī apgūst tās valsts valodu tādā līmenī, lai var brīvi komunicēt gan publiskā telpā, gan privātā sektorā.

Kāpēc tur šis pats cilvēks nav piebļāvis pilnu Facebook, ka viņu apspiež, neļaujot pie ārsta runāt savā dzimtajā valodā? Kapēc tur viņš nelūdz Latvijas politiķim rakstīt vēstules ar sūdzībām drošības dienestiem, jo bankā vai veikalā viņu neapkalpo dzimtajā valodā? Atbilde ir vienkārša - tur tā nedrīkstēs. Tur būs jāciena valsts, uz kuru esi aizbraucis. Tur neauklēsies ar tevi ne publiskajā, ne privātajā telpā.

Otra būtiska lieta ir tas, kā populisti manipulē ar šo situāciju - saucot latviskošanu publiskajā telpā par naida kurināšanu. Kā prasība runāt publiskajā telpā valsts valodā var tikt formulēta par naida kurināšanu? Manuprāt, šī melīgā manipulācija ir jāizskauž pašā saknē. Kā Satversmes pants var tikt traktēts par naida kurināšanu? Cik zemam ir jābūt politiķa līmenim, lai kaut ko tādu formulētu savam elektorātam? Tas parāda tikai to, ka šādam politiķim nav, ko dot valstij, kā tikai melus.

Protams, ir arī pozitīvi piemēri gan latviešu, gan krievu komunikācijā, un tas ir labi. Tāpēc ir jāturpina mainīt domāšanu šajā jautājumā gan latviešiem, gan krieviem. Ir jāmaina ieradumi valodas lietošanā, kas tika ievazāti okupācijas laikā Latvijā. Latviešiem jāpārstāj kautrēties par savu valodu, jāpārstāj "izklāties", bet pēdējiem jāpārstāj dominēt.

Dievs svētī Latviju.

Pārpublicēts no Facebook.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...