Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Pievienot komentāru

Lapas:    1   Rādīt komentārus, sākot ar: pirmo | pēdējo

...

06.10.2019. 19:40

»

...

"Tagad tiek uzskatītas"!? Starptautiskā likumu un cilvēktiesību bāzē nav pat simts gadus veca. Vēl joprojām eksistē kultūras, kurās goda slepkavības ir daļa no ikdienas ( https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8 ). Pasaki vēl, ka...


Vēl viena doma. Mūsdienu rietumu vērtību sistēma un pārvaldes sistēma pēdējo 200 gadu laikā radīja Industriālo Revolūciju, demogrāfisko bumu un labklājības stratosfērisko pieaugumu. Līdz ar to arī Rietumu virskundzību. Bet šis sistēmas nav nekas dabisks, cilvēkos iekšā esošs. Nē, šīs sistēmas ir izveidotas pēc daudzu paaudžu eksperimentiem un pārdomām. Apmaiņā pret tūkstošiem ģēniju dzīvēm. Tā ir sarežģīta sistēma, kuru neviens indivīds atsevišķi nav spējīgs pilnībā uztvert un pārzināt - varas dalījums, specifiska likumu un tiesību bāze, lielu grupu kopīga identitāte, tehnoloģijas utt. Ja paņemtu labākos un gudrākos no gudrākajiem no modernā laikmeta un ieliktu kādā senākā sabiedrībā, ir ļoti maz ticams, ka viņi drastiski spētu mainīt sistēmu. Drīzāk viņi lielā mērā pielāgotos esošajai kārtībai un morālei. Tas ir sistēmas svarīgums un spēks. Sistēma ir tā, kas ievirza indivīdus masveidā ievērot kompleksas likumu un vērtību izpratnes, ne indivīda dzelžainais raksturs. To var skaidri redzēt, paskatoties cik dažādi ir uzskati it kā vienas sugas pārstāvjiem dzīvojot vienā laikā - ikkatram ir vērtību atšķirības, vai tas būtu zem Ķīnas autoritārisma, vai Amazones cilšu kultūras, vai Islāma monarhijas vai Rietumu jauktā kapitālisma, vai Jemenas civilā kara haosa dzīvojošs indivīds.

Atbildēt

...

06.10.2019. 18:55

»

paardomas

...dvēsele, gods, cilvēciskuma izpratnes ir mainīgas


"Tagad tiek uzskatītas"!? Starptautiskā likumu un cilvēktiesību bāzē nav pat simts gadus veca. Vēl joprojām eksistē kultūras, kurās goda slepkavības ir daļa no ikdienas ( https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE_%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8 ). Pasaki vēl, ka šīs vērtības nav vēsturiski mainīgas un ka visi jau gadu tūkstošiem ir par visiem jautājumiem šajā jomā vienisprātis. Tikai ar visiem stabilo godu, cilvēciskuma un dvēseles definīciju piemēriem, tādiem, kuriem es nevaru atrast pretpiemērus.
Var jau būt, ka vēdiskā kultūra ir ļoti laba, bet tā neizveidoja mūsdienu tipa sistēmu ar institūcijām un pārvaldes formām (piem., varas dalījuma un vienlīdzīgām tiesības visiem indivīdiem - kā tur vispār ir ar vēdiskumu un hereditārām kastām?), kas piespiestu, pārliecinātu, ievirzītu cilvēkus ievērot vēdiskās normas. Jo neredzu, ka Indija tagad vai senatnē būtu bijusi īpašs intelektuālisma un progresa līderis. Vēdiskās domāšanas efektivitātes pierādījumu bāze ir šķidra.

Atbildēt

paardomas

06.10.2019. 11:20

»

...

Nav slikti gribēt vēl labāku sistēmu, kā jau teicu, sistēma ir vitāli svarīga. Sistēma (kas pati par sevi ir paaudzēm krātu zināšanu kristalizācija) ir tā, kas nodrošina cilvēku potenciāla realizēšanos augstā intelektuālā darbībā. Var piedzimt neticami apķērīgs cilvēks, bet ja viņš piedzimst pirms 10000...


...dvēsele, gods, cilvēciskuma izpratnes ir mainīgas...
Diemžēl jā,negods un necilvēcība tagad tiek uzskatītas par goda lietām,bet tām vajadzētu būt nemainīgām vērtībām.Un galīgi nekā par vēdisko kultūru,kas labākajā gadījumā tiek melīgi traktēta par pagānismu.

Atbildēt

Edge

06.10.2019. 09:37

»

voila

Raini jau komunisti vienkārši pievāca kā savējo. Pamatā dzejnieka ideālista domas atbilst tikai tīri teorētiskajai (dzīvē nerealizējamai) komunisma ideoloģijai


Tieši tā! Vīzija - tas ir neiespējami iespējamais attīstības ceļš.Bez pozitīviem, uz attīstību vērstiem ideāliem jau momentā sākas degradācija un pūšana. Ne bez pamata jau priedīši cenšas Raini sev pievākt. Tikai neizdosies, tukšs numurs.
SPĪDOLA Nevienam es Rīgas nedodu, / Tik tiem, kas cēla tās stiprumu, / Kas viņu lielu un staltu dara:
Tā darba ļaužu sūrsūra vara, /Kas cirta, raka, sita un kala, / Kas sviedrus lēja un lies vēl bez gala. -

Atbildēt

hā hā hā hā

06.10.2019. 09:14

intelektuāļus sauca par kalpotajiem un atkāva gan staļins..................un tad viņa šarikovi zaga zinātni rietumos

Atbildēt

...

06.10.2019. 09:03

»

paardomas

...Bet esošā sistēma ir labākā līdz šim


Nav slikti gribēt vēl labāku sistēmu, kā jau teicu, sistēma ir vitāli svarīga. Sistēma (kas pati par sevi ir paaudzēm krātu zināšanu kristalizācija) ir tā, kas nodrošina cilvēku potenciāla realizēšanos augstā intelektuālā darbībā. Var piedzimt neticami apķērīgs cilvēks, bet ja viņš piedzimst pirms 10000 gadiem cilšu konflikta vidū, tad viņš būs gandrīz tikpat neaptēsts kā visi citi. Varbūt viņš izdomās nedaudz labāku akmens cirvi vai nedaudz uzlabos navigāciju pēc zvaigžņu kustības izpratnes, bet tas arī viss. Daudz laika viņš pavadīs darot primitīvas lietas ar saviem primitīvākajiem biedriem.

Vēl Ķīnas sistēma izskatās interesanta kā alternatīva Rietumiem, bet nav vēl skaidrs cik stabila un radoša tā ir ilgtermiņā.

Un vēl viena piezīmīte - dvēsele, gods, cilvēciskuma izpratnes ir mainīgas. Tradīcijas un morāle nav gluži zinātniski pamatotas. Ja kāda vērtību sistēma ir efektīvāka sabiedrības izdzīvošanai uz šīs planētas, tad tā, agri vai vēlu, bez žēlastības iznīcinās pārējās. Lai cik tās kādam būtu dārgas un svētas. Resursi ir ierobežoti (sveiciens Maltusam), un savējās grupas cilvēks ir vairāk cilvēks nekā citi.

Atbildēt

...

06.10.2019. 06:59

»

Arturs Priedītis

Rietumu zinātne ir aprēķinājusi masu fenomenu un elitāro fenomenu proporcionālās attiecības. Ja elitārajā fenomenā iespiežas 15% masu fenomens, tad sākās elitārā fenomena profanācija, devalvācija, sistēmas transformācija, sistēmas sašķelšanās. No elitārās sistēmas var atšķelties kāda daļa, kas nevēlas...


Salīdzinoši labs raksts, šoreiz padaudz atsauču uz autoriem, citātu un uzvārdu. Bet tiek ignorēta milzīgā zinātnes attīstība un labklājības un ekonomiskais ieguvums tieši 20.gs. laikā. Jo līdz ar to, ka elite zaudēja savas dieva dotās tiesības būt kvalitatīvi un neizmaināmi pārākā statusā pār visiem citiem, parādījās iespēja parastam cilvēkam izsisties. Izrādījās, ka starp parastiem cilvēkiem ir ļoti liels talantu apjoms. Cilvēkiem tikai vajadzēja dot tiesības un motivāciju kļūt par elites pārstāvi, lai kādā statusā arī viņš nebūtu dzimis.
Piemēram, aprakstītā situācija, kurā elite ierauga iespēju pelnīt ar dzelteno presi vai masu kultūru. Kāpēc tā radās? Jo, ja mēs paskatāmies kādus pārsimts gadus pagātnē, tad redzam, ka elitei jau piederēja viss - viņi varēja izsūkt no pārējiem cilvēkiem kad un ko vien gribējā (ko tādi spīdekļi kā Luijs XIV arī darīja). Lūk, jaunās peļnas iespējas radās, jo izmainījās sabiedrības struktūra - tagad cilvēkiem parādījās tiesības uz savām idejām, darbu un īpašumu. Un tad jau var nopirkt, ko elite piedāvā. Tikai, ņemot vērā jaunās tiesības izsisties, es teiktu, ka arī elite ir jau pavisam cita. Viss mainījās. Uz stiprāko pusi. Jaunā tipa sabiedrība ir vismaz desmitkārt produktīvāka par bijušo, plurālistiska demokrātija spēj sagraut aristokrātisku monarhiju tīri fiziski, jo tā korektāk izmanto cilvēkresursu - atrod ģēniju arī zemnieku ģimenē un ļauj viņam kļūt par miljardieri, ģenerāli vai prezidentu.

Sistēma ir svarīga. Bet esošā sistēma ir labākā līdz šim, un es to neredzu grūstam. Universitātes vēl joprojām audzina jaunus ekspertus, parastie cilvēki vēl joprojām gaida jaunus zinātnes sasniegumus. Vēl ir tik daudz neatrisinātu problēmu - slimību, strīdu, karu, negodību, garlaicību, trūkumu, badu - un katrs mietpilsonis zina, ka tikai zinātnē balstīta sistēma un katra sabiedrības locekļa artava tajā var dot cerību problēmu atrisinājuma dienas pienākšanai. Jo tikai zinātne ir tā, kas līdz šim ir risinājusi problēmas. Tas ir pārāk acīmredzams, lai ticība zinātnei un progress neturpinātos.

Atbildēt

paardomas

06.10.2019. 04:24

Man gan liekas ka sācies civilizācijas atmodas proces.Diemžēl masu medijos tā ir tabu tēma.Arvien vairāk cilvēki cenšas izrauties no sistēmas.Sistēmu kolektīvi izmainīt nav iespējams,iespējams mainīt vidi ap sevi,līdz ar to mazinot sistēmas ietekmi.Laimes lāču un ,,saulvežu,, nebūs,katram jāsāk ar sevi

Atbildēt

voila

05.10.2019. 18:18

Raini jau komunisti vienkārši pievāca kā savējo. Pamatā dzejnieka ideālista domas atbilst tikai tīri teorētiskajai (dzīvē nerealizējamai) komunisma ideoloģijai...

Atbildēt

Komentars

05.10.2019. 18:10

Pievienots

Atbildēt

TT

05.10.2019. 17:37

Ja valsts valdība piekopj politiku, kurā ne visas tautas labklājība, vispārējais līmenis, kas sevī ietver arī izglītību, medicīnu utml. ir galvenais, bet gan tikai pie varas tikušo personīgais labums un nauda, valsts ir nonākusi totālā degradācijas fāzē. Latvija ir nonākusi stabilā degradācijas fāzē. Kaut nu ātrāk sabruktu un ieilgusī agonija beigtos!

Atbildēt

Edge

05.10.2019. 17:12

"Šajā ziņā krāšņs piemērs ir Rainis. Viņš neapšaubāmi ļoti labi izprata masu cilvēku niecību."
Krāšņs piemērs: 1926. gada 15. janvārī Rainis savā dienasgrāmatā rakstījis, ka augstās algas valstī ir pielīdzināmas zādzībai un norāda, ka Čakstes saņemtie 2,5 miljoni latu gada algā tādēļ vien, ka viņš ir dumjš, tomēr esot par daudz

Atbildēt

TT

05.10.2019. 17:09

Gribējās gudri, iznāca kā vienmēr...

Atbildēt

Arturs Priedītis

05.10.2019. 16:00

Rietumu zinātne ir aprēķinājusi masu fenomenu un elitāro fenomenu proporcionālās attiecības. Ja elitārajā fenomenā iespiežas 15% masu fenomens, tad sākās elitārā fenomena profanācija, devalvācija, sistēmas transformācija, sistēmas sašķelšanās. No elitārās sistēmas var atšķelties kāda daļa, kas nevēlas pakļauties masu fenomena 15% ietekmei un vēlas saglabāt agrāko elitāro statusu. Taču faktiski tas nozīmē, ka masu fenomenam ir izdevies realizēt noteiktu destruktīvo darbību. Agrākā elitārā sistēma ir sagrauta, un turpmāk tā nefunkcionēs agrākajā apjomā, jo no agrākā apjoma elitārā sistēma pati atdod zināmu daļu masu fenomenam. Masu fenomens nevar svinēt pilnīgu uzvaru, jo elitārā sistēma pati par sevi kā elitāra sistēma turpina pastāvēt, taču var svinēt daļēju uzvaru.

Atbildēt

Lapas:    1   

Jūsu vārds:

Komentāra teksts:

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gribēja kā labāk, sanāca kā vienmēr

FotoLatvijas satiksmes drošības telpā ir uzsprāgusi verbālā bumba, jo Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks paziņoja, ka no stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums, nekā sākotnēji plānots, līdz ar to esošo fotoradaru turpmāka darbība un jaunu fotoradaru iegāde esot zem jautājuma zīmes.
Lasīt visu...

21

Modernā banalitāte

FotoBanalitāte ir oriģinalitātes trūkums, pliekanums, bezgaumīgums. Sastopama, tā teikt, arhaiska banalitāte – sen zināma un sen apnikusi banalitāte. Sastopama relatīvi jauna banalitāte – moderna banalitāte, ja ar vārdiem “moderna banalitāte” apzīmējam kaut ko mūsdienīgu, sava laika prasībām un sasniegumiem atbilstošu, ar ko tiekamies nesen, bet kas jau ir ieguvis banalitātes statusu.  
Lasīt visu...

12

Auniem ir jāzina, ko viņi nobada

FotoJebkura jauna partija mūsu valstī, kas gribēs izmainīt sapuvušo, smirdīgo oligarhu sistēmu, tiks norieta un samīdīta. Tāds pats liktenis sagaida arī šo partiju ministrus, kas iedrošināsies veikt pārmaiņas savās nozarēs.
Lasīt visu...

21

Kādā veidā visiem aizbāztas mutes par Skultes gāzes termināļa afēru?

FotoNezināmu personu iecerētā Skultes sašķidrinātās gāzes termināļa būve ir krietni nokavēta, un pašlaik tas ir cinisks ārzemnieku biznesa projekts. Es saprotu, ka abas augstākās valsts amatpersonas nav ar seju pret Latviju, bet tik atklāti lobēt privātpersonu biznesu...
Lasīt visu...