Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Eh, kā gribas dučem būt...

Dainis Namejs Lemešonoks, īpaši PIETIEK
04.07.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir tādi patriotiskās drosmes līmeņi, kurus sasniegt var tikai provokatori vai idioti. Taču diemžēl šīm verdošās naida runas "virsotnēm" reizēm gadās pietuvoties arī dažam nācijas lepnumam, kad viņš tiek/jūtas pacelts pāri jebkādai kritikai. Tas nupat "izdevās" Viesturam Kairišam, manis ļoti godātam kino un teātra režisoram, svaigo kronētam ar Traibekas kinofestivāla lauriem.

Godātam, pat neraugoties uz viņa aklo "čangaļsolidaritāti" ar LU terorizētāju un augstskolu autonomijas bendi. Tagad, pieļauju, man un daudziem šī talanta apburtiem cilvēkiem nāksies sadzīvot ar atziņu: Kairišam galvā ir, atvainojos, pilnīgs ķīselis. Otrs Imka, tikai ne dziļos gados un ar citu "polaritāti".

Turklāt tas ir ļoti agresīvs ķīselis. Šī kareivīgā substance atrodama žurnāla "Ir" (tiesa, vien tā abonentiem) 30.jūnija numurā. Tajā, klaji pinoties savu uzskatu un izjūtu pretrunās, Kairišs tomēr ir pacenties ļoti kategoriski paust divas ļoti novienkāršotas ideologēmas.

1. "Man par Krievijas agresiju ir bijušas bailes visus neatkarības gadus. Tagad dzirdu no politiķiem: «Man viss mainījās 24. februārī.» Lūdzu, nekad nebalsojiet par šiem cilvēkiem! Ja pirms tam neredzēji apdraudējumu, tad vai nu apzināti pārdevi savu valsti, vai biji idiots."

2. "Pirmkārt, jāapzina visi, kuri gadiem Krievijas agresiju veicināja, strādāja Kremļa labā. Es neredzu šādu procesu Latvijā. Jāsaprot, kuri jāapcietina, kuri jākancelē no iespējas ietekmēt sabiedrību. Šie cilvēki jāizolē, bet viņi joprojām ir katrā partijā, valsts institūcijās. Kaut vai enerģētikā: Latvijā desmitgadēm tika bloķēti mēģinājumi strādāt pie alternatīviem enerģijas avotiem, kas ļautu atraisīties no Krievijas. Es gribu, lai šos cilvēkus sauc pie atbildības. Tāpat ir daudz tādu, kuri sadarbojās ar Kremļa režīmu, attīstīja šeit Krievijas projektus. Gribu, lai tiekam vaļā no šiem cilvēkiem politikā un sabiedriskajā dzīvē."

Kairiša un viņa uzskatiem klaji komplementārā (vai pat tos rosinošā) žurnāla redakcijai ir pavisam vienkārša recepte, ko Latvijai darīt šajos draudīgajos laikos. Vajag steigšus sarīkot pamatīgas raganu medības, nācijai šķīstoties sakurto soda sārtu ugunī. "Nafig" tiesiskumu, pilsoniskās tiesības, demokrātiju – lai pastāv pie ratiem, kamēr mēs, sevi par baltiem un pūkainiem nozīmējušie, Latvijas politiskajā elitē rekonstruēsim 1919.gadu! Jūtam taču, ka nu plinte ir mūsu rokas, ka apsējs uz mūsu piedurknes tagad ir pareizākais...

Provinciāls makkartisma kopīpeists, kas uzklājās uz latvju vēsturisko traumu radītām apziņas himērām – vēlmes pēc vadoņa stiprās rokas (vai par tādu būt) un pēc "pašiem savām troikām". Traģiski, ka šādu recepti mums piedāvā mākslinieks, kurš vizualizējis "Melānijas hronikas". Vēl traģiskāk, ka no Kairiša biezā slānī plūst vēlme pašam "kancelēt". Būtu tik varēšana. Un plinte. Vēl labāk – atdot komandas plintniekiem no kāda augsta balkona. Paliek pat neērti, ka šis cilvēks tik atklāti un publiski mums izklāsta savus "slapjos sapņus"...

Varētu tukši ironizēt, ka līdz 24.februārim kaut kā nemanījām pašu Kairišu "guļam ar šmaiseru pagalvī", nedzirdējām viņa kasandriskos brīdinājumus, neapsaukājām par Latvijas galveno rusofobu. Taču šī ir tīri cilvēciska vājība, kas nav sveša pat dižajiem, – izmantot izdevību pacelt savu pašapziņu, sludinot, ka esi bijis gudrs jau "pirms kāzām".

Taču viņam un žurnālam vēlamā Latvijas "attīrīšanas recepte" ir bīstama un pašiznīcinoša. Jo tik burvīgi fascinējoša, tik skaidri saprotama, svētu naidu uzjundījoša! (Būsiet taču pamanījuši vēsturē vismaz to, ka visaizrautīgāk asinis izlej pilsoņkaros.) Vienalga, kas tieši veido elektrizēto pūli, kurā kā uzartā zemē krīt naida runas sēkla – deklasētu pilsonisko samazgu "tauta" vai valsts elitē salīdušu lumpeņu grupa. Viss, kas ir vajadzīgs naida izvirduma iedarbināšanai, ir pietiekami autoritatīvs – jo katru pūļa dalībnieku no personiskās atbildības atbrīvojošs – kaujas sauciens "Davai, močījam viņus!" Šajā gadījumā tādu papūlējās sarūpēt žurnāls "Ir".

Taču, ja mēs tiešām sekotu Kairiša padomam, tad mazākais, ar ko riskējam, ir iegūt nepilna sastāva 14.Saeimu. To, pieļauju, aizpildītu tikai Jānis Iesalnieks, Aleksandrs Kiršteins, Ivans Staļnojs, Miroslavs Mitrofanovs, Jānis Kuzins un vēl daži, kuriem tiešām 24.februāris nekādas pārmaiņas viņu pasaules redzējumā neatnesa... Atšķirībā pat no daudziem Krievijas Drošības padomes locekļiem, ko uzskatāmi apliecināja viņu mulsums 21.februāra sēdes TV reportāžā. Kaut runa tobrīd (oficiāli) bija tikai par separātistu diplomātisku atzīšanu. Arī viņiem, ne tikai Eiropas politiķiem, acīmredzami "slikts miers" šķita daudzkārt komfortablāks un ienesīgāks.

Par otru piedāvājumu. Skaidrs, ka "šķīstošais sārts" tiktu kurināts ne jau ar Tatjanu Ždanoku, Juri Savicki vai valsts uzņēmuma "Latvenergo" pusanonīmām valdēm. Tām, kas to "turējušas uz Gazprom adatas". Ne ar Jāni Jurkānu vai Aigaru Kalvīti, kuri pat pasēdējuši ar Kremļa palātu iemītnieku pie viena galda. Ne ar nesen klaji prokrievisko Aivaru Lembergu. Kur nu vēl ar tādu niecību kā šo rindu autors (jā, modras acis ir mani fiksējušas jau piemirstos "Baltijas foruma" pasākumos)...

"Raganas" tiktu meklētas un "atrastas" – ja vien līdz tam, žurnālam un tā draugu tīklam pacenšoties, tiktu nonākts – galvenokārt starp medību organizatoru tiešajiem politiskajiem sāncenšiem. Starp tiem, kam šobrīd ir valsts vara un kuri to varētu arī rudenī lielā mērā saglabāt, ja kādam vien neizdosies panākt "šķīstīšanās" forsmažoru. Tūlīt acīs krīt aizsardzības ministra (kaut Kairiša uzslavēta) nervozums. Artis Pabriks, šķiet, jau dzīvo tā brīža priekšnojautās, kad viņu kādi "pareizāki latvieši" vilks uz tribunālu par "Abrenes pārdošanu".

Popkultūrā reizēm uzviļņo parādība, ko – paša uzskatāmākā piemēra dēļ – var dēvēt par "Bono sindromu". Dižs un masu dievināts talants kādā brīdī izlemj, ka savu popularitāti spēj izmantot valstisku vai kontinentālu traģēdiju atrisināšanai. Vienalga, uzbrūkot politiķiem (baņķieriem, baznīcu hierarhiem utt.) vai sēžoties ar viņiem pie sarunu galda. Gluži loģiski viss beidzas ar ilūziju sabrukumu un netīkamu atklāsmi, ka esi veikli manipulēts un "sadarbības partneru" izmantots.

Kairišs it kā ir, it kā nav šāda sindroma upuris. Tā pamatā ir humānisms, nevis vēlme sarīkot selekciju. U2 solists, cerot palīdzēt badu cietošām Āfrikas valstīm, neaicināja veidot "kancelējamo" sarakstus.

Kairišs drīzāk šķiet viegli līdzīgs itāļu dzejniekam Gabrielam D'Annuncio (1863-1938) viņa centienos realizēt savas politiskās vīzijas. Tāpēc šāds virsraksts prātā uzvējoja. Viņa fantastiskās avantūras pēc 1.Pasaules kara iedvesmoja vadoņa – dučes – režīma izveidošanos Itālijas karalistē. Kaut tauta dievināja ģēniju un vara apgādāja ar privilēģijām, D'Annuncio mūža nogali droši vien ļoti bojāja apziņa, ka «patiesībā» taču viņam, nevis ducīgajam plikpaurim ar masīvo zodu, vajadzēja no augstā balkona uzrunāt sajūsmā rēcošo tautu.

PS. Lūdzu kompetentās Latvijas iestādes, kas stāv likuma, nevainības prezumpcijas un demokrātijas sardzē, uzskatīt šo tekstu par denunciāciju. Labprāt uzzinātu to viedokli par šādiem aicinājumiem "kancelēt".

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

FotoLūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu speciāliste Linda Meldrāja ilgstoši neatrodas darbā, vadītājs piever acis, „speciāliste” saņem algu un ir kā tukša vieta, jo faktiski neveic darba pienākumus, saņem algu par mākslīgi radītu dīkstāvi ilgāk par gadu.
Lasīt visu...

12

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

FotoRail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes atmosfēru.
Lasīt visu...

21

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

FotoĢeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz augstākiem procentiem nekā valsts pati spētu to nofinansēt. Gribētāji būs. Pretī taču valsts garantijas. Samudžinās darījumu tā, ka neko saprast nevarēs un pieliks vēl kādu miljardu.
Lasīt visu...

21

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

FotoSaeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem.
Lasīt visu...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

Kāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez...

Foto

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

Viens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās...

Foto

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

Ņemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica”...

Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...