Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Veiktais audits ir ierobežotas piejamības informācija, tāpēc par to publiskajā telpā diskutēt ir grūti. Pēc būtības tas ir pieejams katram (jā, katram žurnālistam un iedzīvotājam), kas spēj pamatot savu vajadzību ar to iepazīties. Pamatojums, ar kuru šo ziņojumu izsniedza man, bija nepieciešamība saprast esošo situāciju, spēja atbilstoši politiski rīkoties, kā arī komunikācija ar sabiedrību un vēlētājiem.

Lai arī šis pamatojums ļauj īsi pārstāstīt un paust savu vērtējumu par auditā lasāmo informāciju, tomēr liela problēma ir, ka nevaru konkrēti citēt, precīzi atsaukties un ļaut lasītājam pašam pārbaudīt manu kopsavilkumu un viedokli. Pilnvērtīgai sabiedriskai diskusijai ļoti nepieciešams lēmums par audita ziņojuma publiskošanu.

Zinot, ka maz izredžu gūt Rīgas domes koalīcijas atbalstu publiskošanai, lūdzu katru interesentu izmantot Informācijas par atklātību likuma kārtību, rakstīt Rīgas domei un pamatot iepazīšanās ar auditu vajadzību. Piemēram, ar nepieciešamību rīdziniekam saprast, kā tiek tērēti nodokļi, vai arī vēlmi informēt sabiedrību. Jo vairāk šādu pieprasījumu būs, jo lielāka iespēja, ka vienkāršāk būs padarīt ziņojumu publisku visiem.

Par pašā audita ziņojumā atrodamo

Par ko vispār ir audits – par Ārtelpu un mobilitātes iekšējā departamenta kontroles sistēmām, kur izvērtētas transporta būvju uzturēšanas darbu uzraudzības un kontroles procedūras, uzturēšanas līgumu ietvaros veikto vienlaidus asfaltbetona seguma atjaunošanas darbu uzraudzība un kvalitātes kontrole, kā arī vērtētas departamentam iesniegtās sūdzības par ielu stāvokli šā gada jūnijā un departamenta ieviestie pasākumi korupcijas risku mazināšanai.

Tātad, ja Vilnis Ķirsis Delfi TV raidījumā saka – ziņojumā nav teikts, ka asfaltu varēja ieklāt par tik un tik lētāk (piemēram, ar 2021. gadā slēgto vispārīgo vienošanos), tad tā ir taisnība. Un taisnība tā ir tādēļ, ka šo vērtēt nebija uzdots, līdz ar to, protams, ziņojumā nekādi nevar parādīties.

Galvenais, par ko vēlējos pārliecināties, bija tas, cik ļoti patiesībai atbilst TV3 raidījumā Nekā personīga minētais, ka ziņojums apstiprina kontroles trūkumu saistībā ar dārgajiem ceļu uzturēšanas līgumiem. Mans verdikts – jā, tā ir, kontroles trūka.

Daži piemēri.

Līgumos noteikta izpildītā darba mērīšana asfaltbetona tonnās un arī aizpildītu iesēdumu, bojātās vietas laukuma fiksēšana. Faktiski tiek mērītas tikai tonnas. Departaments norāda, ka laukuma uzmērīšanas prasība palikusi iepirkuma specifikācijā kļūdas dēļ. Te savukārt rodas jautājums, ko domāt par, iespējams, pārmērīgi stingrām prasībām iepirkumā, kuras realitātē uzvarētājam nepiemēro.

Nav skaidras kārtības, zināmi kvalificējoši parametri, kā noteikt lielu ielas posmu atrašanos avārijas stāvoklī, kas ļāva piemērot uzturēšanas līgumu bez būvniecības ieceres dokumentiem. Tas rada iespaidu, ka departaments brīvi varēja izlemt, kuras ielas ir avārijas stāvoklī, lai nebūtu jāveic plānveida darbiem paredzētās procedūras un ērti, lai arī dārgi, varētu veikt nepieciešamos apjomīgākos darbus.

Komersantiem jāveic regulāra ielu apsekošana, jāapkopo informācija par to tehnisko stāvokli. Šī informācija apsekošanas žurnālos ir atšķirīga un atsevišķos gadījumos daļēji neatbilst līgumu prasībām. Komersantu ikdienas operatīvo ziņu pārskatos nav iekļauta visa līgumos un normatīvajos aktos noteiktā informācija.

Nav noteiktas kārtības par uzturēšanas līgumos veikto darbu kvalitātes uzraudzību garantijas periodā. Pārbaudes esot veiktas, taču to rezultātu dokumentēšana uzsākta tikai 2023. gada jūlijā. Jādomā, ka maijā iesniegtais ziņojums par kontroles trūkumu, kura dēļ arī tagad redzam šo auditu, ir devis savu artavu situācijas uzlabošanai.

Protams, ziņojumu var traktēt dažādi, kā to savā Facebook ierakstā pierāda domes koalīciju atbalstošais kolēģis Valters Bergs, izceļot daļas, kur neatbilstības nav konstatētas, un pārējo pieminot kā nepilnības.

Jau pieminētajā raidījumā Vilnis Ķirsis (attēlā) solīja sniegt savu viedokli par audita ziņojumu pēc tā izskatīšanas Satiksmes un transporta lietu komitejā šonedēļ. Tās sēde vēl nav sasaukta, toties plānotajā Rīgas domes sēdē budžeta grozījumos paredzēti papildu līdzekļi šiem ceļu uzturēšanas pakalpojumiem. Tāpēc vēlreiz aicinu rīdziniekus izvērtēt situāciju pašiem, pieprasot izsniegt ziņojumu individuāli vai arī aicinot Rīgas domi to publiskot visiem.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...