Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sociālajās zinātnēs viens no plaši pazīstamiem un vispārpieņemtiem principiem ir: normālā, veselīgā sabiedrībā tiesības īstenot jebkāda veida vardarbību ir vienīgi valstij kā tādai — tikai valsts iestāžu amatpersonām un strikti tikai likuma ietvaros ir tiesības pielietot spēku, piespiest, aizturēt, ieslodzīt, izlauzt durvis, sašaut riepas, izdarīt šāvienus pa dzīvo mērķi. Latvijā 2023. gads ir pierādījis, ka Latvijas varasiestādes ir atdevušas tiesības uz vardarbību pašiem varmākām un rīkojas sistemātiski, lai palīdzētu varmākām sist un nogalināt upurus.

Visu Latviju šokēja un satrieca sievietes slepkavība Jēkabpilī, kur varmāka Gunārs Rusiņš noslaktēja sievieti, aizbēga un tagad kaut kur slapstās. Pie kam tautu satrieca ne vien pati brutālā slepkavība: visnepatīkamākais pārsteigums izrādījās policijas un prokuratūras bezdarbība, izvairība un apzinātā upures ignorēšana līdz pašam slepkavības momentam.

Tautai nepaslīdēja garām neievērots fakts, ka no varmākas jau iepriekš vairākkārt cietusī sieviete, juzdama Rusiņa nolūkus, bija sameklējusi sev advokāti, kura cita starpā specializējas uz cietušo personu tiesību aizstāvību — viņa rakstīja iesniegumus, pamatoja, pierādīja, gāja pie amatpersonām, privāti un personīgi lūdzās prokurorus un policistus, taču tie visi atteica gan advokātei, gan cietušajai.

Pēc tam, kad apdraudētā sieviete tika noslepkavota (kā to baidījās gan viņa, gan viņas kā cietušās personas intereses pārstāvošā advokāte), policija un prokuratūra ir turpinājusi darīt visu, lai neatrastu Gunāru Rusiņu. Meklēšanā esošā Rusiņa faktiskajai nemeklēšanai, neķeršanai un nearestēšanai tiek atrasti jebkādi likumīgi un nelikumīgi formālie iegansti — svaigākais no tiem ir tāds, ka varmāka it kā "esot aizmucis uz ārzemēm". Tas nozīmē, ka tiks izdomāts jebkurš pamats, lai neķertos pie varmākas, ja tikai šis aizbildinājums nāks par labu varmākam.

Vēl pirms šī traģiskā (kaut gan godīgi būtu teikt — drausmīgā) gadījuma bija citi vardarbības ekscesi, kurus valsts iestādes nevis preventīvi novērsa, bet atbalstīja. Visā sabiedrībā plašu rezonansi (lai neteiktu daudz skarbāk) izraisīja gadījums, kurā 2022. gada pavasarī neilgi pēc Krievijas pilnmēroga uzbrukuma Ukrainai kādā no daudzajiem Ukrainas atbalsta gājieniem Latvijā viens konkrēts prokremliskais varmāka uzbruka jaunietim ar ukraiņu karogu, piekāva jaunieti, saplēsa karogu un aizbēga.

Policija varmāku tajā pašā vakarā noķēra, taču prokuratūra atteicās virzīt lietu uz tiesu, bet vēlāk, kad šinī gadījumā cietušā jaunieša advokātam tomēr izdevās panākt krimināllietas izskatīšanu tiesā, mēģināja celt apzināti vieglāku apsūdzību. Advokāts Rusanovs tik ļoti iztērēja laiku un nervus, ka beigās pat apnika žurnālistiem skaidrot visu, kas šeit notika nepareizi.

Līdzīgi citos gadījumos policija, prokuratūra un tiesas dara visu iespējamo, lai tieši vardarbīgos noziegumos vainotie netiktu saukti pie atbildības, bet retajos apsūdzēšanas gadījumos tomēr tiktu apsūdzēti par vieglākiem pantiem, kamēr tiesas bieži izdara pretimnākšanu varmākām, nevis viņu upuriem. Ja nu kāds tomēr tiek izsludināts meklēšanā vai notiesāts ar reālu brīvības atņemšanu, tad policija dara visu, lai šos cilvēkus... neatrastu un nenogādātu aiz restēm.

Piemēram, pirms mēneša lielu rezonansi izraisīja gadījums, kur kādu personu, kam bija pienācis laiks izciest nieka divu mēnešu cietumsodu, notvēra vien pēc gada un tikai nejaušības pēc, kad notiesātais apmeklēja bēres, un viņu tur atpazina. Citā, vēl skaļākā gadījumā dzērājšoferi — slepkavu, kurš 2018. gadā bija nogalinājis trīs cilvēkus (!), ieskaitot divgadīgu meitenīti, pēc galīgā sprieduma un Senāta lēmuma stāšanās spēkā beidzot arestēja tikai 2022. gada nogalē, un arī tas notika vienīgi pēc tam, kad iejaucās portāls Pietiek.

Upuru tuvinieku ģimenes trīs gadu garumā fiksēja notiesātā slepkavas brīvu pārvietošanos Kuldīgā, ieskaitot dzerstīšanos pa čomu kāzām utt., taču sen jau kā notiesātais noziedznieks netika arestēts un nogādāts cietumā soda izciešanai. Starp citu, trīs cilvēku nonāvētājam visu triju līmeņu tiesas piesprieda nieka sešus gadus, kas nozīmē, ka slepkava tiks ārā (par labu uzvedību) jau pēc četriem.

Šādi gadījumi ir gan publiski zināmi, gan vēl lielākā skaitā palikuši nepubliski, taču to kopējais vektors ir viennozīmīgs: varasiestādes (ieskaitot policiju, prokuratūru, tiesas) dara visu, lai varmākas neizolētu, nemazinātu viņu faktiskās iespējas sist, kropļot, vajāt un slepkavot, bet tajos gadījumos, kad varmāku rīcību nav iespējams ignorēt, vainīgajiem tiek piespriesti vismazākie iespējamie sodi, pie kam to pašu izciešanai viņi netiek meklēti un līdz ar to netiek notverti. Nospiedošā vairākumā upuru skaitā ir sievietes un mazgadīgi bērni.

Šo vismaz pārdesmit gadu garumā iezīmējušos tendenci pavada dažādu amatpersonu pareizas runas par vardarbības nepieļaujamību, taču faktiski tajās reizēs, kolīdz gadās reāli noziegumi pret cilvēkiem, tad policija, prokuratūra un tiesas dod priekšroku varmākām — un nevis viņu upuriem. Jēkabpils gadījumā cietusī sieviete tika noslepkavota pēc tam, kad izmēģināja visas aizsardzības iespējas varasiestādēs, saņēma formālu papīru, taču ne viņa pati, ne advokāte nespēja pierunāt valsts amatpersonas izpildīt tieši tās pamatfunkcijas, kuru dēļ amatpersonas saņem algas.

"Iztēlojieties, ka jūsu nolīgtais celtnieks nevis būvē māju, bet katru dienu plaši stāsta, cik svarīga ir pareizu būvmateriālu izvēle. Sētnieks, atspiedies uz slotas kāta, teoretizē par nepieciešamību sakopt pagalmu. Policists nevis novērš likumpārkāpumus, bet aicina padziļināt izpratni par noziedzīgu nodarījumu nepieļaujamību," ironizē kādas valstspilsētas mērs, kurš savā pilsētā pats saskāries ar konkrētajā pilsētā strādājošo valsts amatpersonu darbībām, ko dome pat gribēdama nevar izkontrolēt, jo tās atrodas ārpus pašvaldības kompetences.

Aizvadītie gadi iezīmē, ka Latvijas valsts iekārta pēc būtības ir atteikusies no vardarbības kontroles un varasdarbu izskaušanas. Tiesības uz vardarbības kontroli pat nav pārgājušas plašas sabiedrības rokās, kā tas notika pirms desmit gadiem Eiromaidana revolūcijas laikā Ukrainā: uz pretkorupcijas protestētāju un ukraiņu studentu sišanu, ko īstenoja korumpētā valdība, tauta atbildēja ar šīs ļaundabīgās, prokremliskās varas gāšanu vardarbīgā revolūcijā nieka trīs mēnešu laikā. Tagad Ukraina saņēmusi Eiropas Savienības kandidātvalsts statusu un plāno iestāšanos NATO. Pa to laiku Latvijas varasiestādes ir atteikušās no valsts monopola uz spēka pielietošanu un atdevušas iespējas īstenot vardarbību, un to izmanto pirmkārt paši varmākas.

No šī secinājuma izriet nākamais: ir tikai laika jautājums, kad un kā no vardarbības cietušie sāks piemērot spēku pret varasiestādēm, kuru amatpersonas (saņemot ne mazas algas no valsts) aizstāv nevis cietušo, bet varmāku intereses — tajā skaitā sitēju, kropļotāju un slepkavu iespējas palikt brīvībā un nesodītiem, lai turpinātu varmācību pret upuriem.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...