Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Galdiņ, klājies!

Leonards Inkins
24.06.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja lasi un tev rodas sajūta, ka tevi uzrunā kāds, kurš domā, ka ir gudrāks par tevi un augstprātīgi pamāca, tad tā ir pazīme, ka šis raksts nav tev, jo tu nesapratīsi ne jēgu, ne būtību. Ne kontekstu, ne zemtekstu un pat ne tekstu... Tu nespēsi izdarīt pareizus secinājumus, tāpēc labāk jau nelasi šo.

Tikai tad, ja spēj saprast, ka es vienkārši dalos savās pārdomās, tad, jā, lasi un klausies, jo ir iespējams, ka tev kāds no maniem secinājumiem var noderēt un varbūt tas kļūs arī par tavu secinājumu.

Bet, ja domā, ka es sevi uzskatu par to, kurš citus māca, kā pareizi jādzīvo un jārīkojas, tad tas nozīmē, ka tu nespēj noskaņot savu uztvērēju uz pareizā viļņa, lai spētu saprast, ko saku. Tikpat labi var būt arī kāds cits iemesls, kāpēc nespēj uztvert, iedziļināties un saprast.

Jānis Zeltamute māca – ja tu kādu vēlies apgaismot, tad, pirms tu viņam stāsti par to, ka Jēzus viņu mīl, apjautājies un noskaidro, vai uzrunātais ir ēdis, vai viņu nemoka kāda slimība vai asas sāpes.

Ja uzzini, ka viņš ir badā, tad, pirms sludināt savas patiesības, pabaro to, jo kamēr tas sapņo par maizes gabalu, tavas gudrās runas viņš nesapratīs, un tā nebūs viņa vaina, jo tāds ir cilvēks un tāda ir cilvēka daba.

Aplamās gudrības

Kāpēc ir tik daudz gudru aplamību sarakstīts, un kāpēc es tās dēvēju par gudrām aplamībām jeb aplamām gudrībām? Kāpēc ir tik daudz nepamatotu uzskatu, pārliecību, vērtējumu un pat ticību?

Ja kas pastāvošajā situācijā mūsu dzīvē mūs neapmierina, tad ko mēs darām, lai situāciju mainītu? Manuprāt, jābūt tā, ka vispirms tiek apzināta reālā situācija, laikapstākļi, politiskā situācija pasaulē un citi svarīgi faktori, kā arī apzināti šķēršļi, kuri traucē mūsu nolūkiem. Pēc tam izvērtējam savas iespējas un veicam izmaiņas atbilstoši savām spējām, praktiskajām iespējām, finansiālajam un veselības stāvoklim, domubiedru daudzumam, to prasmēm, spējām un vēlmei līdzdarboties, kā arī citiem apstākļiem.

Tā, manuprāt, būtu jābūt, bet kā ir patiesībā? Patiesībā ir tā – ja mūs kaut kas neapmierina, tad mēs, līdzībā runājot, noklājam sev priekšā baltu lapu un uz tās uzzīmējam dažreiz smalku, dažreiz vienkāršotu aprakstu, kā, mūsuprāt, būtu jābūt, t.i.,  kas, kam un kā būtu jāizdara, lai mūsu vēlmes piepildītos.

Bet reālajā dzīvē minētā baltā lapa, kurā ieviešam sev vēlamās izmaiņas, bieži nesaprotot, pie kādām sekām tās novedīs, nav balta un tīra lapa, uz kuras ir viegli zīmēt un plānot. Lapu ir sašvīkājuši, apzīmējuši un pat no tās ko dzēsuši kādi citi, kuri arī vēlējās tur ko mainīt. Mēs tur esošās aplamības varam nodzēst tikai daļēji un papildināt ar savām, jo, lai papildinātu ar gudrībām, pašiem papildinātājiem ir jābūt zinošiem, protošiem un pieredzējušiem. Vai mēs tādi esam?

Tomēr tas mums netraucē meklēt vainīgos tam, ka atkal nekas no iecerētā nav izdevies.

Pamēģini!

Lai tev būtu saprotamāk un tu par to varētu praktiski pārliecināties, atver kādu pastāvošu vai novecojušu likumu, vai pašvaldības nolikumu, vai normatīvo aktu. Internetā vai mājas bibliotēkā, ja tāda ir... Eksperimenta nolūkā ievies jelkādas izmaiņas šajā dokumentā. Uzlabo vai apzināti pasliktini to, neaizmirstot – ja kādu likumu vai tā normu ir iespējams nepildīt vai pildīt pavirši, tad noteikti atradīsies kāds, kurš tā arī rīkosies.

Nevis saceri jaunu dokumentu, bet veic izmaiņas jau esošajā! Neizlaid no prāta, ka pastāv arī citi dokumenti, piemēram, Satversme, kam ir lielāks spēks nekā kādam pašvaldības nolikumam. Neaizmirsti, ir citi likumi, kuros daudz kas ir reglamentēts, un tevis pārveidotais dokuments nevar būt pretrunā ar Satversmē pausto. Ja ir pretrunā, tad veic izmaiņas arī Satversmē, paredzi spēkā stāšanos, pārejas normas un citu.

Pamēģini, atver datorā Valodas likumu un veic tajā izmaiņas, lai tās varētu piemērot un tās nebūtu pretrunā ar uzņēmējdarbību reglamentējošiem likumiem, nolikumiem, lai nebūtu pretrunā ar Satversmi un pilsoņu vēlmēm, uzskatiem un pārliecību. Palūkojies arī Briseles virzienā...

Pamēģini, un tu sapratīsi, ko saku. Tu pārliecināsies, cik tas ir grūti un bieži vien neiespējami. Bet aprakstīt papīru un veikt tajā svītrojumus nav grūtākais. Grūtākais ir pierunāt vismaz piecdesmit Saeimas deputātus par to nobalsot. Kā tu to panāksi, ja ar viņiem nerunāsi?! Bet viņiem būs savas intereses, savi rediģējamie likumi, sponsoru vēlmes. Tas viss tev būs jāsakārto, vietām jāpiekāpjas, dažreiz jābalso par tādiem likumiem, kuri ir pretrunā ar tavām izmaiņām. Vai zini, kāds tam visam būs rezultāts? Palūkojies apkārt, un tu ieraudzīsi šo rezultātu.

Uzskaitot to, kas ir vajadzīgs un, tavuprāt, nepieciešams, vēl nekas nav izdarīts un panākts. Labākajā gadījumā ir pausts kāds viedoklis, kādas vēlmes. Bet tava saraksta esamība vēl neko nemainīs.

Piemēram, tu vari sastādīt to ēdienu sarakstu, ar kuriem tu šodien gribētu pamieloties vai ko tev kāds ieteica. Bet no tā jau tu paēdis nekļūsi, un «galdiņ, klājies» darbojas tikai pasakās.

Realitātē tev vajag veikalu, kur ir tāds piedāvājums, tev vajag naudu, transportlīdzekli, lai nokļūtu gan uz veikalu, gan ar iepirkumiem uz mājām. Tev vajag ledusskapi, kur to visu salikt. Tev vajag plīti, uz kuras to visu gatavot. Tev vajag...

Ar saraksta sastādīšanu savām vajadzībām, personiskām iegribām un kaprīzēm vien ir par maz, lai tas realizētos, piepildītos un īstenotos praksē.

Vara

Vai tu zini, kas ir patiesa vara? Tie nav tie, kurus tu vēro TV un par kuriem balso. Tie ir tikai drupačlaši, kuri lasa drupačas no īsto kungu galda.

Ir kungi, kuriem ir patiesa vara, bet tu nez kāpēc domā, ka drupačlaši ir tā īstā vara, kuri visu var mainīt, kuri drīkst izlemt un ietekmēt. Ir protamas jomas, kurās viņiem ir ļauts ietekmēt, bet tikai tik tālu, kamēr tās netraucē patiesajiem kungiem. Viņiem ļauts tikai vairāk vai mazāk veiksmīgi lasīt drupačas no kungu galda, un tās es tikai saucu par drupačām, jo kungiem tiek miljardi, bet drupačās nobirst miljoni un tūkstoši.

Padomā arī par šo! Ko tu gribi sasniegt, vai ko tu vēlies panākt? Uzdod sev šos vienkāršos jautājumus. Iespējams, nepamanīsi atšķirību starp tiem, bet atšķirība ir būtiska.

Ko tu gribi sasniegt, tas nozīmē, ko tu vēlies sasniegt, kādus labumus alksti. Savukārt, ko tu vēlies panākt, nozīmē, ko tu vēlies mainīt valstī un citu dzīvēs. Šajos divos jautājumos un atbildēs ir iekļauta visa būtība. Uzdod sev un citiem šos divus jautājumus, iemācies tos pēc būtības un satura nodalīt, un tev būs skaidrs gan par sevi, gan par citiem.

Papīrs pacieš visu

Es bieži savas uzrunas sāku ar uzvedinošu jautājumu, tādējādi monologu kaut daļēji pārvēršu dialogā. Šoreiz ar jautājumu beigšu.

Kā domā, kāpēc uz zemes nav taisnības un dūrei tik spēks? Tāpēc, ka neviens nav uzrakstījis programmu, kā šo sakārtot, vai tāpēc, ka neviens nav pamanījies izveidot tādu partiju, kura to panāks, vai...?

Ir aprakstīts ļoti daudz papīra, ir nodrukāts ļoti daudz patiesību, un ir nodibināts vairāk nekā nepieciešams labu un pat ļoti labu partiju. Bet kāpēc tad nevienam tas nav izdevies nedz šajā gadsimtā, nedz pirms vairākiem tūkstošiem gadu?

Manuprāt, tāpēc, ka papīrs pacieš visu un visi labie nolūki atduras pret cilvēka dabu. Vairums cilvēku nevēlas mainīties, tāpēc dažu indivīdu centība sadrūp pret cilvēces patiesajām vēlmēm.

Ko darīt? Atliek tikai nevienlīdzīgā cīņa ar vējdzirnavām. Tā ir gana neefektīva, bet cita risinājuma nav. Var stūķēt pa karotei medus darvas mucā, - mucas un darvas proporcijas mainīsies, tikai paies daudzi tūkstoši gadu, līdz darvas garšu un smaku nomāks medus aromāts.

Kristīgā baznīca un citas reliģijas jau tūkstošiem gadu aicina nenokaut, nezagt, nemelot, nenodot. Izmaiņas ir tik niecīgas, ka grūti pamanāmas, bet tādējādi ir vismaz apgrūtināta nelietības «izaugsme», jo cilvēkam nākas izlikties par labāku, nekā tas ir patiesībā.

Ja cilvēkam ir nepieciešama ideoloģija un morāle, lai tēlotu cilvēku, tad tas tomēr ir labāk nekā nekas. Šī medus karote darvas mucā tomēr ir nonākusi.

Ja cilvēkam ir nepieciešama reliģija, kura atgādina, ka tu esi Dieva bērns, ka Dievs tevi mīl un, ja tu dzīvosi tā, kā to vēlas Dievs, tad tev būs iespēja atgriezties Tēva namā, bet, ja nē, tad tu nonāksi pie audžutēva velna, tad kas tas par cilvēku un, kas tā par dabu?

Tev ir dota izvēle, un tev ir dota iespēja – kurp iesi, tur arī nonāksi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...