Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai ar Eiropas piešķirtajiem 18,7 miljoniem pietiks, lai radītu pirmo vizualizāciju atkrastes vēja parkam Elwind? Citādi līdz šim vienīgais skaidrojums no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), ka “tas būs redzams viena pirksta platumā”. Vai ar to bija domāts vidējais pirksts, kas tiek parādīts vietējai sabiedrībai un tūrisma industrijai?

No vienas puses Ekonomikas ministrija un LIAA cenšas rūpēties par tūrisma attīstību, bet no otras puses gatavojas īstenot projektu, kas ietekmēs tūrisma industriju vienā no Latvijas tūrisma magnētiem, ko LIAA pati prezentē kā “vienu no gleznainākajām jūras piekrastēm”.

Vides eksperte Kristīna Veidemane savā promocijas darbā doktora grāda iegūšanai noskaidroja, ka Latvijas tūristi mazāk vēlētos doties uz pludmalēm, kur būtu izvietoti vēja ģeneratori.

No vienas puses LIAA izsludina atbalsta programmu ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā, no otras puses gatavojas degradēt ainavu dārgumu, kur faktiski katru gadu tiek īstenots kāds nozīmīgs kino projekts.

2022. gadā tas bija Austrijas seriāls Sisi, bet īpaši atzīmejama ir Dienvidkorejas kara drāma My Way, kas Latvijai piesaistīja 2 miljonus EUR, kad Jūrkalne izkonkurēja Francijas, Polijas, Jaunzēlandes un citas pludmales. Tieši pateicoties neskartajai dabas ainavai, šeit ir iespējams uzņemt vēsturiskās filmas.

No vienas puses LIAA attīsta atkrastes vēja parku pretī Jūrkalnei, no otras puses Dabas aizsardzības pārvalde šeit gatavo jaunu dabas liegumu – Alku sēkli, lai aizsargātu ūdensputnus, kas pārziemo Baltijas jūrā.

No vienas puses LIAA stāsta, ka precīza vēja parka lokācija nav zināma, bet no otras puses intervijās un investoriem kā projekta pievilcība tiek minēta tieši vēja parka atrašanās tuvu krastam – 15 līdz 20 km attālumā. Tikmēr Skotijā vēja parkus plāno jau 90 km attālumā no krasta, bet Nīderlandē pat 160 km attālumā.

No vienas puses LIAA apgalvo, ka vēja parks būs jūrā un ainavu īsti neietekmēs, bet no otras puses runā par 350 metrus augstām turbīnām, kam provizoriski būtu jāatrodas vismaz 60 km attālumā no Jūrkalnes stāvkrasta, lai tos neredzētu.

No vienas puses valsts plāno šādu milzīgu investīciju projektu, bet no otras puses Latvijai joprojām nav savas, reāli funkcionējošas enerģētikas politikas. Saeimas Tautsaimniecības komisija maijā rīkoja Enerģētikas forumu, kur iezīmējās haoss nozarē. Saeimas frakcijas parakstīja memorandu par Latvijas enerģētikas startēgijas izveidi. Stratēģija joprojām nav, bet projekti turpina nekordinēti un stihiski attīstīties.

No vienas puses LIAA un Ekonomikas ministrija virza Elwind projektu, bet no otras puses, apzinoties fundamentālas problēmas nozarē, Latvijā ir izveidota jaunā Enerģētikas un klimata ministrija, kas tikmēr par šo projektu klusē.

Latvijai ir 500 km jūras piekraste, radot iespēju atkrastes vēju parku būvēt pretī mežiem, mazapdzīvotām teritorijām un vietām, kur nav jau attīstīts cits uzņēmējdarbības veids. Latvijai ir pilsētas, ostas un industriālās zonas, kas ir ieintersētas šo parku būvniecībā, lai tos apkalpotu. Šajā situācijā ir absurdi atkrastes vēja parkam izvēlēties lokāciju, kas nonāk pretrunā ar citu uzņēmējdarbību – attīstītu tūrisma industriju, kas veidota vairākus gadu desmitus un balstīta neskartas dabas vērtībās.

Kāds šeit noteikti pārmetīs “tikai ne manā sētā” attieksmi, bet parādiet man sētu, kas ir tik piepildīta ar uzņēmīgiem cilvēkiem, kas mīl savu dabu. Jūrkalne, Pāvilosta, Sārnate, Bernāti un Saulkrasti nav piemēroti šāda veida projektiem. Latvijai vajag atkrastes vēja parku, bet to var izvietot tā, lai tas palīdzētu vietējai tautsaimniecībai, nevis nonāktu konfliktā ar citiem biznesiem un sabiedrības interesēm.

Jautājumu ir daudz, tāpēc aicinu meklēt atbildes uz tiem 2. augustā Pāvilostā un 3. augustā Jūrkalnē, kad LIAA šeit organizēs Elwind ietekmes uz vidi novērtējuma sākotnējās sabiedriskās apspriešanas.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...