Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunievēlētā prezidenta Trampa paziņojums par notikušo telefonsarunu ar Krievijas diktatoru Putinu lielā mērā ir radījis lielu uztraukumu. Protams, nevar noliegt, ka ārēji tas viss ļoti sāk atgādināt 1938. gadu un bēdīgi slaveno Minhenes vienošanos, kas sāka dalīt Eiropu un beidzās ar lielo otro pasaules karu.

Viennozīmīgi, tas veids, kādā informācija tika pasniegta par Ukrainu, rada bažas par vienošanos starp ASV un Krieviju aiz Ukrainas muguras. Taču varbūt, pirms krītam panikā, būtu labi apskatīt vairāk detaļu un paanalizēt iespējamo notikumu attīstību, jo skaidrs, ka, neskatoties uz to, ka prezidents Tramps jau ieskicēja iespējamās darbības, tomēr mēs nezinām visas detaļas, un notikumu attīstība var būt dažāda.

Tas, ko mēs zinām, - ka jaunā ASV administrācija kā savu galveno mērķi ir izvirzījusi karadarbības pārtraukšanu Ukrainā, kā prezidents Tramps solīja priekšvēlēšanu kampaņā. Tieši šis fakts varētu būt visbīstamākais, jo līdzīgi kā 1938. gada Minhenē pieņem, ka, apmierinot vienu diktatora ambīciju, viņš apstāsies. Bet ilgtermiņā konsekvences ir pilnīgi pretējas, tas tikai vairo apetīti un tāpat kā toreiz arī tagad visdrīzāk novedīs pie lielā kara, bet nu jau Eiropā. Pazaudējot kopējo stratēģisko kontekstu, var ātri zaudēt pareizos orientierus.

Domāju, ka bažas rada arī tas, ka prezidents Tramps ir paziņojis gatavību tikties ar Putinu gan Maskavā, gan Vašingtonā, kas varētu liecināt par ne tikai izolācijas, kurā bija nonākusi Krievija un tās diktators, pārtraukšanu, bet arī sankciju režīma atcelšanu. Tas atvieglos apstākļus, lai Krievija varētu sagatavoties jaunam, daudz lielākam karam. Protams, ka nevar neuztraukt arī tas, ka ASV īsti nav konsultējušies ar ukraiņiem.

Taču, kopumā raugoties uz Trampa administrācijas nostāju, domāju, ka tās mērķis ir vienoties ar Krieviju par kara izbeigšanu, cerot, ka pēc tam varēs iegūt Krievijas atbalstu cīņā pret Ķīnu. Citādi ir grūti izskaidrojams pozitīvisms, kas pašlaik tiek pausts attiecībā uz kara noziedznieku.

Pašlaik iezīmētās izejas pozīcijas sarunām ir sapnis Krievijai. Pasakot, ka Ukraina netiks uzņemta NATO un ka nav iespējama atgriešanās uz līdz 2014. gada robežām, būtiski tiek atvieglots Krievijas uzdevums. Tādēļ pieļauju, ka Krievija sarunās būs atvēzējusies ne tikai saņemt garantijas Ukrainas palikšanai ārpus NATO un pieprasīs ne tikai iekaroto teritoriju saglabāšana, bet arī prasīs likvidēt, Krievijasprāt, kara cēloņus.

Prezidents Tramps jau paspējis pateikt, ka izprot Putinu un ka NATO paplašināšanās ir izraisījusi karu. Tādēļ 2021. gada decembrī Krievijas izteiktais ultimāts par NATO spēku atvilkšanu līdz 1997. gada robežām visdrīzāk būs atpakaļ uz sarunu galda. Neaizmirsīsim, ka putina pēdējās desmitgades lielākais sapnis ir bijis sadalīt Eiropu pēc Jaltas konferences parauga, tādēļ diez vai viņš laidīs garām šādu iespēju, kad beidzot tiksies ar ASV prezidentu. Krievijas reakcija uz Trampa paziņojumiem liecina, ka atšķirībā no ASV visi Krievijas sapņi būs likti uz galda pa maksimumu.

Vienlaicīgi varbūt viss nav tik bezcerīgi. Domāju, ka ir daudzi apstākļi, kas var izvairīties no siltākiem scenārijiem. Pirmkārt, mēs īsti nezinām, ciktāl jaunā ASV administrācija ir gatava piekāpties Krievijai un vai vienā brīdī Krievijas pārspīlētās prasības neizsauks pretēju ASV reakciju. Lai kā Tramps gribētu pielīgt mieru, neveiksmīga piekāpšanās Krievijai būs pielīdzināma ASV spēku izvešanai no Afganistānas un nekādi neliecinās par ASV varenumu. Lai arī izskanējušais pieteikums par miera sarunām ir bijis pietiekami dīvains, taču nevajadzētu arī pilnībā izslēgt, ka ASV var izvirzīt arī ultimātus Krievijai un prezidents Tramps var būt neparedzams.

Otrkārt, tā nav, ka Ukraina un tās tauta ir pilnīgi bez teikšanas un neeksistējoša lielvalstu mēģinājumos vienoties. Pēdējais vārds būs jāsaka Ukrainas tautai, vai tā ir gatava piekrist nosacījumiem, kas varētu negarantēt ilgtermiņa mieru, ja Krievija nebūs sakauta un tās impēriskās ambīcijas nav iznīcinātas. Ņemot vērā Ukrainas augošo militāro industriju, daudzi bruņojuma veidi jau tiek ražoti Ukrainā uz vietas.

Treškārt, iespējams, pat būtiskākais, nepieciešamība pēc aktīvākas Eiropas pozīcijas. Eiropai ir pēdējais laiks pamosties un saprast, ka tas ir par karu nekur citur kā Eiropā. Tādēļ ir steidzami jāpievēršas savu aizsardzības spēju stiprināšanai un jādomā ne tikai par iespējām iesaistīties ASV-Krievijas sarunās, bet arī par iespēju aizvietot ASV bruņojuma piegādes. Jaunais ASV aizsardzības sekretārs Hegsets Briselē ļoti skaidri pateica, ka ASV galvenais mērķis ir cīņa ar Ķīnas radītiem draudiem, bet drošība Eiropā jāgarantē pašiem eiropiešiem. Tādēļ Eiropas Bonifācija brīvdienas aizsardzībā ir beigušās, un, ja šī situācija netiks uztverta kā pēdējais trauksmes zvans, tad nākamie būs kapu zvani.

Savukārt Latvijai jādomā, kā daudz straujāk īstenot tos uzdevumus, kas ļaus pilnvērtīgi nodrošināt valsts aizsardzību: jāsāk tūlītēja austrumu robežas nostiprināšana un mīnēšana, kā arī NBS skaitliskā sastāva maksimāla palielināšana līdz 31 000. Šai kontekstā nav jāgaida ASV mudinājums tērēt 5% aizsardzībai, un nav jāvadās pēc kaut kādiem procentiem, bet gan jādomā par nepieciešamo finansējumu nepieciešamo kaujas spēju attīstībai un nodrošināšanai, kas ļauj pilnvērtīgi nodrošināt valsts aizsardzību.

Tāpat arī ir jāsaprot, ka bez nacionālās aizsardzības industrijas attīstīšanas visi šie aizsardzības tēriņi nav ilgtspējīgi, jo mēs vienkārši sagrausim savu valsts ekonomiku, pumpējot visu šo finansējumu ārpus valsts. Un šai sakarā mums nav jāsūkstās par nespēju laicīgi kaut ko izdarīt. Vācija no 1935. līdz 1940.gadam bija spējīga trīskāršot militārā ekipējuma ražošanas jaudas un tāpat no 500 000 karavīriem izveidot 1 500 000 lielu vērmahtu. Tas viss tikai piecu gadu laikā. Bet mēs, t.sk. Eiropā ar esošajām tehnoloģijām neesam spējīgi sasniegt pat mazu daļu no šiem tempiem.

Tādēļ mans galvenais vēstījums pēdējo notikumu kontekstā būtu tāds, ka, jā, situācija nav patīkama un visdrīzāk mēs saskarsimies tuvākajā laikā ar daudziem izaicinājumiem, taču, ja Eiropa un Latvija spēs ieņemt daudz aktīvāku nostāju un saprast, ka jāsāk domāt par savu aizsardzību pašiem un ka laiks, kad visu darīja ASV, ir pagājis. Pat ar esošām militārām spējām Eiropa ir spējīga stāties Krievijai pretī, tikai iztrūkst politiskā griba, kas beidzot būtu jārada, ja negribam vēsturisko notiku atkārtošanos.

* Pārpublicēts publisks Facebook ieraksts, veicot nepieciešamo teksta korektūru un rediģēšanu, lai tas atbilstu latviešu valodas normām.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nu laikam arī man pietiek!

FotoNu laikam arī man pietiek! Sakarā ar jaunievēlētā Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidenta A.Draudiņa paziņojumu par nepamatoti zemu cenu par boksu Kleistos ļoti gribas arī man izteikties!
Lasīt visu...

21

Latvieši netic vadītāju spējām tikt galā un koordinēt visaptverošu dižķibeli

FotoLatviešu dzīve vairs nav tik harmoniska kā vecos labos laikos, kad sabiedrības galvenie uzkarsumi bija problēma, ka ministrs ar valsts transportlīdzekli cauri visai pilsētai pārved pašam piederošo drēbju skapi no iepriekšējās dzīvesvietas pie ceturtās laulenes, jaunās mīļotās sieviņas, un nenorēķinās par eksprešu pakalpojumu no savas kabatas.
Lasīt visu...

21

Tiesa atzīst – Valsts kultūrkapitāla fonda lēmums ir prettiesisks

FotoMūzikas un mākslas attīstības fonds “Balsis” ir guvis tiesas atzinumu par Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) lēmuma prettiesiskumu. Valsts finansējumu kultūras projektiem VKKF savos izsludinātajos konkursos sadala atbilstoši katras nozares ekspertu komisijas slēdzienam – VKKF padome pieņem lēmumu, balstoties uz šiem ekspertu ieteikumiem. Un tiesa lēmusi, ka konkrētais padomes lēmums par finansējuma nepiešķiršanu mūzikas un mākslas attīstības fondam “Balsis” ir prettiesisks.
Lasīt visu...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Amerikas. Ai un vai!?

Starptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau...

Foto

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā...

Foto

Valoda kā attieksme

Šogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72...

Foto

Vai tad jūs tiešām nejūtat, cik pasakainā drošībā ir mūsu valsts? Pateicoties mums!

Šī gada 12. aprīlī Satversmes aizsardzības birojam (SAB) aprit 30 gadu. 1995. gada...

Foto

Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda totāla kognitīvā disonanse

Pavērojot publiskajā telpā notiekošās diskusijas, šķiet, ka Latvijas sabiedrības būtisku daļu ir pārņēmusi kaut kāda...

Foto

Latviešiem – ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš

Latvieši nav ne igauņi, kas aiztur krievu tankkuği, ne lietuvieši. Mums - ka tik kapeiciņa, santīmiņš, centiņš. Tikai bagāti...

Foto

Ko politiķi tev nestāsta

Kas ir kopīgs Ādolfam Hitleram un Donaldam Trampam? Pareizi – tā ir demokrātijas instrumentu izmantošana autokrātisma un savas varas nostiprināšanas interesēs....

Foto

No Trampa līdz Latvijai: kas notiek, kad demokrātijai kļūst par šauru?

Vēsture mums māca: pat šķietami “taisnīgs vadonis” iedibina sistēmu, ko kādu dienu var mantot daudz...

Foto

Ošlejs un viņa fufeļrunas

Tā, pievēršam uzmanību, Jānis Ošlejs ir mainījis naratīvu (skat. Twitter ierakstu zemāk*). Tagad stāsts norit pēc jaunas metoģičkas, acīmredzot saistībā ar jauno amatu pie briškeniem....

Foto

Divi “spēkavīru rekordi” gandrīz vienā laikā. Viens Ukrainā, otrs ASV

Pēc piektdien Krivijrihā Krievijas sarīkotā gaisa trieciena šobrīd jau gājuši bojā 10 bērnu. Tas esot “rekords”,...

Foto

Vai likumi mainīs dzīvnieku mazuļu apriti Latvijas patversmēs

Biedrības Dzīvnieku pansija Ulubele vadītāja Ilze Džonsone apliecina, ka pērn ar patversmē nonākušajiem mājdzīvnieku mazuļiem situācija tiešām bijusi...

Foto

Domu Bufalo spārniņi

Pirms nedēļas cēlu trauksmi par armijas lietām - ministrija malači, noreaģēja operatīvi, izskatās, ka tika izspiests sajūgs vai norauta roķene. Labi. Pamēģiniet tagad...

Foto

Ziņojums par pūšošo momentu

Sāksim ar vecām un jaunākām ārzemju ziņām. Pagājušajā gadā notika NATO ģenerālsekretāru maiņa. Jādomā, ar atvieglotu nopūšanos amatu beidza pildīt norvēģis Jenss...

Foto

Pastāstīšu 1. aprīļa joku par Stukāna prokuratūru

Vakar bija 1.aprīlis, tāpēc pastāstīšu joku: Latvija ir tiesiska valsts, kurā par prokuroriem strādā tikai rūpīgi atlasīti - zinoši...

Foto

Neredzu, ka kāds labprātīgi izvēlētos pārsēsties no privātās mašīnas trolejbusā

Mašīna uz ilgāku laiku remontā, tādēļ iemēģināju sabiedriskā transporta alternatīvas. Ar domu – varbūt pāriet pavisam....