Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Aizsedzoties aiz birokrātiska žargona un nebeidzamām atsaucēm uz normatīvajiem aktiem un pat personāla vadības teoriju, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme pērn vairāku mēnešu garumā ir burtiski ņirgājusies par savu tiešo priekšnieku finanšu ministru Jāni Reiru (JV), kas pēc muitnieku aizturēšanas skandāliem vēlējās no viņas panākt kadru rotāciju gan muitā, gan citās VID struktūrās, kā arī iekšējā audita veikšanu VID, liecina “Neatkarīgās” rīcībā esošais ar pērnā gada 22. decembri datētais Finanšu ministrijas (FM) disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinums.

Atzinumā sarežģītā birokrātiskā tekstā cita starpā teikts: “No VID veiktajām darbībām FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisija nevarēja viennozīmīgi secināt, ka ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna izstrāde bija apzināti novilcināta, tomēr dažādu šo pamatojošo dokumentu iesniegšana FM un tādu nepārcelšanas kritēriju definēšana, kas pielāgoti tā, lai neviens VID patstāvīgās struktūrvienības vadītājs vai vietnieks, kuram saskaņā ar VID rīkojumu ir noteikts paaugstināta riska amats ar vidēju, augstu, vai ļoti augstu prioritāti nebūtu pakļaujams rotācijai, pārcelšanai, varētu liecināt, ka darbības nav bijušas vērstas uz pārcelšanas veikšanu.”

Citiem vārdiem - Jaunzeme likumiskās robežās ir darījusi visu iespējamo, lai nekāda kadru rotācija VID un muitā nenotiktu. Kāpēc? Finanšu ministra Reira ideja, kā viņš to tajā laikā intervijā “Neatkarīgajai” definēja, bijusi vēlme panākt, lai neatkārtotos tādi noziegumi, kuru dēļ pērnā gada sākumā un vasarā notika vērienīgās VID struktūru darbinieku aizturēšanas.

Pērn 15. septembrī J. Reirs pasludināja lēmumu I. Jaunzemi atstādināt no amata. Ministrs savu lēmumu cita starpā pamatoja ar to, ka aizturēta organizēta noziedzīga augsta līmeņa VID darbinieku grupa. Tie neesot zema līmeņa inspektori vai vienkāršs muitnieks, bet ļoti augsta līmeņa amatpersonas, kas strādā tiešā pārvaldes direktora vadībā, kurš savukārt tieši pakļaujas I. Jaunzemei: “Noziegumi, par kuriem šīs amatpersonas ir aizturētas, arī ir paši nopietnākie, kādus amatpersona vien var pieļaut. Šādā situācijā nav iedomājams, ka iestāde varētu izlikties, ka nekas nav noticis, un turpināt mierīgi strādāt tālāk.”

Taču, kā izriet no FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinuma, I. Jaunzeme tā vietā, lai izpildītu finanšu ministra rīkojumus sistēmisko nepilnību novēršanai VID, ir sākusi savdabīgu nepakļaušanās kampaņu, gluži kā vēloties aizsargāt pastāvošo sistēmu. Par izmisumu, ar kādu VID ierēdņi, šķiet, pildījuši šo I. Jaunzemes rīkojumu, liecina kaut vai tikai viena no daudzajām FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas aprakstītajām epizodēm. Lai pamatotu VID darbinieku nerotēšanu atbilstoši finanšu ministra prasībām, I. Jaunzeme rakstīja: “Strādājot pie personāla pārcelšanas komponentes VID personāla politikā un stratēģijā, tika izmantota literatūra un aptaujāti citu iestāžu, kurās notiek regulāra personāla pārcelšana, vadītāji. Šajā procesā tika noskaidrots, ka modernajā personāla vadībā ir pazīstams jēdziens “Laterālā izaugsme”.” Tad seko pagarš personālvadības ekspertes Ineses Ešenvaldes citāts.

Un tad: “Laterālās izaugsmes ieviešana VID ir uzskatāma par būtisku pārmaiņu un tādēļ arī plānojama stratēģijas ietvaros un ieviešama ievērojot visas pārmaiņu ieviešanas stadijas. Šādu pārmaiņu ieviešana ir komplekss pasākums un nepietiek tikai ar pārcelšanas plāna izstrādi. (..) Viena no VID vērtībām ir lojalitāte, un to var iegūt tikai tad, ja darbinieks novērtēts un motivēts.” Tā uz finanšu ministra pārmetumiem par sistēmiskiem noziedzīgiem nodarījumiem un no tiem izrietošo nepieciešamību pēc augstākā līmeņa kadru rotācijas atbildēja I. Jaunzeme.

FM disciplinārlietas komisija sava 40 lapu garā ziņojuma rezultātā gan beigās nokļuva līdz “secinājumam”, ka nepastāv “tieša cēloniskā sakarība” starp VID amatpersonu “prettiesiskajām koruptīvajām darbībām un ar finanšu ministra rīkojumu “Par iekšējā audita ieteikumu ieviešanas grafika apstiprināšanu” apstiprināto ieteikumu par ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna un kritēriju ierēdņu pārcelšanai savlaicīgu neizpildi. FM disciplinārlietas izmeklēšanas komisija nekonstatēja cēlonisku sakarību, ka ierēdņu ilgtermiņa pārcelšanas plāna un kritēriju ierēdņu pārcelšanai novēlota izstrāde būtu ietekmējusi VID amatpersonu koruptīvās darbības (!).”

Kā “Neatkarīgajai” situāciju komentēja J. Reirs, “būtībā uz manu aicinājumu veikt VID augstāko amatpersonu rotāciju I. Jaunzeme teica, ka to neveiks. Papildus pērn augustā bija notikumi, uz kuriem VID bija jāreaģē un jāinformē gan sabiedrība, gan finanšu ministrs - ne viens, ne otrs nenotika. Viņa izvairījās. Manā ieskatā informācijas slēpšana VID ir nepieļaujama, tā rada nesodāmības sajūtu”. Tāpēc arī sekojis viņa rīkojums par I. Jaunzemes atstādināšanu.

Citiem vārdiem, nabaga finanšu ministrs J. Reirs kļūdījās, domājot, ka VID struktūrās pastāv sistēmiskas korupcijas pazīmes, kuras var mazināt, panākot amatpersonu, jo īpaši augstu amatpersonu rotāciju. Viņa sekotājs un partijas biedrs Arvils Ašeradens uz disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas ziņojuma pamata I. Jaunzemi neatlaida, tikai izteica rājienu.

Šobrīd viņa ziņā ir izvērtēt vēl daudz nopietnāko briestošo politisko skandālu, informāciju par kuru “Neatkarīgā” sniedza jau 2019. gadā, par VID informācijas sistēmu galvenā uzturētāja “Emergn” iespējamajām saitēm ar Krievijas varas struktūrām. Ja tas ir tā, VID nav tikai “kontrabandiski neizdarīgi”, bet, iespējams, burtiski noplūdina svarīgu Latvijas valsts informāciju Krievijai.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...