Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Interesantas tendences priekšvēlēšanu prognozēs. Sākšu ar to, ka es ne pārāk ticu šāda tipa aptauju absolūtajiem rādītājiem. Vienlaikus es ar interesi vēroju to relatīvās izmaiņas laika posmos.

Atšķirībā no kara sākuma, februāra un marta mēnešu beigām, kad lielu izmaiņu rezultātos nebija, tieši tagad par aprīļa pēdējām dienām aptaujas dižojas ar kritumu opozīcijai un kāpumu pozīcijai. Kāpēc tagad? Ar ko atšķiras šie periodi?

Februārī opozīcija īstenoja nacionālo politiku, kas aptuveni identiska valdības kursam. Šlesera partija izslēdza divus valdes locekļus, Gobzema partija nokrāsojās Ukrainas karoga krāsās, Berņa partija izslēdza divus valdes locekļus, un Tavara partija baudīja iespēju neko diži nemainīt. Visas opozīcijas partijasa izglītoja, ka Putins – tas ir slikti.

Aprīļa beigas iezīmēja periodu, kad Krievijas specdienesti sāka ļoti aktīvi īstenot manevrus sociāli politiskajā vidē, un tostarp uz šo plūsmu neapzināti paķērās arī daži opozīcijas aktīvisti. Īpaši politiskās vides gurķīši. Viņi sāka bīdīt politiku, kura ir atšķirīga, un pieņemams, ka absolūti neatbalstīta sabiedrības vairākuma vidū.

Šajā laika posmā koalīcijas politiķi ar gandarījumu ziņo par opozīcijas reitingu tankošanos un šo vēlētāju pāriešanu no opozīcijas partijām uz nacionālajām partijām –  NA un JKP. Citiem vārdiem, opozīcija nodeva mandātus NA.

Ko mēs varam no šī mācīties? Pirmkārt, skatot savas ikmēneša aptaujas un privātas intervijas, manuprāt, tā ir taisnība. Otrkārt, par tādu hipotēzi es brīdināju jau iepriekš, tostarp, prognozēju Lepēnas fiasko uz identiska atvara. Man bija taisnība.

Otrkārt, reitingi aprīļa beigās nokrita arī Šlesera partijai, kura ieturēja ļoti konsekventu un cienījamu politiku. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka, ja viens opozicionārs sāks citēt Putinu, tad kolaterālu triecienu saņems visi opozicionāri.

Treškārt. Ja ir īstenots "sarunātās opozīcijas kurss" un kāda no opozīcijas partijām ir sarunājusi promaskavisko kursu, tad šī stratēģija nestrādās. Šīs balsis nespēs apēst nedz LPV, nedz zaļie. Šīs balsis apēdīs NA un JKP! Ja sarunāts ir ar NA un JKP, tas nestrādās, viņi ir neuzticami kā krievi, no pieredzes saku.

Ceturtkārt. Vairākums negrib psihu opozīciju, viņi izmisīgi grib valstisku un profesionālu alternatīvu koalīcijai. Tāpēc aicinu opozicionārus sekot manai pozīcijai - īstenot atšķirīgu pozīciju ierobežojumos un ekonomikā, bet nespēlēt nekādus jociņus nacionālpolitikā, NATO, ES un tādos jautājumos, kur cilvēki izmaiņas nevēlas.

Manas prognozes opozīcijai pirms kara bija 52 mandāti. Manas prognozes, karam sākoties, bija 48 mandāti. Un šodien es skatos, ka opozīcija virzās uz kādu 20 mandātu zaudēšanu.

Pietiek! Pietiek līst sīkpartiju domāšanā, opozīcijai jābūt jaunajai varas partijai, nevis domāt maziņu cilvēciņu domāšanu, kurā tā paņem šauru radikāļu nišu, ko neatbalsta sabiedrības vairākums. Opozīcijai ir jācīnās par sabiedrības vairākumu, nevis par radikāļu balsīm un opozīcijai vēlēšanās ir jāuzvar. Ja opozīcija necīnīsies par sabiedrības vairākumu, tā var doties mājās.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

FotoŠonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk. Nacionālā apvienība aicināja premjeru padzīt amatam nepiemērotu ministri, pret ko premjers, Saeimas spīkera vārdiem runājot, neiebilda, taču pie viena padzina arī citu ministru, pret kuru nevienam pretenziju nebija.
Lasīt visu...

6

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

FotoKrievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības uzdevums bija maksimāli ātri atteikties no Krievijas gāzes un nodrošināt alternatīvas piegādes par saprātīgu cenu. Gandrīz trīs mēnešu laikā par to atbildīgais ekonomikas ministrs neko no tā nav spējis izdarīt.
Lasīt visu...

13

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

FotoŠobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares, aicinām valdību un koalīcijas partnerus nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus.
Lasīt visu...

21

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

FotoVakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam spiedienam, ir nolēmis mani neatbalstīt. Šī būs mana pēdējā darba diena iekšlietu ministres amatā.”
Lasīt visu...

13

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

FotoLatvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu laikā mainīt ministru, kurš ir atbildīgs par daudzu šobrīd ļoti svarīgu jautājumu risināšanu, ir bezatbildīgi.
Lasīt visu...

21

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

FotoSociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju nepārdomāta rīcība un atsevišķu valsts amatpersonu aizvainojuši izteikumi izraisījuši Latvijas sabiedrībā pastiprinātu spriedzi, kādu mūsu valstī nav nācies piedzīvot pēdējo gadu desmitu laikā.
Lasīt visu...

21

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

FotoVai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar vācu armiju Otrā pasaules kara laikā?
Lasīt visu...