Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jūrmalas iedzīvotāji ir kategoriski pret ieceri pie kūrortpilsētas vārtiem no Rīgas un lidostas puses būvēt krematoriju, kuras skurstenis sliesies virs priežu galotnēm, bet valdošie vēji dūmus pūtīs tieši dzīvojamo māju virzienā.

Jūrmalas valstspilsētas dome 28.septembrī pieņēmusi lēmumu par detālplānojuma izstrādes uzsākšanu zemes vienībai “Priedaines kapi”, paredzot tur paplašināt kapsētu un uzbūvēt krematoriju. Pret šo ieceri iebilst daudzi Jūrmalas iedzīvotāji, turklāt biedrība “Laipu ielas republika” izstrādājusi detalizētu un argumentētu dokumentu, kurā sniegts pamatojums, kādēļ šī vieta nav piemērot krematorijas būvniecībai un kapu paplašināšanai.

Biedrība norāda, ka būvēt krematoriju dabas aizsargājamā teritorijā - Mežainajās piejūras kāpās būtu nevēlami saistībā ar vairākiem svarīgiem iemesliem, kas ietver gan ekoloģiskus, gan kultūras aspektus.

“Mežainas piejūras kāpas ir rets un ierobežots biotops, kas nodrošina dzīvotni daudzām aizsargājamām sugām. Būvniecība, it īpaši krematorija izbūve, var radīt nepieciešamību pēc lielas zemes platības, kas ietekmētu biotopa integritāti. Tā rezultātā notiktu strukturālas pārmaiņas un dzīvotņu iznīcināšana. Viens no šādiem gadījumiem ir to ka teritorijā bieži novērojams ērglis, kurš ir Latvijas Sarkanā grāmatā,” norāda “Laipu ielas republika”.

Tāpat Jūrmalas iedzīvotāji uzsver, ka krematorijas būvniecība un ekspluatācija var radīt troksni, piesārņojumu un citas negatīvas ietekmes uz dabisko vidi. “Tas apdraudētu retās augu un dzīvnieku sugas, kas dzīvo mežainajās piejūras kāpās, veicinot sugu pārmaiņas un izzušanu. Krematorijām būs jāsaņem B kategorijas atļauja izmešiem,” izpētījusi biedrība.

Pēc iedzīvotāju ieskatiem, no krematorijas izveides ciestu arī Jūrmalas kultūrvēsturiskā vērtība. “Mežainās piejūras kāpas ir arī svarīgs kultūrvēsturisks elements, veidojot daļu no valsts ainavas. Krematorija izbūve šajā teritorijā traucētu šīs ainavas dabisko skaistumu un vēsturisko nozīmi. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā ne tikai ekoloģiskos aspektus, bet arī kultūras vērtības, veidojot lēmumu par krematorijas izvietošanu šajā jutīgajā teritorijā,” akcentē “Laipu ielas republika”.

Turklāt tas negatīvi ietekmētu arī Jūrmalas kā tūrisma galamērķa iespējas. Kā norāda biedrība, Jūrmalas valstspilsētas attīstības stratēģija paredz līdz 2030. gadam izveidot Jūrmalu par starptautiski pazīstamu modernu piekrastes kūrortu un populārāko kūrortpilsētu Baltijas jūras reģionā:

“Krematorijas būvniecības radīs situāciju, ka pie galvenās iebrauktuves pa Jūrmalas šoseju no lidostas puses, tūristus sveicinās kapsēta un krematorija, kuras skurstenis būs augstāks par priežu galotnēm. Kapsēta ir izvietota netālu no galvenās šosejas, un tā rezultātā naktīs uz kapsētas teritorijas tiks novietotas sveces. Šo ainu būs viegli pamanīt no šosejas, un šāds skats nav pievilcīgs tūristiem, kā arī vietējiem iedzīvotājiem Jūrmalā un Jūrmalas viesiem.”

Iedzīvotāji bažījas arī par to, ka valdošie vēji nesīs dūmus no krematorijas skursteņa tieši dzīvojamo māju virzienā. “Šī reģiona dominējošais vēja virziens no dienvidiem rada situāciju, kur krematorijas dūmu plūsma būtu vērsta tieši uz Priedaines iedzīvotāju dzīvojamo zonu. Šāds scenārijs rada pamatotu bažu par negatīvām sekām veselībai un dzīves kvalitātei šajā kopienā. Iespējamais dūmu un citu emisiju ietekmes faktors uz apkārtējo vidi un cilvēku veselību ir jāņem vērā, izvērtējot krematorijas būvniecību šajā konkrētajā teritorijā. Šis apsvērums izceļ nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu, ņemot vērā vides un sabiedrības veselības aspektus,” iesaka “Laipu ielas republika”.

“Būvēt krematoriju Mežainajās piejūras kāpās ir nevēlami, ņemot vērā tās retās un ierobežotās aizsargājamo biotopu integritātes aizsardzības vērtību. Krematorijas ietekme radītu dzīvotņu bojāeju, veicinot sugu pārmaiņas un apdraudot ekosistēmas sabrukumu. Kultūras un ainavas saglabāšanai būtu svarīgi novērst šādu būvi, kā arī tūrisma un vietējo iedzīvotāju interesēs. Vēja virziena un dūmu plūsmas ietekme uz dzīvojamo zonu rada bažas par veselību, nosakot nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu un ņemt vērā vides un sabiedrības veselības aspektus, vietējo iedzīvotāju intereses. It sevišķi šāda izšķērdīga rīcība ar dabas pamatni ir vērtējama negatīvi teritorijā, kuru tuvākas un tālākas apkārtnes rajonu iedzīvotāji izmanto sportam, aktīvai rekreācijai un atpūtai ar mājdzīvniekiem. Šo meža nogabalu ir iecienījuši mājdzīvnieku saimnieki no visas Jūrmalas, jo šī ir retā dabas teritorija, kur ir atļautas pastaigas ar mājdzīvniekiem,” secina biedrība.

Iedzīvotāji uzskata, ka krematorijai nav vietas kūrortpilsētā un var turpināt izmantot  krematoriju Rīgā. Savukārt kapsētu jautājumu Priedaines iedzīvotāji rosina risināt ar esošo kapsētu paplašināšanu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...