Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jūrmalas iedzīvotāji ir kategoriski pret ieceri pie kūrortpilsētas vārtiem no Rīgas un lidostas puses būvēt krematoriju, kuras skurstenis sliesies virs priežu galotnēm, bet valdošie vēji dūmus pūtīs tieši dzīvojamo māju virzienā.

Jūrmalas valstspilsētas dome 28.septembrī pieņēmusi lēmumu par detālplānojuma izstrādes uzsākšanu zemes vienībai “Priedaines kapi”, paredzot tur paplašināt kapsētu un uzbūvēt krematoriju. Pret šo ieceri iebilst daudzi Jūrmalas iedzīvotāji, turklāt biedrība “Laipu ielas republika” izstrādājusi detalizētu un argumentētu dokumentu, kurā sniegts pamatojums, kādēļ šī vieta nav piemērot krematorijas būvniecībai un kapu paplašināšanai.

Biedrība norāda, ka būvēt krematoriju dabas aizsargājamā teritorijā - Mežainajās piejūras kāpās būtu nevēlami saistībā ar vairākiem svarīgiem iemesliem, kas ietver gan ekoloģiskus, gan kultūras aspektus.

“Mežainas piejūras kāpas ir rets un ierobežots biotops, kas nodrošina dzīvotni daudzām aizsargājamām sugām. Būvniecība, it īpaši krematorija izbūve, var radīt nepieciešamību pēc lielas zemes platības, kas ietekmētu biotopa integritāti. Tā rezultātā notiktu strukturālas pārmaiņas un dzīvotņu iznīcināšana. Viens no šādiem gadījumiem ir to ka teritorijā bieži novērojams ērglis, kurš ir Latvijas Sarkanā grāmatā,” norāda “Laipu ielas republika”.

Tāpat Jūrmalas iedzīvotāji uzsver, ka krematorijas būvniecība un ekspluatācija var radīt troksni, piesārņojumu un citas negatīvas ietekmes uz dabisko vidi. “Tas apdraudētu retās augu un dzīvnieku sugas, kas dzīvo mežainajās piejūras kāpās, veicinot sugu pārmaiņas un izzušanu. Krematorijām būs jāsaņem B kategorijas atļauja izmešiem,” izpētījusi biedrība.

Pēc iedzīvotāju ieskatiem, no krematorijas izveides ciestu arī Jūrmalas kultūrvēsturiskā vērtība. “Mežainās piejūras kāpas ir arī svarīgs kultūrvēsturisks elements, veidojot daļu no valsts ainavas. Krematorija izbūve šajā teritorijā traucētu šīs ainavas dabisko skaistumu un vēsturisko nozīmi. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā ne tikai ekoloģiskos aspektus, bet arī kultūras vērtības, veidojot lēmumu par krematorijas izvietošanu šajā jutīgajā teritorijā,” akcentē “Laipu ielas republika”.

Turklāt tas negatīvi ietekmētu arī Jūrmalas kā tūrisma galamērķa iespējas. Kā norāda biedrība, Jūrmalas valstspilsētas attīstības stratēģija paredz līdz 2030. gadam izveidot Jūrmalu par starptautiski pazīstamu modernu piekrastes kūrortu un populārāko kūrortpilsētu Baltijas jūras reģionā:

“Krematorijas būvniecības radīs situāciju, ka pie galvenās iebrauktuves pa Jūrmalas šoseju no lidostas puses, tūristus sveicinās kapsēta un krematorija, kuras skurstenis būs augstāks par priežu galotnēm. Kapsēta ir izvietota netālu no galvenās šosejas, un tā rezultātā naktīs uz kapsētas teritorijas tiks novietotas sveces. Šo ainu būs viegli pamanīt no šosejas, un šāds skats nav pievilcīgs tūristiem, kā arī vietējiem iedzīvotājiem Jūrmalā un Jūrmalas viesiem.”

Iedzīvotāji bažījas arī par to, ka valdošie vēji nesīs dūmus no krematorijas skursteņa tieši dzīvojamo māju virzienā. “Šī reģiona dominējošais vēja virziens no dienvidiem rada situāciju, kur krematorijas dūmu plūsma būtu vērsta tieši uz Priedaines iedzīvotāju dzīvojamo zonu. Šāds scenārijs rada pamatotu bažu par negatīvām sekām veselībai un dzīves kvalitātei šajā kopienā. Iespējamais dūmu un citu emisiju ietekmes faktors uz apkārtējo vidi un cilvēku veselību ir jāņem vērā, izvērtējot krematorijas būvniecību šajā konkrētajā teritorijā. Šis apsvērums izceļ nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu, ņemot vērā vides un sabiedrības veselības aspektus,” iesaka “Laipu ielas republika”.

“Būvēt krematoriju Mežainajās piejūras kāpās ir nevēlami, ņemot vērā tās retās un ierobežotās aizsargājamo biotopu integritātes aizsardzības vērtību. Krematorijas ietekme radītu dzīvotņu bojāeju, veicinot sugu pārmaiņas un apdraudot ekosistēmas sabrukumu. Kultūras un ainavas saglabāšanai būtu svarīgi novērst šādu būvi, kā arī tūrisma un vietējo iedzīvotāju interesēs. Vēja virziena un dūmu plūsmas ietekme uz dzīvojamo zonu rada bažas par veselību, nosakot nepieciešamību rūpīgi pārdomāt krematorijas izvietošanu un ņemt vērā vides un sabiedrības veselības aspektus, vietējo iedzīvotāju intereses. It sevišķi šāda izšķērdīga rīcība ar dabas pamatni ir vērtējama negatīvi teritorijā, kuru tuvākas un tālākas apkārtnes rajonu iedzīvotāji izmanto sportam, aktīvai rekreācijai un atpūtai ar mājdzīvniekiem. Šo meža nogabalu ir iecienījuši mājdzīvnieku saimnieki no visas Jūrmalas, jo šī ir retā dabas teritorija, kur ir atļautas pastaigas ar mājdzīvniekiem,” secina biedrība.

Iedzīvotāji uzskata, ka krematorijai nav vietas kūrortpilsētā un var turpināt izmantot  krematoriju Rīgā. Savukārt kapsētu jautājumu Priedaines iedzīvotāji rosina risināt ar esošo kapsētu paplašināšanu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...