„Eiropas Dzelzceļa līniju” (EdzL) vadītājs tikko ir paziņojis par to, ka ir dota instruktāža (pareizāk būtu teikt – uzdevums) sākt būvdarbus "Rail Baltica" pamattrasē.
Tā kā EDzL ir Satiksmes ministrijas pārraudzībā esošs uzņēmumus, tad, zinot kārtību, kā tiek pārvaldīti ministrijas pakļautībā esošie uzņēmumi, varu gandrīz pilnīgi droši apgalvot, ka valdes priekšsēdētājs Ēriks Diļevs ir saņēmis tiešu, visdrīzāk mutisku uzdevumu no ministra.
Ir neiedomājami, ka tik sakaitētā atmosfērā, kāda ir ap šo projektu, EDzL vadītājam ir kaut minimāla iespēja pieņemt nopietnus lēmumus pašam, nesaskaņojot un nedabūjot apstiprinājumu no ministrijas.
Lēmums ir vairāk nekā dīvains. Šobrīd MK vēl nav pieņemts gala lēmums attiecībā uz "Rail Baltica" nākotni. Prasās arī Saeimas apstiprinājums, jo runa iet par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu ārpus vidējā termiņa budžetā apstiprinātajiem finanšu līdzekļiem. MK projektu izskatīja un lēma tikai konceptuāli.
Tātad tas nav gala lēmums. Diskusijas, ko būvēt, kādā apjomā un vai vispār būvēt, vēl nav beigušās. Nemaz nerunājot par finansējumu, kura vienkārši nav. Nākošā gada budžets neļaus sameloties, jo turpmākajiem trīs gadiem ir paredzēta tikai valsts līdzfinansējuma daļa šobrīd apstiprinātajam ES finansējumam.
Kāpēc tāda steiga?
"Rail Baltica" projekts vispār ir slavens ar Satiksmes ministrijas pārraudzībā esošā EDzL nesaprotamu steigu.
Konkursi tiek rīkoti, un uzvarētāji tiek izraudzīti ātrāk, nekā top projekti un piešķirts finansējums. Konkursu dalībnieki, zinot, ka EDzL un Satiksmes ministrijai naudas nemaz nav, ar prieku steidz slēgt līgumus par staciju, tiltu un trases būvniecību.
Projektam nav pat sava apstiprināta finanšu budžeta. Tātad viss, kas tiek nosolīts konkursos, tiek no EDzL un SM puses apstiprināts kā jaunas valsts saistības. Finanšu ministrija izturas tā, it kā ārpus budžeta uzņemtās saistības uz viņiem nemaz neattiektos un ka finansējums ir tikai Satiksmes ministrijas problēma. Būvniecības konkursu uzvarētājus šis apstāklis nemaz nemulsina.
Instrukcijas šobrīd prasītos, ko darīt ar Daugavā iebūvēto balstu un abām stacijām. Taču par to klusums.
Es šo instruktāžu saprotu tā, ka Briškena k-gs, iespējams, šobrīd steidz radīt jaunas izmaksas, lai samazinātu/sadārdzinātu iespēju kaut ko kardināli mainīt pašā projektā, kā arī, lai nostiprinātu pilnsabiedrības "E.R.B. Rail JV" pozīcijas. Būtu taču tikai loģiski, ja, būtiski mainoties projekta koncepcijai un apjomiem, tiktu izsludināts jauns konkurss.
Varbūt tieši to satiksmes ministrs negrib pieļaut?
Kāpēc nepagaidīt tos pāris mēnešus, kamēr MK un Saeima tiek skaidrībā ar šī projekta turpmāko nākotni? Var taču kaut nedaudz pastrādāt arī uz sava darba devēja interesēm.