Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pat abstrahējoties no Satversmē garantēto pamattiesību pārkāpumiem (par kuru esamību ir ļoti liels pamats runāt), Ministru kabinets (MK) savā tiesiskajā nihilismā ir nodzīvojies pat līdz tam, ka acīmredzami pārkāpj tās tiesības, kuras likumdevējs pagaidām vēl personām atzīst. Apskatīsimies, kā tas izpaužas.

1) Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma (turpmāk - Covid likums) 6.9 pantā likumdevējs ir noteicis tiesisko regulējumu t.s. SADARBSPĒJĪGAM SERTIFIKĀTAM (tiesību norma pieņemta 27.05.2021. un ir spēkā no 29.05.2021.):

“6.9 pants. (1) Lai varētu atļaut izmantot izņēmumus no epidemioloģiskās drošības pasākumiem personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 infekciju, to pārslimojušas vai kurām veiktie Covid-19 testi ir negatīvi, šādām personām tiek izsniegti sadarbspējīgi sertifikāti, kas apliecina vakcinācijas vai pārslimošanas faktu vai informāciju par veiktā testa rezultātu. Personai, uzrādot minēto sadarbspējīgo sertifikātu, ir pienākums uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu.

(2) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā pieprasāmi, sagatavojami, izsniedzami, pārbaudāmi un izmantojami šā panta pirmajā daļā minētie sadarbspējīgie sertifikāti, kā arī sertifikātā iekļaujamās informācijas apjomu un tās informācijas apjomu, kura ir pieejama institūcijām un pakalpojumu sniedzējiem”.

Kā redzams, izņēmumi no epidemioloģiskās drošības pasākumiem tiek atļauti un sadarbspējīgs sertifikāts ir noteikts trim (nevis tikai divām!) personu kategorijām:

- vakcinētām personām,

- pārslimojušām personām UN

- personām ar negatīvu testu.

Likumdevējs MK ir deleģējis (sk. minētā likuma 6.9 panta 2.d.) TIKAI noteikt kārtību, kādā izmantojami likumā paredzētie sertifikāti (visu 3 veidu!), un tajā iekļaujamās informācijas apjomu. Likumā nav atrodams deleģējums MK sašaurināt (pat ne izņēmuma gadījumos) šo 3 personu kategoriju loku.

2) Tagad paskatīsimies, ko izdarīja MK:

2020.gada 9.jūnija MK noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” MK 27.05.2021. izdara grozījumus (sk. 27.05.2021. MK noteikumi Nr. 332), lai it kā izpildītu augstāk minēto deleģējumu (kuru likumdevējs noteicis Covid likuma 6.9 p. 2.d.).

Uzmanības vērts ir tas, ka MK šos grozījumus pieņēma tieši tajā pašā dienā, kurā Saeima pieņēma grozījumus Covid likumā, to papildinot ar 6.9 pantu. Taču Covid likuma grozījumi stājās spēka tikai 29.05.2021. (2 dienas pēc tam, kad MK pieņēma grozījumus saistībā ar deleģējumu!). Tātad, balstoties uz vēl spēkā nestājušos Saeimas deleģējumu, MK 27.05.2021. datumā savus noteikumus Nr. 360 papildina ar V.1 nodaļu: “Sadarbspējīgs vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāts un izņēmumi epidemioloģiskās drošības pasākumiem”.

Šajā sadaļā MK runā par visām 3 personu kategorijām, un te pēkšņi 38.27 punktā (un visos tā apakšpunktos) vairs neparedz personas ar negatīvu testu (runa ir par veselu rindu dažādu aktivitāšu, ieskaitot darba vietas); šī personu kategorija no MK noteikumiem pēkšņi kaut kur pazūd. Kur pazūd un uz kāda tiesiskā pamata pazūd? Tas līdz šai dienai tā arī nav skaidrs. Turklāt atsauces uz MK noteikumu Nr. 360 38.27 punktu ir iestrādātas arī vairākos šo MK noteikumu punktos, piemēram:

- 6.3. 1.8. punktā saskaņā ar kuru publiskās iekštelpās, tai skaitā darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, lieto medicīniskās vai nemedicīniskās (higiēniskās vai auduma) sejas maskas (turpmāk – mutes un deguna aizsegi), izņemot: šo noteikumu 38.27 punkta ievaddaļā minētās personas organizētos kolektīvos (piemēram, darbavietā, amatieru kolektīvos, izglītības iestādē). Tātad negatīvi testētie pazūd no tiesiskā regulējuma;

- 14.10 1. punktā attiecībā uz pakalpojumu sniedzēju darbiniekiem (tikai vakcinēti vai pārslimojuši; negatīvi testēti kaut kur pazūd);

- 20.5 punktā (sabiedriskā ēdināšana). Tas pats;

- 33.1; 33.2; 33.3; 34.; 38.28 ; 38.30; 38.31; 38.34 11.; 55.2; 66.4 1.4.; 66.5 2. punktā un pārejas noteikumu 115.punktā. Tas pats - negatīvi testētie pazūd.

Attiecībā uz STUDENTIEM ir īpaši cinisks MK regulējums, proti, MK 17.08.2021. atkal (kārtējo reizi) groza savus noteikumus Nr. 360, tos papildinot ar 40.13 punktu, kurā nosaka: “Koledžās un augstskolās studiju programmas īstenošanā un apguvē klātienē piedalās tikai personas ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.”

Kā redzams, šeit negatīvi testētie ir izslēgti vispār un jau pavisam tiešā veidā, bet MK ir tomēr “dāsns un labestīgs”, panāca pretī studentiem un papildināja savu noteikumu pārejas noteikumus ar 109.punktu, saskaņā ar kuru līdz 10.oktobrim deva iespēju vēl piedalīties ar negatīviem testiem mācību klātienē, bet pēc 10.oktobra vairs ne (citēju: “Līdz 2021. gada 10. oktobrim koledžās un augstskolās studiju programmu īstenošanā un apguvē klātienē var piedalīties arī personas ar apliecinājumu (papīra vai digitālā formā) par Covid-19 negatīvu testu, kurš veikts pēdējo 48 stundu laikā atbilstoši Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē publicētajam algoritmam”). Tātad attiecībā uz studentiem MK ir veicis acīmredzamu patvaļu, pārkāpjot jebkādu Saeimas deleģējumu un, protams, Satversmes 64.pantu, saskaņā ar kuru likumdošanas vara Latvijā pieder Saeimai un tautai (bet ne MK!).

3) Ir novērojama vēl viena nianse attiecībā uz to, kādā veidā MK savos patvaļīgajos MK noteikumos Nr. 360 pats (bez Saeimas deleģējuma) izveido tādu situāciju, kurā ieliek priekšnosacījumus personu segregācijai (vakcinētie un pārslimojušie v. nevakcinētie testētie) un mobingam ļoti daudzās dzīves situācijās (darbā, augstskolās, skolās, veselības aprūpē utt.). Tas mehānisms ir šāds:

- sākumā no sadarbspējīga sertifikāta trim personu kategorijām tiek atsevišķi nodalīta viena personu kategorija - nevakcinētie testētie, paredzot konstrukciju: “vakcinētie vai pārslimojušie” (sk. MK noteikumu Nr. 360 38.27 punktu, kurā iepakotas abas šī personu kategorijas, tās turpmāk visur MK saucot par “šo noteikumu 38.27 punkta ievaddaļā minētajām prasībām”), un tad atsevišķi manipulē ar atšķelto personu kategoriju - testētajiem (šur tur to pieliekot atsevišķi it kā klāt šīm divām kategorijām, kas tagad iepakotas vienā paketē, bet šur tur to vispār noņemot nost (sk. MK noteikumus Nr. 360 40.13 punktu un pārejas noteikumu 109.punktu attiecībā uz studentiem));

- paredzot tādu tiesisko regulējumu, kurā vakcinētajiem un pārslimojušajiem jāpacieš neērtības (piemēram, sejas masku valkāšana) gadījumā, ja viņiem pievienojas kaut viens testētais. Un tas, protams, rada attieksmi nepaciest testētos savos kolektīvos. Sk. MK noteikumu Nr.360 6.3. punktu: publiskās iekštelpās, tai skaitā darbavietās, ja telpā atrodas vairāk par vienu personu, lieto medicīniskās vai nemedicīniskās (higiēniskās vai auduma) sejas maskas (turpmāk – mutes un deguna aizsegi), izņemot šo noteikumu 38.27 punkta ievaddaļā minētās personas organizētos kolektīvos (piemēram, darbavietā, amatieru kolektīvos, izglītības iestādē).

Kā jau redzējām, zem termina “šo noteikumu 38.27 punkta ievaddaļā minētās personas” ir paslēpti vakcinētie un pārslimojušie, bet patvaļīgi izslēgti testētie. Sk. arī visu 38.27 punktu un tā apakšpunktus, proti, ja telpā ir kaut viens testētais, tad vakcinētajiem un pārslimojušajiem ir jāievēro 2 m distance un jānēsā sejas maskas. Tātad, mobings un naida kurināšana ir ieprogrammēti.

Galvenie secinājumi:

1) Grozījumi MK noteikumos Nr. 360 ir pieņemti datumā, kad vēl nebija stājusies spēkā Covid likuma norma, kura MK piešķīra deleģējumu. Līdz ar to no tiesību teorijas viedokļa šādi MK noteikumi ir spēkā neesoši no to pieņemšanas dienas (runa ir tieši par 27.05.2021. MK noteikumiem Nr. 332, kas tika pieņemti uz Covid likuma 6.9 panta 2.daļas normas, kas nebija vēl stājusies spēkā, pamata).

2) MK savos noteikumos ir rupji pārkāpis to deleģējumu, kuru tam piešķīra Saeima ar Covid likuma 6.9 panta otro daļu. Tādējādi MK ir uzurpējis likumdevēja varu, kas ir antikonstitucionāli (pretēji Satversmes 1.p. un 64.p.).

Jautājums: kādēļ Saeima kā likumdevējs uz to nereaģē un to pieļauj? Kur skatās valsts prezidents, kurš 28.maijā izsludina likumu, uz kura deleģējuma pamata MK jau 27.maijā ir izdevis MK noteikumus?

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Ministra Pleša paziņojumi par pieminekļu demontāžu ir priekšvēlēšanu izrādīšanās

FotoDaugavpils mērs Andrejs Elksniņš vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam uzsver, ka likuma prasības par pašvaldības teritorijā esošo pieminekļu, kas iekļauti Ministru kabineta izstrādātajā sarakstā, demontēšana ir jāveic līdz 15.novembrim.
Lasīt visu...

3

Lai arī Latvija kā laicīga valsts ir reliģiski neitrāla un garantē reliģijas brīvību, tā respektē sabiedrības vērtības, kas veido mūsu identitāti (un tas nekas, ka jūs nesaprotat, ko es te saku)

FotoAglyunīši! Svātceļnīki! Meilī draugi! Maņ ir eistyna prīca byut otkon kūpā ar jiusim Aglyunā. Sirsneigi sveicīni itymūs skaistajūs i īdvasmojušūs svātkūs!
Lasīt visu...

3

Visi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki

FotoVisi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki. Jūs jau tagad grasījāties rakstīt heita komentāru. Bet vispirms izlasiet, kāpēc es šo teikumu uzrakstīju.
Lasīt visu...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja...

Foto

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

Rīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā...

Foto

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

Pilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru...

Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...