Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viens no pasaules milžiem tabakas izstrādājumu ražošanā Philip Morris jau 24.martā, „tikai” mēnesi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā sabiedrības masu kritikas ietekmē paziņoja, ka it kā strādājot pie iespējām pamest Krievijas tirgu, pievienojoties daudziem starptautiskiem uzņēmumiem, kas samazina savu darbību valstī pēc tās iebrukuma Ukrainā. Tomēr līdz pat šai baltai dienai tas nav noticis, gluži pretēji – cigarešu Marlboro un smēķējamo ierīču IQOS ražotājs nostiprina savas pozīcijas Krievijas tirgū, ieņemot to tabakas industrijas pārstāvju vietu, kas pēc sankciju ieviešanas pret Krieviju vai jau uzreiz pēc iebrukuma Ukrainā pameta Krievijas tirgu, kā arī paplašinot savu ražotni pieaugošā pieprasījuma apstākļos.

Kā vienīgo iemeslu aiziešanai no Krievijas tirgus Philip Morris minēja nevis faktu, ka neatbalsta Krievijas sākto karu Ukrainā, bet gan to, ka nabadziņiem kļuvis grūti strādāt. Protams, netika bārstīti arī izteikumi par atbalstu ukraiņiem, taču tie izrādījās tikai vārdi, kad runa ir par sešiem procentiem no kompānijas globālajiem ieņēmumiem (ceturtā lielākā cigarešu ražotāja Philip Morris portfelī 6% aizņem ieņēmumi no pārdošanas Krievijā).

Turklāt tieši Krievija ir viens no centrālajiem reģioniem, kur nopietnas mārketinga aktivitātes veiktas jaunās IQOS cigarešu alternatīvas izaugsmei. Pēc pašas kompānijas paustā, Krievija ir otrais lielākais IQOS produktu patērētājs pasaulē, patērējot piecus procentus no visas Philip Morris radītās IQOS produkcijas.

Uzņēmumā Krievijā joprojām strādā 3200 darbinieku, un neviens nav atlaists. Gluži pretēji, ražošanas jaudas pat ir palielinātas paaugstinātā pieprasījuma dēļ. Diezgan loģiski – tā kā citi importa cigarešu ražotāji no Krievijas tirgus ir aizgājuši, Philip Morris ir iespēja Winston, Chesterfield u.c. Rietumu cigarešu cienītājus pārvilināt pie sevis un uzsēdināt uz savas produkcijas adatas, jo gluži vienkārši citu ārzemju ražotāju smēķējamie Krievijā nav pieejami.

Reuters nesenajā izmeklēšanas ziņojumā sīki izklāstīja ciešās attiecības starp Philip Morris un Krievijas lielākā cigarešu izplatītāja TC Megapolis dibinātāju un vēl nesen valdes priekšsēdētāju Igoru Kesajevu. Nav nekāds noslēpums, ka I. Kesajevam pieder uzņēmums, kas ražo ieročus Krievijas militārajām vajadzībām.

I. Kesajevs ir viens no Krievijas bagātākajiem cilvēkiem, kas savu bagātību ieguvis, pateicoties cigarešu izplatīšanai. Deviņdesmito gadu sākumā British American Tobacco un citi cigarešu ražotāji izmantoja haotiskos apstākļus, kādi Krievijā bija pārejas periodā no PSRS iekārtas uz it kā demokrātisku valsti, lai izmantotu likumdošanas nepilnības un nodrošinātu nelegālo cigarešu importu. Ap to laiku I. Kesajevs izveidoja importētāju uzņēmumu, lai palīdzētu lielajiem cigarešu ražotājiem jeb Big Tobacco uzņēmumiem iekļūt Krievijas tirgū. 1998. gadā viņš nodibināja uzņēmumu TC Megapolis.

Laika gaitā, daļēji pateicoties personīgajiem kontaktiem, ko viņš izveidoja ar Philip Morris vadītājiem Šveicē, I. Kesajevs izveidoja TC Megapolis par lielāko cigarešu izplatītāju Krievijā. 2013.gadā Philip Morris un Japan Tobacco International iegādājās šī uzņēmuma akcijas par 750 miljoniem ASV dolāru.

Pat to laiku I. Kesajeva biznesa portfelis palielinājās, iekļaujot V.A. Degtjareva rūpnīcu, kas ražo daļu no ložmetējiem un prettanku un pretgaisa ieročiem, kurus, iespējams, izmanto Krievijas iebrucēji Ukrainā. 

Lielajiem tabakas uzņēmumiem nekad nav bijusi sveša karadarbības un konfliktu izmantošana savu biznesu palielināšanā. Kā nekā – stresa nomāktajiem karavīriem, kuriem nepieciešama liela drosme, lai dotos uzbrukumā vai aizstāvētos, paaugstināto spriedzi var gribēties mazināt, uzraujot pa dūmam. Kā rāda līdzšinējā pieredze, visos karos, arī jau Pirmā pasaules kara laikā, karavīriem tika piegādāts ne tikai grādīgais, bet arī smēķējamais. Tieši Pirmais pasaules karš izrādījās pagrieziena punkts tabakas nozares nostiprināšanā Rietumu sabiedrībā, kas pavēra iespēju lielajiem tabakas ražotājiem vairākkārtīgi palielināt savus noieta tirgus.

Philip Morris ne tikai aktīvi darbojas Krievijā, bet arī piegādā savas cigaretes Ukrainas karavīriem, lai uzsēdinātu viņus uz adatas un jau pēc kara beigām viņi turpinātu pīpēt jau kā no nikotīna atkarīgi cilvēki un priekšroku dotu tieši Philip Morris ražojumiem.

Visos laikos lielie cigarešu ražotāji gaidījuši līdz pēdējam brīdim, lai izvestu no valstīm, kurās sācies karš, savas rūpnīcas. Šajā gadījumā izrādījies, ka tieši Philip Morris nespēj atteikties no iespējas paplašināt savu biznesu uz kara un nevainīgu cilvēku nogalināšanas rēķina. Ne velti Philip Morris jau sākumā pateica, ka nevis aizies no Krievijas tirgus, bet gan samazinās mārketinga aktivitātes. Tas arī notiek. Jo kāpēc tērēt naudu mārketingam, ja visi pārējie – godprātīgie konkurenti no Krievijas tirgus ir aizgājuši?

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko zināja kolaboratori?

FotoTautas sēru un nodevības nedēļa pagājusi, un tagad jāturpina rūpēties par nākotni. Valsts prezidents, uzrunājot Saeimas deputātus, uzsvēra valsts drošību un izturētspēju kā noteicošās prioritātes. Diemžēl pirms 82 gadiem Latvijas vadība atdeva Latvijas valsti ne tikai bez kāda protesta, bet pat sludinot, ka ienākošā okupantu armija ir Latvijai draudzīga.
Lasīt visu...

21

Kāpēc mūsu lidostā atkal skan agresora valoda?

FotoBiju nepatīkami pārsteigta, šodien Rīgas lidostā dzirdot paziņojumus par lidojumiem, piemēram, uz Frankfurti, Briseli, Londonu un citiem galamērķiem trijās valodās - latviešu, angļu un arī krievu (!) valodā.
Lasīt visu...

15

Tik viena doma prātā man... un tā ir par Lembergu

FotoŠī gada 9. jūnijā Delfos tika publicēts mans raksts ar retorisku virsrakstu "Vai redzams Ventspils kleptokrātijas gals?". Reaģējot uz to, Aivars Lembergs ir publicējis pārsteidzoši viegli atspēkojamu, pat pašiznīcinošu pretrakstu ""Fake" ziņas jeb atbilde Ģirtam Valdim Kristovskim".
Lasīt visu...

21

„Fake” ziņas jeb atbilde Ģirtam Valdim Kristovskim

FotoŠī gada 9.jūnijā portālā Delfi.lv publicēts Ģirta Valda Kristovska - Ventspils domes deputāta no valdības partijas „Jaunā vienotība" un partijas "Jaunā vienotība" pārstāvja Ventspils Brīvostas valdē priekšvēlēšanu negatīvās politiskās aģitācijas raksts.
Lasīt visu...

6

Iesniegums par iespējamiem Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumiem "Riga Pride" laikā

FotoLaika periodā no 2022.gada 13.jūnija līdz 19.jūnijam Rīgā norisinājās "Riga Pride", kas vispārzināms ir Latvijas lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (turpmāk – LGBTQ) ikgadējs pasākums, kura ietvaros 18.jūnijā tika organizēts gājiens un koncerts Vērmanes dārzā, ar mērķi  popularizēt LGBTQ tiesības.[1]
Lasīt visu...

15

Muļķība tik drīz nav gāžama, tomēr visi sauc, cik spēka, – palīdziet, glābiet Ivetu!

FotoŠī ir patīkama atkalredzēšanās ar sabiedriskās politikas centra “Providus” direktori un vadošo pētnieci, augstās Sorosa mācības koordinatori un vieslektori Latvijas augstskolās Ivetu Kažoku. Vecajā paziņā vēl kvēlo uguns, verd dzīvības sulas un neapdzēšams cīņas gars, īsi sakot, Iveta kustas kā dzīvsudrabs!
Lasīt visu...

21

Šis bija labs samits

FotoNATO samits Madridē ir noslēdzies. Nepārspīlējot var teikt, ka tas bija viens no būtiskākajiem pasākumiem Alianses pēdējo desmitgažu un arī Latvijas vēsturē.
Lasīt visu...