Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Priekšstats, ka deputāts pārstāv tikai sava vēlētāja “viedokli, uzskatus un vēlmes”, rodas:

- pirmkārt, no transakcionālas pieejas vēlēšanām. Proti, es tev iedevu balsi, dod man kaut ko pretī. Šie paši cilvēki laikam arī domā, ka ziedojums partijai ir noteiktas politikas pasūtījums?!

- otrkārt, no korumpētas pārstāvniecības vērošanas. Ja vērotājam šķiet vai ir acīmredzams (un šeit – skat. attēlu – mums ir gadījums, kad deputāte atzīstas), ka deputāti pārstāv kādas grupas intereses, tad vēlētājs secina, ka tāda ir iecerētā lietu kārtība un viss, kas viņam vienam kā vēlētājam ir vajadzīgs, ir savu interešu pārstāvis parlamentā.

Atrauts no konkrētiem problēmjautājumiem, domājošs cilvēks parasti spēj intuitīvi saprast, ka tiesiska demokrātija īsti nevarēs strādāt, ja tā būs. Bet, kad runa ir par nacionālām interesēm, tad šajās pašās lamatās iekrīt vēl laba daļa it kā domājošo cilvēku.

Eiropas parlamenta gadījums daudz labāk attēlo problēmas būtību. Pajautājiet cilvēkiem, vai, viņuprāt, Latvijas Eiroparlamenta deputātiem galvenais uzdevums ir pārstāvēt Latvijas intereses. Varu derēt, ka vairums teiks, ka jā.

Lai cik cēli tas skanētu, tas ir pagalam aplams priekšstats. Tas nozīmē, ka Latvijas astoņi deputāti cīnās pret simtiem citas valstis pārstāvošu deputātu. Kādu viņu “pārstāvēto” valstu interešu vārdā gan pārējiem simtiem deputātu vajadzētu ņemt vērā “mūsējo” nostāju?

Ja nu joprojām nav skaidrs, kur ir problēma ar šo formulu, tad paskaidrojiet, kurš parlamentā pārstāv bērnus, nepieskaitāmos, cilvēkus, kuriem fiziski nav izdevies aiziet uz vēlēšanām. Kurš parlamentā pārstāv tos, kuri balsoja par parlamentā neiekļuvušajām partijām?

Ja deputāts pieturas pie idejas, ka viņš pārstāv tikai savus vēlētājus, tad viņš ir potenciāls despots. Ja kāda partija vēlēšanās iegūst vairākumu, vai tā var noņemt no trases konkurentus, kā to izdarīja 62 tiesiskās demokrātijas nodevēji (Eva Mārtuža to skaitā) 2021. gada 12. novembrī?

Iedomājieties daudzbērnu ģimeni. Var teikt, ka ģimenē vecāki ir varas nesēji. Viņu rokās ir visa teikšana pār ģimeni. Vai jūs varat iedomāties, kas notiks ar ģimeni, ja šie vecāki sāks savos lēmumos balstīties tikai viņiem “mīļāko” bērnu interesēs? (Es nesaku, ka parlaments ir analogs vecākiem – tā ir pagalam slikta doma uzskatīt valsti par vecāku: tas vienkārši ir līdzīgs vecākiem tai ziņā, ka tam ir vara pār indivīdiem ar dažādām, konfliktējošām interesēm).

Deputāts šķiet pārstāvam sava vēlētāja intereses, kad viņš rīkojas tā, kā vēlētājs domā, ka būtu jārīkojas. Vislielākā iespēja, ka vēlētājs būs apmierināts ar deputāta darbu, ir tad, ja deputātam ir tādas pašas vērtības un dzīves pieredze, kas noved pie līdzīgiem secinājumiem par sabiedrības organizāciju visu tās locekļu interesēs vienlaicīgi.

Politika ir vairākumam pieņemamu LĪDZEKĻU meklēšana dažādu konfliktējošu mērķu piepildīšanai. Politika nav par vienādiem mērķiem. Politika ir par pieņemamiem līdzekļiem.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ko zināja kolaboratori?

FotoTautas sēru un nodevības nedēļa pagājusi, un tagad jāturpina rūpēties par nākotni. Valsts prezidents, uzrunājot Saeimas deputātus, uzsvēra valsts drošību un izturētspēju kā noteicošās prioritātes. Diemžēl pirms 82 gadiem Latvijas vadība atdeva Latvijas valsti ne tikai bez kāda protesta, bet pat sludinot, ka ienākošā okupantu armija ir Latvijai draudzīga.
Lasīt visu...

21

Kāpēc mūsu lidostā atkal skan agresora valoda?

FotoBiju nepatīkami pārsteigta, šodien Rīgas lidostā dzirdot paziņojumus par lidojumiem, piemēram, uz Frankfurti, Briseli, Londonu un citiem galamērķiem trijās valodās - latviešu, angļu un arī krievu (!) valodā.
Lasīt visu...

15

Tik viena doma prātā man... un tā ir par Lembergu

FotoŠī gada 9. jūnijā Delfos tika publicēts mans raksts ar retorisku virsrakstu "Vai redzams Ventspils kleptokrātijas gals?". Reaģējot uz to, Aivars Lembergs ir publicējis pārsteidzoši viegli atspēkojamu, pat pašiznīcinošu pretrakstu ""Fake" ziņas jeb atbilde Ģirtam Valdim Kristovskim".
Lasīt visu...

21

„Fake” ziņas jeb atbilde Ģirtam Valdim Kristovskim

FotoŠī gada 9.jūnijā portālā Delfi.lv publicēts Ģirta Valda Kristovska - Ventspils domes deputāta no valdības partijas „Jaunā vienotība" un partijas "Jaunā vienotība" pārstāvja Ventspils Brīvostas valdē priekšvēlēšanu negatīvās politiskās aģitācijas raksts.
Lasīt visu...

6

Iesniegums par iespējamiem Bērnu tiesību aizsardzības likuma pārkāpumiem "Riga Pride" laikā

FotoLaika periodā no 2022.gada 13.jūnija līdz 19.jūnijam Rīgā norisinājās "Riga Pride", kas vispārzināms ir Latvijas lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (turpmāk – LGBTQ) ikgadējs pasākums, kura ietvaros 18.jūnijā tika organizēts gājiens un koncerts Vērmanes dārzā, ar mērķi  popularizēt LGBTQ tiesības.[1]
Lasīt visu...

15

Muļķība tik drīz nav gāžama, tomēr visi sauc, cik spēka, – palīdziet, glābiet Ivetu!

FotoŠī ir patīkama atkalredzēšanās ar sabiedriskās politikas centra “Providus” direktori un vadošo pētnieci, augstās Sorosa mācības koordinatori un vieslektori Latvijas augstskolās Ivetu Kažoku. Vecajā paziņā vēl kvēlo uguns, verd dzīvības sulas un neapdzēšams cīņas gars, īsi sakot, Iveta kustas kā dzīvsudrabs!
Lasīt visu...

21

Šis bija labs samits

FotoNATO samits Madridē ir noslēdzies. Nepārspīlējot var teikt, ka tas bija viens no būtiskākajiem pasākumiem Alianses pēdējo desmitgažu un arī Latvijas vēsturē.
Lasīt visu...