Kad informācijas tablo vilcieniem izstrādā cilvēks, kuram mašīna pielipusi pie dibena
Pietiek lasītājs20.03.2024.
Komentāri (0)
Neskatoties uz visām nedienām ar jaunajiem Škoda Vagonka ražotajiem vilcieniem, šķiet, ka tie nu jau kļuvuši par ierastu parādību Latvijas sabiedriskā transporta kustībā. Nenoliegt - ērti, komfortabli, klusi, līgani. Tiešām prieks braukt tajos.
Arī informācijas ekrāni lieli un labi saskatāmi no jebkuras vietas. Tikai problēma tā, ka šie informācijas ekrāni rāda visu ko, tikai ne to, kas nepieciešams pasažieriem. Uz katru pusi ir vērsti divi ekrāni. Vienā no tiem rāda reklāmas. Skaidrs. Naudas nekad nav par daudz, un kāpēc gan nenopelnīt kādu kapeiku, ja tas ir iespējams? Otrs paredzēts informācijai par braucienu. Pa ekrānu slīd saraksts ar visām nākamajām stacijām un pulksteņa laikiem, cikos vilciens šajā stacijā piestās. Arī jauki.
Taču informācija par to, kas tad ir nākamā stacija, ekrānā parādās tikai īsu brīdi pirms piestāšanas stacijā. Respektīvi, ja cilvēkam jābrauc vilcienā tālāks gabals un viņš laiku īsina ar grāmatas lasīšanu, bakstīšanu viedierīcē vai jebko citu, kas piesaista viņa uzmanību, tad ir ļoti reāla iespēja pabraukt garām savai stacijai. Kad šāds ar kaut ko nodarbināts cilvēks uzmet aci informatīvajam ekrānam, tur rāda nevis nākamo staciju, lai varētu noorientēties, cik tālu tad esi ticis, bet slīdošo lenti ar nākamajām stacijām.
Jā, šāds saraksts informatīvi ir vērtīgs, bet tā der kā papildu informācija, nevis aktuālā informācija. Vecajos, labajos RVR ražojumos jebkurā brīdī varēja uzzināt, kas ir nākamā pietura. Arī Rīgas satiksmes un citu pilsētu autobusos, tramvajos un trolejbusos pasažieriem jebkurā brīdī iespējams uzzināt, kas ir nākamā pietura.
Cik ir nācies pārvietoties ar vilcieniem vai metro ārpus Latvijas, arī tur tik svarīgā informācija par nākamo pieturu jebkurā brīdī ieraugāma uz tablo. Pat vairāk, tur norāda arī, pa kurām durvīm - labajā vai kreisajā pusē - notiks izkāpšana, kamēr pie mums tā ir mīkla, kas jāuzmin pašam pasažierim. Turklāt Škoda Vagonka vilcienos durvis jāatver pašam pasažierim, nospiežot pogu. Mini nu - kurā pusē ir perons!
Šķiet, ka šo informācijas risinājumu jaunajiem vilcieniem izstrādājis cilvēks, kurš gadiem vai pat gadu desmitiem nav izmantojis sabiedrisko transportu. Viņam mašīna pielipusi pie dibena, un nav ienācis prātā savu ķermeni ievietot kādā vilcienā. Taču tiem, kuri pret dabu izturas saudzīgi, rūpējas, lai lieku reizi ar izplūdes gāzēm nepiesārņotu atmosfēru, un pārvietojas ar dabai draudzīgu transportu, ik reizi vilcienā jāspēlē minēšanas spēle.
Varbūt Vivi varētu painteresēties, kāda tieši un kurā brīdī pasažierim nepieciešama informācija, un parūpēties, lai tā arī būtu pieejama? Par to, ka nevienā stacijā nav norādes, no kura perona uz kuru pusi brauks vilciens, es nemaz nerunāšu. Tikai aizejot līdz perona otrā galā esošajam tablo, iespējams uzzināt, ka tev nepieciešamais vilciens brauks no cita perona. Nezin kāpēc citās valstīs man šādas mīklas netiek uzdotas. Tur ir spējuši parūpēties, lai ikvienam, arī ne pārāk attapīgam cilvēkam būtu skaidrs, kurp jādodas.