Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāds man jautāja - kas ir pamatā Šveices labklājības valsts „noslēpumam”? Protams, šī valsts ir apvīta ar neskaitāmiem mītiem un leģendām. Pamatotiem un ne pārāk. Tomēr kopumā atbilde ir diezgan vienkārša - pragmatiska, gudra demokrātija, prasīga pilsonīgā sabiedrība. Un tā ir mācība, ko Latvijai derētu saprast.

Šveices „noslēpums” ir vienkāršs - viņi ir mērķtiecīgi būvējuši valsti. Sabiedrībai atbildīgi un godīgi strādājot, kopīgi radīta valsts, kur katra pilsoņa darbs nodrošina vispārēju labklājību. Bet tas nāk komplektā ar tiesisku, patiesi demokrātisku valsts sistēmu. Tā dēvētā pilsonīgā sabiedrība balstās izglītotā kopienā, kura labi izprot demokrātijas būtību un ļoti stingri raugās, lai šie principi tiktu pēc būtības ievēroti. Ja kāds pārkāpj, krāpjas, ir negodīgs pret citiem, tad viņš tiek padzīts bez jelkādas iecietības un liekulīga konformisma.

Piemēram, Šveicē un citās atbildīgās demokrātijās nudien nebūtu iedomājams, ka par parlamenta finanšu komisijas vadītāju ieceltu banku afērās iesaistītu personāžu, bet sabiedrisko lietu komisijas vadībā - blēdīgu personāžu, kuram izvirzītas ļoti nopietnas apsūdzības. Tāda situācija šobrīd ir Latvijā. Lai nebūtu lieki jautājumi - ar to domāju A/Par Mārtiņu Bondaru un "Vienotības stuti" Artusu Kaimiņu.

Katra koalīcijas partija, katrs deputāts, kurš būtu atbalstījis šādus vājprātīgus lēmumus vēlētāji, pats vēlākais, nākošajās vēlēšanās Šveicē tiktu aizsūtīts politiskajā mēslainē bez jelkādiem kompromisiem un atrunām "nebija citas iespējas, bla, blā, blāā." Prom un viss. Jo tā ir klaja ņirgāšanas par valsti un tautu. Viņu vietā tiktu ievēlēti politiķi, kuri šādu atbildīgu komisiju vadībā ieceltu godprātīgus profesionāļus ar cienījamu reputāciju.

Neuztveriet šo vēstījumu kā mēģinājumu idealizēt Šveici un šveiciešus. Viņi vienkārši ir pragmatiski ļaudis, kuri nevēlas, ka viņus apzog un mazgā smadzenes pašu ievēlēti priekšstāvji. Viņi ir labi pazīstami ar lauksaimniecību, pie katras saimniecības ir kārtīga kūtsmēslu kaudze, un viņi zina, kā rīkoties ar mēsliem un mēslu dakšām. S...i ir jāizmēž laikus un pamatīgi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Politkorektums, jeb kur palicis mans "revolveris"?

FotoVisticamāk, to izgudroja mūsu senči laikos, kad visi vēl dzīvojām ciltīs. Ar vienu mērķi - lai mēs viens otru nenogalinātu tikai tāpēc, ka neprotam savaldīt savu muti un/vai savas emocijas. Ziedu laikus politkorektums (jeb, vienkārši sakot, labas manieres) piedzīvoja mežonīgajos Rietumos, kur katram pie sāniem bija revolveris, ar kuru aizstāvēt savu pašcieņu, tiesības un citas būtiskas vērtības. No kurienes radusies pārspīlētā amerikāņu pieklājība, viss šis "labdien, ser; ko vēlaties, ser; vai viss kārtībā, ser?" un smaids līdz ausīm? Varbūt liela daļa atbildes ir tajā, ka par nevērību, nemaz nerunājot par tīšu rupjību, pret nepazīstamu džentlmeni varēja mierīgi dabūt lodi starp acīm?
Lasīt visu...

12

Bet Levits lai paliek savā vietā

FotoMan gluži tāpat kā lielai daļai cilvēku negribas par to domāt katru dienu. Tik vien, kā pusdienlaikā palūkoties internetā – cik aplipināto bijis iepriekšējā dienā. Un vēl tas neizrunājamais vārds “kumulatīvais”, proti, procentuālais saslimstības rādītājs.
Lasīt visu...

21

Par bargākiem sodiem par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem

FotoŠorīt Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē kā 1.darba kārtības jautājums tiks skatīts kolektīvais iesniegums “Bargāki sodi par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem”.
Lasīt visu...

21

Cirks un izsmiekls par iedzīvotājiem Garkalnes domē

FotoGarkalnes novada domē notiekošās darbības ir uztveramas kā smiešanās par iedzīvotājiem, Valsts kontroli un VARAM jeb citiem vārdiem – notiekošais ir politisks cirks.
Lasīt visu...

21

Zāļu valsts aģentūras skaidrojums – atbilde uz „Re:Baltica” vienpusēju rakstu

FotoZāļu valsts aģentūra (ZVA) vērš uzmanību, ka Re:Baltica 2. martā publicētā rakstā žurnāliste Sanita Jemberga iekļāvusi vienpusēju viedokli, nav ņēmusi vērā ZVA sniegto informāciju un rakstā atspoguļo tikai šodien zināmo un pēc reģistrācijas pieejamo informāciju, nevis ņem vērā tobrīd, pērnā gada novembrī, pieejamo informāciju par Pfizer vakcīnu. Tādēļ Zāļu valsts aģentūra publicē atbildi uz minētajā Re:Baltica rakstā pausto.
Lasīt visu...