Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Svētku burzmā starp Ziemassvētkiem un Jaungadu gluži kā garāmejot parādījās informācija, ka noslēdzies konkurss uz Valsts ieņēmuma dienesta (VID) ģenerāldirektora amatu. Nelabvēļi melsa, ka “iepriekš noskatītais” pretendents neesot konkursā uzvarējis, tāpēc politiskajā šķirā (nomināli Valsts kancelejā un Finanšu ministrijā) valdot neziņa: ko darīt?

Iesākumā nebūs lieki atgādināt, ka cilvēku ikdienas dzīve no tā, cik sekmīgi strādā VID, atkarīga varbūt pat vairāk nekā no valdības darba. Kaut vai tāpēc vien, ka tas, cik naudas ir valdības rīcībā, lielā mērā atkarīgs no iekasēto nodokļu apjoma, kas savukārt atkarīgs no VID. Tāpat jāatzīmē VID īpašā vieta cilvēku, tajā skaitā uzņēmēju, saskarsmē ar valsti. Veids, kādā VID un sabiedrība komunicē, būtiski ietekmē valsts un sabiedrības savstarpējo attiecību kultūru. Īpaši naudas lietās.

Tāpēc nav nepieciešamības vēl īpaši izcelt VID ģenerāldirektora izvēles nozīmību. Tā ir acīmredzama un nenoliedzama. Tajā pašā laikā grūti nepamanīt, ka VID vadītāja konkurss līdz šim bija palicis ārpus mediju uzmanības fokusa. Svarīgāka, izrādās, ir Nacionālās apvienības otrās rindas politiķa Jāņa Iesalnieka nonākšana kādā maznozīmīgā amatā valsts uzņēmumā “Eiropas Dzelzceļa līnijas”. Šī “nozīmīgā” politiķa darba gaitu “izmeklēšanai” sabiedriskajā medijā Latvijas nodokļu maksātāju nauda netiek žēlota.

Patiesības labad jāatzīmē, ka “TV Panorāma” šo ar VID vadītāja meklēšanu saistīto informatīvo robu tomēr centās aizpildīt. Tiesa, savai reportāžai apakšā liekot dīvainu parakstu “VID ģenerāldirektora konkurss nesasniedz cerēto rezultātu”.

Ko nozīmē - nesasniedza cerēto rezultātu? Pēc izskanējušām runām par “iepriekš noskatīto pretendentu” šis paraksts izskatās gandrīz kā apstiprinājums tam, ka šis “noskatītais” pretendents konkursā izgāzies. No pašas reportāžas izriet, ka ar “cerēto rezultātu” bijis domāts pretendents no malas, bet abi konkursa uzvarētāji (parasti gan uzvar viens, kas atkal pastiprina minētās aizdomas) esot jau agrāk strādājuši VID, kas neesot labi.

Kā norāda ilggadējais Latvijas “galvenais” ierēdnis Jānis Citskovskis, būtisks šķērslis “labu” speciālistu piesaistei līdztekus nepietiekami augstajam atalgojumam konkrētajā gadījumā esot VID reputācija. Šis apgalvojums ir vairāk nekā dīvains. VID ir viena no valsts pamatstruktūrām, un, ja to vadīt ir nevis gods, bet gan kauns, tad, ziniet, šajā dāņu karaļvalstī ir pilnībā sapuvuši visi pamati.

Drīzāk jāpiekrīt kādam sociālajos tīklos klīstošam potenciālā pretendenta izteikumam: “Nodrošiniet man un manai ģimenei diennakts apsardzi, tad es padomāšu, vai iet uz šo amatu.” Šādi izteikumi gan liecina par nopietnām reputācijas problēmām nevis VID, bet gan pašai valstij, kura ļāvusi šo struktūru pārvērst par politekonomisko grupējumu ietekmes pārdales lauku un nespēj to atgriezt normālā tiesiskā plaknē.

Jāpiekrīt bijušajai VID vadītājai (kura jau nu noteikti labi pazīst drēbi) Inārai Pētersonei, ka vispirms būtu nepieciešams nodalīt VID represīvos dienestus no nodokļu administrēšanas, jo tās ir divas pašos pamatprincipos atšķirīgas lietas. Viena grāmatvediski birokrātiska, otra pusmilitāra spēka struktūra. Ar diviem pilnīgi atšķirīgiem vadīšanas principiem.

Līdz ar to ar atšķirīgām vadītājam nepieciešamajām prasmēm un īpašībām. Var jau izlikties, ka visas valsts pārvaldes struktūras ir vienādas un Aizsardzības ministriju var ilgstoši vadīt feministiski noskaņotas sievietes, kā tas bija Vācijā, vai Iekšlietu ministriju atklāta lesbiete, kā tas bija Latvijā, bet tad arī vēlāk nav jābrīnās par rezultātiem.

Saglabājot esošo VID struktūru, kurā represīvie un nodokļus administrējošie dienesti atrodas zem viena jumta, ir pilnīgi skaidrs, ka VID vadības galvgalī nepieciešams cilvēks ar īpašu raksturu. Komisāra Korado Katani tipa cilvēks no itāliešu mafijas seriāla “Astoņkājis”. Vai Latvijā tāds cilvēks vispār ir? Vai konkursa nosacījumos (vērtēšanas punktu sistēmā) šī īpašība - noturība pret spiedienu no malas - bija iekļauta?

Bet varbūt bija tieši otrādi? Varbūt konkursa nerakstītajos nosacījumos bija iekļauta prasība nevis pēc stingra un nepakļāvīga VID vadītāja, bet gan pēc mīksta un pakļāvīga. Pēc tāda, kas lieki savu degunu nebāzīs, kur nevajag, un paklausīgi pildīs norādes no augšas. No “pareizajiem” cilvēkiem.

Lai nerastos pārpratumi. Nesaku, ka bijušas kaut kādas šādas norādes. Tie ir tikai tīri retoriski jautājumi, jo skaidrs, ka ne Ašeradens, ne Citskovskis jau neteica Šķēles “lielāko kretīnu” stilā: kurš no pretendentiem ir tas gļēvākais un paklausīgākais? Taču šajā gadījumā pietiek ar to, ka no pretendentiem netiek prasīts “dzelzītis” iekšā. Bet, ja tā, tad konkurss tiek rīkots tieši tāpat kā visos citos civildienesta gadījumos, kur uzvarētājam nebūs jāturas pret “lielās naudas” spiedienu.

Es apzināti neminu abus šī konkursa uzvarētāju vārdus, jo šie cilvēki jau tikuši publiski noniecināti: “cerības uz spožiem talantiem no malas izplēnējušas”. Kā var kādam pateikt, ka ir netalantīgs, vēl pirms viņš sācis darbu? Tikai uz tā pamata, ka nav “no malas”? Kurš vispār ir šis spožais talants, šis pārvaldības latviešu Mesi vai Ronaldu? Kur ir to “talantīgo” vadītāju saraksts, kuri atnāk uz nolaistu struktūru, pāris gados visu salabo, saliek pa plauktiņiem un iet labot nākamo? Vai vispār par kaut vienu šādu talantu ir kaut kas dzirdēts?

Nemitīgi ir runas par pilnīgi pretējo. Vieni un tie paši cilvēki pārvietojas no viena uzņēmuma/iestādes valdēm, padomēm, direktoru kabinetiem uz citiem ar vienu un to pašu darba rezultātu. Tā viņi cirkulē pa riņķi, saņemot parastam cilvēkam astronomiskas algas. Nesaprotami, par ko.

Skaidrs, ka šie nomenklatūras orbītās riņķojošie “talanti” vadīt tik sarežģītu struktūru kā VID neraujas. Priekš kam? Ja var 10 000 un vairāk eiro mēnesī saņemt daudz mierīgākās vietās. Tāpēc pamatjautājums ir cits - vai vispār kādam “tur augšā” vajag izcili strādājošu VID? Vai viņi to patiešām grib?

Atgriežoties pie reputācijas. SKDS varētu veikt aptauju tikai ar vienu jautājumu un divām iespējamām atbildēm: Kādu, jūsuprāt, cilvēku VID galvgalī patiesībā gribētu redzēt finanšu ministrs Arvils Ašeradens un valdošā politiskā šķira? Stingru, principiālu un absolūti neietekmējamu vai paklausīgu un ietekmējamu, tas ir, savu cilvēku? Šādas aptaujas rezultāti varētu būt ļoti interesanti un zīmīgi.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...