Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Kalns, kas dzemdēja peli

Pietiek lasītājs
15.01.2023.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šobrīd valdība tuvojas savam pirmajam eksāmenam - budžeta pieņemšanai, kad varēs redzēt, kuras nozares valdībai un valdošajiem tiešām ir prioritāte un kuras tādas ir tikai vārdos. Izskatās, ka veselības nozarē pielikums 55 miljonu eiro apmērā ne tuvu nav tāds, kā gaidīja medicīnas profesionāļi un pacienti.

Kur gan pazudis Apvienotā saraksta plānotais Memorands Nr.2? AS premjera kandidāts pieprasīja premjera partijai Jaunā vienotība un premjera amata kandidātam K.Kariņam memorandu, kur būtu jāatspoguļo nākamās koalīcijas uzdevumi turpmākajiem gadiem un finansiālais ietvars, kur prasītu budžeta rāmi, lai neturpinātos ballīte, kur šobrīd sasistās pudeles jāvāc AS, bet prasītu samazināt Latvijas atpalicību no pārējām Baltijas valstīm.

Taču nepagāja pat mēnesis no valdības apstiprināšanas, un dzīres turpinās – Latvija tikko ir aizņēmusies vēl 750 miljonus eiro, kur kopējais valsts parāds jau pārsniedz 50% no IKP. Tad kur pazuduši AS solījumi sekot līdz visiem tēriņiem, nepieļaut nepārdomātu aizņemšanos un tērēt tik, cik nopelna? Kalns turpina dzemdēt peles….

Arvien vairāk pazūd Apvienotā saraksta (AS) E.Smiltēna stingrais plecs un dzelžainā sazobe ar Finanšu ministriju un premjeru. Un kam gan tas vairs būtu aktuāli, ja pašam algas pieaugums par 74% un nu par sūri grūto darbu Saeimā var saņemt nepilnus 8000 eiro ar papildu dienesta auto, reprezentācijas izdevumiem u.c..

Arī deputātam “parastajam” alga ir pieaugusi līdz 4000 eiro. Bet profesionālai ārstniecības personai alga 2023. gadā pieaugs par veseliem 50 eiro “uz rokas” ārstiem un nedaudz vairāk medicīnas māsām. Šāds dāsnums pat nesasniedz plānoto minimālo likmi ārstiem 2455 eiro, 1473 eiro medicīnas māsām un 982 eiro māsu palīgiem. Veselības aprūpē atalgojumam “kalns dzemdēja peli”, kur algas pieaugums nav salīdzināms pat ar inflācijas koeficientu.

Kaut Latvijas Veselības un sociālo aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) tās vadītāja V. Kera personā vēl rudenī draudēja ar vērienīgu streiku, tagad klusi smaida un bildējas kopā ar veselības ministri L.Menģelsoni. Arī šeit vēlamais minimums sasniegts – LVSADA atgādinājusi par sevi, izkliegusi saukļus, kaut kas pie algas pielikts, būs, par ko turpināt paklaigāt, ar vārdu sakot - darīts.

Lai arī LVSADA draudi par protesta akcijām un streikiem ir regulāri, tie nav bijuši īpaši nozīmīgi, jo šī arodbiedrība bez slēpšanās ir sadarbojusies ar partiju Saskaņa un, lai sapulces izskatītos daudzskaitlīgas, piesaistīja dažādas Rīgas domes uzņēmumu arodbiedrības.

Daudz nopietnāka un vērā ņemama ir Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, kur tās ilggadējā vadītāja S. Veide tiek cienīta un uzklausīta kolēģu vidū un tiešām spēj rādīt pretestību Veselības ministrijas (VM) neprofesionālajiem lēmumiem. Būs interesanti redzēt notikumu attīstību, kur medicīnas personālam tikai no aprīļa un ne solītajā apjomā būs “gaidītais” algas pielikuma krikucītis.

Vēl nesen veselības ministre solīja pilnas slodzes algu modeli, kur mazāk jāstrādā, bet saņems vairāk. Vai šī ir tā jau augstāk minētā likme algai? Medicīnas sabiedrībā šis veselības ministres solītais algas modelis izraisījis milzīgu nesapratni – ja maksās tikai par stundām, t.i. slodzi, tad ko darīt, ja slimnīcai nav pietiekama apjoma Nacionālā veselības dienesta (NVD) apmaksāto pakalpojuma pasūtījuma kvotu?

Ja NVD pasūtījumu izpilda jau dienas pirmajā pusē, tad atlikušo dienas daļu būs jāsēž un jāšūpo kājas kā padomju laikā, kad bija jāatsēž darba stundas, pat neko nedarot (ja neskaita domino un nardu spēles). Citā darbā citā slimnīcā veselības ministre taču neļaušot strādāt, tikai vienā, kur brangi maksās…

Vai tas jau ir slēpts L. Menģelsones mēģinājums spiest slimnīcas atlikušajā laikā piedāvāt medicīnas komercpakalpojumu, lai tauta sāk pierast, ka valsts apmaksātas medicīnas vairs nebūs (ja nu vienīgi pāris stundas dienā)?

Tas, ka slimnīcām reģionos katastrofāli trūkst medicīnas personāla un profesionāļi, piestrādājot vairākās darbavietās, dodas uz citām slimnīcām Latvijā, lai tur būtu nodrošināta veselības aprūpe atbilstoši deklarētai ārstniecībai, - tas laikam veselības ministri maz uztrauc, jo var taču jebkuru problēmu uzdot risināt slimnīcas padomei, kaut tā ir uzraugošā, nevis vadošā struktūra slimnīcā (ir jau pārbaudīts ar LOK).

Varbūt arī te L.Menģelsones kaulainā pri(h)vatizācijas roka jau uzsākusi pri(h)vatizācijas shēmu – ārstu reģionālajās slimnīcās nepietiks (visi strādā jeb atsēž slodzes Rīgā ar aizliegumu papildus strādāt), deklarētā slimnīcas ārstniecība netiks izpildīta, tāpēc NVD apmaksāta pasūtījuma tur vairs nebūs.

Klasisks reiderisma teorētiskais bankrots, kur var šādu “nerentablu” uzņēmumu/ slimnīcu viegli komercializēt ar draugiem. Galu galā medicīniskās ierīces un remonti daudz kur reģionos slimnīcās par Covid19 naudām dāsni sapirktas jaunu jaunās.

Tai pat laikā konkrēto medicīnisko manipulāciju tarifu netaisnīgā apmaksa turpina saglabāties – daudzas ķirurģiskās operācijas vēl joprojām ir neadekvātās kosmosa cenās, kuras apmaksā NVD (uz pārējo tarifu rēķina, kas ir ubaga ziedojuma apmērā). To praktizētāji varēs slēgt labus līgumus ar pri(h)vatizētajām slimnīcām reģionos, jo ārstēt tur taču vajag. 

Mediķu konfliktam Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcā kā viens no punktiem ir atalgojums, un slimnīcas vadība pārmet VM ilgi nepārskatītos netaisnīgos tarifus un strauji pieaugušos komunālos maksājumus, ko nepieciešams kompensēt.

Protams, ka tarifu pārskatīšana, mediķu algu pieaugums, rūpes par cilvēkresursiem, kvalitatīva veselības aprūpe u.c. ir definēti valdības deklarācijā un nu jau detalizēti valdības rīcības plānā, kurš gan netiek rakstīts pirmo reizi. Katrā deklarācijā galamērķis ir tarifu pārskatīšana, kvalitātes sistēmas un klīnisko vadlīniju ieviešana, kā arī virkne citu labo darbu, kas 4 gadu laikā jāpaveic (tautas valodā to sauc copy/paste).

Dīvaini, kādēļ plāns un termiņi ir, ziņojumi par izpildi ir, bet taustāmu rezultātu nav gan no bijušā premjera M.Kučinska valdības, gan vecās K.Kariņa valdības. Tagad atkal viss tiek sākts no gala, it kā iepriekš vispār nekā nebūtu bijis. Valdības teātra trupa jaukti vecā ar jauniem aktieriem, luga un ainas tās pašas, sižets stabili ierasts, nomainās tikai afišas un biļešu cenas.

Ir pieklusis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķu protests, un izskatās, ka ministre L.Menģelsone jau priecājas par savu pirmo Pirra panākumu, taču tas viss ir tikai ārēji. Tāpat kā Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas dienas stacionāru “atvēra” divreiz, vienreiz ar ministru D.Pavļutu un nesen otrreiz ar lentītes griešanu un nu jau jauno ministri L.Menģelsoni.

Būtu gan interesanti zināt, cik bērnu tur būtu jau ārstējušies, ja slimnīcas valdes priekšsēdētājam V. Ābolam svarīgākas par bērniem, kuri tur jau varēja ārstēties, nebūtu bildes kopā ar L. Menģelsoni un A.Ašeradenu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...