Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sākot jau no pirmās kara dienas, ir bijis jautājums, kas notiks ar Krievijas ekonomiku un finanšu sistēmu. Būtu naivi domāt, ka Krievija šajās jomās nav centusies sagatavoties kara apstākļiem un potenciālajam sankciju vilnim. Taču tieši tāpat kā frontē izskatās, ka neviens nebija gaidījis šādu notikumu gaitu.

Karam jau pārsniedzot ceturto simtu dienu, varam redzēt, ka Krievijas vadība saprot, ka tas viss tik drīz nebeigsies un valstu tautsaimniecības ir jāpielāgo jaunajām vajadzībām un izaicinājumiem. Piemēram, visās pusēs ir sapratne, ka neviens nav bijis gatavs karam ar tādu lādiņu un citas munīcijas patēriņu, un aizvien vairāk nāk ziņas, ka tiek mobilizētas esošās jaudas un veidotas jaunas ražotnes. 

Eiropas un ASV gadījumā tas ir ne vienkārši, bet tomēr paceļami, jo ir pieejams kapitāls, izejvielas un cilvēki, kas prot ražot un organizēt tādas komplicētas lietas kā munīcija. Gan Eiropa, gan ASV spēj un ražo visu, sākot no visvienkāršākajām lietām un beidzot ar atomreaktoriem un kosmosa tehnoloģijām, un ar šādu potenciālu saražot munīciju un kara tehniku, gan ar zināmu piepūli, var pārskatāmos termiņos. 

Taču Krievijas gadījumā, kuras ražošanas potenciāls no padomju laikiem ir lielā mērā pagaisis un ir kļuvis pilnīgi atkarīgs no komplektējošām detaļām, kas tiek ražotas rietumos vai austrumos, tādos apstākļos, protams, sākt ražot kaut ko, kas ir sarežģītāks, ir daudz grūtāk.

Izejvielas - tām jābūt pieejamām Krievijā, jo tās teritorijā atrodas visa Mendeļejeva periodiskās tabulas izejvielu komplekss. Otra problēma ir kvalitatīva un spējīga personāla pieejamība, kas ir nopietna problēma, jo, zaudējot ražošanas kapacitāti, zūd arī cilvēki, kas saprot, kas ir ražošanas kvalitātes disciplīna u. c.

Trešā problēma ir cilvēki, kas spēj organizēt, jo jaunu rūpnīcu izveidošana vai esošās nopietna reorganizācija ir sarežģīta vadības problēma. Šajā situācijā cilvēki ar šādām spējām ir pametuši valsti, lai izvairītos no mobilizācijas un nodrošinātu komfortu sev un saviem ģimenes locekļiem ārpus dzelzs priekškara.

Ceturtā problēma ir finanšu speciālistu pieejamība, kas var izveidot efektīvu sistēmu, lai nauda, kas ir ekonomikas asinsrite, plūst bez kavēšanās, it īpaši apstākļos, kādos ir Krievija, kad sankcijas ir nopietni ietekmējušas finanšu sektoru. 

Pēc informācijas dinamikas var skaidri redzēt, kā Krievijas psiholoģisko operāciju spēki cenšas piespiest cilvēkus, kas ir vajadzīgi Krievijas ekonomikas adaptācijai, atgrieztos Krievijā. Viens no visizplatītākajiem veidiem ir veikt psiholoģiskas operācijas, padarot konkrētu vajadzīgu cilvēku dzīvi neciešamu, lai radītu sajūtu, ka nav citas izejas kā atgriezties Putina Krievijā, kur nav sankciju un kur viss ir labi un komfortabli.

Viens no redzamākajiem piemēriem ir spiediens uz Alfa Grupas akcionāriem Fridmanu un Avenu. Spiediens palielinājās, kad parādījās ziņas, ka viņi pārdod savu banku Krievijā. Par šiem kungiem var pateikt daudz ko gan par sadarbību ar režīmu, gan par draudzību ar Putinu, bet viens ir skaidrs: kā vadītāji šie cilvēki ir ļoti spējīgi.

Daudzi ir tikuši pie visa kā Krievijā, bet ne daudzi ir radījuši tādas biznesa impērijas, kas ir izturīgas pret sitieniem un sankcijām, kas liecina, ka viņi savu darbu prot. Piemēram, Ukrainas viena no lielākajām bankām Sense bank (Alfa Bank Ukrainā līdz 2022. gada 1. decembrim) spēj izturēt kara sitienus un turpināt strādāt un apkalpot klientus.

Tādēļ, paskatoties uz viļņošanos, kas sākās krievu opozicionāru vidū pēc tam, kad Kremļa rokaspuisis  Venediktovs publicēja vēstuli ar parakstiem, lai izņemtu Avenu un Fridmanu no sankcijām, tas bija vēl viens apliecinājums, ka visa Krievijas tā saucamā opozīcija ir caurausta ar FSB, GRU un citu dienestu aģentiem, kuriem ir jādzied vienā korī, kad diriģenti no Maskavas pamāj.

Protams, var teikt, ka tā ir sazvērestības teorija, bet kā var izskaidrot to, ka tādi oligarhi kā Mahmudovs un Bokarevs var klusi mierīgi izvairīties no sankcijām un turpināt Rīgas centrā ražot elektromehāniskās iekārtas, kas tiek tālāk eksportētas caur pelēkām shēmām uz Krieviju un izmantotas tanku ražošanā?

Šie cilvēki var mierīgi pārvietoties pa Eiropu, organizējot materiālu sagādi Krievijas militārajai rūpnieciskajai nozarei, un neviens tā saucamais krievu opozicionārs ne pušplēstu vārdu par to, ka šie cilvēki ir jāliek sankcijās nekavējoties. Laikam jau tādēļ, ka viņiem jājūtas komfortabli, lai var ar pilnu atdevi darīt savu netīro darbu.

Bet tie, kas ir uzdrošinājušies nepalīdzēt mātes Krievijas karā pret briesmīgajiem Rietumiem (NATO u.c.), tie jāliek sankcijās un maksimāli jāsoda, lai viņi aptvertu savu kļūdu, saprastu, cik garas ir Tētiņa Putina rokas, un brauktu mājās ar savu darbu izpirkt savu vainu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...