Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šī raksta mērķis nav pierādīt aviācijas nozīmi moderna kara apstākļos un it īpaši uzbrukuma operācijās. Par to ir sarakstīts pietiekoši, un arī raksta autors šo jautājumu ir aizskāris Ukrainas kara kontekstā. Ja aizsardzības kaujās aviācijas trūkumu var daļēji kompensēt ar efektīvu pretgaisa aizsardzību, tad uzbrukumā tas vairs nestrādā, jo neviens cits konvencionālo ieroču veids nespēj līdzināties aviācijas efektivitātei zaudējumu radīšanā pretinieka aizsardzībai ar nosacījumu, ja vismaz daļēji tiek neitralizēta pretinieka pretgaisa aizsardzība.

Līdzekļi pretgaisa aizsardzības sistēmu neitralizācijai Ukrainai ir, tai skaitā izlūkošanas dati, artilērija ar augstas precizitātes munīciju, bezpilota lidaparāti, bet trūkst mūsdienīgu kaujas lidmašīnu – tādu kā, piemēram, 4.paaudzes iznīcinātājs F-16.

Kāpēc tieši F-16? Pirmkārt, tas ir daudzfunkcionāls iznīcinātājs, kas spēj pildīt ne vien iznīcinātāja, bet arī bumbvedēja un triecienlidmašīnas funkcijas. Otrkārt, to ir saražots liels skaits - apmēram 4500, un tie ir bruņojumā daudzās pasaules valstīs, attiecīgi ir viegli pieejamas rezerves daļas.

Kādi tad ir līdz šim dzirdētie Ukrainas partneru argumenti pret šo lidaparātu piegādi. Pirmais - nepieciešams ilgs laiks pilotu sagatavošanai. Ja gatavo no nulles, tad var piekrist, un šis laiks būtu 4-6 gadi. Bet runa jau ir par ukraiņu pilotiem ar kaujas pieredzi uz Su 27 un MIG 29! Kā uzskata Ukrainas Gaisa spēku rezerves pulkvedis, lidotājs-instruktors un militārais analītiķis Romāns Svitans, ukraiņu pilotu pārapmācīšanai pietiktu ar 3 mēnešiem.

Jāpiezīmē, ka 2022.gada vasarā ASV Kongresa Pārstāvju palātā tika pieņemts likumprojekts par 100 miljonu USD piešķiršanu Ukrainas pilotu apmācībai. Otrs resurss pilotu un tehniķu kontingenta veidošanai ir brīvprātīgie no citām valstīm (Ukrainas likumdošana paredz šādu iespēju). Kā redzams, tad šis arguments nestrādā.

Otrs pamatojums, kāpēc nepiegādāt modernus kaujas lidaparātus, ir nepieciešamās infrastruktūras trūkums Ukrainā (lidlauki un apkopes/remonta bāzes). Kā apgalvo jau šeit pieminētais R.Svitans, tad piemēroti lidlauki Ukrainā ir. No savas puses piebildīšu, ka, ņemot vērā jau Ukrainai piegādātās modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas, ieskaitot Patriot kompleksus, nodrošināt Ukrainas lidlauku aizsardzību ir iespējams. Ja runa par remontbāzēm, tad šim nolūkam var izmantot tuvākās Ukrainas partnervalstis, kuru bruņojumā ir minētie lidaparāti (Polija, Rumānija). Ja būtu patiesa vēlme, tad gada laikā bija iespējams iekārtot remontbāzes arī Ukrainas Rietumu apgabalos.

Kāds tad ir sausais atlikums tam visam? Skaidrojumu sniedza, tīšām vai netīšām, ASV Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milijs nule kā notikušajā Ramšteinas sanāksmē, - trūkst politiska lēmuma. Kāpēc trūkst, viņš saprotamu iemeslu dēļ nepaskaidroja, toties savu versiju - un visai loģisku - ir paudis Romāns Svitans: slepena noruna starp ASV un Krieviju. ASV nepiegādā Ukrainai F-16, bet Krievija nepiegādā Irānai solītos Su-35 (šī gada martā Irāna paziņoja par pirkuma līguma noslēgšanu).

Nebūs pārsteigums, ja šajā ASV nostājā nozīmīga loma ir Izraēlai, un šeit pārmetumi izraēliešiem ir nevietā, - valsts cīnās par savu izdzīvošanu. Aprēķins šeit ir pragmatisks - viena ebreja dzīvība ir līdzvērtīga 100 ukraiņu dzīvībām (bez aviācijas ukraiņu zaudējumi gaidāmajā ofensīvā var pieaugt desmitkārtīgi).

Jāpiezīmē, ka Izraēlā nozīmīgu vēlētāju skaitu sastāda emigranti no PSRS un viņu pēcnācēji, starp kuriem ir nav mazums Kremļa atbalstītāju un arī ietekmes aģentu (savulaik ebreju emigranti no PSRS tika vervēti VDK ar piedāvājumu, no kura nevarēja atteikties).

Skumīgi ir tas, ka galu galā prasītie lidaparāti tiks piegādāti, bet cik daudz zaudētas ukraiņu dzīvības frontē un cik daudz sakropļotu bērnu krievu sabumbotās pilsētās būs vēl nepieciešams?

* Literārs pseidonīms

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

12

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

FotoAr nelabu sajūtu sekoju medijos publicētajām ziņām par Zolitūdes traģēdijas tiesvedību. Esmu būvinženieris, absolvējis Venecuēlas Centrālo universitāti, un man ir Kārnegija un Melona Universitātes (ASV) maģistra grāds būvinženierijā (ar iespējami augstāko atzīmi).
Lasīt visu...

21

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

FotoANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti publiskajā sektorā, bet labākā proporcija esot Austrijā – 4%. Ieliku šo ziņu Twitter, un tas sāka vārīties. Esot sajaukti āboli ar bumbieriem, un vispār, kas tā tāda par organizāciju?
Lasīt visu...

12

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

FotoŠis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts! Mēs runājām, aicinājām apstāties un pārtraukt LATVJU TAUTAS iznīcināšanas politiku. Taču viss veltīgi. Jūs nevēlējāties mūs sadzirdēt, ieklausīties un saprast - PIETIEK! Tad runāsim citā "valodā" ! Jums saprotamajā!
Lasīt visu...

21

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

FotoSaistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra un hibrīdkara apdraudējuma apstākļos steidzami izvirzot “partnerības” likumprojektu pieņemšanu, paužam savu nostāju.
Lasīt visu...

21

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

FotoMēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu.
Lasīt visu...