Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pastāstīšu par AirBaltic IPO. Šodien biju tikšanās ar Gausu, kurš bariņam sanākušo stāstīja par plāniem. Atnākuši bija kādi desmit cilvēku, no vietējo finanšu kompāniju vadītājiem līdz Rietumu bankas vadītājai un Latvijas Bankas pārstāvim, kuram būs tās akcijas biržā jāuzrauga.

Sākšu ar kontekstuālu atkāpi par kompānijas vērtību. Es ne vienu reizi vien esmu teicis, ka tā ir labākajā gadījumā nulle - tu nevari pārdot valstij piederošās akcijas par necik, bet vari atdot pa velti. Lufthansa samaksāja 14 miljonus, bet nauda jau iegāja kompānijā, valsts zaudēja ~10% akciju bet par to Valsts kase nesaņēma neko.

Paskaidrošu, kā tā akciju vērtība rēķinās. Vienkāršākā metode ir sākt ar kompānijas peļņu, tā saukto EBITDA, kas ir peļņa, no kuras nav atskaitīti procentu maksājumi, lidmašīnu nolietojums un tamlīdzīgi. Katrai lidsabiedrībai šie lielumi atšķiras, tu nevari tā salīdzināt vienu ar otru. Bet ar EBITDA vari, tas ir salīdzināms lielums. AirBaltic EBITDA 2024.g. Bija 184 miljoni eiro, šogad pēc manām aplēsēm būs 260-290 miljoni.

Nākamais skatāmies tirgū un konstatējam, cik par šādu EBITDA gatavi maksāt investori. Šobrīd koeficients/reizinātājs ir aptuveni 5. Sareizinām vienu ar otru un iegūstam 1,3 līdz 1,5 miljardus.

Cik tad maksā AirBaltic akcijas tagad? No šiem miljardiem ir jāatņem kompānijas parādi, jo tos jau īpašnieki „nopērk” kopā ar akcijām. AirBaltic parādi ir 1,5 miljardi, atņemam vienu no otra, un tur arī sanāk tā aptuveni nulle. Esam tikuši skaidrībā ar to, ka valsts šobrīd par savām akcijām var dabūt neko un Lufthansa nav duraki, neko arī nesamaksāja (valstij).

Gadījumā, ja kompānija izlaiž jaunas akcijas biržā un savāc tos vēlamos 200-300 miljonus, tad var atmaksāt dārgo junkbondu, ne visu, bet tad pārpalikumu pārfinansē bankā par normāliem procentiem.

Jā, bet ir zināma problēma. Finanšu rādītāji slikti, pašu kapitāls mīnusā, nauda drīz beigsies, ar šitādu bilanci iet uz Londonas vai Frankfurtes biržu ir kā piesmiet tautumeitu.

Ko darīt? Un te nu jāsaka, ka Gausam ir ģeniāls plāns, kas var arī izdoties. Plāna interpretācija ir mana personīgā, viņš tam nepiekrita.

Nu pirmā lieta ir, ka viņi ies uz Rīgas biržu. Uz citu varbūt pēc tam. Saka, ka nu attīstīšot kapitāla tirgu, sāpe par Rīgas biržu, atkārto to, ko stāsta ašeradeni. Es šim fufelim kategoriski neticu, bet sapratu īsto iemeslu.

Parunāsim par bombonkām jeb ledenēm. Tu ražo foršas ledenes. Ja ieliksi veikalā uz svara, tad daudz nenopelnīsi. Cita lieta - ietin katru mušpapīrā, saliec visu smukā tūtē un pārdod jau ar pieckāršu peļņu. Mārketings.

Ko vislabāk māk Gauss un AirBaltic? Nu kā ko? Pārdot biļetes, katru nedēļu pārdod 100 tūkstošus. Ķirši, izpārdošanas, likvidācijas. Gadiem uztur stāstu, cik viss ir lieliski, un ir arī, ja neskaita „a kur palika 500 miljonu”.

AirBaltic ir spēcīgs brends, varbūt spēcīgākais Baltijā. Tāpēc Rīgas birža, nevis Frankfurte. Viņi apskatījušies, ka tādi kā Virši, Enefit Green tīri labi piesaistījuši naudu biržā. Var izcelt desmit vai pat simtus miljonu. Pērk, kaut jēgas no finanšu atdeves viedokļa nekādas. Bet atdevi jau retais māk rēķināt, priekš kam tāds sīkums, un tāpēc uz Frakfurti neies, tur rēķinātāji atradīsies.

Zālē pamodās finansists, kurš tos Viršus bija pircis. Štrunts ar akcijām, saka, bet tur dodot kuponus. Nu tev kā „investoram” pienākas atlaide uz kafiju un tā. Esot izrēķinājis, ka kuponi atsitīs „investīciju”, un nopircis akcijas arī bērniem.

Mūsu flagmanis? Tur būs mārketings guru kinga līmenī, to viņi tiešām māk. Iegādāsies akcijas, varēsi uz somas piekabināt „investors”, nu un būs bonusi. Piemēram, kāpsi lidmašīnā kā priority galaktiska mēroga VIP persona, pārējie loši, - latvieša sapnis būt pārākam par citu latvieti!

Uzslavēju Gausu, ģeniāli. Kompānijas akcijas kā VIP statusa kupons. Zālē sēdošais finansists pateica, ka nu ja tā, tad mainot savas domas par 180 un pirkšot tos kuponus.

Šis var arī sanākt, drīz redzēsim.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...