Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Godājamais Kariņa kungs! Ģenerālprokuratūrā saņemts Jūsu aicinājums iesniegt izskatīšanai nākamajā Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē priekšlikumus par personas neuzrādītu naudas līdzekļu piedziņu bez kriminālprocesa uzsākšanas, kā arī par pienākumu un atbildību katrai personai iesniegt iedzīvotāju ienākumu deklarāciju.

Atbildot uz Jūsu aicinājumu, norādu priekšlikumus, ņemot vērā pastāvošās tendences un iespējamos tiesiskos risinājumus.

Šobrīd spēkā esošais tiesiskais regulējums, lai nepieļautu noziedzīgi iegūtas mantas, tajā skaitā naudas līdzekļu, izmantošanu un iepludināšanu ekonomikā, paredz noziedzīgi iegūtas mantas konfiskāciju. Proti, lai konfiscētu noziedzīgi iegūtu mantu, tas ir, mantu, kas personas īpašumā vai valdījumā tieši vai netieši nonākusi noziedzīga nodarījuma izdarīšanas rezultātā, vienmēr jāuzsāk kriminālprocess, kam jārezultējas ar personas saukšanu pie atbildības, un jāiegūst konkrēti pierādījumi, lai atzītu, ka manta ir noziedzīgi iegūta, un to konfiscētu.

Līdz ar to naudas līdzekļu konfiskācija piemērojama tikai gadījumos, kad ir iegūti konkrēti pierādījumi, kas norāda, ka naudas līdzekļiem ir noziedzīga izcelsme. Taču izplatīti ir arī gadījumi, kad konkrētus pierādījumus iegūt nav iespējams, bet ir konstatētas pazīmes, kas norāda, ka naudas līdzekļi ir iegūti nelikumīgi un persona nevar sniegt pamatotu informāciju par naudas līdzekļu izcelsmes likumību. Šajos gadījumos konstatētās pazīmes var būt nepietiekamas kriminālprocesa uzsākšanai vai, uzsākot kriminālprocesu, noskaidrot naudas līdzekļu izcelsmi ir neiespējami.

Nodokļu kontroles pasākumu ietvaros Valsts ieņēmumu dienests pārbauda personas gūtos ienākumus un salīdzina tos ar izdevumiem, aprēķinot izdevumu personīgā patēriņa, īpašuma iegādes, saimnieciskās darbības, dzīvesveida un citu izdevumu nodrošināšanai un deklarēto ienākumu starpību, un uz šo aprēķinu pamata nosaka apliekamo ienākumu un budžetā maksājamo nodokļa summu. Taču šajos gadījumos Valsts ieņēmumu dienesta kontroles pasākumi ir par nesamaksāto nodokļu aprēķināšanu noteiktā taksācijas periodā, nevis par nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu konfiskāciju.

Latvijā nav paredzēts tāds tiesību institūts, kas regulē jautājumus par nelikumīgi (šobrīd regulējums ir par noziedzīgi) iegūtiem naudas līdzekļiem un to konfiskāciju. Vairākās Eiropas valstīs pastāv šāds regulējums, un mantas (naudas līdzekļu) konfiskācija nav saistīta ar personas vainu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā un tiek īstenota atsevišķā procesā. Piemēram, Slovēnijā, mantu (naudas līdzekļus) konfiscē, balstoties uz pamatotām aizdomām par konkrētu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, ja mantas (naudas līdzekļu) vērtība pārsniedz 50 000 euro un persona nepierāda, ka tā ir iegūta likumīgi. Igaunijā naudas līdzekļus konfiscē, balstoties uz pamatotām aizdomām par konkrētu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, ja īpašnieks netiek noskaidrots vai viņš atsakās no naudas līdzekļiem.

Arī Apvienotajā Karalistē mantu (naudas līdzekļus) konfiscē, balstoties uz pamatotām aizdomām, ka manta (naudas līdzekļi) ir iegūti no nelikumīgas rīcības (unlawful conduct), tas ir, ja pastāv pamatotas aizdomas, ka manta (naudas līdzekļi) ir iegūti no iespējama noziedzīga nodarījuma vai rupja cilvēktiesību pārkāpuma izdarīšanas. Arī šajā gadījumā nav nepieciešams pierādīt personas vainu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, bet ir pietiekami pierādīt, ka nelikumīga rīcība notika un manta (naudas līdzekļi) ir iegūti no šīs rīcības.

Lai konfiskāciju attiecībā uz nekustamo īpašumu padarītu vēl efektīvāku gadījumos, kad aizdomu pamatošanai pierādījumi var būt nepietiekami vai nav, tiesiskais regulējums tika papildināts un 2018.gadā tika ieviesta jauna izmeklēšanas darbība - pieprasījums par nenoskaidrotas izcelsmes ienākumiem (unexplained wealth order). Proti, ja persona ir politiski nozīmīga (1) vai ja persona ir iesaistīta smaga nozieguma izdarīšanā jebkurā valstī vai ir saistīta ar personu, kura ir iesaistīta šāda nodarījuma izdarīšanā, un pastāv pārliecinošs pamatojums šādam apgalvojumam (2), tiesa pēc tiesībaizsardzības iestādes lūguma pārliecinās, ka personas likumīgie ienākumi nebija pietiekami attiecīgā īpašuma iegādei, un uzliekt pienākumu un nosaka termiņu personai izskaidrot kā attiecīgais īpašums tika iegūts un par kādiem līdzekļiem. īpašuma vērtībai jābūt vismaz 50 000 Lielbritānijas sterliņu mārciņu. Ja persona neizskaidro, ka īpašums tika iegūts likumīgi, vai nesadarbojas, tiek pieņemts, ka pamatotas aizdomas, ka īpašums ir iegūts no nelikumīgas rīcības, pastāv, un īpašums var tikt konfiscēts.

Pirmais gadījums, kad tika konfiscēts īpašums, piemērojot jaunieviesto izmeklēšanas darbību, bija par astoņiem īpašumiem, kas piederēja personai, par kuru bija aizdomas, ka viņa iesaistīta smaga nozieguma izdarīšanā, legalizējot naudu kādam noziedzīgam grupējumam. Persona, atbildot uz pieprasījumu, iesniedza dokumentus, kā rezultātā atklājās jaunas norādes un, noslēdzot vienošanos ar tiesībaizsardzības iestādi (National Crime Agency), persona nodeva valstij 45 īpašumus par kopējo vērtību 10 miljoniem Lielbritānijas sterliņu mārciņu.3

Visos minētajos gadījumos personām tiek nodrošinātas pienācīgas tiesības uz savu interešu īstenošanu, iesniedzot pierādījumus, lai pamatotu mantas (naudas līdzekļu) likumīgo izcelsmi.

Arī Bulgārijā neatkarīgi no kriminālprocesa ir noteikta procedūra par īpašuma konfiskāciju, ja ir pietiekams pamats aizdomām, ka konkrēts īpašums ir iegūts nelikumīgi.

Bulgārijas tiesisko regulējumu vērtēja Eiropas Savienības Tiesa lietā C-234/18. kurā Bulgārijas tiesa lūdza sniegt prejudiciālu nolēmumu par direktīvas 2014/42/ES interpretāciju, proti, par to vai dalībvalstis var noteikt tādu tiesisko regulējumu par nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju, kas nav atkarīgs no konstatējuma par noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu. Uz ko Eiropas Savienības Tiesa atbildēja, ka minētā direktīva un Pamatlēmums 2005/212 uzliek pienākumu dalībvalstīm noteikt noteikumu minimumu attiecībā uz nozieguma rīku un noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju un nereglamentē noziedzīgi iegūtu līdzekļu konfiskācijas procedūru, tāpēc dalībvalstīm ir pieļaujams tāds tiesiskais regulējums, kurā paredzēts, ka valsts tiesa uzdod veikt nelikumīgi iegūtu līdzekļu konfiskāciju procedūrā, kuras iznākums nav atkarīgs no konstatējuma par noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.

Ņemot vērā minēto, arī Latvijā, lai nepieļautu nelikumīgi iegūtas mantas (naudas līdzekļu) izmantošanu, konfiskācijas pamatā varētu būt personas īpašumā, valdījumā vai lietojumā esošās mantas (naudas līdzekļu) vērtības neatbilstība personas likumīgajiem ienākumiem (1), ja persona nepierāda šīs mantas (naudas līdzekļu) likumīgo izcelsmi (2), ko izlemtu atsevišķā procesā, kas nebūtu saistīts ar kriminālprocesa uzsākšanu.

Konstatējot, ka personas mantas (naudas līdzekļu) vērtība pārsniedz noteiktu summu, piemēram, 5 000 euro, kas neatbilst personas likumīgajiem ienākumiem, tiktu uzsākta finanšu izmeklēšana un personai rastos pienākums pierādīt mantas (naudas līdzekļu) izcelsmes likumību. Pamatojoties uz pierādījumu pārsvaru, civilprocesa kārtībā tiktu izlemts jautājums par mantas (naudas līdzekļu) izcelsmes likumību un konfiskāciju. Atšķirībā no kriminālprocesa pierādījumu nasta tiktu pārlikta uz mantas (naudas līdzekļu) turētāju, un neatbilstības konstatēšana būtu pietiekams pamats mantas (naudas līdzekļu) konfiskācijai.

Nosakot vispārējo iedzīvotāju ienākumu deklarēšanas pienākumu, tiktu nodrošināta efektīva iespēja noteikt personas likumīgos ienākumus, lai konstatētu personai īpašumā, valdījumā vai lietojumā esošās mantas (naudas līdzekļu) vērtības neatbilstību, un uzsākt finanšu izmeklēšanu.

Valsts ieņēmumu dienests, iegūstot informāciju un konstatējot mantas (naudas līdzekļu) vērtības neatbilstību personas likumīgajiem ienākumiem, uzsāktu finanšu izmeklēšanu un lūgtu personai izskaidrot, kā manta (naudas līdzekļi) tika iegūti. Ja persona nespētu izskaidrot vai atteiktos izskaidrot, dienests lūgtu tiesu civilprocesa kārtībā konfiscēt mantu (naudas līdzekļus), pamatojoties uz pierādījumiem par mantas (naudas līdzekļu) vērtības neatbilstību personas likumīgajiem ienākumiem.

Finanšu izmeklēšanas gaitā jāparedz arī iespēja personai noslēgt vienošanos par noskaidrotajiem apstākļiem atbilstošās kompensācijas iemaksāšanu valsts budžetā un finanšu izmeklēšanas izbeigšanu.

Attiecīgi grozījumi izdarāmi likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu", likumā "Par nodokļiem un nodevām, Administratīvā procesa likumā un Civilprocesa likumā.

Lūdzu izskatīt minētos priekšlikumus un ņemt vērā citās valstīs ieviestos tiesiskos risinājumus cīņai ar nelikumīgi iegūtiem naudas līdzekļiem.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...