Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šis raksts ir iecerēts kā nobeigums 27. un 28. februārī šajā portālā publicētajiem. Kā tas bija iepriekš pieteikts, šeit tiks apskatīts iespējamais notikumu scenārijs, kad dažādu iemeslu dēļ NATO ātrās reaģēšana spēki netiek nosūtīti un 5. pants netiek iedarbināts vai iedarbināts daļēji, neparedzot NATO tiešu militāru iejaukšanos. Neplānoju šeit apspriest šāda scenārija varbūtību, tomēr, pat ja šāda varbūtība sastāda 1%, arī tad nepieciešams tam gatavoties.

Un tā, Latvija ir palikusi viena pārspēka priekšā. Ko darīt? Varbūt vienoties kopīgā spēka dziesmā, cerot, ka naidnieks nodrebēs? Laikam ir vajadzīgs vēl kaut kas. Moderns bruņojums, augsts personālsastāva sagatavotības līmenis, kompetenta militārā vadība, rūpīgi sagatavoti aizsardzības operatīvie plāni - būtiskas lietas, bet ir vēl kaut kas būtiskāks - motivācija aizstāvēt valsti.

Ukraiņiem tā ir atbilstošā līmenī, bet kā ir Latvijā? Gribētos kļūdīties, bet tomēr - no 25 līdz 30% pasīvi vai aktīvi atbalstīs okupantus, 10% būs gatavi aktīvai pretestībai, bet pārējie vai nu pametīs valsti, ja būs tāda iespēja, vai pielāgosies, kā jau ierasts.

Būs tādi, kas muldēs par nācijas izdzīvošanu. Citi teiks, ka galvenais ir ekonomika un pārējais ir pupu mizas. Blēņas un pīlīšu pūšana. Ir veikti pētījumi - tikai viens no katriem trīs krīzes situācijā aizbraukušajiem atgriežas. Tie, kas pacels balsi pret okupantiem, tiks pasludināti par teroristiem vai nodokļu krāpniekiem ar iespēju pārdomāt savu rīcību turpmākos 10 - 15 gadus aiz restēm, savukārt pārējie tiks vienkārši izšķīdināti “draudzīgā tautu saimē”. Kur te nācijas saglabāšana?

Ja runa par ekonomiku, tad cerēt uz to, ka veikals plauks sistēmā, kur valda “kapitālisms savējiem”, varēs tikai varai pietuvinātie un arī līdz noteiktam brīdim. Pieskaitiet pie tā reketu no spēka struktūru puses un varas kontrolētu tiesu sistēmu. Vai arī varbūt kāds domā, ka šeit būs kāda īpaša zona, atšķirīga no Krievijā esošās sistēmas?

Un ir vēl viena lieta, vēl būtiskāka. Dzīvojot noziedznieku pārvaldītā valstī, kur viss balstīts uz meliem un netaisnību, Tu būsi spiests pielāgoties, pieņemot šo realitāti, un agri vai vēlu Tava vērtību skala tiks sačakarēta, iespējams, pat vairākas paaudzes uz priekšu un piemēru tam nav jāmeklē tālā pagātnē. Nu tad, ja jau nācijai jāpazūd šā vai tā, tad varbūt paņemt par to maksimālo maksu no agresora?

Tālāk šeit sarakstītais ir domāts tiem 10 procentiem, bet pārējie var netērēt laiku un nelasīt. Arī nedraugi neatradīs tur neko slepenu un viņiem noderīgu.

Katram skaidrs, ka salīdzināt Ukrainas aizsardzības potenciālu ar mūsu ir nevietā. Attiecīgi arī aizsardzības taktikai ir jābūt atšķirīgai. Pareizāk to būtu saukt par aizkavēšanas un maksimāli iespējamu zaudējumu nodarīšanas taktiku. Tas nozīmē nevis plānot kaut kādu pozīciju noturēšanu, bet rīkoties pēc principa “negaidīts uzbrukums un ātrā atkāpšanās”.

Attiecīgi uzsvars jāliek nevis uz smago bruņojumu un lielākām apakšvienībām, kas ļaus pretiniekam tos ātri atklāt un iznīcināt, bet gan nelielām (līdz vadam) un mobilām vienībām, kas bruņotas ar pārnēsājamiem prettanku ieročiem un zenītraķešu kompleksiem - Javelin, Stinger vai ekvivalentiem. Atbilstošiem ir jābūt arī transporta līdzekļiem: bruņmašīnu vietā - džipi un kvadracikli, ko vieglāk nomaskēt un paslēpt.

Ir jārēķinās ka pretinieka bruņu tehnika un kaujas helikopteri būs apgādāti ar termovizoriem un nakts redzamības ierīcēm, attiecīgi ir jāpadomā par atbilstošiem individuālajiem un transporta līdzekļu maskēšanas līdzekļiem. Šādas vienības var būt visai efektīvas, darbojoties uz pretinieka komunikācijām. Ka rāda ukraiņu pieredze, tad degvielas vedēji, kas parasti atrodas armijas kolonnas beigās, skaisti deg pat no Molotova kokteiļa.

Agresijas sākuma stadijā, kad pretinieks mēģinās izsēdināt desantu, lai sagrābtu lidlaukus, vai izsēdināt to galvaspilsētas tuvumā ar mērķi neitralizēt valdību un NBS vadību, ir laikus jāparedz pasākumi, kas ļautu desantlīdzekļus iznīcināt - vai tie būs transportlidmašīnas vai helikopteri - vēl tad, kad tie būs gaisā un labi sasniedzami stingeriem. Pašsaprotami, ka lidlauku un lidostu infrastruktūrai un skrejceļiem ir jābūt laikus sabojātiem, tāpat kā jābūt mīnētiem vai uzspridzinātiem tiltiem un ceļu pārvadiem uz galvenajiem ceļiem.

Nodrošināt ostu aizsardzību būs problemātiski, jo pretinieka desantoperācija, visticamāk, tiks piesegta ar kaujas kuģiem, turklāt jārēķinās, ka pretinieka rīcībā ir peldlīdzekļi, kas ļaus izsēdināt dzīvo spēku un tehniku jebkurā vietā 500 km garajā piekrastē. Tomēr laikus nosprostot ostu akvatorijas un Daugavgrīvu ar nogremdētiem peldlīdzekļiem tāpat kā mīnēt piekrasti pie Liepājas, Ventspils un Bolderājā ir iespējams.

Neņemos apgalvot, cik laika paies, līdz agresors spēs sakoncentrēt spēkus pie Rīgas, bet galvenā pretestība ir jāplāno tieši tur. Nedaudz ieskicēšu iespējamo aizsardzības taktiku, par piemēru ņemot Groznijas aizsardzību pirmā Čečenijas kara laikā. Čečeni izveidoja kaujas grupas 3 - 4 cilvēku sastāvā, kurās tika iekļauti – kaujinieks ar granātmetēju, ložmetējnieks, munīcijas pienesējs un snaiperis. Savukārt šīs grupas apvienojās lielākās pa 15 - 20 kaujiniekiem, un katra no tām „pavadīja” krievu bruņutehnikas kolonnu visa tās pārvietošanās maršrutā, līdz, kolonnai nonākot apšaudei izdevīgā vietā, pēc signāla tika iznīcināta priekšējā un aizmugurējā tehnikas vienība, kam sekoja plānveidīga pārējo tehnikas vienību iznīcināšana.

Čečeni bija izvēlējušies tā saucamo „aizsardzību bez aizsardzības”, tas ir, koncentrējās nevis uz atsevišķu pozīciju noturēšanu, bet patstāvīgi manevrēja, ienaidniekam uzbrūkot izdevīgā vietā. Vienlaicīgi kaujinieki sekmīgi izmantoja maskēšanos par mierīgiem iedzīvotājiem. Plaši tika izmantotas mīnas, fugasi un mīnas – slazdi, slēpti mīnējot ienaidnieka blokposteņus un dislokācijas vietas.

Protams, cerēt, ka krievi pielietos bruņutehnikas frontālu iebrukumu bez iepriekšējas izlūkošanas un kājnieku nodrošinājuma, kā tas bija aprakstītajā gadījumā, nenākas. Sākuma posmā pilsēta tiks pilnībā ielenkta, un tiks nogriezta vai iznīcināta tās infrastruktūra - elektroapgāde, sakari, ūdensapgāde. Pilsētā tiks iesūtītas diversantu un izlūku vienības ar uzdevumu izlūkot mērķus un neitralizēt aizsardzības vadību. Pa izlūkotiem mērķiem tiks veikts artilērijas un aviācijas trieciens. Tam sekos kājnieku triecienvienību iebrukums, ar bruņutehnikas atbalstu metodiski ieņemot un nodrošinot māju pēc mājas, kvartālu pēc kvartāla.

Viss tas neizslēdz iepriekš aprakstītās aizsardzības taktikas pielietošanu ar atbilstošām korekcijām, un šeit darbs NBS operatīvo plānu izstrādātājiem. Nedaudz par plānošanu. Operatīvajiem plāniem ir jābūt izstrādātiem jebkuram scenārijam. Tomēr ir jāņem vēra, ka nodrošināt NBS centralizētu vadību apakšvienībām, it īpaši teritoriālajām, kas darbosies ārpus Rīgas, šādos apstākļos būs problemātiski.

Tas nozīmē, ka katram apakšvienības komandieriem, kas darbojas patstāvīgi, ir jābūt tiesīgam nepieciešamības gadījumā koriģēt plānu vai iepriekš saņemto pavēli atbilstoši apstākļiem. Turklāt viņam ir jābūt ne vien tiesīgam, bet arī spējīgam pieņemt pareizo lēmumu. Teritoriālo apakšvienību komandieri acīmredzot būs zemessargi, kas labi pārzina vietējos apstākļus, tomēr saprotamu iemeslu dēļ ārrindas ZS virsnieka vai apakšvirsnieka kompetence, visticamāk, nebūs tāda kā profesionālam karavīram. Tādēļ ieteicams par teritoriālās apakšvienības komandiera vietnieku, sākot no nodaļas un augstāk, nozīmēt attiecīga līmeņa profesionāli. Savstarpēja sadarbība ir jāatstrādā mācību gaitā.

Nu, tā, okupācijas aktīvā fāze ir pabeigta. Ko tālāk? Bet tālāk atkal pēc iepriekš sagatavota plāna un atkal pēc teritoriāla principa - bruņojums un ekipējums iepriekš sagatavotos atbalstpunktos (konspiratīvie dzīvokļi, lauku mājas, meža bunkuri). Turklāt partizānu karš nevis klasiskā izpratnē, kur bārdaini veči sēž meža bunkurā un štuko, kā novākt vietējas varas pārstāvi vai rekvizēt produktus ciema veikalā, bet apmēram tā - pa dienu varai lojāls klerks vai laukstrādnieks, bet, kad pienāk pavēle, tad kaujas grupa sapulcējas noteiktā laikā un vietā, kur sagatavots bruņojums un ekipējums konkrētam uzdevumam, piemēram, sprieduma izpilde kolaboracionistam vai kāda diversija. Pēc uzdevuma izpildes atkal atpakaļ pie ikdienas pienākumiem. Un šāds karš var turpināties gadiem.

 * Literārs pseidonīms

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

20

Ministra Pleša paziņojumi par pieminekļu demontāžu ir priekšvēlēšanu izrādīšanās

FotoDaugavpils mērs Andrejs Elksniņš vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam uzsver, ka likuma prasības par pašvaldības teritorijā esošo pieminekļu, kas iekļauti Ministru kabineta izstrādātajā sarakstā, demontēšana ir jāveic līdz 15.novembrim.
Lasīt visu...

3

Lai arī Latvija kā laicīga valsts ir reliģiski neitrāla un garantē reliģijas brīvību, tā respektē sabiedrības vērtības, kas veido mūsu identitāti (un tas nekas, ka jūs nesaprotat, ko es te saku)

FotoAglyunīši! Svātceļnīki! Meilī draugi! Maņ ir eistyna prīca byut otkon kūpā ar jiusim Aglyunā. Sirsneigi sveicīni itymūs skaistajūs i īdvasmojušūs svātkūs!
Lasīt visu...

3

Visi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki

FotoVisi latvieši ir kā Levits un Kariņš - tupi zābaki. Jūs jau tagad grasījāties rakstīt heita komentāru. Bet vispirms izlasiet, kāpēc es šo teikumu uzrakstīju.
Lasīt visu...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

Pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja...

Foto

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

Rīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā...

Foto

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

Pilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru...

Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...