Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Arī šajā gada nogalē, apkopojot Latvijas uzņēmumu iesniegtos gada pārskatus par 2022.gadu, tradicionāli veidojam pelnošāko Latvijas uzņēmēju TOPus. Kuri top, balstoties uz Latvijas uzņēmumu publiskotajiem finanšu rādītājiem, aprēķinot katra uzņēmuma īpašniekam piederošo kapitāldaļu apjomu un tam proporcionāli pienākošos peļņas daļu.

Salīdzinot ar aizvadīto gadu, šoreiz varam redzēt, ka TOP 100 pelnošāko uzņēmēju sarakstā ir liels jaunpienācēju skaits, vairāk nekā puse no sarakstā iekļuvušajiem tajā atrodami pirmo reizi vai arī pērn sarakstā nav bijuši, piemēram, atgriežoties lielāko pelnītāju rindās pēc dažu gadu pārtraukuma.

Atskatoties uz aizvadīto pēdējo trīs gadu periodu, redzam, ka miljonāru TOP 100 latiņa, lai uzņēmējs varētu iekļūt pelnošāko vidū, pēdējos gados būtiski paaugstinājusies. Tā, piemēram, pirms diviem gadiem, lai iekļūtu pelnošāko simt uzņēmēju vidū, bija jāpārvar 1,65 miljonu eiro kopējās peļņas (atbilstoši piederošajām uzņēmumu kapitāldaļām) rādītājs, pērn šis slieksnis bija 2,03 miljoni eiro, savukārt šajā gadā - jau 2,25 miljoni eiro. Tas liecina, ka gada laikā šis rādītājs paaugstinājies par vairāk nekā 10%.

Aizvadītajā gadā pelnītāju saraksta līderis bija uzņēmējs Agris Tamanis, savukārt šajā gadā 1.vietā ierindojas salīdzinoši mazpazīstama uzņēmēja Larisa Skrodele, kas ir SIA Radikāls trests 100% īpašniece. Publiskie dati liecina, ka šī uzņēmuma pamatdarbības veidi ir kredītportfeļu pārvalde, parādu piedziņa, ieķīlātās mantas pārņemšana ar parādu piedziņas pakalpojumiem. Jāatzīmē, ka uzņēmumam jau no 2022.gada maija ir uzsākts likvidācijas process un pērn iegrāmatotā peļņa 93,8 miljonu eiro apmērā iesniegtā pārskata pielikumā norādīta kā „norakstīti aizņēmumi uz ienākumiem”.

Aiz SIA Radikāls trests īpašnieces seko ilggadēji TOPa līderi – SIA Mikrotīkls dalībnieki Arnis Riekstiņš un Džons Martins Tallijs, kuriem katram šajā gadā ir izdevies pārsniegt 44 miljonu eiro peļņas slieksni. Atskatoties uz SIA Mikrotīkls aizvadīto 10 gadu darbību, jāteic, ka šo uzņēmēju vadītā uzņēmuma peļņa patiešām ir iespaidīga – desmit gadu laikā tā kopējā peļņa pēc nodokļu nomaksas pārsniegusi 650 miljonus eiro, bet kopējais uzņēmuma apgrozījums desmit gados pārsniedzis 2,52 miljardus eiro.

Apskatot SIA Mikrotīkls aizvadīto astoņu gadu laikā Latvijas valsts kopbudžetā samaksāto nodokļu apmēru, redzam, ka šajā periodā to apjoms pārsniedzis 100 miljonus eiro. Vēl papildus ņemot vērā šo uzņēmēju ilggadēju pienesumu un devumu dažādos labdarības projektos, var droši apgalvot, ka Arnis Riekstiņš un Džons Martins Tallijs uzskatāmi kā vieni no pēdējās desmitgades veiksmīgākajiem un vienlaikus arī cienījamākajiem Latvijas uzņēmējiem.

Pelnītāju saraksta ceturtajā un piektajā vietā ierindojušies pārstāvji no meža un kokrūpniecības nozares. 2022.gads nenoliedzami ir bijis veiksmīgs SIA Pata, līdz ar to tās 100% īpašnieks Uldis Mierkalns, kopumā pērn nopelnot vairāk kā 34,3 miljonus eiro, ieņem TOPa 4.vietu. Arī uzņēmumam SIA Stiga RM aizvadītajā gadā peļņa ir bijusi divkārt lielāka nekā gadu iepriekš, līdz ar to uzņēmuma īpašnieks Andris Ramoliņš no 10.vietas (2022.gadā) šogad nokļuvis saraksta 5.vietā.

Vērtējot pelnošāko uzņēmēju TOPa nozaru pārstāvību, redzamas vairākas jaunas tendences – aizvien vairāk šajā sarakstā sastopam informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumu pārstāvjus. Jau iepriekšējos gados pelnītāju TOPā šo nozari pārstāvēja vairāki uzņēmēji – piemēram, SIA Zabbix īpašnieks Aleksejs Vladiševs, SIA eazyBI īpašnieks Raimonds Simanovkis, SIA xpate Links īpašnieks Mihails Šafro. 2022.gads bjis salīdzinoši veiksmīgāks vēl dažiem šīs nozares pārstāvjiem, to vidū SIA SS.com īpašnieki Juris Līnis un Andrejs Kivackis – abi uzņēmēji iekļuvuši sarakstā starp trīsdesmit pelnošākajiem.

Vēl jāatzīmē, ka kokrūpniecības un mežizstrādes nozares 2022.gada labie finanšu rādītāji tiešā veidā atspoguļojas arī miljonāru sarakstā – proti, šī joma šajā gadā sarakstā ir ļoti plaši pārstāvēta. Papildus jau minētajiem uzņēmējiem varam minēt arī vairākus jaunpienācējus – tie ir SIA Baltu koks īpašnieks Jānis Siliņš, SIA Lateira īpašnieks Lauris Janeks, SIA Jubergs īpašnieks Juris Blumbergs, SIA Latvāņi īpašnieki Laimonis Onzuls un Linda Grīnberga, kā arī SIA Bono īpašniece Kate Glika un vēl virkne citu uzņēmēju - Gundars Vilks, Dainis Zviedrāns, Gatis Bakmanis u.c.

Šajā gadā pelnītāju sarakstā kā ik gadu redzam holdingkompāniju īpašniekus, tirdzniecības, lauksaimniecības nozares uzņēmumu īpašniekus un arī nekustamo īpašumu pārvaldītājus un attīstītājus.

Jāatzīmē, ka jau vairākus gadus šajā TOPā mēs salīdzinoši retāk sastopam pārstāvjus no būvniecības, farmācijas, transporta un loģistikas nozares, kā arī finanšu sektora. Šajā gadā pelnītāju sarakstā nav iekļuvuši arī azartspēļu nozari pārstāvoši uzņēmumu īpašnieki, kas vēl pirms 4-5 gadiem sarakstā iekļuva ar salīdzinoši augstiem peļņas rādītājiem.

Pēc aizvadītajos gados piedzīvotā straujā peļņas pieauguma 2022.gadā veselības nozares uzņēmumiem peļņas rādītāji bijuši krietni pieticīgāki. Tā piemēram, uz zemākām vietā TOPā šoreiz noslīdējuši SIA E.Gulbja laboratorija līdzīpašnieki Egils Gulbis un Didzis Gavars.

Jāpiebilst: ņemot vērā to, ka saskaņā ar normatīvajiem aktiem akciju sabiedrību (AS) akcionāru publiskošanai komercreģistrā ir noteikts pārejas periods līdz 2024.gada 30.jūnijam, iespējams, ka TOP miljonāru un pelnītāju sarakstos šajā reizē vēl nav iekļuvuši uzņēmēji, kuri pašlaik faktiski ir AS akciju īpašnieki, bet informācija par kuriem vēl nav publiskota un pieejama komercreģistrā. Lursoft dati liecina, ka uz pētījuma sagatavošanas brīdi no 919 reģistrētām aktīvām AS akcionārus publiskojušas tikai 8%.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...