Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šī gada 7. septembrī Liepājā tiesnesis Renars Jūrmalis atstatīja sevi no tā dēvētās “Latvijas dzelzceļa” amatpersonu krimināllietas skatīšanas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) „procesuālā huligānisma dēļ”, kā tas tika raksturots tiesas sēdē. Šajā krimināllietā apsūdzēti ir Edvīns Bērziņš, Ēriks Šmuksts, Uģis Magonis un Aivars Strakšas.

Savu lēmumu tiesnesis pamatoja šādi: “KNAB ieskatā, izskatot administratīvā pārkāpuma lietu un pieņemot lēmumu par KNAB sākotnējā lēmuma atcelšanu, tiesnesis esot iestājies pretējās puses interesēs, un minētais radot pamatotas šaubas par tiesneša objektivitāti.”

Šāds apgalvojums tiesiskā valstī izklausās pilnīgi absurds. Nav taču iespējams iedomāties, ka valsts iestāde, kuras mērķis, uzdevums un pastāvēšanas jēga ir likumības ievērošana, tiesiskās kārtības stiprināšana, iestāde, kurā strādā profesionāli juristi, varētu apgalvot, ka, ja kāds tiesnesis lemj kādā lietā pretēji viņu pozīcijai, tad tas nozīmē neobjektivitāti.

Ja tā uzskatītu prokuratūra, tad valsts paliktu bez tiesnešiem dažu mēnešu laikā. (Patiesību sakot, dzīvē nācies redzēt prokurorus, kas tā domā, un pat ģenerālprokurors ir izteicies divdomīgi, bet tas cits stāsts).

Tātad vai tiešām KNAB uzskatījis, ka, ja lēmums nav viņiem labvēlīgs, tad tiesa ir neobjektīva, kas liecinātu par pilnīgu tiesisko nihilismu un juridisko analfabētismu vai arī vienkāršu visatļautību un uzspļaušanu jebkādam tiesiskumam?

Lai saprastu, nepieciešams atkāpties ārpus konkrētās krimināllietas rāmjiem.

Šī gada sākumā ar KNAB priekšnieka lēmumu konkrētajam tiesnesim ir uzlikts administratīvais sods. (Viņš atvaļinājuma laikā neatļauti strādājis, guvis ienākumus, un tie ir jāatmaksā, kaut kas tāds). Tiesnesis šo lēmumu ir pārsūdzējis, un par to šobrīd notiek tiesvedība.

Tas notika maijā. Kopš tā brīža tiesnesis ir skatījis KNAB lietas, lemjot KNAB labvēlīgi, bet vienā no tām lēmums tomēr nebija par labu KNAB – proti, kā jau tiesnesim pienākas, izvērtējot katras konkrētās lietas apstākļus.

Viss bija labi, kamēr tiesnesis lēma KNAB labvēlīgi. Taču, tiklīdz citā administratīvajā lietā tiesnesis pieņēma KNAB nelabvēlīgu lēmumu, tā KNAB pieteica viņam noraidījumu, jo šis lēmums liecinot par to, ka tiesnesis ir neobjektīvs, un tāds viņš esot tāpēc, ka pašam norit iepriekš aprakstītā tiesvedība strīdā ar KNAB.

Saņemot noraidījumu ar šādu KNAB argumentāciju administratīvajā lietā, tiesnesis loģiski secina, ka viņš ”pēc definīcijas” tiek uzskatīts par neobjektīvu visās lietās, kurās iesaistīts KNAB, un tāpēc atstata sevi arī dzelzceļa amatpersonu krimināllietā.

Tiesneša rīcība vismaz cilvēciski ir saprotama. Tas, kas rada daudz jautājumu, ir KNAB rīcība. Ja jau KNAB uzskata, ka jebkurš tiesnesis, kuru viņi ir administratīvi sodījuši, nevar skatīt lietas, kuras izmeklējis KNAB, tad viņiem būtu šāds noraidījums ar minēto argumentāciju jāpiesaka uzreiz, vēl pirms jebkāda nolēmuma pieņemšanas, cenšoties atstatīt tiesnešus, tiklīdz viņi atļaujas demonstrēt objektivitāti, nevis jāpriecājas, neko nedarot, ja lēmums ir KNAB labvēlīgs.

Šāda KNAB rīcība, manuprāt, ir uzskatāma nevis par vienkāršu procesuālo huligānismu, bet gan par klajiem, neslēptiem mēģinājumiem izdarīt spiedienu uz tiesu. Ja šādu praksi atzītu par tiesisku un pieņemamu, tad tādā veidā KNAB varētu turēt iespaidojamā stāvoklī objektīvi lemjošus tiesnešus ar pret viņiem ierosinātām administratīvām lietām (cik tā vispār pamatota, piemēram, konkrētajā gadījumā, mēs nezinām, jo tiesvedība tajā ir tikko uzsākta) un, kā minimums, censties atstatīt viņus no savām lietām, novirzīt savas lietas pie sev vēlamiem tiesnešiem utt.

Ja kaut ko šādu vai kaut attāli tam līdzīgu censtos darīt KNAB procesuālie oponenti, tādu darbību klaji nelikumīgais raksturs būtu acīmredzams. Tad jautājums ir – kā un kāpēc kaut kas tamlīdzīgs tiek pieļauts KNAB izpildījumā?

Un visbeidzot, kad galu galā mēs nonāksim pie izpratnes, ka ar nelikumīgām un netīrām metodēm nav iespējams panākt taisnīgu un labu rezultātu, ka ar nelikumīgām un netīrām metodēm nav iespējams veidot tiesiskāku un labāku valsti. Vēl vairāk, paļaujoties uz nelikumīgām metodēm, aizstājot izmeklētāju kompetenci, skrupulozu, kvalitatīvu darbu ar brutālu varas izmantošanu un nelikumīgām vai puslikumīgām metodēm, nav iespējams panākt pat to pašu visu slikto puišu notiesāšanu, kuru tik ļoti gribējās panākt. Vai pēdējo divdesmit gadu pieredze tiešām nevienam neko no šī nav mācījusi?

Lai vai kā, gadījums ar tiesneša Renara Jūrmaļa atstatīšanos dzelzceļa amatpersonu lietā man šķiet sīkākas izpētes vērts, un es ceru, ka tas pievērsīs juristu un atbildīgo amatpersonu uzmanību.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

21

Latvijā vēl aizvien attiecībā pret citādi domājošiem tiek pielietotas represijas

FotoAivars Lembergs no Latvijas Centrālās vēlēšanu komisijas (turpmāk - CVK) ir saņēmis atvainošanās vēstuli.
Lasīt visu...

18

Diemžēl man, laimīgajam budžeta iestādes darbiniekam, atvaļinājumā jau atkal nākas izrādīties šajos nicināmajos sociālajos tīklos

FotoManu sociālo tīklu joslu vakar aizpildīja briesmīgi kadri no sabombardētās Ukrainas slimnīcas. Es arī tādus pavairoju. Kādreizējā kolēģe, režisore un producente Žaklīna Cinovska savā "Facebook" laika joslā zem sirdi plosošajām fotogrāfijām bija ierakstījusi tikai vienu teikumu: "Kur ir Dievs?"
Lasīt visu...

18

Arī Latvija ir atbildīga par krievijas raķešu triecienu

Foto2024. gada 8. jūlijā kārtējā necilvēcīgā krievijas raķešu trieciena rezultātā cieta Okhmatdyt bērnu slimnīca Kijivā – viena no svarīgākajām ne tikai Ukrainā, bet arī visā Eiropā. Tas ir kārtējais krievu okupantu kara noziegums pret ukraiņu tautu. Zem gruvešiem joprojām aprakti daudzi ārsti, māsiņas, sanitāri un mazie pacienti.
Lasīt visu...

21

Vai patiesi tiks likvidēts arī Valsts valodas centrs?

Foto“Man jau pērnajā rudenī lika saprast, ka turpinājuma nebūs,” teic Valsts valodas centra direktors Māris Baltiņš, komentēdams savu atlaišanu no darba, kas notiks šā gada 29. septembrī. To “lika saprast” Tieslietu ministrija.
Lasīt visu...

21

Atklāta vēstule māksliniekam Agrim Liepiņam

FotoGodājamais Liepiņa kungs! Domāju, ka ne tikai man, bet arī daudziem gan mūsu novadā, gan citur Latvijā, ziņa, ka plānojat nojaukt Jūsu izloloto Uldevena senlatviešu pili Lielvārdē, bija nepatīkams pārsteigums.
Lasīt visu...

3

Ievērtējiet – tagad es esmu viedās administrācijas ministre un nekad neesmu dzīvojusi tik labi kā tagad!

FotoLatvijas daba ir mūsu bagātība, kas cauri gadsimtiem veidojusi mūs par zemi, kurā dzīvojam šodien. Mūsu senči, prasmīgi izmantojot dabas resursus, ir uzkrājuši kapitālu un radījuši pievienoto vērtību, būvējot Latviju par labklājības valsti. Kaut arī mums daudz vēl ir ko darīt cilvēku dzīves līmeņa celšanā, jāatzīst, ka nekad neesam dzīvojuši tik labi kā tagad.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Golubeva – tautas bojāejas vētrasputns

Varas bļodlaižas medijos izvilkuši no politiskās mēslaines latviskoto krievu lesbieti Mariju Golubevu. Bābiešu mīlestības priesteriene savulaik pabijusi iekšlietu ministra tronī. Tolaik...

Foto

Rezultātu nav tāpēc, ka nav mērķu un atbildīgo, – vai tas dzelzceļš, mangāns, tiesas vai ugunsgrēki...

Ziņa, ka mangāna rūdai uz Latvijas dzelzceļiem ir pienākušas beigas,...

Foto

Kas tas par ekonomiski pamatotu projektu, kura dēļ jālien parādos un jāceļ nodokļi?

Vai satiksmes ministrs ir izvērtējis un iesniedzis visas alternatīvas Rail Baltica sakarā? Manuprāt,...

Foto

Vasaļa psiholoģiskā projekcija

Cilvēkiem, reizēm veselām ļaužu grupām, ir grūti pieņemt pašcieņu traumējošus faktus. Tad ieslēdzas psiholoģiskā aizsardzība. Viens no mehānismiem ir psiholoģiskā projekcija, kad savas negatīvās...

Foto

Džordža Orvela stāsts par „Jauno Vienotību”

Orvela domas attiecas arī uz mūsdienu korumpēto partiju „Jaunā Vienotība”, kas ilgstoši vada valdību. Tāpat kā "Dzīvnieku fermā”, kur sākotnējie...

Foto

Kurš šitiem mērkaķiem iedeva granātu?

Ar Rail Baltica sarunas turpinās pa riņķi. Faktiski politiķi mēģina kaut kur nogrūst atbildību, kaut atbildīgo loks jau turpat ir - viņi paši....

Foto

Izlaupīts ražošanas uzņēmums. Seši gadi pēc uzbrukuma

2024.gada 19.jūlījā iestāsies melnā jubileja. Seši gadi pēc ekonomiskā un reideriskā uzbrukuma ražošanas uzņēmumam Ventspils ielā 63 b, Rīga....

Foto

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē

Lūgums izvērtēt iespējamu nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšanu Jēkabpils novada attīstības pārvaldē: domes izveidots birojs, iepirkumu...

Foto

„Rail Baltica” projekts - deputātus sāk pārņemt panika

Rail Baltica projekts - deputātus sāk pārņemt panika. Tā varētu raksturot Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas trešdienas sēdes...

Foto

Kā tikt galā ar „Rail Baltica” projekta septiņkārtīgo sadārdzinājumu un naudas trūkumu?

Ģeniāla doma - sadārdzināt vēl vairāk. „Rail Baltica” gadījumā tas nozīmē aizņemties naudu uz...

Foto

Likumprojekta nepārprotamības aritmētika

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs aicina parlamentāriešus ātrāk izskatīt trešajā lasījumā grozījumus Civilprocesa likuma 594.pantā, jau tagad, 20. jūnijā, pirms Jāņiem....

Foto

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

Pēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies...

Foto

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju...

Foto

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

Apritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru...

Foto

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

Ja pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums...