Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēl nebijušu krāpniecības paveidu nācies konstatēt saistībā ar aizvadītajām pašvaldību vēlēšanām: nezināma(s) persona(s) Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vārdā izsūtījušas nepatiesus izsaukumus it kā ierasties uz paskaidrojumu sniegšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konstatējis vismaz piecus gadījumus, kad krāpnieki iestādes vārdā pa pastu izsūtījuši nepatiesus izsaukumus it kā ierasties KNAB. Tas pašlaik skaidro notikušā apstākļus un lems par turpmāko rīcību, vai aicināt policiju sākt kriminālprocesu. No KNAB sniegtās informācijas ir noprotams, ka nevienam cilvēkam taustāms kaitējums pagaidām nevarētu būt nodarīts, jo kriminālprocesa rosināšanai vajag, lai kādu varētu atzīt par cietušo.

Runa ir par dokumenta imitāciju, kas noformēta kā “izsaukums uz KNAB sniegt paskaidrojumus”: šai iestādei ir tiesības izsaukt pie sevis cilvēkus, lai tie sniegtu paskaidrojumus tajās administratīvajās lietās, kas ir KNAB kompetencē — piemēram, par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu.

Šajā gadījumā KNAB norāda: nepatiesā dokumenta it kā parakstītāja “Katrīna Poļakovska” KNAB vispār nestrādā, bet dokuments ar norādīto reģistrācijas numuru, kura pirmā daļa sākoties ar burtiem "LVA", nemaz neesot reģistrēts KNAB lietvedības sistēmā.

KNAB aicina visus: “Ja iedzīvotāji augustā pa pastu saņēmuši izsaukumu uz KNAB, iestāde aicina pārliecināties par izsaukuma patiesumu, zvanot uz KNAB tālruņa numuriem 67356161 vai 80002070 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected] KNAB nekādā veidā nav saistīts ar šiem izsaukumiem un pašlaik skaidro notikušā apstākļus.”

Arī šī raksta autors ir starp adresātiem, kas saņēma patiesībai neatbilstošo dokumentu, kuru mēģināts noformēt it kā “izsaukumu” un kas parakstīts ar neīstu uzvārdu. Jāpiebilst, ka šinī gadījumā papīrs vispār neatbilda Dokumentu juridiskā spēka likumam — lai ko nevarētu uzskatīt par šī viltus izsaukuma autoru, attiecīgā persona nebija parakstījusies, līdz ar to konkrētais papīrs (pat ja izrādītos neesam viltojums) nebūtu spēkā.

Kā iegansts viltus izsaukuma izdarīšanai tekstā bija minēts kāds raksts medijos, kurš bijis pārpublicēts vienā no reģionālajiem laikrakstiem. Taču šāds iegansts “izsaukumam” profesionāli zinošu cilvēku acīs uzreiz parāda viltojuma raksturu — proti, KNAB likumā nav dotas tiesības un nav uzdevums pārbaudīt žurnālistu darbu, tajā skaitā rakstu pārpublicējumus, jo iespējamus autortiesību pārkāpumus (kādi šinī gadījumā nebija iespējami pat teorētiski — žurnālistiem un medijiem ir tiesības vienam otru pārpublicēt, citēt un atsaukties) vai ārkārtīgi retos informācijas avotu izpaušanas gadījumus (kas uz šādiem rakstiem neattiecas) izskata Valsts policija, nevis KNAB. Tā noteikts likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”.

Kaut kad vasarā tika saņemts arī telefona zvans, taču tas uzreiz izraisīja tādas pašas aizdomas kā viltus izsaukums — zvanītāja balss apgalvoja, ka “zvanot no KNAB”, taču nenosauca ne uzvārdu, ne amatu, ne dienesta pakāpi. Tā kā tieši tobrīd bija sācies kārtējais telefonkrāpnieku uzlidojuma vilnis, tad šādi dīvaini zvani tobrīd tika norakstīti uz naudas izkrāpēju aktivitāšu rēķina, taču tagad izrādījies, ka tādi gadījumi bijuši vēl.

Kāds bijis iemesls tērēt laiku, izgatavot un izsūtīt it kā KNAB vārdā “feikus” papīrus, liekot cilvēkiem konkrētā laikā ierasties KNAB uz paskaidrojumu sniegšanu — izblēdīt naudu it kā par procesa nerosināšanu, izkrāpt personas datus, varbūt vienkārši mēģināt nostādīt sev nevēlamus cilvēkus muļķu lomā — pagaidām nav skaidri noprotams.

Tāpēc cilvēki, kas saņēmuši šādus nepatiesus “izsaukumus”, aicināti to kopijas atsūtīt arī žurnālistiem (vienlaikus darot zināmu, vai tos drīkst publicēt vai arī tie atsūtīti vienīgi zināšanai), lai kopīgiem spēkiem mēģinātu atminēt šīs dīvainā un iepriekš vēl neredzētā krāpniecības veida mīklu.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...