Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Konkurences padomes redzes lokā nonācis jautājums – vai AS Olainfarm slēptā nonākšana AS Repharm vai šīs grupas pārstāvju rokās neradīs aptieku tirgus tālāku izkropļošanu un monopolizāciju, ņemot vērā, ka Olainfarm pieder Latvijas aptieku tīkls, bet Repharm grupā ietilpst Mēness aptieku tīkls. Jau šā gada martā Konkurences padomē sākts izvērtēt detalizētu iesniegumu, kurā aprakstīts šis process, kas var beigties ar jaunu medikamentu cenu palielinājumu aptiekās, - Pietiek šodien publicē šo iesniegumu pilnā apmērā.

„Interneta vietnē Delfi.lv ir publicēts raksts ““Repharm” grupa iegādāsies Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās “Olainfarm” akcijas”

(https://www.delfi.lv/bizness/biznesa_vide/repharm-grupa-iegadasies-annai-emilijai- maliginai-tiesi-un-netiesi-piederosas-olainfarm-akcij as.d?id=52950565).

Laikraksta “Diena” elektroniskajā versijā ir publicēts raksts – intervija “Repharm iegūst tiesības pirkt Olainfarm akcijas”, kurā AS “Repharm” padomes loceklis Juris Bundulis apstiprina, ka AS “Repharm” grupas uzņēmums AS “Rīgas farmaceitiskā fabrika” ir iegādājusies tiesības uz Annas Emīlijas Maliginas tieši un netieši mantoto AS “Olainfarm” akciju iegādi    (skat.

https://www.diena.lv/raksts/uznemeja-diena/intervijas/_repharm_-iegust-tiesibas- pirkt- olainfarm -akcijas-14257326).

AS “Olainfarm” biržā (Nasdaq Riga) ir izvietojusi publikāciju “Repharm grupas publiskajā telpā paustā informācija ir maldinoša un pretrunīga” par to, ka Signe Baldere - Sildedze ir informējusi AS “Olainfarm” valdi par to, ka publiskajā telpā izskanējusī informācija nav patiesa un darījums, kas tika noslēgts ar SIA “Farma Fund” (iepriekšējais nosaukums Zdorovie Europe) nav spēkā. Līdz ar to Repharm grupai nav pamata nākt klajā ar šādu paziņojumu.

(https://cns.omxgroup.com/cdsPublic/viewDisclosure.action?disclosureId=1005717& messageId=1259604).

Signe Baldere-Sildedze ir izplatījusi masu medijiem publisku paziņojumu, kas publicēts vairākos interneta portālos (https://www.la.lv/baldere-sildedze- repharm-nav-tiesibu-un-pilnvaru-uz-annai-emiliiai-maliginai-piederosaiam-olainfarm- akcijam), kurā tiek norādīts, ka Signe “Baldere-Sildedze kā likumiskā pārstāve savas meitas interesēs 2019.gada 30.septembrī noslēdza priekšlīgumu (nevis pirkuma līgumu) ar "Zdorovie Europe", kas paredzēja "Olainfarm" akciju un "Olmafarm" kapitāldaļu pārdošanu 2023.gadā. Tomēr 2020.gada 25.maijā šis priekšlīgums tika izbeigts, jo radās pamatotas aizdomas par šajā darījumā norēķiniem izmantotās naudas izcelsmi. ""Repharm" grupa noklusē, ka minētajā darījumā vispār nav piedalījusies. Tagad "Repharm" grupas uzņēmuma rīcībā ir nonācis nevis līgums, bet gan spēkā neesošs un izbeigts priekšlīgums. Priekšlīgumu izbeidzu jau 2020.gada maija saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 30. pantu," skaidro Baldere-Sildedze. Viņa norāda, ka "Zdorovie Europe" ne ar veco, ne arī jauno nosaukumu nav veikuši daļu no pirkuma samaksas Annai Emīlijai Maliginai - šādi "Repharm" apgalvojumi neatbilst patiesībai. S. Baldere-Sildedze skaidro, ka "Zdorovie Europe" bija apmaksājusi pusi no garantijas summas, bet otru pusi nesamaksāja, jo 2020.gadā priekšlīgums, kas paredzēja nākotnē slēgt pirkuma līgumu, tika izbeigts. Baldere-Sildedze uzsver, ka garantijas summa nav pirkuma maksa. Jebkuras naudas summas, ko "Zdorovie Europe" jeb nu jau "Farma Fund" pēc publiskiem izteikumiem, ka tā plāno turpināt veikt maksājumus, netiks pieņemtas un tiks atskaitītas atpakaļ. Balderes-Sildedzes paziņojumā teikts, ka "Repharm" grupa noklusē, ka par jau 2020.gadā izbeigto priekšlīgumu ir civiltiesisks strīds un lieta atrodas tiesā. Par 2019.gada 29.oktobra priekšlīgumu Rīgas rajona tiesā atrodas lieta, kurā "Zdorovie Europe" - tagadējā "Farma Fund" - prasa 2020.gada maijā izbeigtā priekšlīguma izpildi, lai gan noformulējusi šo prasību kā nemateriālu un nav samaksājusi pat valsts nodevu.”

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 30. panta (Ziņošanas pienākums) pirmā daļa noteic: “Likuma subjekta pienākums ir nekavējoties ziņot Finanšu izlūkošanas dienestam par katru aizdomīgu darījumu. Ziņošanas pienākums attiecas arī uz līdzekļiem, kas rada aizdomas, ka tie tieši vai netieši iegūti noziedzīga nodarījuma rezultātā vai ir saistīti ar terorisma un proliferācijas finansēšanu vai šādu darbību mēģinājumu, bet vēl nav iesaistīti darījumā vai tā mēģinājumā, kā arī uz gadījumiem, kad bijis pietiekams pamats konstatēt aizdomīgu darījumu, bet nepietiekamas uzmanības vai nolaidības dēļ ziņošanas pienākums nav veikts.”

Šī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma tiesību norma nedod Signei Balderei - Sildedzei tiesības izbeigt noslēgtu tiesisku darījumu, un tā noteic ziņošanas pienākumu tiesībsargājošām iestādēm pārbaudes veikšanai. Attiecīgi Signes Balderes - Sildedzes noslēgtais tiesiskais darījums ar SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund"),  visticamākais, ir joprojām likumīgā spēkā, taču tas no Signes Balderes - Sildedzes puses, iespējams, netiek pildīts, kaut arī likums noteic pilnīgi pretējo.

Signes Balderes-Sildedzes aizbildinājums, ka 30.09.2019 ir noslēgts “priekšlīgums”, domājams, nav pamatots, jo priekšlīgums ir vienošanās, kuras viena vai abas puses apņemas noteiktā laikā nākotnē noslēgt līgumu, kura izpildes priekšmets vispārīgā veidā ir noteikts ar šo vienošanos (priekšlīgumu), kas nav konkrētais gadījums, jo no iepriekš norādītās interneta vietnēs atrodamās informācijas ir skaidri redzams, ka puses ir noslēgušas pirkuma līgumu par konkrētu pirkuma priekšmetu un samaksu par to, kas atbilst Civillikuma 2004. pantā noteiktajam par galīgas pirkuma saistības noslēgšanu.

Priekšlīgums tiek slēgts gadījumos, kad vēl dabā nepastāv pirkuma priekšmeta, piemēram, tiek pirkts dzīvokļa īpašums mājā, kas vēl nav uzbūvēta. Konkrētajā gadījumā pirkuma priekšmets jau pastāv 30.09.2019 darījuma slēgšanas brīdī, un tieši to puses ir apņēmušās pirkt un pārdot.

Konkrētā situācija, domājams, atbilst Civillikuma 2027. pantam, kas noteic: “Pārdotā lieta īstā laikā un īstā vietā jānodod pircējam ar visiem tās piederumiem, kā arī ar visu to, kas var nodrošināt tiesību uz šo lietu.”, un termiņš SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund") nopirktā no Annas Emīlijas Maliginas pirkuma priekšmeta nodošanai ir nolikts, visticamāk, uz 2023. gada 12.septembri, proti, 5 gadus no mantojuma apliecības saņemšanas dienas, kuru Anna Emīlija Maligina saņēma 11.09.2018, saskaņā ar mantojuma pamatdokumentā - testamentā norādīto uzlikumu, kas liedz ātrāk par 5 gadiem no mantojuma apliecības saņemšanas dienas atsavināt mantotās AS “Olainfarm” akcijas un SIA “Olmafarm” kapitāla daļas.

Civillikuma 2039. pants noteic: “Vienpusēja atkapšanas no pirkuma līguma nav pielaižama pat arī tad, ja otra puse neizpilda savu saistību.”

Civillikuma 1587. pants noteic: “Tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto, un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.”

Civillikuma 2002. pants noteic: “Pirkums ir līgums, ar ko viena puse apsola otrai par norunātas naudas summas samaksu atdot zināmu lietu vai tiesību.”

Civillikuma 2004. pants noteic: “Pirkuma līgums uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses vienojušās par pirkuma priekšmetu un maksu.”

No norādītajām publiskajām publikācijām, AS “Olainfarm” paziņojumiem un masu medijiem rodas iespaids, ka Signei Balderei-Sildedzei ir bijusi noslēgta vienošanās ar SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund") par pirkuma priekšmetu (proti, visu Annai Emīlijai Maliginai piederošo mantoto AS "Olainfarm" akciju un SIA "Olmafarm" kapitāldaļu pārdošanu 2023.gadā) un maksu, daļu no kuras Signe Baldere- Sildedze jau saņēmusi.

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju Uzņēmumu reģistrā, 09.12.2017 mirušā Valērija Maligina meitas - testamentārā mantiniece Anna Emīlija Maligina 06.11.2018 tika reģistrēta SIA "Olmafarm" dalībnieku reģistrā, kas ir reģistrēts arī Uzņēmumu reģistrā, tādējādi viņai netieši iegūstot kontroli vismaz 1/3 apmērā pār visām SIA "Olmafarm" piederošajām AS “Olainfarm” 5 994 054 akcijām jeb 42,56%. Tātad viņai ar reģistrācijas brīdi SIA "Olmafarm" dalībnieku reģistrā nodibinājās juridiskas tiesības uz 1/3 jeb 14,19% (proti, (42,56%/3) no SIA "Olmafarm" piederošajām AS “Olainfarm” akcijām.

Turklāt Anna Emīlija Maligina ir mantojusi arī tiešā veidā uz savas saņemtās 11.09.2018 mantojuma apliecības pamata 7,80% AS “Olainfarm” akciju, tādējādi kopā ar netiešo kontroli nodrošinošām (caur SIA "Olmafarm" vēl 14,19%) akcijām viņa kopā kontrolē 7,80+14,19=21,99% no AS “Olainfarm” balsstiesīgā            apmaksātā pamatkapitāla.

No norādītā Signes Balderes-Sildedzes skaidrojuma masu medijiem secināms:

Signe Baldere - Sildedze kā Annas Emīlijas Maliginas dabiskā aizbildne - māte savas meitas interesēs 2019.gada 30.septembrī noslēdza tiesisku darījumu ar SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund") par visu Annas Emīlijas Maliginas mantoto "Olainfarm" akciju un "Olmafarm" kapitāldaļu pārdošanu 2023.gadā.

Signe Baldere - Sildedze kā Annas Emīlijas Maliginas dabiskā aizbildne - māte, saņēma no SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund") pusi no samaksas, kuru Signe Baldere - Sildedze nav atmaksājusi, tādējādi apstiprinot pirkuma darījuma izpildi.

Signe Baldere - Sildedze kā Annas Emīlijas Maliginas dabiskā aizbildne - māte nav cēlusi prasību tiesā par noslēgtā darījuma atzīšanu par spēkā neesošu, vai tā atcelšanu, kuru tai bija jāceļ, jo tikai prasības kārtībā tiesā ir iespējama tiesiski noslēgta darījuma atzīšana par izbeigtu vai atceltu (Civillikuma 2040. pants noteic konkrētus prasības pamatus noslēgtā darījuma atcelšanai, kas nav tiesā prasības kārtā prasīti no Signes Balderes-Sildedzes puses, bet Civillikuma 2039. pants izslēdz Signes Balderes-Sildedzes iespējas vienpusējā kārtā atkāpties no noslēgtā pirkuma darījuma).

Ja “Repharm” koncerns ir iegādājies SIA “Farm Fund” piederošās tiesības uz visu Annas Emīlijas Maliginas mantoto kontroli AS “Olainfarm” 21,99% apmērā no AS “Olainfarm” balsstiesīgā apmaksātā pamatkapitālam, tad “Repharm” koncerns faktiski ir de facto jau nopircis 21,99% no AS “Olainfarm”.

Papildus ir jānorāda, ka jau iepriekš masu medijos ir izskanējusi informācija par iespējamu līdzīgu “Repharm” koncerna iegādes darījumu, tikai no citas līdzmantinieces Nikas Saveļjevas, (https://jauns.lv/raksts/bizness/404834-biznesa-aizkulises-vai- mantinieces-pretej i-teva-gribai-pardevusas-olainfarm-akcij as   un

https://farmazagli.info/raksti/andreis-leibovis-melo-nosaukdams-par-krtim- spekulciim-repharm-interesi-iegdties-olainfarm), par ko liecina arī zvērinātas notāres Ilonas Ķibildes apliecinātā notariālā pilnvara, kuru 30.05.2019 Nika Saveļjeva izdevusi vienam no “Repharm” koncerna patiesā labuma guvējiem Andrejam Ļeibovičam rīcībai ar visām tiesībām, kurai Nikai Saveļjevai piekrīt no viņas mantotās 1/3 daļas no SIA “Olmafarm” balsstiesīgā un apmaksātā pamatkapitāla. Iespējams, pie tās pašas notāres ir arī papildus izdotas pilnvaras citām personām par citu Nikai Saveļjevai mantoto mantu, piemēram, par 7,80% viņas tieši mantoto AS “Olainfarm” akciju pārvaldīšanu.

Ja arī šī informācija izrādītos patiesa, tad, iespējams, “Repharm” koncerns jau ir iegādājies ne tikai Annas Emīlijas Maliginas mantoto kontroli AS “Olainfarm” 21,99% apmērā no AS “Olainfarm” balsstiesīgā apmaksātā pamatkapitāla, bet arī tādu pat procentuālo kontroli AS “Olainfarm” 21,99% apmērā no Nikas Saveļjevas, kas kopā veido “Repharm” juridiskās tiesības uz kontroli AS “Olainfarm” 43,97% apmērā.

Iespējams, “Repharm” koncerns ir veicis arī trešās līdzmantinieces Irinas Maliginas analoģisku AS “Olainfarm” kontroles iegādes darījumu, par ko informācija ir atrodama šeit: https://www.la.lv/maligina-mantinieces-rikojusas-preteji-teva-pedejai-gribai

Ja tā izrādītos taisnība, tad “Repharm” kontrolē jau šobrīd faktiski atrodas visa SIA “Olmafarm” piederošā AS “Olainfarm” akciju kontrolpakete 42,56% apmērā un arī visām trijām līdzmantiniecēm tieši mantotās AS “Olainfarm” akcijas 7,80%+7,80%+7,79%=23.39%, kas kopā sastāda kontroli pār AS “Olainfarm” apmaksāto balsstiesīgo pamatkapitālu 23,39+42,56=65,95% apmērā, kas ir kontrolējošais vairākums ar jebkādu lēmumu pieņemšanas iespēju.

Koncerna “Repharm” ietilpst meitas sabiedrība AS “Sentor Farm Aptiekas”, kurai pieder viens no pieciem lielākajiem Latvijas aptieku tīkliem ar zīmolu “Mēness aptieka” (https://www.kp.gov.lv/lv/jaunums/lidz-ar-lielo-aptieku-kezu-tirgus- dalu-pieaugumu-samazinas-pateretaju-izveles-iespejas-O). Savukārt AS “Olainfarm” pieder aptieku tīkls SIA “Latvijas aptiekas”.

Iespējams, ka “Repharm” koncerna plānos ietilpst tikai SIA “Latvijas aptieka” kā aktīva iegāde, kurš tiktu iegādāts uz juridiski ar “Repharm” koncernu nesaistītām personām, taču faktiski to kontrolētu “Repharm”.

Ņemot vērā šos faktus, kas ir publiski izziņoti un pārbaudām, aicinu Jūsu iestādi nekavējoties veikt pārbaudi Konkurences padomes kompetences ietvaros, lai novērstu normatīvajos aktos noteikto ierobežojumu pārkāpumus un zāļu medikamentu mazumtirdzniecības tirgus kropļošanu, un informēt par veiktajām darbībām, pieņemtajiem lēmumiem un to rezultātiem.”

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tas ka, cilvēks par nopelnīto naudu var atļauties nogalināt sava prieka pēc, ir tikai apsveicami!

FotoPazīstu Jāzepu Šnepstu (attēlā) personīgi. Jā, viņš ir kaislīgs mednieks. Dara to dekādēm, dara to profesionāli, legāli un, pats galvenais, selektīvi (atšķirībā no 90% Latvijas mednieku) kuri šauj pa visu kas kustās.
Lasīt visu...