Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Prezidenta kungam ir visas tiesības rīkot privātas ballītes uz nodokļu maksātāju rēķina, un sabiedrībai par tām interesēties nav pieklājīgi un lietderīgi, - šādi izdevēju audiogrāmatas formā publiskoto nodaļu no nule klajā nākušās Lato Lapsas un Kristīnes Bormanes grāmatas „Valstsgribis” savā „Facebook” profilā ir komentējis Latvijas „konservatīvās domas pīlārs” Jāzeps Baško. Pietiek.com pārpublicē šo J. Baško viedokli:

„Lato Lapsas grāmatas “Valstsgribis” publiski pieejamā nodaļa par valsts prezidenta Egila Levita sarīkotu klasesbiedru salidojumu Rīgas pilī liek vilties. Levita kunga darbība prezidenta amatā ir bijusi augstprātības un divkosības paraugstunda.

Ja prezidents ir iesaistīts VID uzsūtīšanā kādiem publicistiem un viņu ģimenēm, tad Levita kungs ir jātiesā par noziegumiem pret valsti. Ja prezidents melo par sīkumiem un nevar atzīt, ka ir aizpļāpājies, tad viņš nav prezidenta amata cienīgs.

Tomēr privātas ballītes sarīkošana prezidenta rezidencē [runa ir par klases salidojuma sarīkošanu Rīgas pilī uz nodokļu maksātāju rēķina] nav skandāls. Ziņot par to, kā par lielu atmaskojumu, ir Navaļnija līmeņa šovs. Nodoms nav neko sakārtot, nodoms ir tikai šūmēties.

Amatpersonu prettiesiskas darbības atmaskojumi ir svētīga lieta, kas mūsu tipiskos, valsts apmaksātos ceturtās varas pārstāvjus maz interesē, tāpēc nevar par zemu novērtēt jebkādus vēl notiekošus mēģinājumus to darīt. Taču atmaskojumi kalpo arī kā izglītojoši materiāli, jo cauri tiem vijas noteikta priekšstata par valsti nostiprināšana.

Diemžēl daļa grāmatas lasītāju aplami nolems, ka visa Levita kritika ir tikai dubļu šļakatas un ka tai nav nekādas substances, savukārt citi tikai turpinās cementēt savus uzskatus par valsti kā kaut kādu programmējamu mehānismu, kurā strādājošos vajag tikai vēl kārtīgāk saregulēt.

Valsts prezidents ir savā amatā 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā. Pildot amata pienākumus, prezidenta rezidences ir reizē viņa darba un dzīves vietas. Valsts prezidents ir īpaši privileģēta valsts amatpersona, kurai publiskajā telpā nav īsti iespējama privāta darbība.

Prezidenta privilēģijas ir tas, kā mēs institucionāli nostiprinām šī amata svinīgo nozīmīgumu, kā mēs atgādinām par atbildīgumu, kas gulstas uz amata ieņēmēju. Pat, ja prezidenta amatā ir kāds, mūsuprāt, nelietis, prezidenta un citi konstitucionālie orgāni ir sava veida sekulāri tempļi.

Ja kāds baznīctēvs ir nogājis no ceļa, tas nenozīmē, ka mēs drīkstam apgānīt baznīcu. Valsts prezidents un viņa kanceleja ir nepārtraukti jāpieskata, bet tas nav jādara, pasniedzot saraksti par klasesbiedru sanākšanu prezidenta rezidencē kā uzmanības vērtu lietisko pierādījumu par valsts mēroga skandālu.

Ir, protams, smieklīgi, ja kanceleja atrakstās, ka ballītē tika runāts par valsts nākotni un valsts prezidenta redzējumu. Ir ļoti bēdīgi, ja valsts kanceleja paskaidro informācijas nesniegšanu ar faktu, ka neviens cits medijs arī nav prasījis informāciju! Jā, un var diskutēt par budžeta griestiem šādiem pasākumiem.

Bet ar valsts iestādēm ir jārunā par būtisko, ne par sīkumiem. Sarakstīties par sīkumiem var un tie var atklāt plašāku bildi. Taču publiska sarakstīšanās par sīkumiem nav nevainīga, jo tā rosina šova sekotājiem veidot aplamu attieksmi pret valsti un tā veicina noteikta rakstura cilvēku koncentrēšanos valsts iestādēs.

Vēstulītes, kurās pieprasa atskaitīties par prezidenta ballītē apēsto un izdzerto, diemžēl tikai vairo birokrātiju. Ja mēs uzskatīsim valsti par skaitļotāju, kuram ir jārīkojas saskaņā ar stingri regulētu algoritmu, kurā katrs solis, katra tikšanās ir jāreģistrē un par katru sīkumu ir jāatskaitās, tad mēs paši būsim uzbūvējuši sev cietumu, kurā nebūsim rīcībspējīgi.

Mēs veidojam institūtus, kuros strādājošos uz pareizās takas turēs nevis principi un nodomi, bet bailes no neatbilstības sīkiem, pēc burta interpretētiem protokola punktiem. Rezultātā mēs panāksim, ka šajos amatos darbosies arvien dumjāki cilvēki, kuri ir gatavi operēt kā instrukciju izpildītāji, kuri nav gatavi uzņemties atbildību arī par neordināriem soļiem pēc likuma gara.

Turpinot šādas sarakstes, mēs tikai nodrošināsim, ka nākotnē no valsts iestādēm saņemsim arvien strupākas automatizētas atbildes. Mēs nevaram attiekties pret valsts iestādēm kā pret neuzticamiem noziedzniekiem, pat ja tur kāds darbinieks tāds ir. Valsts iestādēs strādā pa pilnam nekompetentu cilvēku. Tādi, kādi vienā vai otrā jautājumā esam mēs paši.

Lasiet Lato Lapsas grāmatu, bet neizdariet aplamus secinājumus, ka valstij vajadzētu būt kaut kā reģistrējušai visu to, par ko Lapsa prasa atskaitīties. Mēs negribam dzīvot tādā valstī, kur prezidents ir ierēdniecības diktētu instrukciju izpildītājs. Ja citas nodaļas būs līdzīgas salidojuma epopejai, rēķinieties, ka dažās citētajās valsts iestāžu vēstulēs būs vairāk patiesības nekā paša Lapsas pieprasījumos.

P.S. Klausoties grāmatas nodaļas audioierakstā dažas no atbildēm, man pat uz brīdi sagribējās būt strādājušam prezidenta kancelejā. Lai tad, kādā pils pagrabā sacerot atbildes uz žurnālistu jautājumiem, rakstos attīstītu atziņas par varas uzraudzīšanas mehānismiem. Es gan visdrīzāk tiktu atlaists pēc pirmās filozofiskās dabas atbildes, ja to vispār kāds parakstītu.”

Jaunā "Valstsgribja" nodaļa, par ko runa šajā rakstā, ir noklausāma Lato Lapsas YouTube kanālā: https://www.youtube.com/watch?v=APKTB1vjPMQ

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...