Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pārmaiņas pēc jāapskata, kas notiek plašajā pasaulē, jo, cik ilgi var par pīļu dīķi ņemties. Bez šaubām mums tuvākajā kaimiņzemē notiekošie notikumi ir svarīgi tamdēļ, ka tie tālākā nākotnē var ietekmēt arī mūs.

Runa būs par Krievijas prezidenta Vladimira Putina 2020.gada 15.janvārī pausto paziņojumu par grozījumiem Krievijas konstitūcijā. Viņš gan neatklāja, kad tieši šāds referendums varētu notikt. Tomēr vienlaikus V.Putins norādīja, ka ierosinātie grozījumi neskar konstitūcijas pamatus, tāpēc tos var apstiprināt parlaments pastāvošās procedūras ietvaros, pieņemot attiecīgus konstitucionālos likumus.1 

Piebildītei – V.Putins apzinās, ka Krievijas tautā vairs nebauda tik lielu uzticību kā agrāk, tamdēļ – labāk ar referendumu lieki neriskēt. Tas var nesanākt, neskatoties uz iegūto pieredzi vēlēšanu rezultātu falsificēšanā.

Bez šaubām daudzi gaidīja, kāda tad būs V.Putina rīcība, lai viņš saglabātu savas pozīcijas un ietekmi arī tad, kad vairs nebūs prezidents. Tomēr konstitūcijas grozījumus īsti neviens tā arī negaidīja. Pat tā brīža Krievijas premjerministrs un ilggadējais V.Putina ieroču nesējs Dmitrijs Medvedevs bija nelielā šoka stāvoklī.

Jāatzīst, V.Putins spēra savus soļus varas saglabāšanai ar tādu noteiktību, ka J.Staļins pat viņam izteiktu komplimentu. Tad ko vēlas grozīt V.Putins un – kāpēc?

Grozījumu pakete visnotaļ paliela, tiek piesaukti sociālie jautājumi, pastiprināt parlamenta un gubernatoru pilnvaras, nostiprināt Valsts padomes statusu un pat noteikt starptautisko tiesību statusu Krievijā.

Pirms sākam apskatīt iespējamos grozījumu variantus, jāatzīmē, ka V.Putins pat sastādīja darba grupu, kura aktīvi jau veic grozījumu izstrādi. Kādi būs izstrādātie grozījumi? Nemaz nešaubos, ka tādi, kuri pilnībā atbildīs V.Putina vēlmēm, jo viņš vadās pēc sava ideoloģiskā tēva, J.Staļina uzstādījuma – kadri izšķir visu. Nevajag pašam visu izdarīt, tik vajag iecelt pareizās vietās pareizos cilvēkus, un viņi izdarīs visu, ko vēlies. Turklāt – pat atgādinās demokrātiju. Jo ne jau V.Putins būs pateicis, kas tieši jāgroza un kā – to ieteiks darba grupa, kura jau tagad ir paspējusi pierādīt, ka spēj domāt tieši kā tās izveidotājs.

Darba grupa jau paspējusi paziņot, ka viens no atslēgas punktiem ir Valsts padomes lomas un statusa noteikšanai. Tiek norādīts, ka Valsts padomei ir jābūt patstāvīgai un efektīvi iekļautai valsts pārvaldes mehānismā. 2

Kādas tad funkcijas būtu šai Valsts padomei? Pēc idejas – atbilstoši nosaukumam. Valsts padome nodrošinās saskaņotu valsts pārvaldes iestāžu darbu, galvenos virzienus iekšpolitikā un ārpolitikā, kā arī prioritāros virzienus valsts sociālekonomiskā attīstībā. Nelielai atkāpītei – līdz šim tikai Krievijas prezidents noteica ārpolitikas galvenos virzienus.

Plānotie grozījumi arī paredz:

minimālās darba algas apmērs, kurš nav mazāks par iztikas minimumu, kā arī sociālo pabalstu indeksācija;

regulāra pensiju indeksācija un Krievijas pilsoņu pensiju sistēmas formēšana, pamatojoties uz principu “vispārīgums, taisnība un paaudžu solidaritāte”;

Krievijas tiesību prioritāte pār starptautiskām tiesībām. Starptautisko institūciju pieņemto lēmumu neizpildīšana, ja tie ir pretrunā Krievijas konstitūcijai;

Valsts domes pilnvaru paplašināšana, paredzot, ka tā apstiprinās premjerministra, vicepremjera un ministru amatu kandidātus, izņemot spēka struktūru ministru amatu kandidātus;

tiesības prezidentam pēc konsultācijām ar Valsts padomi iecelt un atcelt no amatiem Iekšlietu, Aizsardzības, Ārlietu, Ārkārtas ministriju vadītājus un reģiona prokurorus;

prasība, ka svarīgu amatu kandidātiem (gubernatori, valdības pārstāvji, to vietnieki, federālie ministri, federālo institūciju vadītāji, Federācijas padomes locekļi, Valsts domes deputāti un tiesneši) nedrīkst būt dubultā pilsonība vai arī viņiem nedrīkst būt pastāvīgas dzīvesvietas atļauja ārzemēs;

pastiprināta prasība valsts prezidenta amata kandidātam. Proti, līdzšinējo 10 gadu vietā tagad prezidenta amata kandidātam vajadzēs būt nodzīvojušam nepārtrauktus 25 gadus, kā arī kandidāts nedrīkstēs būt dubultpilsonis vai saņemta uzturēšanās atļauja ārvalstīs (pat arī pagātnē);

tiek precizēts, ka par Krievijas prezidentu var būt tikai divus termiņus;

pašvaldības institūciju iekļaušana vienotā sistēmā ar valsts institūcijām.3

Kā redzams, sociālo jautājumu loks ir tikai mazākā daļa no kopumā plānotajiem grozījumiem. Tādējādi visnotaļ droši var pieņemt, ka tie iekļauti tikai tamdēļ, lai varētu atsaukties uz vēlmi uzlabot Krievijas iedzīvotāju dzīvi.

Kopumā izskatās, ka ar V.Putina iesniegtajiem grozījumiem Krievijas Konstitūcijā tiek mazināta prezidenta vara un ietekme uz dažādu lēmumu pieņemšanu, kā arī stipri ierobežojot to personu loku, kuras varētu pretendēt ieņemt attiecīgo amatu.

Jāpiekrīt, ka diezgan negaidīti priekšlikumi no prezidenta, kurš līdz šim centies visus varas grožus koncentrēt tikai savās rokās. Izskaidrojums? Visnotaļ vienkāršs. Apzinoties, ka atrašanās laiks valsts prezidenta amatā viņam ir jau ir krietni ierobežots, pēdējais laiks padomāt arī par sevi pēc prezidenta pilnvaru beigām. Iemesls – te nu var spekulēt ar vairākiem pieņēmumiem.

Pirmais, V.Putns uzskata, ka pilda kādu mesijas lomu un Krievija bez viņa vadošās rokas beigs pastāvēt, otrs, veicot grozījumus konstitūcijā, viņš pārdala varas sviras, izveidojot sev tādu amatu, kurā viņš saglabās savu ietekmi. Ar to, viņaprāt, tiktu nodrošināts, ka viņu nepiemeklēs nelāgs gals, ja pēkšņi pie varas nāks tāds prezidents, kurš sāks izmeklēt viņa sastrādāto. Tas, ka pašlaik viņš varētu nodrošināt savu iecelšanu kādā būtiskā amatā, – šaubu nav. Iespējams, ka tas varētu būt Valsts padomes vadītāja amats.

Uzmanības vērts ir, ka darba grupa, it kā pēc pašas iniciatīvas, ir nākusi klajā ar priekšlikumu Krievijas Konstitūcijas preambulā ietvert arī uzdevumu cīnīties pret vēstures falsifikāciju.4 Šī iniciatīva nepārprotami norāda uz PSRS ideoloģijas turpinājumu un nostiprināšanu konstitucionālā līmenī. Jāpiemetina tik tas, ka V.Putins visu laiku savā retorikā ir sekojis PSRS ideoloģijai. Kā taktiski, tā nereti arī saturiski.

Labi, te varbūt kāds iesauksies - bet kāda tad mums tur daļa, ja kāda suverēna valsts pēc tās prezidenta ierosinājuma groza savu konstitūciju. Vispār – tiešas daļas nekādas, bet no tā nepieciešams izdarīt secinājumus, ko un kā darīt mums.

V.Putina palikšana nozīmīgā amatā, no vienas puses, saglabās viņa ietekmi uz iekšpolitiskajiem un ārpolitiskajiem procesiem. Tomēr tas arī veicinās Krievijas neprognozējamību. Proti, vairākas personas iesaistītas būtisku lēmumu pieņemšanā. Bez šaubām sākotnējā periodā dominēs V.Putina viedoklis, bet, laikam ritot, situācija var mainīties, kad it kā otrā plāna spēlētāji, kaut arī pēc statusa augstāki, būs sajutuši varas garšu. Tad viņu galvās nepārprotami var iezagties domas – kādēļ tad neiztikt bez pelēkā kardināla V.Putina un visus varas augļus pilnā apmērā nebaudīt vieniem pašiem?

Vai tā būs? Vēl pāragri spriest, bet, kompleksi vērojot V.Putina iesniegtos Konstitūcijas grozījumus, tie velk nevis uz demokratizāciju, bet gan staļinizāciju.

Ko mums darīt? Atbilde būs pavisam vienkārša – vērot un analizēt Krievijā notiekošos procesus, censties saskatīt atsevišķu mūsu politiķu sasaisti ar tiem un, nepārtraukti uzlabot kā ārējo, tā arī bez šaubām iekšējo drošību. Tuvākajā laikā pēc V.Putina nomaiņas situācija nekļūs drošāka un stabilāka, drīzāk – tieši pretēji.

1 https://www.diena.lv/raksts/pasaule/krievija/putins-ierosina-referendumu-par-labojumiem-krievijas-konstitucija-14233779

2 https://ria.ru/20200120/1563631679.html

3 https://rg.ru/2020/01/23/v-chem-sut-predlozhennyh-prezidentom-popravok-v-konstituciiu.html

4 https://www.newsru.com/russia/23jan2020/klishas.html

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

6

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

FotoPēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem veidot pārtikas pakas no veikalu produktiem ar beigušos derīguma termiņu”, par pārtikas pakām un ēdiena ziedošanu pēdējo nedēļu laikā ir izteikušies visi, kam vien nav slinkums.
Lasīt visu...

20

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

FotoTurpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu. Līdz šim tā nebija.
Lasīt visu...

20

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

FotoGadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī. Cilvēki apzināti izrauj no konteksta citātu, to tiražē tīkliņos (galvenokārt tviterī, jo tur lielāka armija ar viltus ziņu atbalstītājiem) un pārējie apzināti vai aiz stulbuma šīs muļķības tiražē tālāk. Un nožēlojamākais, ka uz šīm provokācijām atsaucas valsts iestāžu darbinieki, politiķi u.c. it kā par saprātīgiem uzskatīti cilvēki, pieprasot žurnālista skaidrojumu par to, ko viņš nav teicis. Arī feisbuks ļoti neatpaliek no tvitera.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vēl viens trieciens Eiropas "zaļajam kursam"

Zviedrijas akumulatoru izstrādātājs un ražotājs Northvolt ir iesniedzis bankrota pieteikumu ASV. Uzņēmums cīnās ar pieaugošiem parādiem, turklāt tas nespēja nodrošināt glābšanas finansējumu,...

Foto

Visas Kariņa laikā radītās siles ir likvidējamas

Sociālistiskās sacensības karstumā neviens nepamanīja, ka padomju saimniecības (sovhoza) kantora pagalmā gulēja beigts lops. Tiesa, tas nedaudz bojāja labo...

Foto

Eiropa uzņem kursu uz komunismu. Vai Latvijai ir jāseko?

Eiropas un vietējie birokrāti izmisīgi meklē eksistences līdzekļus sev un saviem politiskajiem projektiem....

Foto

Nepamatots optimisms

Delfi: "Turklāt ir zināms, ka infrastruktūras uzturēšanai, līdz to sāks ekspluatēt jeb ar to varētu sākt pelnīt, būs nepieciešams finansējums no valsts budžeta."...

Foto

Kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs? Racionāla pamatojuma tam vienkārši nav

Komentārs žurnālista Bena Latkovska rakstam "Vispirms skaidri jāpasaka: kāpēc mums "Rail Baltica" vispār vajadzīgs?". Jautājums...

Foto

Skolotāj, kur tu mājo?

Redzot Jēzu staigājam, Jānis Kristītājs sacīja: “Redzi, Dieva Jērs!” Abi Jāņa mācekļi dzirdēja viņu tā runājam un sekoja Jēzum. Bet Jēzus, redzot...

Foto

Lai jauki un silti visiem, kas nav liekuļi un divkoši

18.novembris. Atceros, cik ļoti pacilāti bijām tūlīt pēc Atmodas, kad svinējām ģimenes lokā 18.novembri. Nē, mums...

Foto

Nodoms un tā izcīnīšana

Kādas ir jūsu sajūtas 18. novembrī? Šķiet, ka tumšās novembra dienas tā vien aicina uz iegremdēšanos pārdomās un saiknes veidošanu ar lielākām...

Foto

Publiskā sektora izdevumi jāsamazina, nevis jātērē 20 000 par vietas izveidi pirmsskolā

Lai gan demogrāfijas rādītāji liecina, ka tuvākajos gados bērnudārzu audzēkņu skaits saruks, valdība apstiprinājusi...