Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem. "Krievu latvieši", "ukraiņu latvieši" vai "baltkrievu latvieši" ir daudz labāk.

Reizēm tā nešķiet, bet Latvija kopumā ir ļoti veiksmīga multietniska demokrātija. Lai gan vardarbība starp dažādām etniskām un reliģiskām grupām pasaulē ir plaši izplatīta (piemēram, Balkānu valstīs, Izraēlā, Indijā, Ķīnā), Latvija jau 30 gadus ir iztikusi bez asas vardarbības. Šajā ziņā pievienojamies elitāram veiksmīgo multietnisko demokrātiju klubiņam, ko pārsvarā veido ASV, Kanāda un Rietumeiropas valstis. Pat Igaunijā šajos 30 gados ir bijuši daudz nopietnāki etniskās vardarbības uzplaiksnījumi nekā pie mums.

Tomēr zema līmeņa etniskā spriedze Latvijā nenoliedzami ir klātesoša. To var novērot Saeimas debatēs, priekšvēlēšanu kampaņās un pat faktā, ka nozīmīgai daļai Latvijas pilsoņu ir maz tuvu draugu no citām etniskajām grupām. Aizejiet uz jebkuras Latvijas augstskolas pirmo kursu un pavērojiet, kā pirmajās nedēļās organiski izveidojas etniski samērā segregētas draugu grupiņas. Draudzīgu sarunu trūkums ļauj plaukt dažādiem nepamatotiem mītiem par citām sabiedrības grupām. Vairāk etniski daudzveidīgu pamatskolas draugu grupu ir vienīgais drošais veids, kā ilgtermiņā mazināt šo spriedzi.

Etnisko spriedzi gadiem ilgi ir veicinājusi Krievijas atsaldētā, bet efektīvā propaganda, kuras interesēs ir vājināt vienotas Latvijas pilsoniskās nācijas veidošanos un maksimāli uzturēt identitātes krīzi un piederības putru, kas novērojama ģimenē krieviski runājošo cilvēku starpā. Tikpat nozīmīgs devums ir bijis vietējiem "politiskajiem uzņēmējiem", kuriem dažādu etnisko grupu aktivizēšana un pretnostatīšana ir bijis vienkāršs un paredzams veids, kā krāt Latvijas pilsoņu balsis. Pat seksuālo minoritāšu jautājumi vai mazpilsētu pretnostatīšana pret Rīgu Latvijā nav bijusi ne tuvu tik veiksmīga taktika kā etnisko grupu pretnostatīšana.

Daudziem "politiskajiem uzņēmējiem" šī taktika nodrošina viņu politisko pastāvēšanu. Asiņainākās valstīs, kā, piemēram, Izraēlā, taktikā ietilptu arī tādas "spriedzes smirdumbumbas" kā dažādi terorakti vai jaunas nelegālas apmetnes. Latvijā parasti notiek vien garlaicīga ņemšanās ap pieminekļiem, gājieniem vai pensionāriem. Tā Tatjana Ždanoka vai Liāna Langa kļūst par Eiroparlamenta deputātēm.

Lai gan neizgulētas vēsturiskas traumas noteikti ir bijis ražīgs lauciņš "politiskajiem uzņēmējiem", taktikas atdevi tomēr līdz šim ir pamatīgi ierobežojis tas, ka šeit dzīvojošās etniskās grupas kulturāli nav pārāk tālas cita no citas [1]. Piemēram, starp Latvijas pamata etniskajām grupām nav diži plašu reliģisku atšķirību. Latvija joprojām uz pasaules fona ir bijusi ļoti veiksmīga, miermīlīga valsts.

Identitātes un piederības krīze

Īss atgādinājums par Latvijas iedzīvotājiem, kuri ģimenē runā krieviski – tā ir ārkārtīgi dažāda, neviendabīga cilvēku grupa ar dziļu identitātes krīzi. Šāds novērojums neiet pie sirds ekstrēmi noskaņotiem cilvēkiem, kuru totālais pasaules redzējums spiež triju sekunžu laikā izveidot kategorijas – "visi latvieši ir vienādi", "visi uzņēmēji ir vienādi", "visi vīrieši ir vienādi", "visi krievi ir vienādi". Tomēr lielākā daļa no mums labi apzinās, ka tā nav, jo ikdienā sev tuvumā novērojam gan cilvēkus, ar kuriem 2022. gada 24. februārī plecu pie pleca piketējām pie Krievijas vēstniecības, gan cilvēkus, kuri šobrīd Ostankinā pavairo čekistu fašistisko, slepkavniecisko propagandu. Katrs cilvēks ir citāds, un viņa vērtības un izvēli nenosaka vecāki vai gēni.

Pa Rīgas ielām klīst neskaitāmi jaunieši, kuri uzauguši gan ar Juriju Dudju un Morgenšternu, gan ar Lauri Reiniku un Ziedu Viju. Viņu viedokļi tāpēc nav viendabīgi. Pat ja viņu vecvecāki pēc Latvijas aneksijas tīšām vai netīšām bija daļa no Padomju Savienības sistemātiskās rusifikācijas politikas (to ļoti viegli saprast, skatoties uz politiku, kas šobrīd tiek realizēta Krimā vai pilsētās Ukrainas austrumos), jaunajai paaudzei ar tā laika procesiem vairs nav nekādas acīmredzamas saistības. Viņus vainot par šo politiku noteikti nevar.

Jaunāko paaudzi, kas ģimenē runā krieviski, labāk raksturot kā apjukušo paaudzi, kas nereti īsti nezina, kas viņi paši ir. Viņi ir Latvijas pilsoņi, daudzi no viņiem lieliski prot ar komatiem atdalīt divdabja teicienus, lielākajai daļai riebjas vecvecāku dievinātais Putins, tomēr apkārtējie par latviešiem viņus nesauc. Arī viņi paši reizēm jūtas, reizēm nejūtas kā latvieši. Režisora Staņislava Tokalova dokumentālā filma "Viss būs labi" neslikti izgaismo šo apjukuma dinamiku.

Poļu amerikāņi, nevis Amerikas poļi

Par pasaules pārliecinoši veiksmīgāko multietnisko demokrātiju es uzskatu ASV. Jebkurš cilvēks var kļūt par amerikāni, un daudzi no imigrantiem arī kļūst gan par veiksmīgiem uzņēmējiem vai zinātniekiem, gan arī par lieliem patriotiem un amerikāņu demokrātisko vērtību aizstāvjiem. Amerikā ir sava vēsture ar sarežģītām rasu attiecībām, bet etniskā spriedze ir reta.

Lasot par ASV, interesanti novērot, ka viņu kultūrā un domās vispār neeksistē termini "Amerikas poļi", "Amerikas itāļi", "Amerikas korejieši", kad jārunā par dažādu etnisko grupu ASV pilsoņiem. Tā vietā vienmēr tiek teikts "poļu amerikāņi" (Polish Americans), "itāļu amerikāņi" (Italian Americans), "korejiešu amerikāņi" (Korean Americans).

Man šāda domāšana šķiet simpātiska un racionāla, jo ļauj cilvēkam pilnībā neatteikties no savas ģimenes etniskajām saknēm un tradīcijām, bet vienlaikus justies kā patiesam, pilnvērtīgam amerikānim. ASV pilsonis, kura vecāki ir imigranti no Polijas, var gan turpināt atzīmēt dažādas poļu tradīcijas, gan ar lepnumu iet ar ASV karogu un piedalīties dažādos pilsoniskos rituālos. Apkārtējie ļaudis nekad neuzdrīkstēsies apgalvot, ka šis cilvēks nav "īsts amerikānis", jo negrasās pilnībā atteikties no savām poļu saknēm. Pamēģiniet Arnoldam Švarcenegeram pateikt, ka viņš patiesībā ir "Amerikas austrietis", nevis amerikānis!

Lipīga, moderna, atvērta latvietība

Latvijā nerunā par dažādiem latviešiem. Ir "latvieši" un ir "Latvijas krievi", "Latvijas ukraiņi" un "Latvijas baltkrievi" – pat tad, ja runājam par Latvijas pilsoņiem, kuri sabiedriskajā dzīvē runā latviski. Ekstrēmāk noskaņoti ļaudis, domājot par "Latvijas krieviem", automātiski pludina kopā Krievijas pilsoņus un Latvijas pilsoņus, ignorējot milzīgās atšķirības starp šīm grupām. Šie Latvijas pilsoņi nevar viegli justies kā latvieši, jo apkārtējie viņus par tādiem nesauc.

Kādēļ Latvijas kultūrā, valodā un domā joprojām valda šie 19. gadsimta termini? Kādēļ mēs neļaujam daudziem lojāliem, mūsu sabiedrībai piederīgiem cilvēkiem kļūt par latviešiem? Kādēļ caur pašreiz izmantoto valodu un domu daudziem Latvijas pilsoņiem neļaujam piedalīties mūsu kopīgajos pilsoniskajos un biedrošanās rituālos? Piemēram, kā lai krieviski runājošā ģimenē uzaudzis Latvijas pilsonis piedalās Vispārējos latviešu (!) Dziesmu un Deju svētkos, ja apkārtējie viņu nesauc par latvieti?

Man ir priekšlikums – no šodienas vienkārši beidzam izmantot šo apputējušo "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" konceptu! Ja cilvēks ir Latvijas pilsonis, sabiedriskās situācijās ārpus ģimenes sazinās latviski, ciena Latvijas valsti un demokrātiskās vērtības, saucam viņu par "krievu latvieti" vai "ukraiņu latvieti"! Lai cilvēkam, kurš to pats vēlas, ir vieglāk tikt pāri savai identitātes krīzei un kā latvietim izveidot spēcīgāku emocionālu saikni ar Latviju. Lai mēs paši viņu uztvertu par savējo un vieglāk sadraudzētos un sadarbotos. Lai krievu latvietis var nekautrēties no tā, ka viņa vecvecāki vai vecāki ir ieradušies no Krievijas un ka viņš turpina uzturēt dažādas savas ģimenes tradīcijas. Ir jādod iespēja pakāpeniskai iekļuvei latviskumā, pilnībā neatsakoties no savām saknēm.

Ir svarīgi, lai krievu latvietis bez kautrēšanās varētu piedalīties visos latviešu pilsoniskajos un biedrošanās rituālos. Sākot ar Dziesmu svētkiem, turpinot ar dalību politiskajās partijās, beidzot ar darbošanos dažādās NVO un Zemessardzē. Ir jārada pretspars Krievijas propagandai un dažiem "politiskajiem uzņēmējiem", kas sistemātiski mēģina Latvijas krievvalodīgajās ģimenēs veicināt gan identitātes krīzi, gan nepamatotu mūžīgā upura sajūtu.

Šāda valodas un domas maiņa nedzims ierēdniecībā, tādēļ tas jādara mums pašiem. No šodienas tā vienmēr teikšu, rakstīšu un domāšu pats, un lūgšu tā darīt arī saviem draugiem. Ceru, ka arī šī raksta lasītāji iesaistīsies! Jaunlatvieši negaidītu uz desmit gadus novēlotiem Valsts valodas centra noteikumiem, bet sāktu domāt un rīkoties paši.

Daudzas Rietumeiropas valstis 20. gadsimta otrajā pusē caur asarām un puņķiem ir nonākušas līdz šādam modernam, atvērtam skatījumam uz savu nāciju, kas ļauj dažādu etnisko grupu cilvēkiem nodemonstrēt savu piederību un pilnvērtīgi pievienoties politiskajai nācijai. Riši Sunaks nav Lielbritānijas indietis, viņš ir brits. Arī latviešiem – tai skaitā krievu latviešiem – ir šāda iespēja. Latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu, un jebkuram Latvijas pilsonim jāspēj kļūt par latvieti, ja viņš sabiedrībā runā latviski un tic Latvijas demokrātiskajām vērtībām.


[1] Kaprāns, M., Mieriņa, I., Saulītis, A. Starpkultūru stereotipi un aizspriedumi LatvijāPētījuma ziņojums. Rīga: LU Filozofijas un socioloģijas institūts, 2020.

* Pārpublicēts no nodokļu maksātāju līdzekļus šķinošās vietnes satori.lv

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...