Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās dzīves centrā. Abas šīs [nebeidzamā politiskā seriāla] epizodes iezīmējas ne tikai ar milzīgu liekulības devu, bet arī iespējami augstu politisko cenu.

Apzināti pirmajā teikumā, piesakot tēmu, nelietoju atslēgas vārdus - “Šlesers” un “asiņainie graudi”, kuri kā bākas orientē ceļotājus informatīvajā telpā. Mēģināsim uz šiem jautājumiem paskatīties ne caur iepriekšēju pieņēmumu prizmu.

Gadījumā ar deputātu braucienu uz Ķīnu pie saceltā “skandāla” lielā mērā vainīgs pats deputāts Ainārs Šlesers. Viņš nevarēja noturēties, sociālajos tīklos nepazīmējoties ar bildēm no šī brauciena, nepadomājot, ka šodien Ķīnas tēls vairs nav tas pats, kas vēl pirms dažiem gadiem.

Vārds “skandāls” šeit tomēr jāliek pēdiņās, jo Ķīna nav Krievijas agresijas oficiāla atbalstītāja, savukārt Latvijas valsts nav pieņēmusi nevienu deklarāciju, kurā būtu nosodījusi Ķīnas režīmu vai tās pozīciju kādā Latvijai būtiskā jautājumā.

Tas, ka šo viltus skandālu centās uzpūst (diemžēl atkal jālieto frāze - tā saucamā) sabiedriskā televīzija, dara negodu vairāk raidījumam “De Facto” un personiski Ivo Leitānam nekā pašam Šleseram. Galu galā pavisam nesen Ķīnā viesojās mūsu pašu eirokomisārs Valdis Dombrovskis, un viņam neviens pat nedomāja ko pārmest. Tā ka par liekulību te varētu daudz runāt.

Ja Šlesera atbalstītājiem viņa “nodarījums” tikpat kā nekādu ēnu uz savu līderi nemet, tad Kariņa frāze TV3 raidījumā “Nekā personīga”, ka Baltijas valstu lēmums apturēt visu tirdzniecību ar Krieviju tās ekonomiku neietekmētu “ne par vienu santīmu”, ir no sērijas - muļķis pat baznīcā dabūs pērienu.

Turklāt šajā gadījumā runa nav par šīs frāzes faktisko patiesumu. Nav runas par to, vai runa ir tikai par graudiem vai vispārinājumu “visa tirdzniecība”. Nav runas, cik lielā mērā šāds vai citāds lēmums ietekmētu Krievijas ekonomiku. Runa ir par morāli ētisko komponenti.

Tas pats Kariņš vēl nesen aktīvi atbalstīja Latvijas finanšu sektora “kapitālo remontu”, kas Krievijas un citu šaubīgo valstu finanšu sektoru, visticamāk, patiešām neietekmēja ne par centu, bet Latvijas ekonomikai deva milzīgu, simtos miljonu, bet varbūt pat miljardos rēķināmu triecienu.

Tad Kariņš izlikās svētāks par Romas pāvestu, bet tagad, kad Krievija ir uzsākusi un turpina ārkārtīgi asiņainu, noziedzīgu karu, plāta rokas, sakot (pēc jēgas, ne burta): “Ja mēs to Krievijas asiņaino naudu nepaņemsim, tad to tāpat paņems citi. Tāpēc nesmādēsim to. Nauda nesmird.”

Nevēlos šeit diskutēt par visiem šiem gadījumiem pēc būtības. Tie ir neiedomājami daudzšķautņaini un sarežģīti. Katrs no tiem ir pelnījis ārkārtīgi dziļu un vispusīgu analīzi. Savu attieksmi pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, pret Putina režīmu nekad neesmu slēpis. Tā ir galēji nosodoša. Tēlaini runājot: augsta siena, grāvis ar ūdeni un tajā peldoši krokodili. Jo mazāk kontaktu, jo labāk. Faktiski tas pats attiecas arī uz Ķīnu.

Tajā pašā laikā lieliski apzinos, ka pasaule nav iekārtota tieši tā un tikai tā, kā vēlos es. Esmu jau rakstījis, ka Putins, vienā rokā vicinot dolāru paciņas, bet otrā turot īkšķi uz kodolpogas, dancina Rietumu politekonomisko šķiru.

Rietumu noteiktās ekonomiskās sankcijas ir izrādījušās tik cauras, ka jautājums var kļūt pagalam nepatīkams - vai būt stingram un nelokāmi principiālam nenozīmē kādā brīdī nenonākt muļķa lomā?

Taču, lai kā arī būtu, jebkurā gadījumā pateikt, ka mūsu nesadarbošanās ar noziedzīgu režīmu tā ekonomiku neietekmēs ne par vienu santīmu, nozīmē atzīties pilnīgā morālā dezorientācijā. Tā var aizrunāties tālu: pirku zagtu mašīnu, jo tāpat jau kāds to no tā zagļa nopirktu. Kāda starpība? Ielaidos ar slepkavu darīšanās, jo tāpat jau viņš kādu biznesa partneri atrastu. Jā, viņam rokas asiņainas, toties baigi izdevīgi.

Ja pieminam šos divus gadījumus - Šlesera un Kariņa, tad jāpiemin vēl kāds ārkārtīgi būtisks aspekts. Abi šie politiķi pārstāv ne tikai divas dažādas partijas. Abi pārstāv arī divas atšķirīgas sociālās šķiras. Divus dažādus uzvedības modeļus.

Šlesera un viņa parlamentārās grupas brauciens uz Ķīnu organiski iekļāvās viņa politiskajā tēlā. Šlesers vienmēr sevi ir tā pozicionējis - jāveicina biznesa sadarbība gandrīz vienalga ar ko. Taču pat Šlesers nav atļāvies pateikt to, ko pateica Kariņš: no tā, ka nesadarbosimies ar Krieviju, turienes ekonomikai ne silts, ne auksts. Krievijas ekonomiku tas neietekmēs “ne par vienu santīmu”.

Kariņš savukārt vienmēr ir sevi pozicionējis kā “pareizo”, kurš šajā dubļu okeānā starp “visādiem šleseriem” stāv morālā pauguriņa virsotne baltā uzvalkā augstu virs citiem. Nav svarīgi, ko tu dari. Svarīgi, kā tu runā un kā izskaties. Cik nevainojami tīrs ir tavs gaišais tēls. Tāda ir bijusi arī viņa partijas pozīcija.

Taču, kopš Kariņam vasarā neizdevās operācija ar koalīcijas partneru nomaiņu, saglabājot pašam savu valdību, viņš kritis, lietojot anglicismu, “tiltā”. Tas ir, pēc zaudējuma nav spējis atgūt koncentrēšanās spējas, sācis nervozēt un pieļaut vienu kļūdu pēc otras. Sācis zaudējumu sēriju, no kuras nespēj izkļūt.

Šī Kariņa izgāšanās - Krievijas ekonomika necietīs ne par vienu santīmu - jau nav pat neliels traips uz viņa bikšu staras. Tā ir vesela dubļu šalts uz viņa jau sen vairs ne pirmās tīrības krekla. Sašmucējies tā, ka vairs neatmazgāties. Un tāds vēl pretendē uz NATO ģenerālsekretāra, uz eirokomisāra amatu? Tāds mums ārlietu ministrs? Kāds kauns.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...