Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēdz teikt – kļūdīties ir cilvēcīgi, jo no kļūdu pieļaušanas neviens cilvēks nav atbrīvots. Tās pieļauj visi. Vairāk vai mazāk. Tāpēc svarīgāka par pašām kļūdām ir reakcija uz tām, jo tieši reakcija uz kļūdīšanos raksturo sistēmu.

Bijušā premjera Krišjāņa Kariņa 36 lidojumi ar privātām lidmašīnām uz vietām, uz kurām viegli aizlidot ar regulārās satiksmes lidmašīnām, ir jau it kā no visām pusēm apzelēta tēma. Nu cik var malt vienu un to pašu. Acīmredzot “Neatkarīgā” iesaistījusies kārtējā Kariņa “nomelnošanas kampaņā”.

Atbildu visiem skeptiķiem un Kariņa kurpju spodrinātājiem - nekādā nomelnošanas kampaņā neesmu iesaistījies. Uzskatu par savu pienākumu izteikties par šo tēmu, jo atvaļinājuma dēļ to nebiju izdarījis, bet tēma, kā teiktu klasiķis, ir arhisvarīga.

Kāpēc tā, manuprāt, ir tik svarīga? Tāpēc, ka skaidri iezīmē to cilvēku savstarpējo attiecību modeli, kādu par vēlamo gribētu uzdot mūsu politiskā šķira. Kādu tā zīmē par atdarināšanas cienīgu paraugu. Izredzētie pa labi, plebeji pa kreisi. Jo mazāk sanāk šīm divām iedzīvotāju kategorijām saskarties, jo labāk. Tāpēc nekādas kļūdas, Kariņam & Co lidojot ar privātajām lidmašīnām, nemaz nav bijis. Viss ir bijis absolūti pareizi. Tā tikai jāturpina.

Kariņa apmaksāto un brīvprātīgo pro bono advokātu aizstāvības stratēģija jau izkristalizējusies un viņa atbalstītāju vidū pieņemta kā pārliecinoša. No mušas izpūsts zilonis. Valdības vadītājs ir pietiekami nozīmīga persona, kuras laiks ir dārgs, un viņa būšanu pie svarīgu lēmumu pieņemšanas galda nedrīkst izmainīt sīknaudā, skaitot santīmus vai centus.

Pārmetumi premjeram par privāto lidmašīnu izmantošanu ir lēts populisms, spēlēšana uz cilvēku zemākajiem instinktiem un plika skaudība. Augstāko amatpersonu dārgā laika ekonomiska izmantošana ir loģiska un pašsaprotama. Mēģinājumi uz to ietaupīt patiesībā ir vislielākā izšķērdība un resursu neracionāla izmantošana.

Šāda prakse, kad augstākajām amatpersonām jārada maksimāls komforts, būtu jāiedzīvina kā norma, un jāizbeidz tās populistiskās spēlītes, kad premjers lido iespiests no abām pusēm starp citiem pasažieriem. Kam vajadzīgas tās izrādīšanās? Tiesa, arī pats Kariņš savas premjerēšanas sākumā piedalījās līdzīgā izrādē, fotografējoties Rīgas ielās, it kā braucot uz darbu ar velosipēdu.

Augstākminētajai argumentācijai ir savs racionāls pamats, un tai ir visas tiesības uz eksistenci. Taču tādā gadījumā šai pieejai jābūt konsekventai. Jāizbeidz spriedelēšana par tuvināšanos Ziemeļvalstu valsts pārvaldes uzvedības modelim, jāuzvelk garš ūdeļādas kažoks, mutē jāiesprauž resns, kūpošs Kubas cigārs, jāuzliek zābakotas kājas uz galda un jāsaka: tā, tagad mēs to teātri beidzam un sākam jaunu dzīvi. Mēs pilīs, jūs būdiņās. Mēs kungi, jūs kalpi. Mēs ērti privātajos lidaparātos ar plaši izplestām kājām, jūs cieši saspiedušies viens pie otra kā siļķes mucā. Mēs kā Brunejas sultāni, jūs kā Islandes premjerministre.

Ja kādam liekas, ka pārāk sabiezinu krāsas, tad neatkarīgi no sabiedrības - vai tā ir Bruneja, Islande, Krievija vai Latvija - sabiedrības galvgalī esošas personas nosaka vispārējo toni visā sabiedrībā. No pašas apakšas līdz pašām augšām. Cilvēki skatās uz saviem līderiem un viņu uzvedību pieņem kā normu.

Ja Krievijā norma, vadonim pārvietojoties, ir satiksmes bloķēšana puspilsētā, tad ikviens daudzmaz cienīgā amatā nonācis ierēdnītis uzskata par nepieciešamību apliecināt savu statusu, braucot cauri pilsētai ar kaucošām sirēnām un žilbinošām bākugunīm. Savukārt, ja Islandes premjerministre lido vienā lidmašīnā ar citiem, tad arī zemāki ierēdņi dara to pašu. Viņi nemēģina izlēkt no kopējās bildes.

Atsevišķi jārunā par sabiedrības attieksmi pret savu vadoņu izdarībām. Tajā pašā Krievijā korupcijas apkarotāja Alekseja Navaļnija komandas uzņemtās filmas par Putina un viņa galma milzīgajām pilīm “Youtube” noskatījās miljoniem skatītāju, taču šo skatījumu ietekme uz varas pozīcijām bija tuva nullei. Galu galā Krievijā cars vienmēr ir dzīvojis pilī, bet “vienkāršā” tauta būdiņās ar sauso ateju ārā. Tā tas bijis gadu simtiem, tā tas ir arī tagad, un sabiedrība dzīvo pārliecībā, ka tā tam arī ir jābūt.

Latvija kopš neatkarības atjaunošanas ir centusies pēc iespējās tālāk norobežoties no Austrumu ideāliem. Kādu laiku šī virzība guva atsaucību arī valdošajā politiskajā šķirā. Tā paša Kariņa sākotnējā pozēšana uz velosipēda liecināja, ka arī viņš cenšas iet šo ceļu, taču acīmredzot pārbaudi ar varu nav izturējis. Kariņa tagadējā uzvedība liecina, ka viņš ir pilnībā pārformatizējis savu uzvedības modeli no “līdzīgs starp līdzīgiem” uz “striktu augšslāņu un apakšslāņu nodalījumu”.

Šajā brīdī kāds var iebilst - ko tas autors tik uzstājīgi skandē šo vienlīdzības dziesmu. Kopš kura laika “Neatkarīgā” kļuvusi tik kreisa? Atbildu: runa nav par vienlīdzību, kreisumu vai pat nepieciešamību premjeram spaidīties sabiedriskajā transportā. Runa ir par principiem, liekulību un konsekvenci.

Kariņa valdības deklarācijā bija īpašs punkts: “Stiprināsim Latvijas piederību Baltijas un Ziemeļvalstu reģionam.” “Ziemeļvalstis” šeit un citos gadījumos ir ne tik daudz ģeogrāfisks, cik politisks jēdziens. Tas ir kā sugas vārds, kurš norāda uz noteiktu politiskās kultūras modeli.

Ja Kariņa valdības deklarācijā būtu bijis rakstīts: “Stiprināsim Latvijas piederību Baltijas un Krievijas vienotajai politiskās kultūras telpai”, tad nebūtu iebildumu. Kariņš rīkojies atbilstoši deklarētajam. Tad, protams, būtu citi, ne mazāk asi jautājumi, bet tie jau būtu pavisam cita, ģeopolitiska rakstura. Tagad runa ir par prastu mānīšanos. Solīja tuvināšanos Ziemeļvalstīm, bet realitātē iedzīvināja Austrumu (Krievijas) tikumus.

Vēlreiz jāuzsver sabiedrības attieksme pret šo Kariņa apmānu. Diemžēl ne tikai Kariņš izrādījās domāšanā tuvāks Maskavai nekā Reikjavīkai. Tā vēl būtu bijusi pusbēda. Izrādījās, ka arī liela daļa sabiedrības, pirmām kārtām “Vienotības” vēlētājs, ir tuvāks Rjazaņas nekā Kopenhāgenas vēlētājam. Tāpat kā Krievijas “dzīļu iedzīvotājam” ir pieņemamas un pašsaprotamas Putina pilis, tā lielākajai daļai “Vienotības” vēlētāju ir pieņemama Kariņa neslēptā augstprātība.

Ja tas tā nebūtu, tad “Vienotība” uz Kariņa lidojumu skandālu būtu citādi reaģējusi. Bet, ja reakcija bija tāda, kāda tā bija, tad nav ko brīnīties, ka arī visos citos rādītājos esam tuvāk Brjanskai nekā Tamperei.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...