Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Krīze un vara

Ex-seržants (lit.pseidonīms)
15.04.2014.
Komentāri (133)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

No senas un ne tik senas vēstures nav mazums piemēru tam, kā tautām liktenīgā laikā tiek izvirzīti rīcībspējīgi līderi. Tāds, piemēram, bija sers Vinstons Čērčils 1940. gadā, kad Lielbritānijas liktenis karājās mata galā. Iespējams, ka krīzes situācijās nostrādā līdz tam snaudošs tautas pašaizsardzības instinkts, kas liek rasties šādiem līderiem - pareizajiem cilvēkiem pareizajā vietā un laikā, ar nosacījumu, ja attiecīgā tauta nav morāli degradējusies un ir ar neizkropļotu vērtību skalu.

Nule kā Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Valdis Zatlers nāca klajā ar paziņojumu par Krievijas centieniem pētīt Latvijas sabiedrības, it īpaši pierobežas rajonos dzīvojošo, attieksmi pret notikumiem Ukrainā. Satraukumam ir pamats, ņemot vērā Putina nesen pausto par līdzīgam aktivitātēm Krimā pirms tā sauktā „referenduma”.

Nu, un kāda reakcija „nacionālās drošības sargātājiem”? Varbūt steigšus tiks īstenoti pasākumi nabadzības izskaušanai Latgalē, pārliecinot vietējos nevis ar vārdiem, bet ar darbiem? Nē. Ja jau 20 gadu garumā tas nav spēts paveikt, tad pāris mēnešu laikā nav iespējams jo tik. Tad varbūt tiks veikti pasākumi spēku struktūru stiprināšanai reģionā? Arī nē. Tas prasa naudu un laiku, turklāt tā nauda nevis ieguls konkrētā vietā (lasi - vienā kabatā), bet tiks izniekota sīkumos (lasi - daudzās kabatās). Tāpēc slepenā valdības sēdē tiek pieņemts Zālamana lēmums - „veikt aptauju par sabiedrības attieksmi pret starptautiskiem jautājumiem”.

Kāds jautās - bet, cienījamie dāmas un kungi, mēnesi atpakaļ šāda aptauja jau tika veikta un veica to tīmeklī uzņēmums GfK sadarbībā ar ziņu aģentūru LETA. Lūk, aptaujas rezultāti - starp nelatviešiem KF BS ievešanu Ukrainā atbalstīja 34%, daļēji atbalstīja 32% un 24% neatbalstīja. Varbūt valdība cer, ka Latgalē veiktās aptaujas rezultāti krasi atšķirsies par labu „neatbalsta”? Varbūt labāk nevajag, lai neiestātos kārtējais šoks? Nu jā, tas GfK, izskatās, nav tā pa īstam „pietuvināts”, tāpēc nevar būt arī ticības tai aptaujai.

Bet, ja nopietni, tad jēgas no tādām aptaujām ir maz. Ja runa par Latgali, tad rezultāts tāpat skaidrs, un naivi būtu cerēt, ka kāds vietējās pašvaldības darbinieks vai policists atzīsies, ka „ar kājām un rokām” par Putinu. Bet tieši šim kontingentam ir nepieciešama lojalitātes pārbaude - un nevis ar stulbām aptaujām, bet, drošībniekiem izmantojot operatīvās darbības metodes, lai nav tā kā Ukrainā, kad miliči mierīgi noskatās, kā satrakojies pūlis ieņem pašvaldību, bet specvienības komandieris atsakās pildīt iekšlietu ministra rīkojumu. Šādā situācija tiešam nāksies pielietot CVR(T) bruņumašīnas, un no līķiem tad neizbēgt ar visām no tā izrietošam konsekvencēm. Tas ir tas, kas notiek pašlaik Ukrainā.

Ja jau runājam par lojalitāti, tad loģisks jautājums - lojalitāte pret ko? Nesen Aivars Lembergs publiski izteica savu viedokli par iespējamo NATO spēku izvietojumu šeit, nosaucot to par okupāciju, kas, viņaprāt, būtu pielīdzināma 1940. gada notikumiem. Ventspils mērs muļķis noteikti nav un saprot, ka uz diviem krēsliem nosēdēt neizdosies, kam labs piemērs ir Janukovičs. Acīmredzot viņš savu izvēli ir izdarījis. Tad kāpēc būtu jādomā, ka Lemberga kontrolētas partijas vadītājam vai viņa ieliktenim prezidenta krēslā šī izvēle kardināli atšķirtos? Šajā sakarā nāk prātā viena Maidana aktīvista teiktais: „Ja šeit būtu Janukoviča režīms, es pat pirkstu nepakustinātu, ja Putins ieietu, bet tagad viss ir citādāk." Jautājums – kāpēc Latgales bezdarbniekam būtu jāriskē ar veselību, lai aizstāvētu valdošās elites intereses? Vai viņam krasi pasliktināsies materiālais stāvoklis, ja šeit būs Kremlim paklausīga valdība? Domāju, ka nē. Sliktāk būs tiem „pietuvinātajiem”, kas savlaicīgi nenoreaģēs kā Lembergs un Šlesers, vai arī nebūs pieprasīti no jaunās varas puses. Lai iet „mirt par Dzimteni” uzņēmumu valdēs sēdošie trani un „pietuvinātie” uzņēmēji - naudas "atmazgātāji”, lai eksprezidenti uztraucas par saviem valsts dāsni piešķirtiem glaunajiem auto un dzīvokļiem kopā ar miesassargiem, vāzītēm un dīvāniņiem.

Un tā, ja kādam „nepietuvinātam” nav vēlmes izbaudīt uz savas ādas Ukrainai līdzīgus satricinājumus, tad loģiska izvēle - balsot rudens vēlēšanās par Saskaņas centru vai kādu no tā satelītpartijām, dodot iespēju tiem veidot valdību. Domāju, ka šāds risinājums pilnīgi apmierinātu arī pašreizējos „stratēģiskos partnerus” no ASV - viss noritētu pieklājīgi, bez liekām emocijām un galvassāpēm vienas demoralizētu ļaužu apdzīvotas valstiņas dēļ.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...