Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinoties grozījumu Tabakas aprites likumā saistībā ar cigarešu un smēķējamo vielu ierobežojumiem izskatīšanai Saeimā trešajam lasījumam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās debates. It kā jau nekas sevišķs – deputāti un dažādi eksperti debatē ko un kā labāk iegrozīt, pārgrozīt, sagrozīt likumā, lai tikai tautai labāk. Viss taču publiski redzams, katra debatētāja centieni sabiedrībai kā uz delnas. Tomēr tikai retais ir pievērsis uzmanību to personāžu vērošanai, kuri ierodas šajā Saeimas komisijā aizstāvēt tos vai citus priekšlikumus likuma grozījumiem.

Tā, piemēram, uz pēdējo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdi trešdien, 24. maijā draudzīgi kopā bija ieradušies, kopā sēdes telpā apsēdušies un, kopā apmainoties laipnībām, draudzīgi čaloja divas personas – Anrijs Matīss (attēlā) un Viesturs Liepkalns.

Kas gan sevišķs slēpjas šajās divās personās? Matīss – bijušais partijas “Vienotība” satiksmes ministrs, pēc tam pārmetās uz partiju “Saskaņa”, no kuras kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās. No 2018. gada 13. decembra līdz 2019. gada 5. februārim pildīja Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Savukārt Liepkalns pazīstams kā partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs. 2017. gadā viņš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības un partijas "Latvijas attīstībai" kopīgā saraksta, taču netika ievēlēts. 2018. gada aprīlī kļuva par "Attīstībai/Par!" valdes locekli kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās arī no “Attīstībai/Par!”, bet netika ievēlēts. 2021. gada 8. jūnijā, pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas nāves kļuva par Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja Artis Pabriks.

Šobrīd Matīss ir „Meta Advisory” pārstāvis. Viņš kopā ar lobistu Armandu Gūtmani lobē tabakas kompānijas JTI („Japan Tabaco International”) intereses. Vēl interesantāk, ko Saeimas komisijā dara Liepkalns. Viņš, bijušais “Attīstībai/Par” Saeimas deputāts, tagad ir JTI darbinieks – menedžeris.

Te vietā atgādināt, ka grozījumi Tabakas aprites likumā, kuri piedāvā aizliegt cigarešu aizstājējus, parādījās tieši laikā, kad Veselības ministriju vadīja “Attīstībai/Par” biedre Ilze Viņķele un vēlāk Daniels Pavļuts. Tieši Viņķele bija tā, kura savā pēdējā darba dienā rosināja šos grozījumus. Savukārt cits partijas “Attīstībai/Par” biedrs Andris Skride tolaik bija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs. Tieši viņš triecientempā dzina cauri šos grozījumus.

“Attīstībai/Par” biedri LTV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” stāsta, cik sliktas ir visas cigarešu alternatīvas un ka tās ir pilnībā jāaizliedz.

Tagad, lūk, viens viens no partijas biedriem ir oficiāli kļuvis par tabakas kompānijas pārstāvi, braši soļo uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdēm un aizgūtnēm aizstāv tabakas industrijas intereses.

Lūk, tas arī, iespējams, izskaidro, kāpēc šī Saeimas komisija grozījumu priekšlikumus, kuri ir bīstami tabakas industrijai, tik raiti noairē apakškomisijai pētīšanai. Savukārt tie priekšlikumi, kuri tabakas industrijai der, komisijā tiek atbalstīti.

Jāatgādina, ka partija pati par sevi uz tādu soli nevarētu sasparoties. Kā mēs zinām, “Attīstībai/ Par” ir Edgara Jaunupa projekts. Jaunups ir prasmīgs savu politisko sakaru un partijas izmantotājs, lai panāktu sev labvēlīgus finansiāli izdevīgus lēmumus. Piemēri nav tālu jāmeklē. Varam atgādināt skandalozo slavenā Pjotra Avena pilsonības lietu. (https://pietiek.com/raksti/vai_jaunups_kartojis_avena_pilsonibu,_kukulojot_pmlp/).

Klīda runas par to, ka Jaunups saukts uz KNAB un dabūjis skaidroties. Virmoja baumas par 500 000 kukuli no Avena, lai šo pilsonību dabūtu. Arī nesen skandalozu slavu guvušais Aizsardzības ministrijas pārtikas nodrošinājuma līgums armijas vajadzībām, no kura tagad mēģina atkratīties Nacionālā apvienība.

Iestaigāto taku turpina mīt vieni un tie paši gājēji. Tostarp arī ārsti, kuri šad tad publiski uzstājās Covid-19 sērgas laikā. Viņi caur Veselības ministriju tika pabaroti ar Covida naudām. Viņu pētījumiem tika iedalīti daudzi miljoni. Par šo valsts naudu tika iegūta atsevišķu ārstu lojalitāte cigarešu industrijai, un tagad šo ārstu runas tiek izmantotas tabakas industriju interešu realizēšanai.

Šobrīd stafeti no „Attīstībai/Par” ir pārņēmuši atsevišķi partijas “Jaunā vienotība” deputāti, konkrēti Skrides vietā esošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa. Viņas augstprātīgi vadītājās komisijas sēdēs nedod vārdu oponentiem, tiek airēti prom visi cigarešu ražošanas industrijai kaitējošie priekšlikumi un tie, kuri nāktu par labu cigarešu aizstājējprodukcijai.

Šeit būtiski atgādināt, ka Inga Bērziņa ir kursa biedrene tagadējam finanšu ministram un “Jaunā vienotība” vadītājam Arvilam Ašeradenam. Viņi ir ne tikai vienā laikā kopā mācījušies Ģeogrāfijas fakultātē bet ir arī tuvi ģimenes draugi un kopā svin dažādus svētkus. Ne velti Bērziņa ir partijas valdes locekle. Savukārt Ašeradenam nav svešs arī Edgars Jaunups. Abus vieno “Jaunās vienotības” ģenēzes procesi – partijas attīstība no “Jaunā laika” un “Pilsoniskās savienības” atliekām.

Tādēļ ir pamats uzdot jautājumu, kāda ir iespējamā samaksa par to, ka “Jaunā vienotība”pārņem stafeti no “Attīstībai/Par” un turpina tās Saeimā iesākto likumdošanas darbu cigarešu industrijas interesēs. Tas jau nekas, ka Jaunupu parlamentā neievēlēja. Ir taču labi draugi, paziņas un cīņu biedri, ar kuriem var sarunāt, ka attiecīgās komisijas vadības groži nonāk tieši Bērziņas rokās un līdz ar to Jaunupa cigarešu interešu vezums Bērziņas rokām tiek virzīts industrijai vēlamajā virzienā.

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Iestājamies par tradicionālu ģimeni, mudinām parakstīties pret partnerības institūta ieviešanu

FotoCentrālā vēlēšanu komisija ceturtdien, 16. novembrī izlēma laikā no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 5. janvārim rīkot parakstu vākšanu tautas nobalsošanas ierosināšanai par apturētā likumprojekta “Grozījumi Notariāta likumā” atcelšanu.
Lasīt visu...

3

Prasījām kultūrai 66 miljonus, nedabūjām pat trešo daļu, bet papildus piecarpus miljoni mūsu propagandoniem būs!

FotoTikko pieņemtais budžets Kultūras ministrijas atbildībām prioritārajos pasākumos piešķir 17.51 miljonu eiro. Šie atbalsta pasākumi galvenokārt dzēš nozares ugunsgrēkus, kas bijuši redzami gadiem ilgi.
Lasīt visu...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

Diskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret...

Foto

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut...

Foto

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

Uzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas...

Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...