Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valodniece, Saeimas deputāte Janīna Kursīte-Pakule, noklausījusies Pietiek publicēto audioierakstu, kurā dzirdama, iespējams, Latvijas hokeja valstsvienības galvenā trenera Oļega Znaroka lamāšanās, tomēr neuzskata, ka Saeimas Izglītības un zinātnes komisijai vai tās sporta apakškomisijai būtu jāapspriež šis jautājums. Viņa saka – tā esot pašu valstsvienības hokejistu izšķiršanās, vai rezultāta labā paciest, ka pret viņiem izturas kā pret dzimtcilvēkiem. Valodniece, kuras viens no interešu laukiem ir necenzētā leksika, Znaroku tomēr labprāt uzaicinātu uz komisiju, jo viņa runasveids esot interesants diskusijas temats. Izšķiršanos uzticēt valstsvienību tādam trenerim Kursīte-Pakule pielīdzina kolhoza priekšsēdētāja dilemmai, vai paciest kombainieri, kurš „pļauj labi, bet dzer arī labi un lamājas tāpat labi”.

 „Zināt lamuvārdus un lietot lamuvārdus nav viens un tas pats. Lietot lamuvārdus publiskajā telpā un lietot lamuvārdus privātajā telpā – tas arī nav viens un tas pats. Jautājums, vai Oļega Znaroka saruna ar hokejistiem ir publiskā vai privātā telpā? Es patiešām neesmu sporta speciāliste, bet, manuprāt, tas ir gan viens, gan otrs. Attiecībā pret hokejistiem tas droši vien ir, kā viņi to paši uztver. Mūs pārējos tas neskar, ja tā ir iekšējā saruna.

Valoda ir ļoti mainījusies, ne tikai latviešu valoda. Es tā pie sevis iedomājos – ja XX gadsimta sākumā krievu aristokrāti spēlētu, pieņemsim, futbolu, tad šādu vārdu lietošana vispār bija neiedomājama ne no trenera, ne no spēlētāju puses, lai gan arī aristokrāti zināja spēcīgus vārdus. Bet ir izmainījies arī sports, ne tikai valoda. Ja sports vēl XX gadsimta sākumā bija gan izrāde, gan fiziskās formas uzturēšana, tad XX gadsimta beigās un īpaši XXI gadsimtā sports ir kļuvis par tādu nepārtrauktu ekstremālu situāciju virknējumu: sports, nauda, izklaide – iegūs, neiegūs naudu, izklaidēs, neizklaidēs publiku. Tā ir spēle uz uzvaru par katru cenu. Treneri un sportisti ir nepārtrauktā spriedzē. Varbūt to var salīdzināt ar kuģa grimšanu, kad arī tas, kurš sevi uzskata par visādā ziņā politkorektu un citādās situācijās lieto garus paplašinātus teikumus, diez vai teiks: „Kolēģi, mieru, kāpjam palēnām!”

Šajā ierakstā ir runa par „tabu vārdiem”, kas ir sakoncentrēti smadzeņu labajā puslodē. Znarokam, iespējams, ir attīstīta tikai viena, proti, labā smadzeņu puslode, ko lai dara. Laikam kā treneris Znaroks ir labs, un to var aptuveni salīdzināt ar labu kombainieri, kas pļauj labi, bet dzer arī labi un lamājas tāpat labi. Un tad kolhoza priekšsēdētājam un tiem, kas tajā kolhozā strādā, ir jāizlemj, kas ir svarīgāk – lai tas kombainieris labi pļauj vai lai labi izrunājas. Tā nav viegla izvēle, ja tiem, kas ir aiz kombaina, katru dienu jādzird, kā viņš izrunājas un kā viņš dzer.

Manuprāt, svarīgākais jautājums šeit attiecas uz pašiem hokejistiem – ja es būtu hokejiste, man tas būtu ļoti aizskaroši, jo hokejistus tas noliek trenējamo dzīvnieku lomā. Hokejisti nav dzimtcilvēki, viņiem ir jāizvēlas, vai viņiem tas ir pieņemami, ka treneris viņus trenē ar šiem ārkārtīgi spēcīgi sabiezinātajiem vārdiem. Varbūt tas viņos uzjunda kaut kādu dzīvniecisku spēku, agresiju, dod rezultātus un ir pieņemami. Lasot hokejistu intervijas, piemēram, ar Sandi Ozoliņu, ir skaidrs, ka viņi ir inteliģenti cilvēki, un, ja katrā spēlē jādzird šādi vārdi, tas spēlētājus pazemina par dzīvniekiem. Ne tikai mums, kas dzīvojam postpadomju telpā, bet arī Rietumu telpā mēs esam pārvērtušies par savas darbavietas, par savas naudas, komforta, par savas karjeras vergiem. Aizstumts malā ir tas, kas veido vērtību pasauli un pašcieņas pasauli. Varētu teikt, ka hokejistus vada gan nauda, gan rezultāts un tādēļ varbūt viņi pārvēršas tādā trusīšu barā, kas piekrīt, lai treneris ar viņiem rīkojas kā kaklakungs, jo pēc tam nāks burkāns, nāks nauda. Man liekas - uz hokejistiem kā personībām tas iedarbojas iznīcinoši.

Tātad galvenais ir hokejisti. Mēs uz ārpusi to nedzirdam, mēs redzam rezultātu, mūs tas skar tad, kad Znaroks runā publiski. Ja tā būtu publiskā runa, tas būtu absolūti nepieņemami. Varbūt Znaroks kā valstsvienības treneris ir hameleons, kurš ar hokejistiem lieto to valodu, kas uz viņiem iedarbojas, un publiskā telpā viņš spēj runāt kā angļu aristokrāts? Es nekad neesmu dzirdējusi viņu runājam publiski. Bet, ja viņš spēj sarunāties tikai tajā valodā, kas dzirdama ierakstā, un uz ārpusi pavisam nav spējīgs runāt, tad tas ir bēdīgi valstsvienībai, pat ja tā iegūst labu vietu. Valstsvienības treneris nav mēmais, bez tās funkcijas, ka jāsasniedz rezultāts, jāvada komanda, viņam labi jākomentē gan zaudējumi, gan uzvaras, gan jāpārstāv valsts. Viņa runa tajā brīdī caur konkrēto sporta veidu ir valsts rupors. Znaroks neprot latviešu valodu, jautājums, vai viņš prot krievu valodu? Tas atkal ir stāsts par labo kombainieri, kurš dzer un lamājas – kamēr neviens to neredz un viņš viens pats pļauj labību, tikmēr galvenais ir darba rezultāts, bet, ja tas demoralizē visus, kas ir apkārt, tā ir nepārtraukta garīgā lauka piesārņošana.”

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

21

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

FotoRedzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši ar ministra demisijas pieprasījumu. Tālis Linkaits sen vairs nav ministrs. Diemžēl, iedziļinoties problēmās. regulāri nākoties atdurties pret Linkaita ministrēšanas laika neizdarībām vai varbūt pat "ļaundarībām".
Lasīt visu...

21

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

FotoBet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas, visi tik iekļāvušies kroplībā, kas pasaulē valda šobrīd, bet drīz pāries, nevieni vienacainie ilgi nevar ķeipt. Un tie mūsu pusbērni, tās sniegpārslas, iekļauj katru kroplību, grib iekļauties lielā, lielā cancelēšanā, nav svarīgi, kurā, ka tik kancelēt.
Lasīt visu...

12

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

FotoPolitiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas notiek, ja publiska komunikācija ar iedzīvotājiem, skaidrojot konkrētu lēmumu, nepastāv, to slēpj, izvairās vai noslepeno ar birku “valsts noslēpums”? Pēdējais vispār LEGĀLI piesedz ļoti lielu korupcijas apmēru valsts iestādēs un politiķu darbībā, lai tos nevarētu tiesāt pēc likuma, jo šobrīd likums NEstāv pāri noziedzīgu un korumpētu ierēdņu, iestāžu un politiķu darbībām. Tikmēr mūs, parastos, met “būrī” par vienu nočieptu makaronu paku, jo gribējās ēst.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu sabiedrisko mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...